POLDERMAN m OCCASION? Jakkeren helpt niet Wie rustig aan doet, wint Wilde bochtenrft VVN: Goede fietsverlichting gewoon van levensbelang Bath activity center 2 december 1981 iUdfiffiikkNi^fR PAGINA 7 VOL VAN KOMBINATIEMOGELIJKHEDEN Karakteristiek voor de nieuwe Setterlaine bonneterie-kollektie is het wollige, zachte beeld, ook in geruwde materialen. Noorse en folklore dessins komen hierin sterk naar voren, alsmede de nieuwe bloemdessins Borduurapplicaties b.v. met lurex, zorgen voor een elegante toets. In het sportieve genre zijn de mooie kabelbreisels weer erg in trek. Geheel volgens de nieuwe modetrend is er enerzijds een ruime keuze in lange pullovers; deze richting is voor de goedgeklede vrouw vertaald in mooie tuniekmodellen. Raglan pullovers van zuiver scheerwol, het vorige seizoen al duidelijk in opkomst, zetten zich voor het najaar in zeer sterke mate voort. Het aanbod in twinsets is ruim gevarieerd. Tenslotte het kleurenpaletDaarin springen voor de chigue en romantische modellen naturel/bruin en grijsachtige pastels in het oog. Prachtige boskleuren geven het geklede en sportieve genre een warm karakter. Het nieuwe kleurengamma geeft alle mogelijk- heden tot onderling kombineren voor een per- soonlijke keuze. Een heel belangrijk aspect van Setterlaine voor najaar 1981 Kijk naar de reklamespots op TV en overtuig u van dit alles. IS m U vlndt horn bij Als de motor bruit en de banden gieren, is de uitwerking hiervan op het publiek onmiskenbaar. Er zijn maar weinig mensen die voor een dergelijke rijstijl waardering kun- nen opbrengen. Als de tijd dringt, denkt menigeen zijn auto ervan langs te moeten geven. Ingenieurs en Volkswagen hebben hier in het kader van een internationale werkgroep het fijne van willen weten en hebben verge- lijkende metingen in het stadsver- keer verricht. Op een 8 km. lang traject in een grote stad werden dezelfde auto's op verschillende manieren bereden. Bestuurder een reed uitgesproken rustig. Hij accelereerde weinig, hield zich precies aan de maximum snelheid van 50 km. en nam voor stoplichten en kruisingen vroegtij- dig gas weg. Bestuurder twee reed normaal, hij maakte gebruik van de tolerantie van 60 km. per uur en accelereerde normaal. Betuurder drie reed uitgesproken ruw en onregelmatig. Hij accelereerde meestal met volgas, trok sterk door in de versnellingen, remde pas op let laatste moment en had lak aan de snelheidsbeperking. Op sommi- ge plaatsen kwam hij zelfs op 100 km per uur. Scheelt haast niets Gemeten werden bij deze test de gemiddelde acceleratie en de ge- middelde snelheid. De gemiddelde acceleratie, aangegeven in m/s2, dient als maatstaf voor het benut- ten van het acceleratievermogen. De gemiddelde snelheid geeft aan, hoe snel - zonder rekening te houden met topsnelheden - uitein- delijk het gehele traject werd gere- den. Het resultaat: veel geschreeuw en weinig wol. Een verhoging van de gemiddelde acceleratie van 0,6 tot 0,9 m/s2, bereikt door een ruwe en onbesuisde rijstijl, resulteerde in een stijging van de gemiddelde snelheid van 38 naar 45 km/uur. Ten koste van veel stress en een zware belasting van zenuwen won de snelle rijder op de 8 km. precies 114 sec. tijd - dus niet eens twee minuten. De middelsnelle rijder belastte zijn zenuwen weliswaar in mindere ma te, maar won bij een gemiddelde acceleratie van 0,7 m/s2 zo goed als niets - namelijk 18 sec. bij een gemiddelde van 39 in plaats van 38 km/uur. Ofschoon de kalme rijder het gaspedaal meer dan behoed- zaam behandelde, bereikte hij zijn doel bijna even snel. Rustig is zinvol Dat de rustige rijstijl bij deze test de meest zinvolle bleek te zijn, houdt verband met de bijzondere wetten van het stadsverkeer. De verkeerslichten verdelen bijna alle trajecten in afzonderlijke wegge- deelten, ongeveer als de blokverde- ling bij de spoorwegen. Het maakt vrij weinig uit, hoe sterk men binnen deze trajecten accelereert - men moet toch weer afremmen en des te langer wachten. Weliswaar kan men soms door sterk accele- reren een stoplicht, waarvoor men anders zou moeten blijven staan bij groen licht bereiken. Maar de voorsprong wordt vaak bij het volgende verkeerslicht alweer te- nietgedaan en de rustig rijdende achterblijver die men dacht te hebben "afgeschut", staat er weer. Geen twijfel mogelijk, wie rustig aan doet blijft in de stad overwin- naar en dit niet alleen in moreel opzicht. Want behalve zijn zenu wen, wordt ook zijn voertuig veel minder belast. Koppeling, banden en remmen worden ontzien en nog veelzeggender is het verschil in benzineverbruik, want het verbruik in de stad is sterk afhankelijk van de gemiddelde acceleratie: