IA stoaazt lech ook NIEUWLANDZEGELS met 10°/o zent Firma GEBR. DRIES Uitdeuken -Spuiten-Moffelen VAKANTIE Doe het zelf MMini-ktanken Opletten vervolg pug- 1 Oude kranlen Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Veiligheid voor alles Wij lazen voor U Schilderen in kleine hoekjes wordt lid vain do wijk vereniging Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- lanqen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020 - 23 09 00. 7e Nationale Humanitas loterij 1969 trekking uiterlijk 31 augustus 1969. Loten a f 1per stuk verkrijgbaar bij L. C. van der Meer, Goeman-Borgesius- laan 83. GEVRAAGD leden voor toneelgroep. Liefhebbers kunnen zich melden bij: Mevr. M. de Kaper-Peek, Dr. Kuyper- laan 73, tel. 268625. GEVRAAGD deelnemers(sters) voor een op te rich- ten Gemengd-koor, dames-koor of be- jaarden-koor. Zij die hierin geinteresseerd zijn kunnen zich melden bij: Mevr. J. van Pelt, Vlaardingerdijk 331a. Loten voor de 7e Nationale Humanitas loterij 1969 zijn verkrijgbaar bij: Mevr. van der Sloot. Kamer 701 gebouw THURLEDE, Nw. Damlaan 759. Loop- en sloopwagens te koop ge- vraagd. Vraagt vrijblijvend advies voor uw gebruike auto. Ook 's avonds en weekends. Telefoon 152140. Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en enveloppen naar: geboortekaarten, prive briefpapier en Drukkerij-Uitgeverij ,,De Magneet", Rotterdamsedijk 279 - 281Schiedam, Telefoon 26 86 66, 26 66 70. HOBBY OF SPORT? Zijn er in Nieuwland nog mensen die er iets voor voelen clubs te vormen van DAMMERS, SCHAKERS, WHIST of BRIDGE? leder is, op de juiste plaats, hoogst belangrijk, zelfs de mensen die alleen maar komen kijken. Nu is het wel zo dat ..niemand" onmis- baar is maar dat toch ook weer, ,,niet ieder" gemist kan worden. De juiste man (vrouw) op de juiste plaats blijft altijd de hoofdschotel. De eerste noodzakelijkheid is dus deze mensen te vinden. Wie kan nu een betere beoordeling geven dan de mensen in kwestie zelf? Mensen, schroom dus niet, hebt u een hobby, hebt u idee het een of ander uit te werken, geeft dit dan op aan het bestuur. Meent u, dat u wel geschikt bent een bestuursfunctie te vervullen, meldt dit dan even. Er ligt een massa terrein braak, het wachten is op mensen die het ont- ginnen willen. Om enkele voorbeelden te noemen. Zijn er personen die de voetbal wil len laten rollen? Jeugd-elftallen vormen en leiden? Rolschaats-enthousiasten, Kindercircus? Zijn er natuurkenners die de stadskinderen iets van de na- tuur kunnen en willen bijbrengen? Alles is belangrijk, zelfs het inzamelen van oud papier of het bezorgen van de krant. Ook dit zijn onderdeeltjes die niet gemist kunnen worden. leder die IETS wil doen; stuur een berichtje aan het bestuur. Wij zitten werkelijk te wachten op actieve mede- werkers. Afgesproken, stuurt u een berichtje? P.S. Heeft u ideeen, voorstellen of wat dan ook, stuur ook die, meteen even in. Het bestuur. De wijkvereniging wil deze kranten graag bij u weghalen. Liefst gebundeld tot een pak. U kunt telefonisch melden bij de heer Post, telefoon 262342. U kunt ze ook afgeven op het adres: Dr. Wibautstraat 17 en 29. Geaarde stopkontakten zijn geen over- bodige luxe. In bijna ieder huis is wel een stop- kontakt met randaarde aanwezig. Meestal zitten die stopkontakten op vochtige plaatsen, in keuken of badcel. Dit zijn de gevaarlijkste plaatsen, want vochtige handen kunnen de allernaar- ste gevolgen hebben als ze met elec- trische stroom te maken