1» Aparte plekjes in Midden-Delfland Grate of St Danskerk ToonKunstkoor Schiedam o.l.v. Edwin \Afolf tdams Che Mannenlacr olv.Meeuwis 12eW the Creedsingers o.l.v. from toessen Jan Scholte -soliat 6ebr. ftroawer trompet Andre Verwoera orgei Kernenergie in kernwoorden Veel dierenleed door vuurwerk- TOtOAMGSfRUS op zaterctag 19 Qectxqjpec Moemeester mr. G O. te Loo GERMU) VAN REN BERG presentatie plezier Afscheid Ds. P. Margre Kerstsamenkomst in de Martinuskerk 16 december 1981 V*hKt AktoMwdfn pagina 11 aQi2vang 19/50 uur KERSTCONCERT met samenzang M.M.V. eb Zfant/tcffcac/e. BOyAARDSPlfIN 172 5175 AS ^CHIECAM TEL 0 0-706018 Sdiiecfam eiHgt Luchtopname van de opwerkingsfabriek en kerncentrale te Windscale (Engeland) De gebruikte splijtstof van de Nederlandse kerncentrale van Dodewaard wordt hier opgewerkt. Zonder energie beginnen wij niets. Energiebronnen hebben we nodig voor warmte en voor beweging. Geen wonder dat veel mensen zich bezig houden met de vraagstukken van onze energievoorziening in de toekomst. Het is lang niet eenvou- dig de discussie daarover te volgen of er aan deel te nemen. Ook, omdat er vaak moeilijke woorden en moeilijke begrippen aan te pas komen, zeker als het over kern energie gaat. Zo luidt het begin van de inleiding van het boekje Kern energie in kernwoorden. Dit boekje is onlangs uitgegeven door het Ministerie van Economi- sche Zaken. Enkele tientallen woorden en begrippen uit de wereld van de kernenergie worden hierin van een zo eenvoudig mogelijke verklaring voorzien. Het kan een hulpmiddel zijn om te volgen waar- over geschreven en gesproken wordt. Het boekje is gratis verkrijgbaar en af te halen bij: - Openbare Nutsbedrijven Schie dam, Van Heekstraat 15. afdeling Voorlichting (le etage); - Bureau Voorlichting, Stadskan- toor(4e etage). Het vuurwerkplezier van enkelen be- tekent een kwelling voor onze huisdie- ren. Veel dieren, opgeschrokken door vuurwerk-knallen, lopen iii paniek van huis weg, gaan zwerven of komen om in het verkeer. De dierenbescherming adviseert dan ook uw huisdier in de vuurwerk-periode zoveel mogelijk bin- nen te houden. ,,Laten we zacht zijn voor elkaar" en laten we onze huisdieren daarbij niet vergeten! Ensteek het vuurwerk af wan- neer het er echt helemaal bij hoort om ca. 12 uur's avonds op 31 december Om aan alle wensen tegemoet te komen wil de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Groenoord en Woudhoek gelegenheid geven giften te storten op girorekening 446388 of bankrekening 125429827 (Rabo-bank) t.n.v. Diaconie Herv. Gem. te kethel. Gaarne er bij vermelden: ..cadeau Ds. P. Margre" Hel is de wens van de vertrekkende predikanl hel geld te besteden voor een goed doel. Onder hel thema: ,,Komt alien lesamen" zal er zondagmiddag, 20 december a.s. een Kerstsamenkomst gehouden worden in b.g. kerk aan de Wm. Andriessenlaan. Medewerking verlenen: het Gr. Gem. Koor St. Jan Baptist met orkest o.l.v. de hr. H. M. Rancuret; hel Hervormd Kerkkoor Groenoord en het Advent Kerkkoor uit Overschie. beiden o.l.v. de hr. F. van Rhijn. Op het programma staan o.a. uit de PastoralMesse van A. Diabelli, koorzang en samenzang. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en zal plm. 15.30 uur afgelopen zijn. Voor deze bijeenkomst worden speciaal uilgenodigd mensen die aan huis gebonden zijn en zonder hulp van anderen niet naar de kerk kunnen komen. Daarvoor wordt gevraagd de medewer king van vrijwilligers/sters die hun auto beschikbaar stellen en deze mensen naar de kerk en terug willen vervoeren. Zowel de gasten als de auto-bezitters/ sters kunnen zich opgeven bij onderstaande adressen: de hr. Jvan Dongen, tel. 738305; de hr. G. M. Sparreboom, tel. 708465. Bij onze omzwervingen door Midden- Delfland hebben wij al heel wat kunnen ontdekken wat de moeite waard is. Soms van landschappelijk belang, soms vanwege de rijkdom aan natuur. Vogel- gebieden of planten en bloemen, soms ook wel plekjes van Historisch belang. Dit keer willen wij u meenemen naar een gebied dat wel al de drie aspecten heeft. We vinden het zelfs jammer dat wij er niet eerder opgekomen zijn u wat te vertellen van dit aparte plekje. M.D. zo nauw verbonden met de oudste geschiedenis van onze omgeving, n.l. de Tanthofkade. Een tiental jaren Ctleden was er een uitgezette andelroute naar Schipluiden via deze kade, uitgegeven door de VVV Delft. Door de aanleg van R.W. 19 is deze wandeling niet meer