POLDERMAN OCCASION? Keukenbedryf de Lange blyft in Schiedam Wyziging dienst- regeling busly n 37 Vragen over uitblyven verbod hard-knall end vuurwerk Winter- knotkampen Grote waterbesparing in het kleinste kamertje Eenmalige uitkering voor de mensen met de laagste inkomens Kadotip Broekbeschermers voor fietsers Stop het verspillen!!! 2 december 1981 YMrdtrAkkMrirR PAGINA 5 U vlndt horn bij Enige tijd geleden verschenen in de kranten berichten dat het keuken- bedrijf van Gerard de Lange wegens reorganisatie gesloten en opgeheven zou worden. Inmiddels hebben dertien werk- nemers van Gerard de Lange besloten de zaken echter voort te zetten onder de naam ,,Vermolen Keukens B.V.". Een aantal vestigingen blijven daardoor bestaan, ook de zaak aan de Broersvest in Schiedam zal hierdoor aldaar gevestigd blijven. Met ingang van maandag 30 no- vember 1981 wordt de dienstrege- ling van autobuslijn 37 (Ommoord - Centraal Station v.v.) gewijzigd. De laatste bus naar Ommoord vertrekt dan 's avonds vanaf het Stationsplein om 00.05 uur (nu 00.10 uur). De laatste bus naar het Centraal Station vertrekt voortaan 's avonds om 00.00 uur van het beginpunt Max Planckplaats in Ommoord (nu 00.10 uur). In de vertrektijden van de eerste ochtend- bussen komt geen verandering. Een volledige nieuwe dienstregeling van lijn 37 is verkrijgbaar bij de chauffeur van deze lijn en bij de informatieposten en eigen verkoop- punten van de RET. In een brief aan mevrouw mr. J.J. Lambers, de staatssecretaris voor milieuhygigne, dringt de Neder- landse Stichting Geluidhinder (NSG) aan op het spoedig van kracht worden van een - al in 1979 aangekondigd - verbod voor hard- knallend vuurwerk. Door dr. L. Ginjaar, de vorige minister van volksgezondheid en milieuhygigne, die de aankondiging destijds heeft gedaan werd de verwachting uitge- sproken dat het verbod in 1979 nog niet tot stand zou kunnen komen. De arts C.A. Vermeulen, voorzitter van de NSG, constateert in zijn brief aan de staatssecretaris dat door het te lang uitblijven van dit verbod niet alleen devuurwerkaktie van de stichting in het gedrang komt, maar ook de geloofwaardig- heid van het overheidsbeleid. De NSG meent daarom dit jaar, evenals in 1980, te moeten afzien van een grootschalige vuurwerk- aktie. Wei is een beroep gedaan op de burgemeesters van alle gemeen- ten in ons land. Daarnaast zijn circa 250 geluidhinder-aktie- groepen ingeschakeld om de aktie te ondersteunen. De NSG dringt aan op een strikte beperking in de tijd van verkoop en gebruik van vuurwerk rond de jaarwisseling en goede controle op naleving van de vuurwerkbepa- lingen in de plaatselijk algemene politieverordening en afstemming op die bij buurtgemeenten. Onder de motto's ,,Laten we zacht zijn voor elkaar" en Vuurwerk maakt je leven soms in een klap anders", hoopt de NSG op een veilige en rustige jaarwisseling. In de afgelopen winter heeft de Stichting Natuur- en Landschaps- beheer Zuid Holland een tweetal knotkampen georganiseerd. Deze kampen blijken zo goed te zijn aangeslagen dat er in het komende seizoen met dubbele energie ge- werkt kan gaan worden: de stich ting heeft maar liefst vier knot kampen op het winterprogramma staan. De kampen worden gehouden in de periodes van 20 t/m 24 december en van 27 t/m 30 december a.s. Twee van deze kampen worden weer gehouden in de omgeving van Woerden en Driebruggen, 6en in de omgeving van Reeuwijk, en een bij Ouderkerk aan de IJssel. De stichting hoopt dat er in deze periode weer flink wat achterstallig onderhoud aan knotbomen, gerief- bosjes en houtkaden zal worden weggewerkt. De ervaring heeft intussen geleerd, dat