9,751 Wolwarm en winterwit een mooi fotomotief Halogeenlamp geeft meer licht aan fiets Een kast van gaas goedkoop en makkelyk te maken De wereld In het wit: 20 januari 1982 \Mr4rrAkkMrfe* PAGINA 5 GRATIS GEBOORTEKAARTJES j a i a j a, maarrr....u moet er we I even wat tvoor doen 11 voorspeI maximaal twee maanden van te voren de juiste geboortedatum van uw zoon en of dochter. dus even onthouden!! mannoat ofTset-boekdruk 11 lay I ICCL thermoprint 1 Inzetten van f ritssluiting j 1 In uw pantalon i Ierse truien zijn moderne kunst Z^XIC ZXKI ZXKZ zxk; zxk: zxtc ZXKI ZXKZ fin ikkpfl I a'^rastraat Ul UhnCl IJ telefoon(01' 12, schiedam (0101 622422* XKZ ZXKZ ZXKI ZXKI ixk: zxic Een nieuwtje op het gebied van fietsverlichting is de halogeenkop- lamp die 60% meer licht geeft dan de normale fietsverlichting en de fietser in het donker dus extra goed zichtbaar maakt. Halogeenlampen waren al lang bekend, maar kon- den op de fiets nog niet worden lepenlaan 51 Telefoon 705083 iiliiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiMiiiMhiiin toegepast omdat hiervoor een spe- ciale uitrusting nodig is. Hierin is nu o.m. voorzien door Industrie Koot B.V. in Montfoort, die een halogeenkoplamp op de markt brengt. Een verstralende lamp met een lichtbundel met een breedte van vijf en een lengte van vijfen- twintig meter als de lamp in de juiste schuine stand ten opzichte van de weg staat. Voorlopig wordt deze halogeenlamp alleen nog maar als standaarduitrusting op Koga-fietsen gemonteerd. Gaas. Denk daar ook eens aan bij de aankleding van de kamer. Het is stevig en daardoor voor veel doel- einden geschikt. En het is decora- tief. Gaas doet het bijvoorbeeld uitstekend in een kast, als schap, als achterwand. Zo'n kast is een- voudig te maken. En omdat gaas niet duur is, blijven de uiteindelijke kosten van deze kast laag. M111111M111II1111111111111111 11111 111 r 1111111 En tevens alle verandarlngen aan uw kleding 3 De sobere vormgeving van deze kast zorgt ervoor dat het meubel in de kamer, keuken, maar ook in de badkamer zijn praktisch nut zal bewijzen. In de kamer voor curio- sa, boeken en wat heb je zoal; in de keuken voor serviesgoed, en in de badkamer voor handdoeken. Die liggen daar immers het meest op hun plek. Direkt bij de hand, en in een vochtige omgeving, waardoor ze hun soepelheid behouden. De schappen in deze kast die van stevig Fortinet-gaas zijn, zorgen ervoor dat de handdoeken in de kast goed ventileren. Het uiterlijk van deze kast is bijzonder speels. Dat komt door de toepassing van het gaas. Door het strakke ritmische patroon van het gaas is de kast zelfs leeg een lust voor het oog. Hoe eenvoudig de kast te maken is, blijkt uit de werkbeschrijving. In feite is het een kwestie van onder- delen in elkaar schroeven, want het ontwerp gaat uit van standaard- gaaspanelen, en plaatmateriaal dat bij de houthandel voorradig is, of voor u op maat gezaagd kan worden. De materiaalkeus van deze kast is afhankelijk van de plek waar u de kast gaat neerzetten. Komt hij in de woonkamer, dan mogen zijpa- nelen, boven- en onderblad van 18 afblijven, zo'n milimeter of 4, komen ze als het ware los, en krijgen zo extra accent. De bevesti- ging geschiedt met deuvels. Tegen het onderste blad schroeft u tot slot vier poten. Hardhouten balkjes van 4,5 x 4,5 cm. U kunt ook poten gebruiken die standaard in de handel zijn. Tip. U pakt het slim aan als u het schilderwerk van de kast verricht voordat hij in elkaar wordt