f Rechtshulp bij ontslag OE MEE EN WIN a£ i Doe mee met het Venz1000 boekenfestival Schryver Adr. van der Veen in Schiedam Geschenktijd. Veel keus rond de fiets DE NATIONALE RODE KRUIS PUZZELSPELEN MARATHON! fl.OOO.OOO,- 25 november 1981 loordrr IkkwH-frn PAGINA 9 Nieuwe voorlichtingsbruchure 30.000 prijzen t.w.v. meer dan 070-469595 COUPON (op een briefkaart plakken: f 0,45, of in een geopende envelop stoppen: f 0,55 postzegel) Ja, ik doe mee met de NATIONALE RODE KRUIS PUZZELSPELEN MARATHON! Tot en met 28 februari 1982 kunnen kinderen een verhaal schrijven over Roel en Renske. Roel en Renske zijn de bekende Venz tweeling. Zij beleven allerlei spannende en leuke avonturen, iets wat echt gebeurd kan zijn of iets wat alleen in sprookjes wordt ver- teld. De 50 beste verhalen zullen worden uitgezocht door een schrijver van kinderboeken en er worden tevens tekeningen bij gemaakt. Venz stelt hiervan een prachtig kinderboek samen: "Op avontuur met Roel en Renske' Onder de kinderen die een verhaal hebben ingestuurd worden 1000 boeken verloot. Nadere gegevens vindt u op de speciale Venz hagelverpakking. Adriaan van der Veen heeft zijn jeugd in de crisisjaren in Schiedam doorgebracht, hoewel hij - 16 december 1916 - in Venray, Lim- burg, is geboren. Door bemiddeling van de dichter Jan Greshoff kwam hij in Brussel in de literaire iournalistiek terecht. Hij schreef toen al een aantal van zijn bekendste verhalen, o.a. ,,Geld speelt de grote rol". Na twee jaar in Brussel en ander- half jaar in Den Haag, waar hij als redacteur bij het Vaderland werk- te, verhuisde hij in maart 1940 naar New York, een Amerikaanse stu- dente volgend die hij in Den Haag had ontmoet. Hij bleef in Amerika tot februari 1946, een jaar in Washington, de, rest in New York, ervaringen die hij in het wilde feest en andere romans heeft verwerkt. Oorlogstyd. In de oorlogstijd werkte hij eerst voor de Nederlandse-Amerikaanse historicus Hendrik Willem van Loon, o.a. aan radio -uitzendingen naar Nederland, daarna voor Ne- derlandse regeringsinstanties be- last met de voorlichting. Hoewel hij terugging naar Europa heeft hij een sterke band met Amerika behouden. Zij eerste vrouw Jeanette, overleden in 1973, was een Amerikaanse. Hij maakte vete reizen door de Verenigde Staten en gaf er lezingen aan vele universiteiten. Een jaar (van 1964 tot 1965) was hij in San Francisco als ,ful professor' verbonden aan San Francisco State University en doceerde er o.a. de Europese en Engelse moderne ro- man en Nederlandse en Vlaamse literatuur. Redakteur. In 1946 kwam hij in dienst van de NRC als redacteur letterkunde, chef van de rubriek literatuur, die hij door zijn reizen door Europa en Amerika een sterker internationaal karakter kon geven. Bij de NRC, later NRC/Handels- blad, is hij tot eind 1979 gebleven. Toen pas kon hij zich geheel vrijmaken voor het schrijven van romans, dat hij beschouwt als zijn eerste taak in het leven, een alles overheersende levensbehoefte. Van zijn tweede vrouw Christi, lerares Nederlands, ondervindt hij daarbij veel steun. Zij in oktober 1980 uitgegeven roman niet meer bang zgn (f 19,50) beleefde inmiddels een vijfde druk. Onlangs verscheen de vijfde gewijzigde druk van een idealist (f 19,50). Zojuist kwam een twaalfde druk gereed van zij wellicht meest vermaarde roman het wilde feest (f 14,90). In het vooijaar van 1982 komt de zevende druk van zijn in liefdes- naam (Vijverbergprijs). Hij werk alweer aan een nieuwe roman met de (werk-)titel spelen met overspel Adriaan van der Veen komt don- derdag 26 november a.s. naar Schiedam. Hij is (van 19.00 tot 21.00 uur) te gast bij Boekhandel Van Leeuwen aan de Broersvest 44. De geschenktijd staat weer voor de deur. Sinterklaas en de Kerstman zorgen voor een brede stroom van goede gaven; kleine en grote ca- deautjes om familieleden, vrienden en kennissen een plezier te doen. Er wordt dan ook weer koortsach- tig gezocht naar originele, nuttige en verrassende geschenken, naar eens wat anders. Keusgenoegzouje zeggen. Toch wordt er heel wat afgepiekerd om het meest passende te verzinnen. Denk in dit verband, ligt heel wat voor de hand, eens aan de fiets. Je staat er toch