het 'knotkamperen' ook nog in een andere behoefte voorziet: het is een bij uitstek gezonde, aktieve en ontspannende vrijetijds- passering waarbij men in de vrije natuur werkt met een aantal enthousiaste vrijwilligers, zodat de gelegenheid geboden wordt anderen te ontmoeten met wellicht gelijkgerichte belangstel- ling, en men ook nog de voldoening proeft een steentje te hebben bijge- dragen aan het behoud van de karakteristieke elementen in het Zuidhollands landschap. Redenen genoeg om de stap te wagen? Inschrijving voor deze kampen staat open voor iedereen vanaf de leeftijd van 16 jaar. Nadere informatie en opgave bij de stichting, postbus 558, 2800 AN te Gouda. De stichting is telefonisch te bereiken onder nummer 01820- 24500. In een tijdvak van nauwelijk 100 jaar, heeft zich ten aanzien van het kleinste kamertje, bijna een revolu- tie voltrokken. (zie foto). Vandaag stellen wij niet alleen de hoogste eisen aan hygiene en komfort, maar ook aan geluids- overlast en waterbesparing. Aan al deze voorwaarden wordt voldaan door een nieuwe opvatting over het kloset, namelijk het duobloc. Bij een duobloc zitten er geen ,,toestanden" meer aan de wand, maar alles staat kompakt aan elkaar, op de vloer. Zodoende kunnen wanden makke- lijk schoongehouden worden en er ontstaan geen kontaktgeluiden naar de buren via de wand. Het hiide neerstorten van een plens van 8 liter water bij elke doortrek is voorbij. Een duobloc vult geruisarm. Maar het belangrijkste komt nog: hij verbruikt geen 8, maar 6 liter kostbaar drinkwater. Dat lijkt ogenschijnlijk niet veel, maar als er, zoals normaal, 110.000 nieuwe woningen in een jaar bijkomen en die zijn voorzien van een duobloc, dan bespaart Nederland wel even 19 miljoen (1) kubieke meter drinkwater ofxewel 20 miljoen gulden per jaar. Er is in 100 jaar veel veranderd. Een duobloc maakt de verandering kompleet en aktueel. Een reden om hieraan te denken als u uw toilet gaat vervangen. Op 1 november j.l. is de aanvraag- termijn om voor een eenmalige uitke ring in aanmerking te komen voor gezinnen en ongehuwden met kinderen gesloten. Er werden in Schiedam 2000 aanvraag- formulieren tot een van bovengenoem- de categorieen. 130 aanvraagformulie- ren zijn nog niet in behandeling ge- nomen omdat de aanvragers aangaven dat zij alleenstaand waren. Deze aan- vraagformulieren worden verder ver- werkt in de tweede fase. Inmiddels is duidelijk geworden dat het aantal ont- vangen aanvraagformulieren in Schie dam zeker niet ongunstig afsteekt ten opzichte van het landelijk gemiddelde. Enerzijds is de oorzaak gelegen in het feit dat het percentage uitkeringsge- rechtigden in Schiedam vrij hoog is met een daarmee gepaard gaande zwakkere sociaal-economische positie. Anderzijds is getracht door middel van advertenties in de huis-aan-huis-bladen en voorlichting zoveel mogelijk publi- citeit te geven, om zodoende de mensen op de uitkering te attenderen. Zo werd onder meer een voorlichtings- bijeenkoomst met medewerkers van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk georganiseerd, hetgeen ertoe leidde, dat deze medewerkers hulp hebben toe- gezegd bij het invullen van aanvraag formulieren voor bejaarden. 