klanken Huurdersvereniging in Nieuwland? Opstand in krotienwijk BOERENLEENBANK SCHIEDAM-KETHEL Modeshow - lentelestijn 1969 Landelijke actie? Protestmarsen Dal ding moet weg Gaat U met vacantie??? Alle banlczaken V.. Eigen fabrikaat Dinsdag 20 mei Bezorging Wijkorgaan 1e jaargang no. 8 mei 1969 Als men deze woorden leest gaan de gedachten onwillekeurig uit naar verre vreemde landen. Men denkt meteen aan steunacties voor achtergebleven gebieden zoals dat tegenvyoordig offi- cieel heet. Hulp aan misdeelden of slachtoffers van een of ander wanbe- leid zeggen weer anderen. Maar beste lezers, men hoeft niet zo ver van huis te gaan, want in ons eigen welvarendje landje, in onze eigen re- sidentiestad zijn we al zover ,,vooruit- gegaan" dat woonnood zo hoog is ge- stegen dat er openlijk verzet uit gaat ontstaan. In de Haagse Schilderswijk grootste krottenwijk van Nederland is een vergadering gehouden waaraan de in deze wijk werkzame geestelijken, maat- schappelijk werkers etc. etc hebben deelgenomen. In deze vergadering is besloten een actie te beginnen die naar men hoopt een landelijke weerslag zal hebben. In tal van Haagse kerken is de woon nood onderwerp geweest van de preek. Minister Schut zal worden uitgenodigd om in oktober in de Haagse krotten wijk te komen spreken. Vijfhonderd leden van het actiecomite willen door burgemeester Marijnen ontvangen wor den. Men denkt aan het organiseren van De veronderstelling dat bij ,,jonge wo- ningen" geen verkrotting aanwezig is, is een foutieve mening. Evenmin als alie oude huizen krotten zijn, zijn alle jonge huizen bewoonbaar. KROT IS GEEN SYNONIEM VOOR BOUWVAL. In de loop der jaren zijn de huren meerdere malen verhoogd. Toen deze huurverhogingen onmiddellijk gepaard gingen met huurcompensatie had nie- mand van de huurders daar pijn aan. De ontevredenheid begon met de eer- ste verkapte huurverhoging voor een deel der Nieuwlandbewoners. De wo- ningdienst kreeg op een gegeven mo ment het lumineuze idee de eerste bewoners van Nieuwland een centraal antennesysteem te moeten opdringen. Niemand had daarom verzocht, velen hadden zich er tegen verklaart. On- danks dat, kwam de woningdienst met het centrale antennesysteem, gepaard met een huurverhoging. Vele huurders protesteerden opnieuw, zij wezen erop dat ze zelf een dure en goede antenne bezaten. en voor de bewoners van slecht onder- houden huizen aan het adviseren van MASSALE HUURSTAKING. Deze woorden liegen er niet om. Het is klare wijn die men daar schenkt. Het Nederlandse volk gaat zich einde- lijk verzetten tegen een woning- en huurbeleid dat hun eenvoudig van bo- venaf wordt opgelegd. Men hoopt in den Haag dat de acties een landelijke weerslag zullen hebben. Wij zien daar- in geen zwaar hoofd, het is niet alleen den Haag waar heel veel mankeert aan het woning- en huurbeleid, in iedere stad zal wel voldoende reden tot klagen zijn. Zelfs in onze wijk lig- gen de klachten voor het grijpen. Zelfs in onze betrekkelijk nieuwe wijk komt de verkrotting om de hoek kijken. „NIETS MEE TE MAKEN", dat ding moet weg, anders doen wij het op jullie kosten" was het DEMOKRATl- SCHE bevel van de woningdienst. Wie de centrale antenne wil gebruiken is dit toegestaan en wordt de huurprijs van de woning met 50 cts per week verhoogd, wie geen gebruik wil maken moet toch 25 cts per week meer huur betalen. De ontevredenheid hieruit ge- boren gold toen alleen een gedeelte van de huurders. De zes procent van nu treft ze alien, alleen de eerste groep mag nu ook over de verkapte huurverhoging weer zes procent betalen. Ontevredenheid is er genoeg al menen de vertegenwoordigers van hun voor- malige kiezers dat het nog wel mee- valt. Er hoeft echter maar een vonkje uit de residentie over te waaien en de ontevredenheid zal dit vonkje tot een laaiend vuur kunnen aanwakkeren. Dan zal het systeem van WIJ BEVE- LEN, U MOET GEHOORZAMEN, geen indruk meer maken. Dan zullen de autoriteiten de wrange vruchten pluk- ken van hun wandrochtelijk huurbeleid. Kantoor: Nieuwlandplein 56 Schiedam Tel. 15 8183 Voor REISDEVIEZEN, TRAVELERCHEQUE'S EN REISVERZEKERINGEN kunf U ook bij ons ferecht. Een Prive-rekening VEILIG-GEMAKKELIJK-ZONDER KOSTEN. RENTE 3V2 U bent van harte welkom tijdens onze ruime openstellingsuren. maandag t/m vrijdag 9.00-12 30 uur en van 13.30-16.00 uur, bovendien op vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. De minister mag dan al zelfverze- kerd als hij is reeds nu vertellen dat de huurverhogingen elk jaar op nieuw zullen volgen, hij zal er terdege rekening mee moeten gaan houden dat de kruik zo lang te water gaat tot ze barst. De conflictstoffen stapelen zich steeds hoger op, wie opmerkelijk gadeslaat kan zien, dat in steeds meer steden de HUURDERSVERENIGINGEN uit de grond rijzen. Dit betekent dat steeds meer mensen gaan voelen dat er op de duur iets ondernomen moet worden om paal en