gezet. Dan blijft het geplastificeerde For- tinet verfvrij. Want u koopt kant en klaar afgewerkte panelen. Ze zijn voorzien van een dunne bescher- mende groene kunststoflaag. Wanneer u twijfelt over de kleur- stelling van de kast: het gaas is donkergroen. Dat is een uitgangs- punt. Maak de bak bijvoorbeeld muisgrijs, en schilder 't extra boven- en onderblad in de groene kleur van het gaas. In die kleurstel- Kng krijgt de vorm van de kast voldoende accent. U ziet het. Gaas heeft ongekende mogelijkheden. Deze stevige Forti- netpanelen kunnen natuurlijk ook prima worden gebruikt om wat extra planken in uw huidige kasten te maken. mm. dik spaanplaat zijn. Het is niet afgewerkt verkrijgbaar, zodat u het met verf op kleur kunt brengen. Dat vraagt wel een grondige aan- pak, want spaanplaat moet ge- schuurd, gegrond en geplamuurd worden, voor u het met twee lagen lak afwerkt. Er is ook spaanplaat in de handel dat aan beide zijden is voorzien van een keiharde melamine-laag in diverse kleuren. Voor toepassing in een vochtige omgeving adviseren we om 18 mm. dik multiplex te gebruiken, liefst in een watervast verlijmde uitvoering. Dat kan tegen een vochtig stootje. Spaanplaat heeft het nadeel dat het in een vochtige omgeving kan gaan zwellen, omdat het werkt als een spons In tegenstelling tot water- vast verlijmd multiplex. Multiplex kan beplakt worden met hard- kunststofplaat. En is te schilderen. Dan moet wel goed geschuurd, gegrond en geplamuurd worden. Constructie. De kast is eenvoudig van construc tie. Hij bestaat uit een bak: twee zijkanten, en een onder- en boven- blad die met lijm en schroeven aan elkaar bevestigd worden. Zij stabi- liteit krijgt de kast door het gebruik van het stevige Fortinet- gaas. Dat is in verschillende afme- tingen bij veel ijzerwaren-, en doehetzelf-zaken en tuincentrums verkrijgbaar. Er zijn panelen van 40, 60, 80 en 100 cm. breed, alle 150 cm. lang. Bij het maatbepalen van de kast neemt u in principe een gaaspaneel als uitgangspunt. In de kast op de foto is een Fortinet-paneel verwerkt van 150 x 80 cm. Wilt u een lagere kast, dan geen man overboord, want het gaas is met een ijzerzaagje eenvoudig op maat te maken. Voordat de bak in elkaar ge- schroefd wordt, moeten voor- zieningen worden gemaakt voor het bevestigen van het gaas. Dat kan op verschillende manieren. Zo kunnen rondom, enkele centi meters van de kanten, in de zijkanten gleuven worden gefreesd van 1 cm. diep en 6 mm. breed. Het is ook mogelijk aluminium-u- profieltjes tegen de zijkanten te schroeven. Tijdens het in elkaar schroeven van de bak wordt de achterwand van Fortinet aangebracht. Als u zorg- vuldig werkt, heeft de bak na het in elkaar zetten zijn stabiliteit al verkregen. De schapjes van de kast, eveneens van gaas, kunnen op diverse ma nieren aangebracht worden. Ze kunnen op plankdragers worden gelegd of bijvoorbeel op laljes. Om voor voldoende stijfte van de schappen te zorgen moeten voor en achter een rij mazen worden omge- zet. Klem daarvoor't paneel op een tafelblad vast. Het deel dat omge- zet moet worden laat u oversteken. Leg daar een plank op en druk het gaas omlaag. U hebt voor de schappen een of meer Fortinet- panelen nodig. De schappen kunnen eventueel met stukjes groen ijzerdraad aan de achter wand van de kast worden vastgezet. Zij speelse vorm krijgt deze kast ook door het extra boven- en onder blad. Ze zijn iets minder diep dan de bak en steken rechts en links een stukje buiten