J, ,,'t Centrum" •1 Eerste wereldfiets- congres in Amsterdam "Horror-dag" in De Blauwe Brug Nieuwe folder Algemene Kinderbij slag wet Gemeente neemt ,,De Walvisch" over Vakkenpakket- en beroepskeuze Spreekuur maatschappelyk werk Drie avonden over arbeids- vraagstukken in Schiedam-Noord Opening groepshuis Taize-groep Vakantie korter en dichterby Voor verzamelaars De ,,weduwe" is 200! 17 februari 1982 Vwrtkr AkkMH-dr* PAGINA 5 Uw adres voor een goede fiets en bromfiets Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 Tevens alle reparaties I 7S-. Tijdens de Tweewieler RAI die van 22 tot en met 28 februari wordt gehouden, zal op 24 tot en met 26 februari in het RAI Congrescen- trum in Amsterdam het eerste internationale wereldfietscongres plaatsvinden. Deze International Bicycle Conference zal worden ge- opend door minister-president Van Agt, van wie algemeen bekend is dat hij zelf een enthousiast fietser is. Een groot aantal prominente sprekers vanuit de gehele wereld zal zich bezig houden met onder- werpen als de fiets in het verkeer, bevordering van het fietsgebruik, de fiets in de sport, produkt- aansprakelijkheid en de fiets, de fiets in technische voorschriften en normen, marketing in de fietsen- branche, de fiets in de detailhandel en de technische ontwikkeling van de fiets. Op 26 februari (de dag waarop de voorjaarsvakantie begint) organi- seert het Open Jongeren Centrum een echte HORRORDAG, dat wil zeggen dat er vanaf's middags twee uur tot middernacht continue grie- zelfilms worden gedraaid, video- films worden vertoond, mysterieuze drankjes worden geschonken etc. Deze dag vindt plaats in het wijkcentrum de Blauwe Brug en is voor iedereen toegankelijk. Als je heel de dag wilt komen kost een kaartje maar 7,50. Voor 's middags of 's avonds kost de toegang f 5,--. Zorg dat je stalen zenuwen hebt, want zo'n dag is vast en zeker niet goed voor je nachtrust. Enkele films die vertoond zullen worden: "De nacht van de vam- pier" en "De wraak der levende doden". Griezelig genoeg is het wijkcentrum omgetoverd tot een waar spookhuis. Wil je eens wat anders, dan moet je vast en zeker komen. Tot de 26e dus in de Blauwe Brug op de horrordag van 2-12 uur. Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering heeft zojuist een ge- heel herziene versie van de folder over de Algemene kinderbijslagwet op de markt gebracht. Aanpassing was nodig in verband met veranderingen in de wetgeving. Sinds 1 januari jl. moet immers de verzorgende ouder de kinderbijslag aanvragen. In de meeste gevallen zal dat de vrouw zijn. In de folder wordt hierop gewezen evenals op de verandering in de bepaling van het bedrag aan kinderbijslag waarop men recht heeft: vroeger een bedrag per kind, nu een bedrag per gezin. De folder is gratis te verkrijgen bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, 1091 GC Amsterdam, telefoon 020- 927474. Alleen als het om wat grotere aantallen gaat, wordt een beschei- den bedrag in rekening gebracht. De markante molen ,,De Wal visch", waarvan men zegt dat 'ie de hoogste van Europa is, wordt op zaterdag 27 februari a.s. overge- dragen aan de gemeente Schiedam. Tot nu toe was de molen eigendom van de Vereniging ,,De Hol- landsche Molen" te Amsterdam en ten overstaan van notaris Mr. C.P. Sneep zal op 27 februari om ca. 11.00 uur de overdracht plaatsvin den. Hiermede zijn alle vier Schie- damse molens (die in beheer van de Stichting De Schiedamse Molens zijn) nu het eigendom van de gemeente. Hierdoor is pas goed een echte geco&rdineerde aanpak van het molenbeleid in Schiedam mo- gelijk. Omstreeks het tijdstip van de overdracht kan men onder leiding van de molenaars, de heer Van Driel sr. en jr. de molen bezichtigen, hetgeen voorbe houden