Goed de winter door Trio Trip, 't nieuwste snufje voorlate vakantie- beslissers Gezicht '82 I 20 januari 1982 \MrdfrAkkMr4fn PAGINA 7 m Vervolg van pagina S auto - bij het indrukken van de ont- spanknop. Neem voor zo'n geval als't kan een reserve-batterij mee. Het licht is anders Als de wereld wit is, wordt veel van het licht, dat normaal door de omgeving wordt opgenomen, door de sneeuw weerkaatst. De automa- tische belichting van uw camera weet dat niet en hij meet gewoon teveel licht. Ook een losse belich- tingsmeter doet dat. Het resultaat is dan vaak: een onderbelichte foto. Om dit te voorkomen kunt u de tegenlicht-correctieknop inschake- len of - als die niet op uw toestel zit - uw camera of de motor instellen op een iets lagere filmgevoeligheid. De kleur is anders Uw oog ziet sneeuw en u denkt, dat die zuiver wit is. Maar uw oog bedriegt u, want in de sneeuw weerkaatst de blauwe lucht. Uw camera laat zich niet voor de gek houden en in de foto ziet u straks een blauwzweem. Wie die witte wereld ook zo blank mogelijk wil weergeven, gebruikt een ultravio let- of skylight-filter, waarover uw foto-adviseur u kan inlichten. De wereld is anders Over de motieven hoef je een enthousiast fotograaf eigenlijk niets te vertellen, want de winter siert de wereld vaak zo mooi, dat er vele onderwerpen zijn, de sneeuw is een motief; onze alledaagse omge ving wordt er ineens anders door. Zelfs een lichte sneeuwbui zorgt soms voor een bijzonder effect. Een goede raad: trek er als dat kan direct na zo'n sneeuwbui op uit voor die witte weelde is wegge- smolten. En als u ergens kinderen ziet sleeen of druk bezig met het maken van een sneeuwpop: maak er een paar foto's van! Ook (js en rtfp Ook als het vriest en er wordt overal geschaatst, is het goed om daar de camera op te richten. Zo'n ouderwets schaatsfestijn kan een boeiende reportage opleveren, maar u moet, als u met de camera het ijs op gaat, natuurlijk wel stevig ter been zijn. En ook de rijp, de bevroren aanslag op bomen en struiken en de ijsbloemen op een raamvoor wie oplet en er attent op is kan van die winterse decoratie een serie geslaagde foto's overhou- den. Er op uit! Het enige, dat u er voor moet doen: is: niet thuis blijven zitten, maar de winterwereld intrekken. En rond- kijken. En met de camera alles, wat anders is dan gewoonlijk vast- leggen. Want meestal is al dat moois vlug voorbij en dan is er alleen nog de herinnering. Maar uw foto's vertellen het verhaal van deze winter nog als straks het ijs en de sneeuw al lang zijn verdwenen. v-V De accu De winter doet alweer zijn best en daarmee wordt het hoog tijd ook een beetje aan de auto te gaan denken, voor zover u dit nog niet heeft gedaan. Een van de belangrijkste punten waarop moet worden gelet, is de verzorging van de accu. U weet het immers: hoe kouder het buiten wordt, hoe moeilijker wordt het de steenkoude motor aan de gang te krijgen en hoe meer energie de accu zal moeten leveren. Dit komt enerzijds door de dikke motorolie, anderzijds door de ongunstige ont- brandingsomstandigheden in de koude cllinderruimten. Hierbij komt nog een ongelukkige omstandigheid. Uitgerekend bij lage temperaturen, waarbij de accu tijdens het starten gedurende een langere tijd een krachtige stroom zou moeten leveren is zijn prestatie- vermogen zeer beperkt. Een koude accu levert nu eenmaal minder elektrische energie dan een warme. De accu ,,produceert" geen stroom (dat doet alleen de generator, ook dynamo genoemd), hij neemt de elektriciteit alleen op, slaat deze op en gee ft de stroom op aanvraag weer af. Het opnemen en weer afgeven van stroom is een chemisch proces. Vloeistof Als men een volledig ontladen accu onderzoekt, treft men een vloeistof aan, die voor 17 procent bestaat uit zwavelzuur en voor 83 procent uit zuiver gedistilleerd water. In deze vloeistof hangt met kleine tussen- ruimten een rij licht poreuze platen van loodsulfaat. Daarbij zijn de eerste, derde, vijfde, zevende en negende plaat met de minpool van de accu verbonden, de tweede, vierde, zesde en achtste met de pluspool. Stuurt men een elektrische stroom naar de accu, dan ontstaat in de platen een gedeeltelijke scheiding van zogenaamde ionen. Dit zijn positief en negatief geladen deel- tjes. De eerste bewegen zich naar de negatieve en de tweede naar de positieve pool van de accu. Daar- door ontstaat tussen de polen, dat wat men wil hebben: een elek trische spanning. Gedurende dit proces verandert de vloeistof echter