\£4aM klanken Op toertocht door de toeristieke Achterhoek BOERENLEENBANK SCHIEDAM-KETHEL Nieuwe aktiviteiten Standplaats Spaarbank anno 1820 Ziek zijn beter worden Bergtorenmolen Vendelzwaaien Gaat U met vacantie??? Alle bankzaken Expositie huisvlijt 1 e jaargang no. 12 14 augustus 1969 Na tal van buitenlandse reizen besloten we dit Jaar weer in eigen land te blijven en kozen daarvoor de mooie Gelderse achterhoek. Een bizonder mooie streek, helaas niet voldoende bekend bij eigen landgeno- ten. De V.V.V. Zeddam maakt voor deze streek reeds jaren propaganda, en niet zonder succes, daar de stroom van bezoekers gestadig groeit. De V.V.V. laat het niet bij propaganda maken alleen, maar doet ailes om het de vakantiegasten zo aangenaam mo- gelijk te maken. Zij doet in samen- werking met het Toeringcar-bedrijf „Frans Moors" hetwelk is uitgerust met het modernste materiaal en beschikt over een staf van personeel dat bij uitstek geknipt is voor dit werk. Richt men zich tot de V.V.V. Zeddam dan stuurt deze per omgaande een uitgebreide lijst van hotels, pensions en zomerhuisjes met preciesche om- schrijving van accommodatie en prij- zen. Men kan dus zelf een keuze ma ken en zich in verbinding stellen met het etablissement en datum bespreken. Men geeft de V.V.V. bericht van de overeenkomst met datum van bezoek. De V.V.V. doet dan de rest. Men krijgt bericht waar men zich moet melden en het uur van vertrek uit Rotterdam. Daar staat dan de autobus voor, de chauffeur neemt de bagage in ontvangst en levert u en uw bagage voor de deur van het pension of hotel af. Geen gezeul met bagage, geen gezoek naar adressen, men wordt als 't ware thuisbezorgd bij de gastheer of gastvrouw, die de warme maaltijd reeds klaar heeft. Men frist zich even op en kan aan tafel. Dezelfde avond staan de gidsen van de V.V.V. al klaar voor een orien- tatie wandeling in de direkte omgeving. Het middelpunt van Zeddam word gevormd door een oude en de R.K. Kerk, die vooral bekendheid ge- niet door haar altaarkast of retabel, een kunstwerk uit de Antwerpse school (1520). Vanuit Zeddam kan men heel mooie uitstapjes maken o.a. naar de „galgenberg" die zijn naam te danken heeft aan de daar geplaatste zesvoudige wipgalg. De graven van Bergh hadden een zesvoudig executie-apparaat nodig om de criminaliteit te beteugelen. De galg is reeds lang verdwenen, de naam is echter gebleven. Men kan ook naar de Havezathe ,,de Padevoort" waarvan de oudste gegevens dateren van 1272, naar 's Heerenberg met ,,kasteel BERGH", zwembad, historisch gemeen- tehuis en de grensovergang naar Em merich, naar Lobith-Tolkamer, de grootste invalspoort van de Rijn- scheepvaart, naar Arnhem met Safarl- Leeuwenpark, enz. ledere woensdagavond komt een fol- kloristische dansgroep met een „Folklorische avond" een avond vol plezier en vermaak. Tijdens de pauze geven de vendeliers van de plaatselijke schutterij een de monstrate De V.V.V. organiseert iedere donder- dag een Vier-bergentocht. Deze tocht begint in Zeddam, gaat via Kilder, Wehl naar Laag-Keppel, waar men het gelijk- namige kasteel aan de Oude IJssel ziet liggen. Dit uit 1200 stammende kasteel moet een der fraaiste kastelen van Oost Gelderland zijn. Via het dorpje Humelo, over Hengelo (Gld.) naar het bekende achtkastelendorp Vorden. Dit dorp komt steeds meer in de belangstelling om dat vandaar uit iedere week een „kastelentocht" per fiets wordt gemaakt waarbij de burge- meester weer of geen weer, voorop gaat en als gids fungeert. Hij doet dit speciaal voor de toeristen of vakantie gasten en doet dit per fiets omdat anders de mooiste plekjes niet bereikt kunnen worden. De bustocht gaat verder richting Almen, langs het kasteel ,,den Bra- mel", dan links af naar Warnsveld. Men passeert het uit de 15e eeuw stammende huis ,,het Velde" dan het huis „de Voorst" en gaat via Gorsel Kantoor: Nieuwlandplein 56 Schiedam Tel. 15 8183 Voor REISDEV1EZEN, TRAVELERCHEQUE'S EN REISVERZEKERINGEN kunt U ook bij ons terecht. Een Prive-rekening VEILIG-GEMAKKELIJK-ZONDER KOSTEN. RENTE 3V2°/o. U bent van harte welkom tijdens onze ruime openstellingsuren. maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur, bovendien op vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. naar Bathman, waar in Hotel Restau rant ,,Boode" de koffiepauze is. Na de pauze gaat de tocht verder over Lettele, Heeten, naar Raalte. Hier ziet men het gelijknamige kasteel (14e eeuw). Het dorp Raalte geniet spe- ciale bekendheid wegens het in ere houden van de jaarlijkse oogst-feesten. leder jaar, na het binnenhalen van de oogst, viert men daar een week lang uitbundig feest. De gevels der huizen worden versiert met strowissen, er wordt een