NIEUWLANDZEGELS Firma GEBR. DRIES Ci spaazttoch ook met 10*/o zente Mini -klanken Wisi U dat? Miss flSereno" 1969 Uitdeuken -Spuifen-Moffelen Zee-olifanten Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Oude kranten Filatelie Tips voor de huisvrouw Passende wol bij reparaties Fietsen is gezond Wij willen weten DAGB0EK van een baby Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020 - 23 09 00. GEVRAAGD leden voor foneelgroep. Liefhebbers kunnen zich melden bij: Mevr. M. de Ksper-Peek, Dr. Kuyper- laan 73, tel. 268625. GEVRAAGD deelnemers(sters) voor een op te rich- ten Gemengd-koor, dames-koor of be- jaarden-koor. Zij die hierin geTnteresseerd zijn kunnen zich melden bij: Mevr. J. van Pelt, Vlaardingerdijk 331a. Loop- en sloopwagens te koop ge- vraagd. Vraagt vrijblijvend advies voor uw gebruike auto. Ook 's avonds en weekends. Telefoon 152140. Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, privd-briefpapier en en- veloppen naar: Drukkerij-Uitgeverij ,,De Magneet", Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66, 26 66 70, HOBBY OF SPORT? Zijn er in Nieuwland nog mensen die er iets voor voelen clubs te vormen van DAMMERS, SCHAKERS, WHIST of BRIDGE? Tijdens vacantie-trips doemen soms de alleraardigste voorvallen op. Dat iemand zonder het te vermoeden tot Miss wordt verkozen is wel weer iets aparts. Zo gebeurde het, dat op een camping in Italie een show-avond werd georga- niseerd maar ook een Miss verkiezing op het programma stond. Donderdag 17 juli was die gebeurtenis bij de camping in Sereno. Een 50-tal jongedames nam aan deze manifestatie deel, jongedames uit di verse landen die toevallig deze cam ping aandeden. Voor de jury was het lang geen ge- makkelijke taak om uit deze groep de leukste te kiezen. Ook de danspres- tatie was bij de beoordeling maatge- vend. Niets bijzonders zal u misschien zeg- gen, maar voor ons is daarom ver- meldenswaard, dat juist een Schiedam- se jongedame tot Miss Sereno 1969 werd uitgeroepen. Het is onze jonge stadgenote Marjorie Bernard die deze eer ten deel viel. Zij bekwam ,,het Lint", een grote bos rozen en een fles likeur. De likeurfles is met koper en leder beslagen, een fraai geschenk om nog lang te be- waren. Marjorie, vanaf deze plaats van harte gefeliciteert. Het eiland Guadalupe is gelegen op ongeveer 250 mijl ten zuiden van San Diego en 150 mijl vanaf het schier- eiland Baja California. Wat men van het eiland ziet is de 4600 voet (1401,9 mtr) top van het 16.000 voet (4877 mtr) vulkanisch eiland. Het eiland Guadalupe is ongeveer 22 mijl lang van noord naar zuid en on geveer 6 mijl breed. Het hoogste gedeelte ligt in het noor- den waar enorme rotsmassa's en klippen hoog boven de zee uitsteken. Het grootste gedeelte van het eiland bestaat uit rode versteende lava. Re- cente onderzoekingen hebben aange- toond dat de oudste lavalagen dateren van ongeveer 7.000.000 jaar geleden. Het eiland is een Mexicaans Natuur- reservaat en sinds jaren de broed- plaats van de zeer zeldzame Zee-oli fanten. Zee-olifanten zijn geweldige beesten. De mannetjes kunnen een lengte be- reiken van 16 voet (4.88 mtr), met een gewicht van ongeveer drie ton. De mannetjes hebben een soort slurf van 16 inches (35 cm) lang, hetwelk de dieren een olifant-achtig aanzien geeft. Het mannetje maakt gewoonlijk een snurkend geluid, maar door zijn kop achterover te houden en z'n slurf in zijn wijd geopende bek te laten zak- ken, kan hij, door snel in en uit ade- men, een veraf klinkend geluid maken, wat voortdurend gehoord wordt gedu- rende de paartijd. Het zijn zeker de luidruchtigste sla- pers ter wereld. Ze halen zeer diep adem en houden dan ongeveer zeven minuten lang hun adem in, voor zij de lucht via hun slurf laten ontsnappen, wat een luid snurkend geluid tot gevolg heeft. Het lange adem inhouden komt hen natuurlijk ook van pas bij het onder water zwemmen. De vrouwtjes hebben ongeveer de helft van het gewicht van een man netje en bij hen ontbreekt ook de slurf", daarentegen hebben zij mooie grote zwart-bruine ogen. Hoewel zij niet snurken of trompetteren, hebben zij toch ook een soort vocabulaire. Bij nadering openen zij hun bek zeer ver en maken dan een raspend, sissend geluid. Ze maken ook nog andere ge- luiden, die echter niet met nette woor- den omschreven kunnen worden. De jonge ,,pups" zijn veertig inches (0.60 mtr) lang, dun en zwart van kleur, ze huilen en blaffen als jonge vossen. De rijke moedermelk maakt ze echter in korte tijd zo zwaar en log dat ze nauwlijks meer kunnen bewegen. Hun eerste levensdagen zijn erg onzeker omdat ze vaak door de zware volwas- sen mannetjes tussen de rotsen plat- gedrukt worden. Op het ogenblik leven er op en rond het eiland zo'n 5000 tot 6000 zee-oli fanten. Ze worden nu beschermd door een klein garnizoen van het Mexicaan- se