4* V Onze jarigen— (A spaazt toch ook NIEUWLANDZEGELS mat 10o tente Mini-hltuiken ft tin i I Iiandels-. reclainedruktverlieti peri odieteen „De Magneet" v.o.l. van pool tot pool ont/eevenaartl Wijkvereniging Nieuwland start met eigen jongerenrubriek Nieuwland Top Tien U bent geen Robinson Crusoe Bejaardenhulp Van krot naar flat tot Wijkvereniging „Woonnooci" Niet uit vrije keuze Philafelie Amateur-verzamelaars Klaverjas-school Oude kranten Van de redaktie Ruilbeurs Voor alle voorkomende drukwerken, van klein tot groot, de beste kwaliteit, lage prijs en snelle levering naar cfruklcers-uitgevers Het is gebleken dat er veel belangstel- ling bestaat voor het opnemen van een rubiiek voor jongeren. Wijkvereniging Nieuwland heeft nu deze ruimte be- schikbaar gesteld en er zal om de 14 dagen een pittige rubriek in komen te staan met veel pop- en beatnieuws, tevens een NIEUWLAND TOP TIEN gebaseerd op verkoopcijfers van singles. Deze verkoopcijfers worden verstrekt door Radio Blanken. Of deze rubriek een succes zal worden hangt geheei van jullie zelf af, heb je dus bepaalde suggesties dan horen wij die graag van jullie. Schrijf of bel even naar: v. d. Meer, Goeman Borgesius- laan 83, tel. 263188. Wij zoeken redactionele mede- werkers I Gebaseerd op verkoopcijfers van RADIO BLANKEN. 1 Ain't got no-l got life Nina Simone 2 Atlantis Donovan 3 Hair Zen 4 I started a joke Bee Gees 5 Ob La Di, Ob La Da Beatles 6 Spooky's Day-Off Swinging Soul Machine 7 Keep in touch Free 8 Hey Jude Wilson Pickett 9 Soul Sister, brown sugar Sam Dave 10 Casatschok Ria Valk U bent afhankelijk van uw medemen- sen. U kunt er niet onderuit; dat u geworden bent tot wat u bent, is ook te danken, of zoals u wilt, te wijten aan wat anderen wel of niet voor u hebben gedaan of betekend. Toen u nog een kind was, waren dat uw ouders, uw onderwijzers, later wellicht uw leraren of iemand anders. U bent dus niet geworden wat u bent, geheei uit en op u zelf. Nu u volwas- sen bent is dat nog zo. U hebt uw medemensen nodig op allerlei gebied. Een voorbeeld en een vraag: Sympathie, medeleven, waardering, het gevoel erbij te horen, zijn niet voor geld te koop. En toch zijn het zaken die bijna, of misschien wel net zo belang- rijk zijn als een goede woning, een be- hoorlijke baan en al dat andere dat onder het begrip geluk valt. Is die welvaart, hoe belangrijk dan ook, nog wel voldoende als u het kontakt met uw medemensen mist, als u nooit eens op iemand een beroep kunt doen, als er konflikten bestaan in uw gezin waar u zelf geen raad meer mee weet, als op uw werk uw collega's u straal negeren? U hebt daar geen moeilijkheden mee? Nee? Gelukkig. Maar voor veel mensen is dat niet zo'n vanzelfsprekende zaak. Zij staan voor problemen die zij met geen mogelijk- heid de baas kunnen. Problemen, die hun leven tot in de grand bederven. U vindt dat daar iets aan gedaan moet worden? Dan zal het u goed doen te weten dat er in uw woonplaats ook een afdeling is van HUMANITAS waar ieder mens met zijn problemen kan aankloppen. Let wel IEDER, men behoeft niet perse lid te zijn, ieder die moeilijkheden heeft kan deze voorleggen aan de maat- schappelijk werkster, Mej. E. M. Oos- terhof in gebouw Thurlede, Nieuwe Dr.mlaan 759, Schiedam. Spreekuren: iedere woensdagmorgen 9-10 uur en op de eerste en derde donderdag van de maand van 19-20 u. Voor bejaarden, die hulp behoeven voor het schoonhouden van de woning is er gelegenheid dit aan te vragen. De kosten bedragen f 2,50 per uur (minimaal 3 uur). Zij die dit financieel niet kunnen dra- gen, kunnen dit via de Bijstandswet regelen. Inlichtingen bij: Mej. E. M. Oosterhof in gebouw Thurlede, Nw. Damlaan 759 