37% afgewezen Een eerste inventarisatie wijst uit, dat bijna 37% van de aanvragen afgewezen moet worden, omdat het opgegeven inkomen het aangegeven minimumnivo te boven gaat. De overige aanvragen worden geheel of gedeeltelijk gehono- reerd. De betaling van de uitkering zal ge- schieden in de maand december. Inmiddels is een aanvang genomen met de tweede fase: de aanvragen om een eenmalige uitkering voor ,,alleenstaan- den" met een eigen huishouding. Tot degenen die in de tweede fase kunnen aanvragen worden gerekend: Ongehuwden die geen kinderen hebben voor wie recht op kinder- bijslag bestond over het tweede kwartaal 1981. Samenwonenden die een uitkering willen aanvragen voor een huishou ding van twee of meer personen. Zij die na 1-1-1981 getrouwd zijn of na 1-1-1981 voor het eerst een bijstandsuitkering voor een echt- paar ontvingen omdat zij samen- wonen. Ongehuwden die voor een of meer kinderen geen recht hadden op kin- derbijslag over het eertse kwartaal, doch wel over het tweede kwartaal 1981. De hoogte van de eenmalige uitkering wordt bepaald door de gezinssituatie op de dag van aanvraag. De uitkering bedraagt maximaal: voor alleenstaanden 150,- voor gezinnen van 2 pers. 250,- voor gezinnen van 3 pers. 350,- voor gezinnen van 4 of meer per sonen/ 450,-. Hulp bij invullen Deze bedragen zijn belastingvrij. Er worden ook geen sociale premies inge- houden. Het ligt in de bedoeling om de betaling van de eenmalige uitkering te verrichten in de maand febrUari 1982. Wil men hulp bij het invullen van het formulier of heeft men vragen over het formulier, dan kan men telefonisch kontakt opnemen met de Gemeente- lijke Sociale Dienst te Schiedam. Er zijn twee speciale telefoonnummers be- schikbaar namelijk 73.16.14 en 26.40.44 Bejaarden kunnen eveneens terecht het Dienstencentrum ,,de Woudhoek", Heijermansplein 38, van 9.00 uur tot 17.00 uur. Fietsers willen nog wel eens last hebben met het gevaar dat de onderkanten van de broekspijpen vasthaken aan de crankspiegn of vuil worden. Dat geldt in het bijzonder voor fietsen zonder kettingkast. Broekveren of broekklem- men zijn daarvoor een stukje oplos- sing. Maar je kunt als fietser vooral gevaar ondervinden van de crankspie, waaraan de broekspijp kan blijven haken. Ook de schade doordat vet of vuil aan de broekspijp komt, dat dan weer moeilijk te verwijderen is. Om dit te voorkomen is een doeltreffend hulp- middel in de handel, de Bibia broek beschermers, vervaardigd uit p.v.c. met een stalen veer als kern. Passend op elke fiets en in een wip gemakke- lijk zelf aan te brengen. In een handige verpakking van twee stuks - net die twee die je nodig hebt - voor een luttel bedrag in de fietsenhandel te koop. Het is maar een weet. Een aardige kreet zult u zeggen, maar het is serieus bedoeld. Want we hebben er geen belang bij dat water zo maar verspild wordt. Het zal u alien bekend zijn dat de O.N.S. er alles aan doet om verbrui- kers te stimuleren onder meer om ver- standig met water om te gaan. Daarom is ook overgegaan tot het uitgeven van de inmiddels bekend geworden ver- bruikskalender. Maar ondanks deze kalender kan er zonder dat u er erg in heeft toch verspilling optreden en verspilling van water willen wij tegen- gaan. De oorzaak van deze verspilling is vaak een lek in de waterleiding. Er is een methode om te achterhalen of er inderdaad op deze wijze verspilt wordt. Controle van de watermeters. Hoe moet u controleren? Draai alle kranen in uw woning eerst dicht. Als u ervan overtuigd bent dat er geen water meer uit de kranen komt en geen water meer in de stortbak van uw toilet loopt, dan kan men aan het tolletje op de watermeter zien of er lekkage optreedt. Is dit geval laat dan de hoofdkraan dicht en waarschuw dan een loodgieter of breng uw huis- baas op de hoogte. Het kan voorkomen dat men gezamenlijk op een water- meter is aangesloten. Geadviseerd wordt in goed overleg met uw buren genoemde maatregelen te nemen. Water en geld zijn kostbaar, controleer regelmatig uw waterleiding.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 5