leger, aangezien zij een zeer ge- makkelijke prooi waren voor walvis- en pelsjagers. Zee-olifanten verdedigen zich nl. niet als ze aangevallen worden. Dit heeft tot gevolg gehad dat over de hele wereld de zee-olifanten op een vijftig tal exemplaren na, waren uit- geroeid. Het eiland wordt verder nog ,,be- woond" door enige duizenden klipgei- ten, die, zoals velen van u hebben kunnen zien, het hele eiland volkomen kaal gevreten hebben. Op zaferdag 25 OKTOBER organiseert WIJKVERENIGING NIEUWLAND EEN GROOT KLAVERJAS KOPPELCONCOURS in de bovenzaal van WIJKCENTRUM NIEUWLAND Houdt deze datum dus vrij. Nadere gegevens volgen in ons volgend nummer. De wijkvereniging wil deze kranten graag bij u weghalen. Liefst gebundeld tot een pak. U kunt telefonisch melden bij de heer Post, Dr. Wibautstraat 17, tel. 26 23 42. Filatelisten, in het bizonder zij die poststempels of fietsen op postzegels verzamelen, moeten zien dat zij een afdruk te pakken krijgen van het post- stempel dat door Kirk and Merifield in Birmingham (37 Bradfort Street) wordt gebruikt. Het vermeld namelijk het 100- jarig bestaan van de Swift Cycle Com pany 1869-1969. Swift is een van de oudste Engelse fietsenmerken waar- van de produktie 100 jaar geleden in Coventry de bakermat van de Engelse fietsenindustrie werd ge- start. Eenmaal per jaar verdient uw tapijt een grote beurt". Gebruik voor zo'n op- knapbeurt een goed tapijtreinigings- middel, dat u het beste bij een tapijt- vakman kunt kopen. Droogschuim is uitstekend en het werkt snel. Tapijtshampo is eveneens goed, maar maak dan het tapijt niet te vochtig. Een tapijtreinigingsmiddel mag nooit de vezel of de kleur van uw tapijt aantasten. Behandel daarom eerst een klein stukje tapijt op een niet in het oog vallende plaats met het reinigingsmiddel en pas daarna het ge- hele tapijt. Wilt u het helemaal gemakkelijk hou den, laat dan uw tapijt reinigen door uw gespecialiseerd bedrijf. Vraag een tapijtvakman om een vertrouwd adres. Hij heeft er belang bij u een goed ad vies te geven. Breit u de truien voor uw zoons en/of dochters zelf? Dan hebt u betere mo- gelijkheden dan anderen die dergelijke kledingstukken kant en klaar kopen om ze, als dat nodig is, te repareren. Na tuurlijk kan aan zo'n trui wel eens iets komen en dan moet moeder het kle- dingstuk repareren. Het probleem is dan altijd om er precies passende wol bij te vinden. Oh zeker, u hebt natuur lijk overgebleven wol keurig bewaard, maar dan blijkt dikwijls dat die wol toch niet meer precies bij de trui past. Dat kunt u ondervangen, door van de overgebleven wol, nadat de trui af is, een gewoon lapje te breien. Dat lapje wordt elke keer als de trui wordt ge- wassen mee gewassen en heeft dus de- zelfde bewerkingen ondergaan als de trui en zal precies gelijk van kleur zijn. Moet de trui worden gerepareerd, dan behoeft u niets anders te doen dan de benodigde wol uit te halen van het lapje. WAT er al zo in Nieuwland gebeurd, er verder nog te gebeuren staat, doch op uitvoering wacht, er volgens u nog gebeuren moet en kan. WIE zich in wil zetten om in Nieuw land club-aktiviteiten te ontplooien, nieuwe denkbeelden heeft omtrent clubwerk. WAAR men zich kan vervoegen om in gezamenlijk overleg tot meer samen- werking te komen. De kolommen van ,,Nieuwland-klanken" staan open voor nieuwe ideeen, tips en wenken, voorstellen enz. Niemand is voor zich zelve alleen ge- boren. Wie voor zich zelf leeft, leeft voor niemand. De Engelse medicus prof. Dr. Pooldrom heeft zich tijdens een artsencongres in Oxford afgevraagd of de mens in de toekomst wel steeds ouder zal worden, zoals vaak wordt beweerd. Door de sterke toename van hart en vaatziek- ten toonde hij zich geneigd het tegen- overgestelde te moeten geloven. Voor- al gebrek aan doelmatige beweging zag hij de levensduur als een bedrei- gende faktor. Fietsen, aldus prof. Pool drom, is een voor de hand liggend mid- del om deze sombere toekomstvisie daadwerkelijk te bestrijden. De fiets is al lang niet meer het ver- voermiddel voor de minder kapitaal- krachtigen. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat met name in de beter gesitueerde kringen de belangstelling voor de fiets de laatste jaren sterk Is toegenomen. De fiets dient hier niet als vervanging van de auto, maar als tweede, gemakkelijk vervoermiddel. Opmerkelijk is ook, dat juist in deze kringen de fiets veel voor de recreatie wordt gebruikt, zoals ook het maken van kleine en grote fietstochten voor vermaak en ontspanning in toenemende mate in trek blijkt te komen. Ook ik ben besmet met de vakantie- bacil en moet er met Pa en Ma op uit. Gevolg hiervan is dat ik mijn dagboek vervolg tot later datum moet uitstellen. Om in stijl te blijven vraag ik u in echt over de grens jargon, excusez du peu.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3