iedere woensdagmorgen tussen 9-10 u. In de krotten voelde men de geborgen- heid van een „THUIS" te hebben. In de flats voelt men de dreiging van „Flat-neurose" en ..Beton-dolheid". Met de krotopruiming gaat het precies eender als met de woningnood. Ieder jaar opnieuw beloofde men ons een einddatum, en nu geeft men weer eind- datums voor de algehele krotopheffing. Deze beloftes kunnen nooit werkelijk- heid worden, want de flats van van- daag zijn de krotten van morgen. Wij wonen nu in huizen, die er, naar de buitenkant te oordelen, behoorlijk uitzien, doch achter welker muren de zeer hoog is gestegen. Wij wonen nu in flats: vele woningen binnen vier muren en een gemeen- schappelijk dak, een gemeenschappe- lijke tuin en een kinderspeelplaats. In die vele woningen wonen vele ge- zinnen, bestaande uit vele gezinsleden, die stuk voor stuk een eigen aard, een eigen karakter hebben. Voor de oorlog was ieder vrij eigener beweging een woning te zoeken in de buurt, wijk of straat, zelfs de stad of dorp, naar eigen keuze. Na de oorlog kwam hierin een radicale verandering. Ambtenaren gingen uit- maken waar wie moest gaan wonen. Iedere woningzoekende moest een aan- tal formulieren invullen en indienen en kreeg dan een nummer. Naam of per- soon speelde geen rol meer, het num mer zei alles. De ambtenaar plaatste de nummers weer in vakjes en zo werden de ge- reedgekomen woningen bevolkt. Vrije keus bestond dus geheei niet meer, ieder moest gaan wonen waar de amb tenaar toevallig zijn nummer had ge- plaatst. Ja, men kon weigeren, maar dan kreeg men niets, dat wil zeggen geen onderdak. Zo ontstonden, en ontstaan nog steeds, stadswijken met een bijeengebrachte bevolklng. Gevolg hier- van was weer, dat de mensen onper- soonlijk naast elkaar wonen, dat er heel weinig of totaal geen kontakt is tussen de bewoners. Gezien in het licht van de kortere ar- beidsweek, ergo mensen met meer vrije tijd, werpt dit donkere schaduwen op. Ondanks dat de arbeidstijden korter zijn geworden, zijn de mensen meer bezet. De zenuwen spelen hun parten. Zij moeten zich aanpassen aan het moderne levenstempo. Het lijkt of de mensen nergens meer tijd voor hebben. Hun flat biedt hun geen geborgen thuis, ze willen er uit, ze voelen zich bespied en beluisterd, ze lijden zichtbaar aan flatneurose. De agenda en het horloge regeren hen. Weer anderen weten met hun lege tijd geen raad. Zij ontdoen zich ervan door het passief ondergaan van pasklaar ge- maakt amusement (o.a. kassiekijken). Wat echter niet verandert is de men- selijke natuur. Ook de mens in deze tijd heeft behoefte aan persoonlijk den- ken. Hij wil iets begrijpen van wat er om hem heen en met hem gebeurd. Hij wil een eigen mening hebben, ergens bij horen. Uit deze drang is de wijkvereniging geboren. Het onpersoonlijk langs elkaar heen- leven moet plaats maken voor een be- tere vorm van samenleving. De woon- nood moet in onderling overleg en on- derling kontakt dragelijk gemaakt wor den. Niet door wetten of verordenin- gen, maar uit vrije wil en samenspraak. De vrijetijdbesteding, vooral voor die- genen die met hun vrije tijd geen raad weten, moet georganiseerd worden aangepakt. Tal van problemen moeten worden opgelost. Het onpersoonlijk langs elkaar heen- leven moet worden uitgebannen. Toon belangstelling voor elkanders no- den en vreugden. Zoek naar middelen en wegen die de niet uit vrije wil bij eengebrachte bevolking tot den grate familie kunnen verenigen. Leer elkander kennen door, en in, de wijkvereniging. De allereerste stap daartoe is: LID WORDEN VAN DE WIJKVERENIGING. Verder met de wijkvereniging alle krachten bundelen, en aktief deelnemen aan alles wat kan