Firma GEBR. DRIES 14 spaazt lock NIEUWLANDZEGELS mci 10®/o zenle Mini-klanken Van onze lezers Huisvlijt exposiiie Wees prijsbewust Hoe werki de telefoon? Uitdeuken -Spuifen-Moffelen DAGB0EK Nog meer pech Weer anders prijsbewust Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Ons volgend nummer verschijnt op 14 augustus van een baby Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020 - 23 09 00. Loop- en sloopwagens te koop ge- vraagd. Vraagt vrijblijvend advies voor uw gebruike auto. Ook 's avonds en weekends. Telefoon 152140. RUILEN, KOPEN OF VERKOPEN Geen bezwaar want u plaatst een ad- vertentie en dan maar hopen op een goed resultaat. De verzorging en plaatsing van uw advertentie nemen wij gaarne op ons. De rubriek MINI-KLANKEN is juist voor deze advertentie's ingesteld. Het tarief van zo'n advertentie is f 2,50 voor de eerste vijf regels. Elke regel meer kost f 0,60. Maximaal 15 regels. Opgave van uw mini-klanken aan de redactie van N.K. Goeman Borgesiuslaan 83, tel. 263188. Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, prive-briefpapier en en- veloppen naar: Drukkerij-Uitgeverij ,,De Magneet Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66, 26 66 70, HOBBY OF SPORT? Zijn er in Nieuwland nog mensen die er iets voor voelen clubs te vormen van DAMMERS, SCHAKERS, WHIST of BRIDGE? Gelezen in de Consumenten-gids, maandblad van de Nederlandse con- sumenten bond, Den Haag. De term ..prijsbewust" wordt meestal in de zin van ,,uitkijken waar je het- zelfde goedkoper kunt krijger". Maar er is ook een ander soort prijs- bewustheid, het „uitkijken of er geen andere, goedkopere oplossing is." Een voorbeeld daarvan vonden wij in een brief van een lid-gymnastiekleraar. Voor zijn onderwijs had hij ,,partij-lin- ten" nodig, zoals kinderen die bij bal- spelen e.d. dragen om te kunnen on- derscheiden tot welke partij ze beho- ren. In een sportartikelenzaak koste zo'n kant en klaar lint f 2,50 per stuk. Hetzelfde type lint bleek in een meu- belzaak aan de meter verkrijgbaar. Al dus kwam een lint op f 0,30 per stuk. Weliswaar moesten de uiteinden dan nog even aan elkaar worden genaaid, maar daarmee is toch geen f 2,20 ge- moeid. Dat zeggen wij ook, hier kunnen de eindjes toch voordeliger zelf aan el kaar worden geknoopt. Mijnheer de redacteur, De directie van de R.E.T. heeft de oude halteborden doen vervangen door nieuwe, mijns inziens mooiere, althans esthetisch meer geslaagde borden. Jammer dat er geen dienstregeling op is aangebracht. Zou dat nog komen? Voor, met de wijk bekende, busreizi- gers is dit niet zo erg, maar onbeken- den zouden er zeker mee geholpen zijn. Misschien leest de R.E.T.-directie deze woorden en komt zij hierin tegemoet. Bij voorbaat mijn dank, ..Opmerkster". VUILN1SBAKKEN Tijdens feestdagen komen er vaak extra dingen in huis, zal er bij bijna ieder wel extra huisvuil loskomen, en zal de vuilnisbak wel vlugger vol zijn. Jammerlijk komt dan na de feestdagen in sommige wijken de vuilophaaldienst niet langs. Natuurlijk, ook de gemeente-werkers hebben een extra vrije dag. Niemand zal hen deze misgunnen, maar kan de direkteur van de gemeentelijke reini- gingsdienst niet een oplossing vinden dat in de week, waarin een feestdag valt, toch in iedere wijk twee maal het huisvuil wordt afgehaald? mevr. V. Bij het spreken brengt de stem de lucht in beweging. De luchtgolven of trillingen zijn golven van druk in de lucht in beweging gebracht door de stembanden. Als de stem circa 700 luchtmijlen zou kunnen reiken, zou het altijd nog bijna een uur duren, alvo- rens het stemgeluid over die afstand een ander zou bereiken. Door de telefoon duurt dit echter maar ,,drie- tienduizendste deel" van een