Wie mag makelaar heten? Stichting huishoudelyke voorlichting Briltip Fietsen is goed voor reumapatienten Het land voor wie het bewerkt Folder Stand van Zaken" verkrygbaar Padden- klaar-overs Kamp programma NCSV Korte nieuwtjes over fotograferen en filmen Fietsen van schooljeugd deugen niet 3 februari 1982 V—rfrrAkk—rJfw PAGINA 5 Maak glazen op de juiste wjjze schoon. Er gebeuren regelmatig heel wat ongelukjes met de bril, die puur een gevolg zijn van het verkeerd vasthouden bij het schoonmaken der glazen. De opticiens worden er af en toe moedeloos onder. Vooral bij de aktuele dunne brilmonturen is het van het grootste belang dat men bij het poetsen van de glazen zorgvuldig te werk gaat. De enige juiste methode is het montuur beet te pakken met een hand om het glas geklemd. Regelmatig gaan fietsen moet aan reumapatienten worden aanbevo- len omdat hierdoor een betere doorbloeding van het lichaams- weefsel wordt bereikt en omdat dit ook van belang is voor de gewrich- ten. In het zojuist in nederlands vertaling verschenen boek ,,Reuma en homeopathie" van de franse arts dr. E.A. Maury wordt daarom dan ook een speciaal hoofdstuk aan het fietsen gewijd. Dr. Maury schrijft hierin onder meer: „De gewrichtsvlakken, de slijm- vliesbekleding, de gewrichtsbanden en de slijmbeurzen van de gewrichten zullen na flink oefenen en regelmatig bewegen beter door- bloed worden. Het zuivere bloed Op woensdagavond 17 februari a.s. houdt de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse bijeenkomst in de Rank, Schiedamseweg 122, aanvang 7.45 uur. Het onderwerp: Vechten voor voed- sel in Latijns Amerika. Hiervoor hebben we uitgenodigd een medewerker van Solidaridad, de heer J. Ham. Hij is goed gelnformeerd over deze problematiek. Hebt u belangstelling voor dit onderwerp dan nodigen wij u gaarne uit. Ook niet-leden van de bond zijn van harte welkom. Het bestuur. De hekende folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" is weer versche nen, uiteraard bijgewerkt per 1 januari 1982. De folder is een samenwerkingsprodukt van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, het Ministerie De andere hand maakt dan met een doekje het glas schoon. Het montuur wordt dan niet geforceerd en er kan geen breuk ontstaan. Het is allemaal heel simpel, maar niet minder belangrijk. Een mon tuur kost tenslotte geld en enige zuinigheid in het gebruik is dan ook verre van misplaatst. En voor het geval, dat er onver- hoopt toch iets met het montuur gebeurt: gaat u dan niet zelf lijmen of solderen, want dan wordt het er alleen maar erger op. Ga dan even naar uw opticien, die u graag zal helpen. Hij beschikt tenslotte over de vakkennis en het vereiste ge- reedschap. zorgt voor een betere beweeglijk- heid. De gewrichten zullen natuur- lijk soepeler worden naarmate de weefsels van de omringende spier- bundels zelf beter ontwikkeld zul len zijn. Deze herkregen soepelheid betreft vooral de gewrichten die het meest gebruikt worden tijdens het fietsen en die tegenwoordig ook het meest verwaarloosd worden tenge- volge van het zittende leven dat men vaak leidt. Het zijn die van de onderste lichaamsdelen, zoals van het bekken.de knieen, de enkels, maar ook die van de ruggegraat, wat van belang is voor de adem- halingsbeweging" Dr. Maury ziet nog een voordeel in het fietsen. Naar zijn mening biedt dit de reumapatient de mogelijk- heid van een minderwaardigheids- gevoel af te komen. Hij blijft mobiel, wordt lichamelijk sterker en heeft het gevoel er nog volop bij te horen. Een psychische