is aan de donateurs van de Schiedamse stichting. Over enige tijd is het weer zover. Een groot aantal leerlingen zal dan een vakkenpakketkeuze moeten maken. Voor sommige leerlingen zal dit geen problemen opleveren en staat die keuze al vast. Voor een groot aantal leerlingen echter levert deze pakketkeuze wel de nodige problemen op. Dat heeft een aantal oorzaken die we hier globaal willen schetsen. Enerzijds zijn er de wettelijke factoren die bepalen hoe het pakket eruit moet zien (b.v. altijd Nederlands en tenminste een moderne taal). Anderzijds spelen persoonlijke factoren zoals leercapaciteiten, interessen en toekomstige beroepskeuze een grote rol. Dat vakkenpakketkeuze niet los staat van beroepskeuze zal duidelijk zijn. Reeds op vrij jeugdige leeftijd moet de leerling zijn vakkenpakket gaan samenstellen. Het ontwikkelings- proces dat doorlopen moet worden om tot de juiste keuze te kunnen komen vergt veel tijd. Tegenwoordig pleit men ervoor om op scholen zo vroeg mogelijk (al in de 2de klas van het A.V.O.) te beginnen met pakket- en beroepskeuzevoorlichting. De leerling kan dan inzicht krijgen in wat er aan leerstof en opleidingen geboden kan worden en zich tevens een beeld vormen van zijn eigen capaciteiten. Soms zal toch blijken dat juist wat dit laatste betreft de leerling en diens ouders er niet uitkomen. In zo'n geval kan het dan nu ttig zijn een externe deskundige in te schakelen om te proberen tot een juiste keuze te komen. Heeft u behoefte aan zo'n extrene deskundige dan kunt u bij ons, een pas gevestigd psychologisch adviesbureau, zonder enige verplichting schriftelijk informatie aanvragen. Ons corr.-adres is: postbus 26108, 3021 SZ Rotterdam. U kunt ons ook bellen op maan- dagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en op woensdagavond van i 19.00-22.00 uur. Ons tel. nr. is 136306. De stichting Maatschappelijk Werk Schiedam houdt ook in onze wijk een spreekuur. Op woensdag- middag van 14.00 tot 16.00 uur en op donderdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur worden deze spreekuren gehouden in de Blauwe Brug aan het Bachplein. De Stichting is tijdens vermelde uren telefonisch bereikbaar via nr. 702143. Het Oecumenisch Leerhuis Schie- dam-Noord en de Interkerkelijke Werkgroep voor Arbeidsvraagstuk- ken organiseren drie avonden over ARBEID EN DE JONGE MENS, uitgaande van vragen die bij ouderen en jongeren leven. - Zullen jongeren (voldoende) kan- sen krijgen om deel te nemen aan het arbeidsproces? - Biedt de maatschappij kansen om de eigen capaciteiten van de jon geren te ontplooien? - Wat zal men in de toekomst "arbeid" noemen? - Zijn we met onze arbeid bezig om een stukje van Gods schepping te realiseren? - Kunnen ouders (ouderen) jon geren helpen om een beetje inzicht te krijgen in de wereld van de arbeid? Als zulke vragen ook bij u leven, bent u van harte uitgenodigd op de maandagen 9, 16 en 23 maart a.s. op de pastorie van de Martinuskerk Jan Damenstraat 1. Aanvang 20.00 uur en sluiting ten laatste om 22.00 uur. Voor deelname kan men zich schriftelijk of telefonisch melden bij een der volgende adressen (voor 1 maart a.s.): mevr. A. v. Zoest, Koekoekslaan 11, tel. 715620; hr. A. Asma, Jan Damenstraat 1, tel. 709719; hr. J. Mulder, C. v.d. Lindenlaan 21, tel. 700658. Het groepshuis van de Taiz6-groep Kethel-Schiedam is onlangs be- langrijk vergroot en het vernieuwde onderkomen wordt op 27 februari a.s. feestelijk in gebruik genomen. Ter gelegenheid van de opening wordt er aldaar op 27 februari een receptie gehouden van 17.00 tot 19.00 uur. Nederlanders zijn verleden jaar korter en dichter bij huis met vakantie geweest, zo blijkt uit een door het Nipo gehouden represen- tatieve steekproef onder 2946 per- sonen: 