men kan bij een nagenoeg gelijke ge middelde snelheid verscheidene li ters per 100 km of minder verbrui- ken. Uitlaatgassen En niet geringer zijn de verschillen in de milieubelasting. De hoeveel- heid uitlaatgassen en schadelijke stoffen nemen toe naargelang de acceleratie toeneemt. Het lawaai groeit zelfs buiten verhouding. Wie in de buurt van druk bereden straten woont, weet erover mee te praten, in welke mate het milieu wordt belast door het onbekom- merd vol gas geven, speciaal bij niet brandschone uitlaatsystemen. Het besluit om zelfs in haastgeval- len het gaspedaal omzichtig te bedienen kan dus eigenlijk niet moeilijk vallen. Men wordt ervoor beloond door minder brandstof- kosten en een niet belast zenuw- stelsel. Dit kan na de rit nog wel eens goed van pas komen. Veilig Verkeer Nederland gaat in de tot begin december durende landelijke voorlichtingscampagne ,,Fietser laat je zien" nadrukkelijk aandacht vragen voor het levensbe lang van goede verlichting van fiets en bromfiets. Gebleken is dat de kans die een fietser heeft op een dodelijk ongeluk bij duister onge veer vier maal zo groot is als bij daglicht. Hierbij speelt de slechte zichtbaarheid een rol en dan vooral in die gevallen waarbij geen of onvoldoende straatverlichting aan- wezig is. Voor de voorlichtingscampagne .Fietser laat je zien" werkt VVN welhaast gewoontegetrouw samen met de Centrale Politie Verkeers- commissie (CPVC) en de Verkeers- commissie Openbaar Ministerie (VCOM). Regionaal. Aan de actie wordt bij wijze van experiment in het zuidelijke deel van de provincie Zuid-Holland en in de provincie Zeeland een extra accent gegeven. Daarbij wordt nagegaan of door het geven van een regionale ,,ver- taling" van een landelijke campag- ne beter ingespeeld kan worden op de bevordering van de verkeers- veiligheid in de regio. De activi- teiten in Zuid Holland en Zeeland concentreren zich op zowel de zicht baarheid als de technische staat van de (brom)fiets. Ook zal aan dacht worden geschonken aan de zichtbaarheid van landbouwvoer- tuigen, gezien het agrarisch karak- ter van dit deel van Nederland. Onmisbaar. Geprobeerd zal worden vooral jonge fietsers van 6 tot 16 jaar, jonge bromfietsers van 16 jaar en bestuurders van landbouwmotor- voertuigen ervan te overtuigen dat een goede zichtbaarheid en een goede technische staat van hun voertuigen onmisbaar zijn voor een veilige deelname aan het verkeer. Bestuurders van landbouwvoer- tuigen wordt duidelijk gemaakt dat een goede zichtbaarheid van ach- teren in het donker en bij slecht weer het achteropkomende verkeer de mogelijkheid geeft deze lang- zaam rijdende voertuigen tijdig te kunnen zien. 540 Scholen. Voor het regionale vervolg van de landelijke campagne Fietser laat je zien" zullen op ongeveer 440 lagere scholen in het zuidelijke deel van Zuid-Holland en in Zeeland zo'n 50.000 fietsen aan een inspec- tie worden onderworpen. Op onge veer 100 scholen voor het voortge- zet onderwijs in het regionaal actiegebied zullen speciale voor- lichtingslessen worden gegeven. damesbonneterie Tot de actiematerialen in de streek behoren de film ,,Tweewielers bij nacht", agendastickers, affiches, wandkranten, raambiljetten, brochures en spandoeken. Reflecterende borden. Gedurende de actieperiode zullen de landbouwmotorvoertuigen door het landbouwschap en een suiker- bietenverwerkende industrie wor den uitgerust met grote reflecte rende borden. De bestuurders van deze voertuigen krijgen een folder uitgereikt, waarin informatie staat over zicht baarheid en de belangrijkste ge- dragsregels die voor hen gelden. Spelend wennen aan water Je hangt het gewoon over de rand van het grote bad en dan laat je een laagje water in het bad lopen, precies tot aan de onderkant van het badspel. Uw jongste spruit zit dan veilig in het bad en amuseert zich daar meteen volop. Maar niet alleen binnen in bad, ook buiten in de tobbe is waterpret gegarandeerd. Alles aan het badspel beweegt en draait, door het water dat het kind er boven in kan gieten, en dat er via allerlei ..weggetjes" weer uitloopt. Soms komt er zelfs een blauwe inktvis uit zijn grot. Het schepje (een soort bootje) om het water boven in het badspel te doen kan niet zinken. Wel onthouden: dit bath activity center - van de fabrikant Fisher Price - is ge- schikt voor kinderen van 1 tot 3 jaar. Psychologen van dit Amerikaanse concern hebben namelijk vastgesteld dat het kind er tot zijn derde jaar volop plezier van kan hebben. Daarna kunt u er vast nog een ander plezier me doen, want: het k&n bijna niet stuk. Adviesprijs/ 56,95. 111

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 7