perk te stellen aan de steeds verslechtering brengen- de maatregelen van de overheid. Om in onze eigen stad te blijven, ons gemeentebestuur komt steeds met het afgezaagde thema: Wij hebben geen geld". Dat er duizenden lo.ontrekkers zijn, die ondanks hun ploeteren van de ochtend tot de avond, de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen, raakt de vertegenwoordigers van de kiezers" niet. Deze minimumlijders mogen niet zeggen: ,,Wij hebben geen geld om al die ons opgelegde prijsverhogingen te betalen". Alle verhogingen gelden voor iedereen, ook voor hen die het niet betalen kunnen. In samenwerking met Wijkvereniging Nieuwland Stichting Nieuwlandzegels en Winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan Verschijnt iedere veertien dagen verspreiding huis aan huis Secretariaat en Redaktie: L. C. v. d. Meer, Goeman-Borgesiuslaan 83, tel. 263188 Uitgave: ,,De Magneet" v.o.f., Drukkers - Uitgevers Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66 - 26 66 70 Advertentie-redaktie: J. J. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 De regering verkwanselt de enorme bodemschatten aan particuliere geld- magnaten, de minimumlijders mogen de verhoogde gasprijzen betalen of in de kou zitten. Maar ja, het zijn ,,WIJZE" mensen die al deze tot ondergang lei- dende maatregelen nemen. Wat denken de bewoners van Nieuw land? Moeten wij ook komen tot een HUURDERSVERENIGING? De wijkvereniging heeft er een gewil- lig oor voor. Het bestuur. Eigen ontwerpen en inspiraties tot wer- kelijkheid omgetoverd. De modeshow komt steeds naderbij. Vele voorbereidingen zijn reeds ge- troffen. Als de voortekenen niet be- driegen beloofd het iets moois te worden. Het wordt geen show waar modekonin- gingen hun creaties aan de volke zal laten vertonen en bewonderen, maar eenvoudig datgene laten zien tot wat men zelf in staat is. zouden we het kunnen noemen, met weinig geld er toch leuk uitzien. Dat is geen paskwil in deze tijd van prijs- opdrijving en belastingschroef aandraai periode. Arbeidsloon is duur zegt men alom, maar als onze regering het ,,Diensten Bewijzen" wat werken voor anderen nu eenmaal is, met 12% b.t.w. belast, deze 12% belasting in eigen zak te houden. De modeshow wordt gehouden op Dan zal ze haar poorten openen in de benedenzaal van de OPSTANDINGS- KERK, ingang Dr. Kuyperlaan 1. Aanvang 8 uur precies, zaal open 7.30 uur. Zegt het voort, komt in grote getale, breng ook uw man, en andere kennis- sen mede. Een deskundige jury, samengesteld uit de dames van de Huishoud- en In- dustriescholen Dus de namen van de bovenstaande leraressen^zijn: mej. Ardon N,a, naaldvakken mej. Geers N,s, stofversiering mej. Berkman N,a, naaldvakken mej. Hetharia N,a, naaldvakken is paraat om hun oordeel te geven. De zaaldecoratie wordt verzorgd door de leerlingen van deze scholen. De lentesfeer en kleur wordt gebracht door „BLOEMSIERKUNST" de bloemist Hh. VERBEEK, Parkweg 375, Schiedam. Aan de piano mej. Engelien Valkenburg. De geheel belangloze medewerking van alle hiervoornoemden stellen wij bij- zonder op prijs. Daarvoor onze harte- lijke dank. Fotografie verzorgd door TON ROEST. Grote eminente personen hebben aan- geboden het lint te komen doorknip- pen, maar ter besparing van b.t.w. doen wij het liever eigenhandig. Er zijn stem- men opgegaan om de N.T.S. te vragen de opening op de beelband vast te leggen, of life uit te zenden over alle zenders. De lintdoorknipster is het hiermede niet eens, zij weigert nml. voor de t.v. op te treden. De dames die zich hebben aangemeld voor deelname krijgen persoonlijk be- richt over de uitvoering van de show. De bezoekers van de show worden in de gelegenheid gesteld, door middel van een puntenwaardering uit de zaal, twee prijzen toe te kennen. Pen of pot- lood mede brengen. De toegangsprijs bedraagt f 1,p.p. gratis koffie. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar van af 3 mei a.s. bij de volgende adressen. Mevr. Post, Dr. Wibautstraat 17, tel, 26 23 42. Mevr. de Jong, M. C. M. de Grootstraat 7, tel. 26 58 71. Mevr. Schuyn, v. Maanenstraat 26. Mevr. Bernard, Mozartlaan 163, tel. 35 39 51 en 's avonds aan de zaal. Het Bestuur. Nieuwlandklanken verschijnt regelma- tig om de twee weken. Het blad wordt gratis huis aan huis bezorgd. Juist dit bezorgen baart ons zorgen. Het is een zware opgaaf om 10.000 bladen in de brievenbussen te depo- neren in een a twee avonden. Tot op heden wordt dit gedaan door een paar van onze mensen. Om dit bezorgen wat minder tijdrovend te maken voor enkelen, vrage wij me- dewerkers die in enkele straten deze bezorging op zich willen nemen. Wilt u iets doen om het anderen wat minder moeilijk te maken, stelt u zich in verbinding met een van onderstaan- de adressen. Mevr. Post, Dr. Wibautstraat 17, tel. 262342. Hr. P. Brand, Dr. Wibautstraat 29.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 1