Firma GEBR. DRIES Uitdeuken -Spuiten-MoHelen (A spaatt lech ook NIEUWLANDZEGELS met 10 o zente n^leentsiezkunst „jDzis" Mini-klanken Nieuw besluur Klaverjasconcours Kom voor de dag Kent U hem? Folklore Streekkleding Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Streekdracht Niets nieuws Frewo Dag voor dag Clubbladen Onze dank Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020-23 09 00 Leningen tot 10.000,zonder informa- tiekosten en alle verzekeringen. /olgens speciaal tarief. Venderbos, Delflandseweg 422, Schiedam, Telefoon 010 - 26 02 71. Op de laatste jaarvergadering werd het bestuur als volgt gekozen Dhr. J. Bernard - voorzitter. Dhr. W. Niehot - secretaris Mevr. C. Post-Brand - penn.-meesteres. Dhr. L. v.d. Meer - redacteur blad. Dhr. P. Brand - 2e voorzitter. Dhr. J. Balk - propagandist. Mevr. Bernard-v.d. Horst - ledenad- ministratie. MELDT U ALS LID EN DOE HET NU I Gespeeld op zaterdag 25 oktober in de bovenzaal Wijkgebouw, Dr. Wibautpl. Het aanhoudende mooie najaarsweer speelde ons parten. Velen trokken nog naar buiten en ook het viswater had grote aantrekkingskracht. Desondanks was het concours vrij goed bezet. Er speelden 28 koppels mee. Er werd 2 x 2000 punten gespeeld. koppel 1 4408 punten 2 4205 3 4190 4 4145 5 4136 6 4117 7 4099 8 4086 9 4069 10 4048 11 3986 12 3965 13 3938 14 3834 15 3823 16 3709 17 3687 18 3593 19 3558 20 3534 21 3332 22 3087 23 3044 24 2941 25 2925 26 2840 27 2576 28 2502 De Commissie. Wij zitten boordevol plannen, maar we hebben heel veel hulp nodig om ze te kunnen uitvoeren. We zoeken naar de juiste man (vrouw), om die op de juiste plaats te kunnen inschakelen. Om het eens in een momenteel veel gebruikte term te zeggen: „Onze order- portefeuille is goed gevuld, maar we hebben een groot tekort aan de juiste mensen om deze orders uit te voeren", Wij vragen dus: Mensen die belangloos een heel klein stukje vrije tijd willen spenderen aan onze wijkvereniging. Wat staat er nu reeds vast Onze klaverjasavonden vinden iedere Maandagavond plaats in het wijkcen- trum, Dr. Wibautplein. Onze ruilbeurzen zijn op elke eerste woensdag van de maand in het wijk- centrum. Vrijdag 28 november de klap op de vuurpijl. Een vrolijke avond met mu- ziek, zang en dans. Wie zal dat nu willen missen. Kom toch eens achter je kijkkast van- daan en kom kennis maken met Uw mede-wijkbewoners. Ene „Chamfort", (wij kennen de per- soon niet; wie hem wel kent mag het ons komen vertellen) heeft eens ge- zegd„De meest verloren dag is die waarop men niet heeft getechen". Laat deze 28 november dus geen ver loren dag voor U worden. Natuurlijk zijn nieuwe leden welkom. Dit alles staat vast; dit is rond en wordt uitgevoerd. Maar er is nog veel meer wat nog georganiseerd moet worden. Ten eerste een Sint Nicolaasfeest voor onze kinderen. Kom met ideeen, kom met voorstellen, kom helpen, maar vo6r alles, geef direkt Uw kinderen op als die willen komen. Ten tweede: Er moet een carnavalsop- tocht worden georganiseerd. Hoe wij ons dit gedacht hadden? Wij gaan uit van het standpunt dat heel veel kinde ren het leuk zullen vinden en meedoen. Wij verwachten dat leraren en lerares- sen wel willen helpen om leuke carna- valskleding te ontwerpen. De moeders en oudere zussen zullen hun beste beentje moeten voorzetten om de kos- tuums zelf te ververvaardigen. Misschien willen