dienen tot het ves- tigen van een grate vriendenkring, be- reid om elkaar te helpen en bij te staan. AFGESPROKEN TOT ZIENS DUS IN DE WIJKVERENI GING Onze philatelisten willen komen tot een regelmatige RUILBEURS. Om dit ter hand te kunnen nemen moe ten wij weten hoeveel liefhebbers hier- voor gelnteresseert zijn. Wie iets in deze richting wil onder- nemen, voorstellen heeft of andere suggesties, berichte dit aan Het secretariaat. Amateur-verzamelaars die werkelijk ernst van hun hobby maken doen alles wat mogelijk is om hun verzame- ling te completeren. Soms staat men op een dood punt, men komt niet meer verder, en zou graag met anderen kon takt hebben om te zien of men elkan der kan helpen. De redactie van Nieuwland Klanken wil hierin graag de behulpzame hand bie- den en door publicatie bemiddeling geven. Zit hierin niet een kans om een ruilbeurs in Nieuwland te organiseren? De redactie. De klaverjasafdeling van de wijkver eniging Nieuwland, maakt bij deze be- kend, dat zij een gelegenheid heeft opengesteld, waar ieder het spel gron- dig kan leren. Tal van mensen zijn nog niet op de hoogte van dit spel, van- daar het idee van KLAVERJAS-SCHOOL voor beginners. Het lidmaatschap van de wijkvereni ging is voor deze school niet verplicht, al hoopt het bestuur wel, dat men tij- dens of na afloop der cursus, als lid van de wijkvereniging zal toetreden. De wedstrijd- en spelleider. De jarigen van deze maand: Hans te Brink 8-2-'67 Stanley v. d. Broeke 8-2-'58 Tineke Busckens 10-2-'56 Edy Pons 11 -2-'56 Wilco Bachman 20-2-'68 Herman Bouman 20-2-'65 Fred Jaspers 22-2-'65 Marian Thijsen 22-2-'59 Emile Mandemaker 28 2-'51 Oud papier is voor de voddenman geen aantrekkelijke handel meer. Veel- al weigert deze dan ook uw bundeltjes mee te nemen. Men ziet daarom ook bij de vuilnisvaten vaak pakken oud pa pier liggen. Onze wijkvereniging wil deze kranten graag bij u komen weghalen. Maak er een bundeltje van, geef even een seln- tje en men komt ze halen. Gooi ze dus niet meer weg, met uw oude kranten kunt u de wijkvereniging een plezier doen. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v.d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel. 24 86 78 Schiedam, Alb. Cuypstraat 12 b Zuidhollandse vereniging voor Genealogie „ONS VOORGESLACHT" POSTBUS 404 ROTTERDAM Opgericht 19 januari 1946 Vergaderlokaal en bibliotheek toegan- kelijk voor belangstellenden elke 2e zaterdag van de maand, van 1 tot 4 uur in het schoolgebouw aan de Mare no. 35 (ingang achterzijde), nabij het Zuiderziekenhuis. De redaktie van Nieuwland-klanken streeft er naar de Nieuwland-bewoners zo volledig mogelijk op de hoogte te houden van alle activiteiten die zich in de wijk zullen voordoen. Zij verzoekt daarom iedere groep, club, vereniging of bond hieraan te willen medewerken, door haar plannen tijdig kenbaar te maken. Hiermede kan tevens voorkomen wor den dat elkanders plannen worden doorkruist omdat men van elkanders voornemen niet weet. Copie voor het eerstvolgend nummer, dat op 13 maart zal verschijnen, moet uiterlijk 6 maart bij de redaktie binnen zijn. De redaktie. De hobbyclub Nieuwland organiseert op WOENSDAG 5 maart een ruilavond voor de bewoners van Nieuwland en omgeving in de zaal van de OPSTANDINGSKERK, ingang Dr. Kuyperlaan. Aanvang zeven uur. Er zal gelegenheid worden geboden tot het ruilen van: postzegels, lucifer- merken, vreemde munten, sleutelhan- gers, speldjes, suikerzakjes, sigaren- banden, prentbriefkaarten enz. enz. Deze ruilgelegenheid staat open voor jeugd en volwassenen. De kosten zijn, een kwartje per per- soon, als bijdrage voor de zaalhuur.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3