factor van betekenis om met deze ziekte te kunnen leren leven. van Volksgezondheid en Milieu- hygiBne en het Voorlichtingscen- trum Sociale Verzekering(V.S.V.). Zij geeft duidelijke informatie op het terrein van alle sociale verze- keringswetten, zowel wat de inhoud van de wetten betreft als wat premies en uitkeringen aangaat. Wie haar wenst te ontvangen, kan zich wenden tot het V.S.V., Rhijn- spoorplein 1,1091 GC Amsterdam, telefoon: 020-927474. Bij het V.S.V. zijn overigens ook folders beschikbaar over de sociale verzekeringswetten afzonderlijk. Bij wat grotere aantallen worden er kosten in rekening gebracht. PADDEN-KLAAR-OVERS gevraagd voor de a.s. oversteek van 1 maart t/m 15 april. Zij kunnen zich melden in De Blauwe Brug, Bachplein 590 te Schiedam op 16 februari in zaal 3. De paddenwerkgroep heeft daar een vergadering om 20.00 uur. Er zal instructie gegeven worden over de werkzaamheden die ons te wachten staan, zoals het tellen, meten, seksen en overzetten alsmede het noteren van de weersomstandigheden. Na 16 februari kan men zich ook nog opgeven bij mevrouw Van Hoek, telefoon 71.25.82. Kursussen Hieronder volgen de kursussen waar nog plaatsen vrij zijn. U kunt zich opgeven bij de admini- stratie van de Huishoudelijke Voor lichting, Stadhouderslaan 30, tel. 264781 - giro 716115. De openings- tijden van ons kantoor zijn: maan- dag t/m donderdag van 9.30 tot 12.00 uur en op maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Gymnastiek In het gymlokaal van de scholenge- meenschap ..Spieringshoek". De kursusduur is 12 weken en kost 60,-. Deze kursus wordt gegeven op maandagavond van 19.00 tot 20.00 uur, o.l.v. een physiothera- peut. Gezond vegetarisch koken In de scholengemeenschap ,,Schie- land", N. Damlaan 762 op donder- dagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De kursusduur is 6 lessen voor 60,--. U ontvangt tevens een uitgebreid receptenboek met infor matie. Eenvoudige reparaties 8 Lessen van 2 uur voor 60,- op woensdagavond 10 februari van 19.30 tot 21.30 uur in het ontmoe- tingscentrum Overschiesestraat 44. Tijdens deze kursus, die uit de onderdelen timmeren en elektrici- teit bestaat, leert u onder deskun- dige begeleiding van een timmer- Wist u, dat men zich niet zomaar ,,makelaar" mag noemen? ,,Make- laar" is een van de wettelijke bescherm- de titels in Nederland. De rechtbank neemt officieel de eed af aan iemand die makelaar wil worden. Zo'n beedi- ging kan pas plaatsvinden als de kandi- daat-makelaar voldoende kennis van zijn vak gebied heeft en aan een aantal andere eisen voldoet. De titelbescher- ming geldt voor alle soorten makelaars, of men nu makelt in schepen, in effec- ten of in onroerend goed. Examen Om de naam makelaar in onroerend goed" te mogen dragen, moet men eerst examen doen: het N.F.M.-examen (Nederlandse federatie van Makelaars). Er zijn diverse instituten die daartoe opleiden. Zo is er bijvoorbeeld de Stichting Opleiding Makelaardij (SOM), het opleidingsinstituut van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen NMB. Met minimaal een MAVO-diploma kan men bij dat instituut terecht voor een makelaarsopleiding. Men leert daar allerlei- zaken die van belang zijn voor een goede uitoefening van de make- laarstaken, zoals wetgeving, economie, bouwkunde, enz. Bovendien wordt er les gegeven in praktische makelaars- kennis: zaken als taxeren, bemiddelen, hypotheken en verzekeringen. De studie duurt drie jaar. Daarna kan men examen doen. Beedigd De trotse bezitter van het N.F.M.