de huishoudscholen voor dit doel ook wel hun steentje bijdragen. Wij zullen een of ander muziekkorps moeten vinden om deze carnavalsop- tocht op te vrolijken en tal van andere voorzieningen moeten getroffen worden U zult begrijpen dat we voor dit alles helpers (sters) moeten hebben. Wie, zo vragen we U nogmaals, is bereid zich voor iets beschikbaar te stellen. Alles moet belangloos worden gedaan. Dit stellen we als enige voorwaarde. De randstad Holland heeft een enorme aantrekkingskracht op provincialen. De aantrekkelijkheid bestaat echter al- leen daarin, dat de economische moge- lijkheden wat groter zijn. Het woon- en leefklimaat is voor de mensen in het randgebied niet zo prettig, maar ter wille van de wat dikkere boterham nemen ze dit maar op de koop toe. Natuurlijk maakt Schiedam hierop geen uitzondering. Men merkt het aan de vele dialecten die in onze woonwijk te beluisteren zijn. Alle provincies zijn wel vertegenwoordigd. Hierdoor ontstaat een heterogene verscheidenheid van op- vattingen over gewoonten en gebrui- ken. Dit kan misschien wel als de hoofdoorzaak gelden voor de moeilijk- heid die er is om de wijkbewoners tot een grote familie te maken. Mevr. Bernard-v.d. Horst heeft het plan geopperd al deze mensen, uit wel- ke hoek des lands ook afkomstig, te verzoeken mee te willen werken aan een klederdrachten-show. Zij gaat van de veronderstelling uit dat vele men- sen nog wel zullen beschikken over „streekkleding" of in ieder geval wel wat van de klederdracht uit die streek bij de in de provincie gebleven familie zullen kunnen bemachtigen. Er is jam mer genoeg heel wat verloren gegaan. Een enorme verscheidenheid van streek kleding blijft niet voor het nageslacht bewaard. Hoe de Nederlandse klederdrachten zijn ontstaan is moeilijk na te gaan. Vele streekdrachten zijn combinaties van mode-elementen van ver uit elkaar liggende tijden. Dit was het gevolg van de natuurlijke isolatie waarin be- paalde streken verkeerden. Toen Mar- ken en Urk nog eilandjes waren, bijna geheel afgesloten van het vaste land, bleef de streekdracht gehandhaafd. Van uniformiteit in de kleding is ncoit sprake geweest. Niet alleen dat de dracht van streek tot streek versc'.iil- de, men kon aan de kleding zien of de vrouw gehuwd was of niet. Ook was er verschil in kleding voor katholieken en protestanten. Hetzelfde zag men in de sieraden en de manier waarop ze gedragen werden. De „naald" met vele verschillende dia- manten.die door de Zeeuwse schonen werd gedragen, toonde of de draagster gehuwd was of niet. De gehuwde vrouw droeg de naald altijd rechts, de huwbare dochters altijd links. Het moderne wcgennet met haar brug- en dam-verbindingen, maken dat alle uithoeken van ons land door toeristen bezocht worden. Men is niet meer ge- bonden aan seizoenen, alle streken zijn voor het toerisme open terrein ge- worden. Mede hierdoor wordt de streek-dracht steeds meer vervangen door moderne kleding. Wie zich echter verdiept in die oude streekdrachten ziet dat de heden- daagse jeugd veel daaruit heeft over- genomen. Men verzucht wel; „Je ziet geen verschil meer tussen jongens cn meisjes", maar dat is niets nieuws, als men weet dat vroeger de jongens op het eiland Marken lange haren droegen en lange rokken. Men moest met de dracht op de hoogte zijn om te zien wie de jongen was en wie net meisje. De