van concentratie. Bij een volge- laden accu is het percentage zwa velzuur van 17 naar 27 procent gestegen, dat van het water gedaald van 83 naar 63 procent. En ook de platen hebben een chemische verandering ondergaan: alle plus- platen bestaan nu voornamelijk uit lood-dioxyde en alle minplaten uit zuiver lood. Als men dan door inschakeling van de starter of een andere stroomverbruiker een brug vormt tussen plus- en minpool, wordt via deze verbinding de spanning tussen de polen geleide- lijk genivelleer. Er vloeit een elektrische stroom. Gedurende dit ontladingsproces verloopt het zo- juist beschreven chemisch proces in omgekeerde volgorde en wel zolang tot de vloeistof en de platen weer hun oorspronkelijke samenstelling hebben. De spanning is nu genivel- leerd en de accu is ontladen. Nu komt er een ongelukkige om standigheid bij: hoe kouder de accu is, des te moeilijker wordt het voor de ionen uit het binnenste van de platen naar buiten te treden, zich door het zuur te bewegen en in de tegenoverliggende platen te drin- gen. De inwendige weerstand van de accu neemt bij dalende tempera- tuur toe of, anders gezegd, zijn vermogen wordt minder. De leve ring van stroom verloopt bij toe- nemende koude steeds moeilijker. Zuurverbruik Maar er is meer. Bij het gebruiken van elektriciteit wordt het zich in de poreuze platen bevindende zuur verbruikt. Bij dalende temperatuur heeft dit zuur steeds meer moeite om in de platen te dringen. Tijdens het starten kan daarom bijna alleen het inwendige" zuur in actie komen. Dit betekent dat stroom en spanning tijdens het startproces naar verhouding zeer snel minder worden. Dat is de reden, dat een nieuwe accu bij +27°G de startmotor 6 minuten lang aan 66n stuk kan latenronddraaien, bij -18° C. echter slechts 2Vi minuut (een 2 jaar oude accu zou daarvan ongeveer nog de helft moeten presteren en een 4 jaar oude minstens nog een kwart). Het is duidelijk, dat alleen een goed verzorgde en in ieder geval een niet verouderde accu een vrieskoude motor zonder mankeren aan de gang kan krijgen. Gelet moet daarom worden op het juiste peil van het accuzuur en de goede zuurconcentratie. Dit kan worden gecontroleerd in iedere garage en bij elk servicestation, maar ook een schone ouitenkant van de accu behoort daartoe. Vooral aangekoekt vuil en ,,overge- kookt" zuur (dat eruit ziet als vuile sneeuw) kunnen lekstrotnen en daardoor spanningsverliezen ver- oorzaken. De poolklemmen moe ten goed zijn vastgedraaid, zodat op die plaatsen evenmin verliezen kunnen ontstaan. Deze klemmen moeten met het daarvoor geschikte vet goed worden ingesmeerd. Bij een goede verzorging kan een accu het zonder het meer vier tot vijf jaar volhouden. Als de accu wordt verwaarloosd of het met een onjuiste zuurvulling moet doen, is hij misschien in de tweede winter al te veel uitgeput. Lang niet iedereen kan maanden tevoren zijn of haar vakantie vaststellen. Tienduizenden nemen de beslissing pas op het allerlaatste ogenblik. En waar vind je dan nog iets? In Overijssel is daarvoor nu een oplossing gevonden. Daar kan men zelfs op het allerlaatste mo- ogenblik nog een zomerhuisje hu- ren. Het arrangement kan op iedere willekeurige dag van de week ingaan en zelfs is er alle hoop op succes in de tijd dat Nederland bol staat van de vakantiegangers, in het hoogseizoen. Het Ponypark Slagharen, dat over vijfhonder zomerhuisjes beschikt met meer dan drieduizend slaap- plaatsen, komt met deze aanbie- ding: Trio Trip. Voor duizenden is het boeken van een vakantiedoel al heel lang een enorm probleem. Wie in het hoog seizoen aan bod wil komen, moet meestal maanden tevoren iets vast- leggen. Honderdduizenden boe- kingen worden in december al gedaan. Maar het is ook heel normaal wanneer een jaar tevoren al afspraken worden gemaakt. Hoe moet dat wanneer je tevoren niet weet wanneer je met vakantie kunt gaan? Zulke mensen zijn er bij duizenden. Landbouwers weten daar bijvoorbeeld over mee te praten, maar ook middenstanders en mensen die in een seizoenbedrijf werkzaam zijn. Tienduizenden kunnen pas op het allerlaatste moment beslissen. Ze vinden dan nergens meer een plaatsje. Bovendien is er nog de zeer grote categorie vakantiegan gers die tot het laatste moment ,,de kat uit de boom" kijkt. Hoe zou het weer worden? Blijven we dit jaar thuis of gaan we op het allerlaatste moment toch nog een paar dagen weg? Touroperators, die zich met het organiseren van het reizen naar het buitenland bezig houden, hebben