seconde. Zodra men de hoorn van het telefoon- toestel opneemt komen de knopjes die zich onder de hoorn bevinden omhoog en stellen het circuit open. Vanaf dat moment is er een leiding van elec- trische spanning naar de centrale. Met de nummerschijf kiest men verbinding met elk nummer dat u verkiest. Zodra men spreekt trillen de geluids- golven tegen een dun metalen plaatje, dat zich op de open kant van een met koolgruis gevuld doosje bevindt. Dit koolgruis is een produkt van anthra- cietkool. De trillingen doen het plaatje heen en weer bewegen tegen het koolgruis. Hierdoor worden de geluids- golven omgezet in gelijke electrische spanning en is daardoor het gesprek al onderweg. In tienduizendsten van een seconde bereikt het geluid het gekozen telefoonapparaat. Het ge- hoor-apparaat aan het andere eind van de hoorn berust op magnetisme. Ook daar is een plaatje waaraan een elec- tro-magneetje is bevestigd. De electrische spanning doet het plaatje aantrekken en afstoten. Dit veroorzaakt dan weer trillingen die geluidsgolven produceren. Deze ge- luidsgolven zijn precies gelijk aan de geluidsgolven die de mond van de spreker voortbrengt. Deze ,,gerepro- duceerde" geluidsgolven bereiken het oor van de luisteraar. Wat deze dus hoort is NIET de stem van de spreker op verre afstand, doch een ,,reproduktie" van die stem. Het doel van de telefoondiensten is, de stem zo nauwgezet te reproduce- ren, dat men het gevoel heeft recht- streeks van mens tot mens te spreken alsof men vlak tegenover elkaar staat. Hieraan kan men zelf medewerken door de hoorn niet te ver van de lip- pen te houden en op normale toon rechtstreeks in de hoorn te spreken. De wijkvereniging Nieuwland nodigt u uit om op zaterdag 20 September onze grote expositie te komen zien. Houdt deze dag dus vrij. Wij lazen voor u in de Consumen- ten-gids: Slachtoffers van colportage vallen niet alleen in ons land. Ook in het buitenland is het ver- schijnsel van de man aan de deur, die met veel vlotte praatjes een wasmachine, een encyplopedie of wat dan ook tracht te slijten lang niet onbekend. Maar in het buitenland wordt er meer gedaan om de consument tegen dit soort ongevraagde be- zoekers te beschermen. In Oos- tenrijk bijvoorbeeld kwam onlangs een wet tot stand, waarin een hele reeks artikelen wordt ge- noemd o.a. levensmiddelen en textiel die onder geen enkele voorwaarde via colportage mogen worden verkocht. Met alle andere artikelen mogen alleen colporteurs langs de deur komen als de leve- rancier, die ze uitzendt, in de ge- meente zelf gevestigd is. Buiten die gemeente mogen particulieren alleen worden bezocht als ze daar zelf schriftelijk om hebben gevraagd. De bedoeling is duidelijk: meer zekerheid voor de koper. Wie iets aan de deur heeft ge- kocht waaraan wat mankeert moet immers vaak ervaren, dat de leve- rancier ver weg zit en weinig be- reid is zich om de zaak te be- kommeren. Wanneer deze in de plaats zelf gevestigd is, kan hij hier veel minder gemakkelijk on- deruit. Er wordt daar in Oostenrijk dus heel wat aan de vrijheid tot ver- kopen afgedaan. En dat speciaal ten behoeve van de consument. Hier kennen wij alleen een beper- king van die vrijheid ten behoeve van de concurrent. En wel in de vorm van de winkelsluiting, waar- van de consument juist de lasten ondervindt. BABY's DAGBOEK deel 5. De volgende morgen was ik al vroeg wakker. Ik begon de boel eens te ver- kennen en voelde toch wat gekriebel in mijn maag. Ik dacht ik zal maar even wachten met roepen want mam- mie zal nog wel slapen en van die bergen zullen ze heus wel genoeg van in huis hebben. Tot dat ik opeens iets raars naast mij zag liggen. Als ik mij bewoog dan ging het ding ook mee. Ik