vaak niet zo bij stil, maar de Nederlanders bezitten samen zo'n dikke 10,5 miljoen fietsen en dat wil zeggen dat vrijwel iedereen in ons land - babies en hoogbejaarden uitgeslo- ten - een fiets heeft en dat er dan ook nog een zeer grote en sterk gegroeide groep van echte fiets- enthousiasten is. Een geschenk voor de fiets zal dus altijd welkom zijn, zal zeker nuttig gebruikt worden. Er zijn zoveel mogelijkhe- den dat voor "elck wat wils" te vinden is. Ga maar eens snuffelen in een goed bevoorrade fietsen- handel. U zult erversteldvanstaan, wat er allemaal te kiezen valt. strcoifietspiet op Refestrooitets Ook grote cadeaus. Het hoeft niet alleen om kleine gescheken, om aardigheidjes, te gaan. Rond het onderwerp fiets zijn ook heel wat grote cadeaus te bedenken. Dat is in de eerste plaats natuurlijk een nieuwe fiets. Dat is echt een groot, madr ook "einde- loos" cadeau. Goed, iedereen heeft een fiets, maar heel wat fietsen zijn hard aan vervanging door een modernere toe. Misschien leeft bij degene die u verrassen wilt al lang de wens om zo'n sportieve fiets voor de vrijetijd of voor lichaamsbewe- ging te bezitten. Een mooie gele- genheid om aan zo'n wens te voldoen. Zijn de fietsen van uw eventuele kinderen nog zo veilig dat het verantwoord is om ze ermee het verkeer in te sturen? Als dat niet het geval is. hebt u nu een zinnige aanleiding om er wat aan te doen. Een nieuwe fiets is dan een ge schenk en niet alleen nuttig: ieder kind is dolblij met een fiets in de kleur die nu op school "in" heet. Om nog even bij de kinderen te blijven. Crossfietsen is op het ogen- blik een sport die bij de jeugd steeds meer in trek komt. Je hebt daarvoor een echte crossfiets nodig, want een gewone fiets is voor dit zware gebruik niet geschikt. Een crossfiets is echt een cadeau waar je de jeugd een groot plezier mee doet en het is ook een fiets die je meestal maar niet zo gaat kopen. Er moet een aanleiding zijn en die aanlei ding is er bij een veijaardag of in deze geschenkentijd. Nu iets heel anders. Iemand die er graag met de fiets op uittrekt, wil tegenwoordig echte fietskleding dragen, anders tel je niet mee. Zo'n fietskostuum (koersbroek, shirt of trui, fiets- schoenen, fietshandschoenen etc.) is een origineel cadeau. Denk ook eens aan speciale fietsregenkleding Er bestaat op het ogenblik een zeer uitgebreid en ook modieus aanbod, zelfs voor mannen - naar kantoor - fietsers. Geen fietser kan het in ons land zonder goed ontworpen regen- kleding stellen. Honderd-en een- geschenken Wie in een fietsenzaak rondkijkt, ziet honderd-en-een mogelijkheden voor leuke geschenken. Er zijn zoveel van die fijne spullen die iedere fietser goed kan gebruiken, maar waar hij vaak niet toe komt om het zelf te kopen. Zo bijvoor- beeld een kilometerteller en snel- heidsmeter voor de fietser die graag zijn prestaties op twee wielen wil meten. Of een bidon, die drink- kruiken zijn er ook al in aerodyna- mische vorm, voor de fietser die grote tochten maakt en niet wil indrogen. Heel praktisch en niet duur zijn broekbeschermers die tegenwoordig in de handel zijn en die op de crank-kop worden beves- tigd of broekklemmen die ook in luxe uitvoering leverbaar zijn. On- misbaar voor de fietstoerist is een kaarthouder of kaartklem, die op het stuur wordt bevestigd; een beschermend etui waarin een rou- tekaart en of routebeschrijving kan worden geschoven. Een verse snel- binder; immers jaarlijks te vernieu- wen, hoort op de bagagedrager van iedere fiets en hoort bij de onmis- bare uitrusting van de fiets die zichzelf qua gebruikscomfort res- pekteert. Van tijd tot tijd moet er een nieuwe komen. Dat geldt ook voor een stel nieuwe fietsbanden en denk daarbij aan de veilige reflek- terende fietsbanden. Helaas komt men er nog maar zelden toe die voor de vervanging aan te schaffen. Echt dus een "vooruitstrevend" geschenk. Een geschenk voor het hele gezin kan een degelijke, liefst hoge-druk-fietspomp zijn. Zo'n pomp hoor je in huis te hebben, maar toch ontbreekt die heel vaak. Er zijn er met luchtdrukmeter: het neusje van de zalm. Veel keuze is er ook op het gebied van fietstassen; tegenwoordig vooral in lichtgewicht uitvoering. Heeft