hiervoor als oplossing Boeken, inpakken en wegwezen". De bin- nenlandse vakantiemarkt is hierop nauwelijks ingespeeld. Het telefoongesprek van een Bel- g&che Landbouwer die een dagje op bezoek was in het Ponypark Slagharen, was er de oorzaak van dat de directeur van dit park, de heer Bemboom, zich plotseling bewust werd van de moeilijkheden voor duizenden mensen die pas op het laatste moment een of meer dagjes vrij kunnen krijgen of nemen. De man vroeg of hij vanuit het kantoor van het park naar huis mocht bellen. Toen ik knikte en me even wilde verwijderen wenkte hij om te blijven. Ik hoorde zodoende dat hij naar huis belde om te vragen of een van zijn koeien al gekalfd had. Men stelde hem gerust. Na het gesprek begon hij te vertellen. We kunnen zo nu en dan wel eens een paar dagen weg, maar je moet het gewoonlijk in dagtoch- ten zoeken, zei hij een tikkeltje triest. Ik begreep plotseling, dat er veel meer mensen zijn met zulke problemen en gedachten moesten zijn", aldus de heer Bemboom. De Trio Trip is nu zijn oplossing. Boeken voor een kort verblijf tot het allerlaatste moment. Vorig jaar gaf hij daaraan op bescheiden schaal bekendheid, speciaal in Duitsland. Het idee sloeg enorm aan. Dit jaar kan iedereen van deze mogelijkheid profiteren. Op 't allerlaatste moment, (doch liefst wat vroeger) een zomerhuisje be- spreken. Drie dagen voor/ 198,-. Voor maximaal 6 personen uit een gezin, incl. onbeperkt gebruik van alle attrakties en verblijf in een leuk zomerhuisje (2 overaachtin- gen), in het recreatiepark Collen- doorn op enkele kilometers van Slagharen, maar eveneens in de gemeente Hardenberg. Recreatie park Collendoorn is speciaal inge- steld op de komst van Trio Trippers. Op en voor elk moment van de week vanaf Pasen tot 4 September en daarna de Herfstvakantie (16/10 - 22/10) kan men boeken. Bellen, boeken en....onderweg- wezen. In principe kan dit allemaal op een dag gebeuren. Alle Trio Trippers hebben tijdens de dagen, dat ze er zijn ook gratis toegang tot het Ponypark. De Trio Trip is stelUg een oplossing voor heel veel mensen, vooral nu een wat langere vakantie voor velen toch wel kostbaar gaat worden. Telefonische inlichtingen Trio Trip: 05231 - 1985 of 05232 - 62800. Een aardig gezicht Het opvallendste van de brillen anno 1982 is hun onopvallendheid. Geen strenge lijnen of grote glazen meer, maar ragdunne monturen, veelal zonder onderrand, die het gezicht een zachte, vriendelijke uitdrukking geven. Het gezicht '82 draagt een mini mum aan bril. Een minimum dat wordt bereikt door uiterst dunne pootjes (de zogenaamde brilveren) en een dunne, vloeiende wenk- brauwlijn. De monturen zijn van zilver- en vooral goudkleurig me- taal of van transparante kunststof Brillen zonder opsmuk of slechts simpel versierd met een bescheiden kleurlijntje, een karteltje of - bij damesmodellen - wat glinstertjes of opgeschilderde bloemetjes. Waar de onderrand ontbreekt kun nen de glazen (nu al in 70% van de gevallen gemaakt vanweinigwegend kunststof) worden geslepen in een model naar keuze. De opticien maakt er aan de onderkant een groefje in en zet ze met een nylondraadje onzichtbaar vast. Monturen zonder onderrand geven de opticien en zijnklanteen grote vrijheid wat betreft de vorm van de glazen. Ook al zal in 1982 de keuze het meest vallen op een vloeiende variatie op de vllnderlfjn Wie echter de voorkeur geeft aan hoekige ,,notabelen"-look (zoals de huisarts en de notaris vroeger droegen) of aan het vertrouwde pilotenmodel, kan zijn of haar wensen vervuld zien. Ook wat de kleur van de glazen betreft valt in 1982 weer veel te kiezen. De mogelijkheden voor kleur-combinaties zijn bijna onbe perkt, hoewel in 1982 naar be scheiden kleurtjes de voorkeur zal uitgaan. Het zogenaamde ,,bi- color" effekt - voor vrouwwn oogfschaduw-effekt aan de boven- kant van het glas en aan de konderkant .blosjes op de wan- gen" - zal in 1982 doorzetten. Ska en schroefjes De lichte, (onder)randloze brillen zijn er niet alleen voor dames en heren, ook kinderbrillen zijn in 1982 in deze stijl te koop. Een aparte groep wordt gevormd door de jongeren, die na Punk en New Wave in de Ska-stroming zijn beland. Zij zullen kleine brilletjes uit metaal en kuststof dragen, soms ook kleurige uitschieters in hard- blauw of hardgeel. De Cartier-schroefjes, in de afge- lopen zomer een ,,must" voor horloges en armbanden, zijn nu ook in de brilkollekties bij de opticien terug te vinden.

Noorder Akkoorden | 1982 | | pagina 7