demonstratie „Hand-dorsen met de vlegel" gegeven, waarbij de traditie wil, dat zowel de burgemeester als de pastoor hun toerbeurt moeten vervullen. Ondertussen zijn de „bergen" bereikt en na de lunch in Lemmelerveld, gaat de tocht over de Lemmeler-berg, langs de Hellendoornse-berg naar de Holterberg, de Haarlerberg, vervolgens de Lochemseberg, via Barchem, Ruur- lo, Zelhem en Doetinchem naar Zed dam, waar het uitstekende diner weer staat te wachten. De vakantiekoek raakt al aardig op, er zullen nog mensen zijn die er erg zuinig mee zijn omgesprongen, en der- halve nog een klein stukje hebben om na te genieten, maar het merendeel keert weer in de normale sleur terug. Het is daarom dat de wijkvereniging komt met haar aanstaande aktiviteiten om de winterperiode door te brengen. Maandag 1 September start de kaart- club weer in de benedenzaal van de Opstandingskerk. De commissie ver- wacht ALLE deelnemers weer terug, liefst vergezeld van vrienden of ken- nissen, want de club kan nog wel wat nieuwe leden hebben. Op 3 September start ook weer de Maandelijkse Ruilbeurs. De commissie verwacht ook daar vele nieuwe deel nemers. Tijdens de vakantietijd is er wat nieuw materiaal binnengekomen en zal dus de gratis loterij weer door- gaan. Kom dus alien weer naar deze avonden en breng ook vrienden en kennissen mee. Op 20 September zal des morgens om 10 uur de officieel geopend worden door een vertegenwoordiger van het gemeente- bestuur. Tal van Inzenders komen met hun werkstukken naar deze expositie. Er zal o.m. te zien zijn:: Verzamelingen sigarenbanden postzegels, lucifermerken, zeer oude munten, sleutelhangers. Verder, miniatuur scheepsmodelen, automodellen, buitenlandse poppen, poppenkleding, tekeningen en schilder- stukken en een bizondere collectie beeldhouwwerken. Vele andere staaltjes van huisvlijt zul len te bezichtigen zijn. De termijn van inzending is nog niet gesloten, zij die menen nog iets te hebben voor deze expositie kunnen zich nog steeds op- geven bij de heer P. Brand. Dr. Wi- bautstraat 29, de heer H. Kiela, Tal- malaan 76. Allen die zich reeds hebben gemeld In samenwerking met Wijkvereniging Nieuwland Stichting Nieuwlandzegels en Winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan Verschijnt iedere veertien dagen verspreiding huis aan huis Secretariaat en Redaktie: L. C. v. d. Meer, Goeman-Borgesiuslaan 83, tel. 263188 Uitgave: ,,De Magneet" v.o.f., Drukkers - Uitgevers Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66-26 66 70 Advertentie-redaktie: J. J. Levens jr., loh. Straussplein 332, Tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 krijgen van de commissie nog nadere gegevens. Houdt deze dag dus beslist vrij, komt alien naar deze expositie. Zaterdag 20 September van's morgens 10 tot 's avonds 10 staat de zaal voor ieder open. De toegang is geheel gra tis, kinderen alleen toegang onder geleide. Natuurlijk mogen de geexposeerde werkstukken niet aangeraakt worden zonder toestemming van de eigenaar. De commissie verzoekt daarom bijvoor- baat uw aller medewerking door zich stipt te houden aan de gestelde regels. De commissie der Hobby-club. Met ingang van 14 juli werd door de spaarbank anno 1820 voor haar rijdend bijkantoor een nieuwe dienstregeling ingevoerd, zo meldden wij in onze vorige uitgave. Wij verzuimden daarbij de vastgestelde tijden voor de standplaats Dr. WIBAUTPLEIN te vermelden. Het rijdend bijkantoor van spaarbank anno 1820 op het Dr. Wibautplein is van maandag tot en met vrijdag elke dag van 9 tot 11 uur geopend. De heer J. de Jong was lange tijd voor- zitter van onze wijkvereniging. Gezondheidsredenen noopten hem zijn functie over te dragen maar bleef als 2de voorzitter in het bestuur. Hij tobde geruime tijd met zijn gestel, doch bleef actief, daar de wijkvereniging hem na aan het hart ligt. Enige tijd geleden werd de heer de Jong door een hartinfarct getroffen en moest hij in de Dr. Noletstichting ver- pleegd worden. Nu is hij weer zover hersteld dat hij weer thuis is maar kan onder geen beding een bestuursfunctie vervullen. Noodgedwongen heeft de heer de Jong zijn functie als 2de voorzitter moeten neerleggen. Hij blijft echter volkomen geinteresseerd voor de verdere werk- zaamheden van de wijkvereniging. De overige bestuursleden vinden het erg jammer, maar hebben volkomen begrip voor de toestand waarin de heer de Jong zich bevind. Zij wensen hem van harte een volledig herstel toe en zullen aan hem blijven denken als de man die al zijn beschik- bare tijd voor de wijkvereniging op- offerde. Mijnheer de Jong, vanaf deze plaats wensen wij u VAN HARTE BETERSCHAP. Het bestuur.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 1