de kast. Ze kunnen in een contrasterende kleur geschil- derd worden. Wanneer deze twee extra bladen iets van de bak Ooit werden ze door lerse vrouwen uitsluitend gebreid voor hun weerbar- stig manvolk d at storm en regenvlagen en ijzige sneeuw moet trotseren om de vis binnen te halen die dagelijks brood brengt. Tegenwoordig breien diezelfde vrouwen aan de ierse westkust voor de wereld, want hun truien zijn wereldbe- roemd en ze worden wolwarm en winterwit met trots gedragen op de hel- lingen van Oostenrijk, Nieuw-Zeeland en Japan, net zo goed als op de duin- toppen van de Lage Landen. Truien breien is in Ierland niets minder dan een Kunst. Overgedragen van moeder op dochter met volledig behoud van de prachtige, maar zeer ingewikkelde patronen op basis van zeer speciale steken die de ierse trui haar opvallende, eigen karakter geven. En al die patronen hebben hun eigen geschiedenis. Zig-zag paden in de patronen werden gebreid door de bruiden van de vissers die daarmee de vele bochten van het moeilijke leven dat voor hen lag, sym- boliseerden. En de ,,levensboom", takken die uit een stam lijken te groeien, verbeelden de wens van de vissers dat zijn zoons hem later naar zee zullen volgen. In een beroemd Iers toneelstuk, Riders to the Sea", herkent een jong meisje het lichaam van haar verdronken broer aan de patronen die zij in zijn trui heeft gemaakt. Uit deze eeuwenoude traditie is een moderne industrie ontsprongen, waarin de Kunst bewaard is gebleven. Topkwaliteit en een bijna eigenzinnig karakter zijn ineengeweven met modische aspecten en de nieuwste kleurlijnen. Waarbij de ierse trui erin is geslaagd om met zijn unieke .country look" op eigen kracht de wereld te veroveren. Deze opmerkelijke zegetocht langs de modecentra van Londen, Parijs en New York mondt deze winter uit in grote belangstelling van consumenten in Europa, Amerika, Japan, Australie en het Midden- Oosten. Kopers aie de aparte schoonheid van deze truien combineren met de unieke eigenschappen van Zuiver Scheerwol, waarmee ze zijn gebreid. Winterwit en wolwarm leent de trui zich voor veel meer dan een ruige visvangst alleen. Voor wintersport (zowel langlaufen als wandeltochten) uiteraard, maar ook voor het schaatsen, winkelen en fietsen in ons eigen winterse land, is de Ierse trui bij uitstek geschikt. En let u dan eens extra op de ongelooflijk mooie patronen. Het is moderne kunst uit een ver verleden die uw aandacht meer dan waard is. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Maar voor de meeste mensen is de winter de tijd om lekker in huis te blijven. De verwarming of de alles- brander is behaaglijker dan de kille Noordenwind buiten of een pak natte sneeuw. Wie niet hoeft, zoekt de gezelligheid thuis. Maar - we zeiden het al - er zijn uitzon deringen. En vooral als het heeft gesneeuwd of als bij helder vries- weer de zon schijnt, dan trekken velen de natuur in. Een goede raad vbor wie dat doet: neem de camera mee en zet die kille schoonheid om u heen op de plaat. Want de winter is best een paar foto's waard! Camera is koukleum De eerste tip voor wie erop uittrekt: bedenk wel dat uw camera, vooral als u een moderne automatische camera hebt, wel een koukleum is. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de reac- tie van uw batterij: als het goed koud is en de batterij is niet meer zo sterk, dan kan dat problemen geven - net als bij de accu van een Vervolg op pagiaa 7

Noorder Akkoorden | 1982 | | pagina 5