iemand plannen om in het komende jaar een fiets- trektocht te maken of om een fietsvakantie te houden, dan heeft hij sterke, ruime, waterdichte tas- sen nodig. Een pak-af-boodschap- pentas of een draadmandje voor op de fiets zijn ook nuttige geschen ken. Denk ook eens aan speciaal gereedschap voor de fiets. Veel fijnproevers sleutelen graag wat aan de fiets en hebben daartoe speciaal gereedschap nodig. Dit is in de fietsenhandel te koop. Veel boeken en boekjes over de fiets. De grote populariteit die de fiets nu geniet, zou je kunnen afmeten aan de grote stroom boeken en boekjes over de fiets en het fietsgebruik. In de boekhandel volop te vinden. Wij pikken er een enkele titel uit. Heeft iemand plannen om een fietsvakan tie in het buitenland mee te maken, dat is "Fietsvakantie in het buiten land" een onmisbaar boek. Het kan door overmaking van7,- op postgirorek. nr. 234567 worden aangevraagd bij de stichting fiets! in Amsterdam. Bij diezelfde stich ting verschijnt ook onder de verza- meltitel "Ontdek Nederland op de fiets." een serie boekjes met in elk deeltje elf rondritbeschrijvihgen met kaartjes en toeristische infor- matie voor fietsrondritten in een bepaald gebied. Er zijn op het ogenblik negentien verschillende deeltjes voor 6,60 per stuk. Te bestellen door overmaking van dit bedrag op het zojuist genoemde postgirorekeningnummer en dan daarbij vermelden voor welk gebied u een boekje wilt ontvangen. Je hebt dan heel veel interessante fiets rondritten bij de hand. Sinterklaas en de Kerstman hoeven echt niet met de handen in het haar te zitten. Voor de fiets is altijd iets origineels en zinnigs te kiezen. De fietscultuur is volwassen, pluk de vruchten. Onder de tilel ..Ontslag. kan 'n advoeaui u belpen?" heeft de Orde van Advoealen zojuist een 16-pagina's (ellende brochure uitgegeven. waarin veel nuttige informatie te vinden is voor de velen die in de luiidigc eeonoinisehe reeessie in de ongelukkige oinsiandigheden komcn te verkeren httn baan te verlie/en. Hoe gaat dat eigenlijk. zo'n ontslag'.' Hoe zil dal met de opzegterniijn, de ontslagvergnnning. het vakanliegeld, een alvloeiingsregeling? Mag het ontslag eigenlijk wel? Wat is ontslag op staande voet? Het wordt allemaal in duidelijkc bewoordingen in de brochure besehreven, van opzegternii jn tot en met het verlenen van loesleniming door het tiewestclijk At- beidsbureau. Ook de mogelijkheden van uitkcringcn mi het ontslag worden beliandeld. Kllende voorkomen. Volgens de brochure kan ecu hoop onnodige ellende worden voorkomen, wanneer de wei knenicr (maar ook de wet kgever) zich bij een (dreigend) ontslag tijdig door een raadsman laat adviseren. tegenwoordig komen de meeste niensen in aanmerking voor door de overheid gefinancierde rechtshulp, waarvoor de client nauwclijks of niels hoeil te betalen. /.ttlke regelingen geldcn met alleen voor personen, maar soms ook voor kleine bedrijven. Alle advoealen kunnen dal voor een rechlzoekende, die er voor in aanmerking komt, regelcn. Al is die rechtshulp overigens nog zo gratis", de client kan gewoon zijn voorkeur uitspreken voor een bepaalde advocaat. lien vrouw, die zich bij een ontslag-kwestie bijvoorbeeld gediscrimineerd voelt, kan, als zij dat prel'ereert, om een (bepaalde) vrouwelijke advocaat vragen. Nanien van advoealen vindt men in het telel'oonboek of men neemi contact op met de plaatselijke Orde van Advoea len ol het dichtstbijzijnde Bureau voor Rechtshulp, waarvan in de brochure de adressen en lelefoonnummers staan vermeld. Wie geinleresseerd is kan de. met leuke cartoons geillustreetde, brochure gratis aanvragen bij de nederlandse Orde van Advoealen, t Hoenstraal I. Poslbus 90614, 2509 I P 's (iravenhage, telethon (070) 6459(X). ALS DEELNEMER ONTVANGT U 3x PER JAAR HET EXCLUSIEVE TIJDSCHRIFT MARATHON" GRATIS THUIS. Stuur onderstaande coupon naar: Nederlandse Rode Kruis, Postbus 30427, 2500 GK 's-Gravenhage Telefontsch aanvraqen: (alleen tijdens kantoor-uren) Stuur mij het tijdschrift "MARATHON" GRATIS toe. Naammevr./heer Adres Postcode Woonplaats. Postgiro- of bankrek. nr. (opgave voor toezending van belang)

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 9