krijgen. Daar- om is het de allerbeste beveiliging alle stopkontakten van randaarde te voor- zien. Dit heeft echter niet de minste invloed als men niet meteen alle ste- kers en kabels van aardverbinding voorziet. Vele mensen menen dat een randge- aard stopkontakt voldoende is en vei ligheid geeft. Niets is echter minder waar dan dat. Als de aardverbinding ergens wordt onderbroken is alle vei ligheid weg. Let dus op dat de aard verbinding in takt blijft. MAYSCHOSSER WIJNKELDER Het is alweer honderd jaar geleden dat een grote nood de wijnplaats May- schoss teisterde. In 1868 besloten 55 vooruitstrevende wijnboeren een Co- operatie te vormen, om door samen- werking en centrale verkoop het levenspeil van hun familie's te verbe- teren. Enkele jaren later werden reeds de eerste wijnkelders met hamer en beitel uit de rotsen gehouwen. Nu bedraagt de opslag capaciteit 1.500.000 liter wijn. Steeds meer wijnboeren sloten zich aan, zodat nu, het aantal aangesloten leden 240 telt. Het vreemdelingen-verkeer neemt hand over hand toe. Sinds 1953 zijn er vijf tentoonstellingskelders gebouwd, zodat alle wijnvrienden nu de gelegenheid hebben om de zorgen van iedere dag te vergeten, bij het drinken van een glas heerlijke wijn. Het zijn niet alleen de kelders van de Mayschosser wijnboeren waar men zich op zijn gemak voelt, er is ook een moderne herberg waar men naast een goed glas wijn ook de heerlijkste maaltijden kan nuttigen. In deze her berg is plaats voor 350 personen. Verder is er nog een zaal met 400 a 500 zitplaatsen, voor grote gezel- schappen. In Duitsland heeft men een leus: U heeft dan pas het Ahr-dal volledig gezien, als men de wijnkelders van Mayschoss bezocht heeft. Vrolijke wijngenieters hebben hierop de variant gemaakt: Als men na het bezoek aan de wijnkelders de Ahr nog heeft gezien, is men er niet geweest. Als men de Ahr niet heeft gezien, dan pas is men er geweest. De leden der wijnboeren Co-op be- werken ong. een miljoen wijnstokken. Het zijn meestal kleine en middelgrote familie-bedrijven die bij de Co-op zijn aangesloten. Hoofdzakelijk teelt men de blauwe Spatburgerdruif (rood) en de Rieslingdruif (wit). Overwegend deze twee soorten zijn tegen de steile berghellingen geplant. De nieuwe stok- ken, dragen na een jaar of vijf hard werken, de eerste vruchten en blijven dan, bij zorgvuldige verzorging, 40 jaar lang vruchten dragen. Zoals met elke veredelde plant is de wijnstok aan insekten en planten-ziek- ten blootgesteld; daarnaast is de stok zeer gevoelig voor koude. Een enkele nachtvorst in de lente kan enorme schade doen aan de jonge vrucht, zelfs de gehele oogst vernietigen. In de herfst leveren alle leden de vol- wassen druiven aan de Co-op af. De druiven worden naar kwaliteit gesor- teerd en gewogen. Het voornaamste streven der leden is, om een zo hoog mogelijke kwaliteit te leveren, omdat de prijs die zij ontvangen afhangt van de kwaliteit van het geleverde produkt. De kleurstoffen van de rode druiven zit in de schil, vandaar dat de schil meegegist wordt. Om bij-smaakjes te voorkomen worden de steeltjes met grondige zorgvuldigheid verwijderd en pas na de gisting geperst. De jonge wijn komt in grote, met glazen platen belegde houders, waarin gist en niet EEN UITSPRAAK DIE ONS MOET GEEFT. Evenals trouwens het advies dat de SER zeer recent over de agres- sieve verkoopmethoden aan de minis ter van economische zaken uitbracht. En dat een regeling beoogt, waardoor de minister