jongen had n.l. aan tie „borsikkie" twee heel kleine pandjes, die over zijn rokje afhingen. Er waien jongens die, terug uit militairen Tenst, niet meer te bewegen waren de „Loe- renpet" of het „waschblikkie", zoals de lage bolhoed genoemd werd, te dragen. Zij kwamen terug uit de garnizoensplaats en hadden een „men- senpet" meegebracht en wilden die beslist blijven dragen. Over deze in- breuk op de regels sprak het heie dorp. Waarmee gezegd: „Er is niets nieuws onder de zon". Zij die mevr. Bernard willen helpen haar idee te verwezenlijken worden ver- zocht zich met haar in verbinding te stellen. Het telefoonnummer is 35 39 51;. Waar gewerkt wordt komen fouten voor. Ook wij ontkomen hieraan niet. In onze vorige uitgave maakten wij mel ding van alle firma's die met hun me- dewerking 'n groot aandeel hadden in het welslagen van de MODESHOW. Wij hebben verzuimd hierbij de firma „FREWO" Lange Kerkstraat 44 te ver- melden. Deze firma heeft een niet ge- ringe bijdrage geleverd om de zaal zulk een feestelijk aanzicht te geven. Met deze willen wij dit verzuim her- stellen en bieden de firma onze veront- schuldigingen aan. de redaktie. Donderdag 6 november. Bejaardengym. 10-10.30. Nolenslaan 99. In gebouw Thurlede, Nw. Damlaan van 2 tot 4 uur bejaardensoos. Zaterdag 8 november. 10-12 uur, Jeugdinstuif Nolenslaan 99. Maandag 10 november. Bejaardensoos 2-4.30, Nolenslaan 99. 's Avonds om 8 uur klaverjassen in de wijkver. Nieuwland. Dr. Wibautplein.. Dinsdag 11 november. Bejaardensoos 2-4.30. Dr. Schaepman- singel. Handenarbeid jongens 7-9 uur. Miniatuur autobaan 7-10 uur, beide Nolenslaan 99. Woensdag 12 november. Bejaardensoos. Magnalia-Del kerk. Jeugdinstuif 2 tot 4 uur Nolenslaan 99. Donderdag 13 november. Bejaardengym. 10-10.30. Handenarbeid meisjes 6.30-8.30. Nolenslaan 99. Zaterdag 15 november. Jeugdinstuif 10-12 uur. Nolenslaan 99. Zondag 16 november. Filmvoorstelling voor kinderen boven de 9 jaar. Aanvang 2 uur Nolensl. 99. Maandag 17 november. Bejaardensoos 2-4.30. Ruilbeurs voor kinderen 4.15-5.15. Nolenslaan 99. Klaverjassen Wijkvereniging in het wijk-centrum Dr. Wibautplein aanv. 8u. Dinsdag 18 november. Bejaardensoos 2-4.30, Dr. Schaepman- singel 3. Handarbeid jongens 7-9 uur. Miniatuur autobaan 7-10 uur. Nolens laan 99. Bejaardensoos Opstandingsk. Woensdag 19 november. Bejaardensoos 2-3.30 Magnalia-Del k. Jeugdinstuif 2-4 uur Nolenslaan 99. Ruilbeurs voor Wijkvereniging Nieuw land in wijkcentrum Dr. Wibautplein. Aanvang voor kinderen 6 uur, voor volwassenen 7.30 uur. Aan ons verzoek om toezending van verenigingsbladen is door diverse ver- enigingen voldaan. Wij stellen dit zeer op prijs en hopen dat er meer zullen volgen. De ontvangen bladen zijn „De Voetbalridder" van F. C. Nieuw land. „De Kolbak" van de Rijnmond- band. „Tijdschrift" van de Historische Vereniging Vlaardingen. „Mededelingen van „Stichting Dienst en Ruimte". Mededelingen van Stichting „Uit boven de zestig". de redaktie. aan de firma's die prijzen ga- ven voor ons klaverjasconcours. CO-OP Nwe Waterweg P. de Gruyier Douwe Egberts Namens de Commissie P. Brand 's Gravelandseweg 618 Telefoon 26 24 35 I w atlres voor: verse bloetnen - jtlanten stulejes - vnasjes - enz. ens. Vrijdag en zaterdag verkoop van gezellige week-end boeketten IN KLEUR EN FLEUR

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3