58 pet. is wel, 42 pet. niet met vakantie geweest )percentages die gelijk zijn aan 1980). De recessie heeft ook invloed: 15 pet. heeft in 1981 bezuinigd op vakantie-houden, 21 pet. zegt dat dit jaar te gaan doen. Bezuinigingen kwamen tot uiting in kortere vakanties. Binnenlandse vakanties gingen van gemiddeld 15 naar 14 dagen, buitenlandse van 19 naar 17 dagen. Binnenlandse vakanties groeiden in 1981 voor het eerst sinds jaren. In 1977 ging 42 pet. op vakantie in Nederland, in '80 nog maar 34 pet. en '81 36 pet. De populairste vakantiebestem- ming was verleden jaar Frankrijk (19 pet.), gevolgd door Duitsland (16 pet.), Oostenrijk (14 pet.) en Spanje(14 pet.). van H.M. Koningin Beatrix naar een ontwerp van J.C. Hekman, alsmede het omschrift: Beatrix Regina - Nederlandse Antillen" en het jaartal 1982. *7982 Randschrift In de gladde muntrand zal worden gegraveerd: ,,Dios sea ku nos", Papiamento voor ,,God zij met ons". Nieuwe munt Nederlandse Antillen In het kader van 200 jaar ononder- broken diplomatieke betrekkingen tussen het Koninkrijk der Neder- landen en de Verenigde Staten van Amerika zal de Regering van de Nederlandse Antillen een speciale herdenkingsmunt uitgeven met een nominale waarde van vijftig Antil- liaanse guldens, welke waarde als zodanig ook door de Centrale Bank van de Nederlandse Antillen zal worden gegarandeerd. De his- torische betrekkingen tussen de Nederlandse Antillen en de verenig de Staten vinden hun duideliike basis in de persoon van Peter Stuyvesant (1592-1672) die in 1646 officieel belast werd met het beheer van en het toezicht op alle Neder landse bezittingen in het toenmali- ge West-Indie, waartoe ook die gebiedsdelen gerekend werden die thans gevormd worden door de stad New York alsmede de Republiek Suriname. Enkele gegevens omtrent de munt: Beeldenaar (voorzien van parel- rand) De voorzijde draagt de beeltenis Keerzfjde: (met parelrand) Deze zijde is voorzen van een afbeelding van Peter Stuyvesant en de gedrapeerde vlaggen van Neder land, de Nederlandse Antillen en de Verenigde Staten van Amerika, de waarde aanduiding 50 g. en het omschrift: ,,200 jaar dipl. betrek kingen - Koninkrijk der Nederlan- den - United States of America". De keerzijde is ontworpen door de Antilliaanse kunstenaar Armando Ravelo. Bfjzonderheden: De wereldwijde max. oplage be- draagt 40.000 exemplaren in proof- kwaliteit, d.w.z. gematteerde beel denaar, afbeeldingen en letterte- kens tegen een spiegelglans achter- grond. Het gebruikte materiaal is sterlingzilver 925/1000. Het ge- wicht is 25 gram (fijnzilvergewicht ca. 23 gr.) diameter 38 mm. De munt wordt geleverd in een blauw 20 x 2 etui voorzien van het Wapen van de Nederlandse Antil len. De munt is straks verkrijgbaar bij banken en munthandelaren of bij Monument Manif B.V. te Elst (tel. 08819-4249). De prijs is 124,80. Ter gelegenheid van het 200 jarig bestaan van ,,De Erven de Weduwe J. v. Nelle N.V." is een gedenkboek „Twee eeuwen met de weduwe" uitgegeven. Het boek verscheen speciaal ter gelegenheid van het unieke jubi- leum en is geschreven door H.F.W. Bantje, oud-directeur van v. Nelle. De heer Bantje kon bij het samen stellen van het vrij omvangrijke gedenkboek hiervoor enerzijds put- ten uit zijn grote persoonlijke kennis van het bedrijf, anderzijds stond een schat gegevens uit de uitgebreide v. Nelle-archieven hem ten dienste. In het goed uitgevoerde boek vertelt de samensteller in 17 hoofd- stukken de geschiedenis van het bedrijf en met gebruikmaking van een groot aantal historische foto's en afbeeldingen is hij er zeker in in geslaagd een leesbaar geheel te verkrijgen. In een beperkte oplage is het boek ook in de boekhandel te koopvoor/ 29,50.

Noorder Akkoorden | 1982 | | pagina 5