agressief optredende ver- kopers of verkooporganisaties het uit- oefenen van hun praktijken kan ver- bieden. Voor deze regeling is wetswij- ziging nodig. Dat deze spoedig tot stand mag komen. En zodanig mag luiden, dat snel en effectief optreden mogelijk wordt. oplosbare deeltjes zich vastzetten. Na- dat de wijn helder is geworden, wordt hij gefiltreerd, om de laatste vreemde deeltjes aan de wijn te onttrekken. De rijping van de wijn geschiedt in houten fusten totdat de wijn klaar is om ge- botteld te worden. De kwaliteit van de Ahr-wijn is t.o.v. andere wijnstreken zeer goed. in de Consumenten Gids, 16e jaargang no. 7 het volgende: EINDELIJK STEUN Verkoop aan de deur of via ,,voor- stellingen", „house-party's", „dagjes uit" e.d. Onze mening daarover is wel genoegzaam bekend. Wij verfoeien het systeem van onge- vraagde, overrompelende benadering van de consument. Maar al te gemak- kelijk wordt hij zo verleid tot aankoop van iets wat hij niet nodig heeft, of niet betalen kan. En wat voor het ge- bodene vaak nog bijzonder duur is ook. Behalve in deze kolommen hebben wij de strijd destijds ook aangebonden voor de ingang van de bioscopen, waarheen het publiek met schone be- loften van gratis voorstellingen, lote- rijen en cadeautjes werd gelokt. Met een waarschuwend stencil, dat aan de bezoekers werd uitgereikt. Hetgeen de agressieve uiteraard niet welgeval- lig was; een hunner spande een pro- ces tegen ons aan. Tot voor de hoge raad werd dit uitgevochten. Het resultaat, ,,Het waarschuwen ter plaatse is ons w6l toegestaan". Natuurlijk zijn we niet alien even han- dig en zitten met probleempjes te tob- ben die voor een vakman niet bestaan. We zitten in het voorjaar, dus wil men wel eens iets anders in huis. We gaan bijv. zelf behangen. Alles lukt vrij aardig, maar met het afsnijden bo- ven de plint zitten we wat te hannes- sen. Met een mes rafelt het, met de schaar kan men er niet goed bij en ontstaan er beschadigingen en hapjes en trapjes. Wilt u een kleine tip? Laat het eerst droog worden, dan neemt men het raderwieltje waarmee u knippatronen uitradert en snijdt pre- cies langs de plint af. Is het behang op de plint reeds vastgehecht doet een vochtig lapje wonderen. Als u zelf de schilderskwast in handen neemt om de woning wat op te knap- pen komt men al heel vlug tot de ont- dekking dat het schilderen van kleine hoekjes niet zo eenvoudig is. De kans is groot dat de kwast delen raakt die helemaal niet beschilderd moeten wor den. Voor zulke hoekjes heeft men een smal kwastje nodig en dat is meestal net niet in huis. Zulke smalle kwastjes worden veelal niet aange- schaft en probeert men maar met de gewone kwast en we morsen en maken vlekken. Een lapmiddel is, de kwast wat op te binden. Neem bijv. een elastiekje en doet dat om de kwast- haren, zodat deze haren tegen elkan- der gedrukt worden en de kwast daar- door wat smaller wordt. Tevens moet men er voor zorgen een lapje en wat terpentine bij de hand te hebben om een eventueel gemaakte vlek direkt te kunnen wegwerken. Op die manier krijgt de verf geen kans om in te dringen of te hechten. Eenmaal hard geworden verf is heel moeilijk te verwijderen. Doe het zelf is een leus die juist in deze tijd het meest in toepassing ge- bracht wordt. Het verlenen van ,,diens- ten" is belast met 12% B.T.W., alles wat u dus zelf doet is bij voorbaat 12% goedkoper. aanmelden: tel. 35 39 51

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3