probeerde uit alle macht om het met mijn mond te pakken te krijgen maar steeds als ik mijn hoofd draaide ver- dween ook dat ding. Ik wachte nog een poosje om het nog eens te gaan proberen want wat wordt je daar moe van. Nou eerst mijn hoofd wat op zij en dan heel stiekem op eens happen, of het lukken zal weet ik niet. En ja daar had ik het haast, nog maar eens proberen en hap daar had ik het al een klein beetje vast. Nu nog eenmaal en dan hou ik er mee op en ga ik roepen. En ja hoor het lukte, maar wat is dat een raar gevoel in je mond, wat moet je er eigenlijk mee. Ik hield het toch maar vast en begon er maar eens aan te sabbelen en ja hoor dat smaak- te nog ook. Ik dacht dat laat ik niet meer los, dat roepen komt later wel als ik weer honger heb want nu voelde ik geen honger meer. Ik ben weer heerlijk in slaap gesukkeld tot dat de zuster mij kwam halen, nou ik werd eerst weer tot aan mijn nek in het water gezet, toen weer bij mammie met die berg eten. Toen ik daarmee klaar was werd er opeens Marieklahen tegen mij gezegd. Dus mijn moderne tante had het toch gewonnen. Hi, hi, eindelijk toch een goeie naam. Opeens wordt er gebeld, en nu blijkt dat het de bedoeling was dat ze naar mij en mijn mammie kwa- men kijken. |k hoorde zo, van dag tan te, nou bedankt hoor, ja, dat zal hij wel aankunnen als hij een jaar of 3 is. Ik kan het voorlopig wel in de kast leggen. Dat is nou zonde zei tante, je kan in de pijpjes en de schouder- We spelen, als de voetbaicompetitie nor- maal draait, in de toto. Waarom zouden we niet een gokje wagen, ook al is de kans op een prijs uiterst gering. Men kan nooit weten. We hebben echter nog nooit iets gewonnen. De Braziliaanse begrafenisondernemer Alberto Oscar Menini denkt er blijk- baar precies zo over. Hij speelt al vijf- tien jaar lang in de ..Drlekonlngen"- loterij en altijd op hetzelfde nummer dat speciaal voor hem gereserveerd wordt. Ook hij heeft nog nooit het genoegen van een prijsje mogen smaken. Evenals wij er weinig hartzeer van heb ben als we eens een keer ons ingevul- de formulier kwijt zijn het geluk zit ons nu eenmaal niet zo op de hielen, dat we er nadeel van ondervinden zo verzoende zich Alberto Oscar Meni ni met de strop, die hem dezer dagen overkomen is, toen de map gestolen werd, waarin hij ook zijn lot bewaarde. Maar hij raakte toch wel erg overstuur, toen bleek, dat op dit lot een prijs van zes miljoen pesos gevallen was Er was heel wat voor nodig om hem tot bedaren te krijgen. bandjes toch wel een zoompje leggen, dan kan hij het meteen dragen als hij buiten komt. Nog een tante bracht een auto mee. Ja, daar kan hij mee spelen als hij op de kleuterschool gaat. Waf leuk met al die batterijen en lampjes en echte rubberbanden en een stuur. Maar kind, mijn kinderen speelden er al mee in de box, daarom is nu mijn oudste zoon monteur geworden. Het helpt zo bij de opvoeding. Wij zullen het nog eens bekijken tante, maar hartelijk be dankt, Jan zal hem best leuk vinden. Daar gaat je mooie auto dan maar weer. Weer een kennisje, die bracht alvast een tuigje met een leidsel mee, voor als ik straks ga lopen. Nou ik dacht? ik ben al blij dat ik vanmorgen die lekkere sabbel te pakken heb ge- kregen, daar ben ik nu nog dood moe van, maar we zullen nog wel zien hoe het verder verloopt. Eerst word ik door de een gepakt dan door de ander weer eens lekker door elkaar gehutst, en ja hoor, ik word toch misselijk en ik spuwde alles maar uit. Later hoorde ik dat alles op het decollete van tante Sjaan's mooiste jurk was gekomen en dat het er niet meer uit te krijgen was. Nou, die zal mij wel nooit meer pakken denk ik. wordt vervolgd.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3