- diploma mag zich echter nog geen makelaar noemen! Daartoe moet de man of vrouw zich laten beCdigen door de president van de rechtbank Zeventig procent van nederlandse schoolkinderen deugt niet. Dat blijkt uit een onderzoek van Veilig Verkeer Nederland na contfble van 50.000 fietsen op 450 scholen. De meest voorkomende gebreken zijn slechte remmen, loszittende wielen en speling in trapas en stuur. Ook laat de zichtbaarheid van de fiets in het donker - verlichting, reflec- terende pedalen, wit achterspat- bord en achterreflector - vaak te wensen over. Reflecterende fietsbanden danwel spaakreflectoren, die inmiddels in de Duitse Bondsrepubliek een van beide wettelijk verplicht zijn ge- steld, worden in Nederland nog weinig gebruikt, hoewel hierdoor de zichtbaarheid van opzij wordt verbeterd. De slechte staat van man en een elektricign aan de hand van een eenvoudig werkstukje een aantal kleine reparaties en klusjes verrichten. Ook zullen de bege- leiders tijdens hun lessen ingaan op de vragen, die u inbrengt. Indische keuken 8 Lessen van 2 Vi uur voor57,50 (plus ingrediSntengeld) op donder dag in de huishoudschool ,,Liede- wijde", Parkweg 212. Hatha yoga 12 Lessen van 1 uur voor/ 80,-- op maandagmiddag in Chr. Soc. Be- langen, Lange Haven 73. Op dinsdagavond in het dienstencen- trum ,,de4 Molens". Op dinsdagavond in het Kruisge- bouw in Groenoord. Op woensdagmorgen in de Stad houderslaan 30. Op donderdagavond in het diens- tencentrum ,,de 4 Molens". Poppen maken 8 Lessen van 2Vi uur op dinsdag avond in het M.C.M. de Groot- huis, Stadhouderslaan 30. Tijdens de schoolvakanties is ons kantoor gesloten en worden er geen lessen gegeven. Wanneer u een W.W.", een R.W.W., een W.A.O. of een A.A.W. uitkering ontvangt, kunt u gratis een kursus volgen. Inlichtin- gen hiervoor bij de Trechter, Broersvest 107, tel. 265255. De rechtbank gaat na, of de kandidaat- makelaar in het bezit is van het N.F.M.-diploma, of hij te goeder naam en faam bekend staat, en of hij voldoende onafhankelijk is om als makelaar te kunnen optreden. Er wordt ook nog een vaktest afgenomen: kent de kandidaat-makelaar in onroerend goed de streek waarin hij zich wil vesti- gen? Als alles in orde is, neemt de rechter de eed af. Met de eed belooft de makelaar dat hij zijn werk naar beste kennis en wetenschap zal doen, in overeenstem- ming met de geldende normen. Na be&diging heet de man of vrouw wet telijk makelaar in onroerend goed". Dan kan de nieuwbakken makelaar zich gaan vestigen in de streek van zijn keuze. Makelaar of niet? Maak dus niet de vergissing om bijvoorbeeld een huizenhandelaar te zien als een makelaar in onroerend goed. Noem hem ook niet zo. Makelaar is alleen degene die beedigd is als make laar; zijn vakkennis en gedrag voldoen aan de eisen die de overheid heeft gesteld, en zijn getoetst door de recht bank. Hoe weet u nu wie makelaar is? De Kamer van Koophandel van uw streek kan voor u nagaan of iemand de titel wel of niet mag voeren. Ook kunt u afgaan op het NBM-lidmaatschap, want van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen NBM zijn alleen echte makelaars lid; u kunt een gratis NBM-ledenlijst opvra- gen (telefoon 03402-33494). De NBM- leden zijn trouwens ook te herkennen aan het NBM-vignet. onderhoud waarin de fietsen van scholieren verkeren, noopt tot kri- tiek op de ouders, die er veel te weinig van doordrongen zijn dat hierdoor sterk afbreuk wordt ge- daan aan de veiligheid in het verkeer van hun fietsende kin- deren. Regelmatig controleren en manke- menten herstellen is een