mogelijk. Het begin van nu van de Tanthofkade is achter de R.K. kerk van Den Hoorn. De eerste aanleg zal wel bij het water van de Gaag geweest zijn. Vervolgens gaat de kade langs het uiterste westen van de nieuwbouwwijk ,,Tanthot". Hier is de kade aangepast aan de bebouwing en is helaas teruggebracht tot een soort wandelparkje aan de rand van de stad. Er wordt hier nu zo veel gewandeld dat de oorspronkelijke toestand wel terug te vinden is, maar toch niet meer is van wat het vroeger is geweest. Direct, wanneer men de laatste huizen voorbij is, zien we de oorspronkelijke toestand. Men komt dan op een moeilijk begaanbaar pad. Na enige regen zeer glibberig vanwege de zeer vette klei. Hier zijn een paar bochten in de kade. Buigt later na een paar km af in z.o. richting en eindigt vlak bij de Harreweg. Aan de andere zijde van de Harreweg wordt het verlengde van de Tanthofkade ,,Mandjeskade". Ook herkenbaar in het vlakke polderland. Nu even terug. Waar de Tanthofkade in z.o. richting afbuigt, daar begint even voor de bocht in westelijke richting ,,de Zuidkade". Deze eindigt bij de Zouteveenseweg, gem, Schipluiden. Deze kaden waren oorspronkelijk een waterkeering bij het Westelijk Moerasgebied en dienden in eerste instantie om Delft te beschermen tegen wateroverlast, soms overstromingen in dit gebied. Ze hebben dan ook veel te maken met het ontstaan van Delft. Deze kaden zijn dan ook zeer oud, waarschijnlijk gaat de oorsprong terug tot plm. het jaar 1100. Door verdere bedijkingen, westelijk en zuidelijk van dit gebied ging het doel waarvoor zij destijds waren opgeworpen verloren. Het blijft echter een belangrijk gegeven m.b.t. de geschiedenis van het ontstaan van onze lage landen. Dit alteen al is de reden om er zuinig mee om te gaan. Speciaal wat de Tanthofkade betreft. Nu zult u zich misschien wel afvragen waarom speciaal deze kade. Wanneer u t.z.t. eens op verkenning gaat, zult u al gauw bemerken waarom n.l. van de drie genoemde kaden is alleen de Tanthof kade voorzien van een ,,groenstrook". Alleen de Tanthofkade kent afgewisselde bossages. Deze is een bijna aaneengesloten geheel. Af en toe slechts kleine onderbrekingen. Ze heeft daarom een grote natuurlijke en landschappelijke waarde. Hoewel het opgaande geboomte meestal bestaat uit essen hakhout met natuurlijk veel wilgen en elzen ertussen. Maar de onderbeschoeiing in het nog natuurlijke" gedeelte is zeer afwisselend en er komen naast de zeei bekende planten uit onze omgeving ook wel enkele minder bekende soorten voor o.a. nagelkruid. Ook het vogelbestand is zeer afwisselend en deze omgeving wordt dan ook veel bezocht door ,,klein gevo- gelte" o.a. veel insecten-etenden. Zeer begrijpelijk is het in het voorjaar een gezochte broedplaats. Van Schiedam uit is, wat wandelend betreft, de Tanthofkade het beste te bereiken via de 2 wandelpaden westelijk van de Harreweg, even voor de nieuwbouwwijken van Tanthof. Nu, in de wintermaanden, echter onbegaan- baar. Bij het einde van de paden kan men via de Tanthofkade van het ene wandelpad naar het andere gaan, men moet dan wel de moeite nemen om over een paar hekken te klimmen (zitten opstapjes op). Ook kan men vanuit Delft de Tanthof kade bereiken. Direct achter het Hypo- litusziekenhuis komt men ook op de Tanthofkade. Dit stuk is echter niet zo interessant. Op de eerste plaats door het goed bewandelbaar maken en op de tweede plaats door de bebouwing op zeer korte afstand. Nieuw recreatiegehied Er is nog een ander punt waar men de Tanthofkade kan bereiken. N.l. bij een nieuw aangelegde weg naar de Kerk- polder (nieuw recreatiegebied ten westen van Delft). Men is hier bij het einde van de nieuwbouw van Delft en komt bij de nu vrijliggende Tanthofkade. Zoals al werd verteld, heeft de Tanthofkade een rijk en gevarieerd vogelbestand, misschien hangt dit samen met de iets verder gelegen eendenkooi, waar ook het omringende geboomte een rijk vogelbestand heeft. Door de e.v. aanleg van R.W. 19 kan de verbondenheid van deze twee gebieden weleens verstoord worden. Het is dit keer niet zo zeer de bedoeling een nieuw recreatiegebied naar voren te brengen maar u meer opmerkzaam te maken op de aanwezigheid van die groenstrook, beginnende langs de buitenwijken van Delft en zich voortzettend in het open Weidegebied van Midden-Delfland, waar het sinds eeuwen een wezenlijk bestanddeel is.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 11