eerste voorwaarde, die bovendien maar weinig moeite kost. Voor goede voorlichting op dit gebied kan verwezen worden naar het boekje „Goed en veilig fietsen", dat door overmaking van 7,90 op post- girorekening nr. 234567 kan wor den aangevraagd bij de stichting; fiets! in Amsterdam. Hierin extra aandacht voor weggedrag en veilig heid van fietsende kinderen en wat iaaraan is te verbeteren. Het kampprogramma van de NCSV (Nederlandse Christen Studenten Vereniging) is weer klaar. Veel mogelijkheden voor middelbare scholieren om de zomervakantie met leeftijdsgenoten door te brengen. Keuze genoeg: werk-, water- en themakampen, expressieprojekten, meidenkampen, fiets-, en wandel- tochten. Zowel in binnen- als buitenland. Wat gebeurt er in zo'n kamp? Dat hangt in de eerste plaats af van het soort kamp en van de deel- nemer/ster, maar in alle kampen gaat het er vooral om dat je een week met een groep mensen kookt, sport, eet, praat en alles wat een vakantie een vakantie maakt samen doet. Elk jaar organiseert de NCSV een kampkollekteprojekt. Dit jaar in samenwerking met de anti apart- heidsbeweging voor het ANC (Afri can National Congres) in Zuid- Afrika. Hier wordt in elk kamp informatie over gegeven. De NCSV organiseert naast zomer- kampen ook bijspijkerkampen in de paasvakantie. Dit zijn kampen waarin je geholpen wordt met vakken waar je op school moeite mee hebt en waardoor je hopelijk je rapport wat op kunt vijzelen. De leiding van de kampen bestaat uit studenten aan HBO's en univer- siteiten. Meer informatie is te vinden in de kampkrant, Pit '82 met alle plaat sen data en prijzen van de kampen. Zowel de Pit als de bijspijkerfolder zijn aan te vragen bij de NCSV, Woudenbergseweg 54, 3707 HX Zeist. Tel. 03439 - 1226/1233. Een telefoontje of briefkaart naar bovenstaand adres is voldoende. Eigen dla's op t.v. Een nieuwe mogelijkheid, die steeds meer wordt toegepast; u kunt uw kleurendia's laten over- schrijven op een videoband, waar door u ze kunt ,,afspelen" op uw televisietoestel. Ook het overschrij- ven van complete klankdiaseries op video is mogelijk, zodat u familie en vrienden straks kunt verrassen met een boeiend verslag van uw vakantie in beelden en geluid, dat via uw beeldbuis kan worden bekeken. Uw fotohandelaar weet er alles van! Afdruk van dia Er zijn nu drie manieren om van een dia een foto-afdruk te maken. De meest gebruikelijke is: met uw dia naar de fotovakman gaan, die meestal binnen enkele dagen een afdruk van die dia kan leveren in elk gewenst formaat. Wie vaak foto's moet maken van een dia kan informeren of er een dia-copieer- apparaat kan worden gemonteerd op zijn of haar camera. Daarmee kan men zelf opnamen maken van een dia, die na ontwikkeling van het negatief een foto oplevert. Een derde geheel nieuwe mogelijk heid is de dia-direct-printer, een speciaal voor dit doel ontwikkeld apparaat, waarmee snel en gemak- kelijk direct klare afdrukken kun nen worden gemaakt. Battery en milieu We weten zo langzamerhand dat veel batterijen, die worden gebruikt in camera's en flitsers, stoffen bevatten, die schadelijk zijn voor het milieu. Vriendelijk verzoek aan alle mensen, die zo verstandig zijn tenminste eenmaal per jaar de batterijen in hun foto- of filmappa- ratuur te vervangen: gooi die oude krachtcellen niet in de prullenbak. Leg ze klaar om ze, als u toch naar uw fotohandelaar gaat, bij hem in te leveren. Hij zorgt er voor dat ze dan niet in het milieu terecht komen en dus geen problemen veroorzaken.

Noorder Akkoorden | 1982 | | pagina 5