NIEUWLANDZEGELS DAF - rijders (A spaatcl loch met -10o tenle Firma GEBR. DRIES Mini-hlan hen Dag voor dag Hondenvuil Opschieren Streekkleding Ochtendziekte Prijsbewust Uitdeuken -Spuiten-Moffelen deze week een besparing van tientallen guldens !E Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 een speciale aanbieding voor U ALLE MERKEN AUTOBANDEN NIEUW. COVER EN GEBRUIKT 's-ZATER\DAGS TOT 13.00 UUR GEOPEND Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal reqels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of teiefonisch worderi opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020-23 09 00. Donderdag 20 november. Bejaardengym. 10.00 - 10.30 Nolenslaan 99. In gebouw Thurlede, Nw. Damlaan van 14.00 tot 16.00 uur bejaardensoos. Zaterdag 22 november. 10.00 - 12.00 uur jeugdinstuif Mgr. Nolenslaan 99. Maandag 24 november. Bejaardensoos van 14.00 - 16.30 uur Nolenslaan 99. 20.00 uur klaverjassen in het wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein. D'msdag 25 november. Bejaardensoos van 14.00 - 16.30 Dr. Schaepmansingel. Handenarbeid jon- gens von 19.00 - 21.00 uur. Miniatuur autobaan 19.00 - 22.00 uur. Beide Mgr. Nolenslaan 99. Bejaardensoos Opstandingskerk. Woensdag 26 november. Bejaardensoos Magnalia Del kerk. Jeugdinstuif. 14.00 - 16.30 uur Mgr. Nolenslaan 99. Donderdag 27 november. Bejaardengym. 10.00 - 10.30. Handarbeid meisjes 18.30 - 20.30 uur Mgr. Nolenslaan 99. Vrijdag 28 november. Feestavond leden Wijkvereniging Nieuwland in Wijkcentrum Dr. Wibaut plein. Zaterdag 29 november. Jeugdinstuif van 10.00 - 12.00 uur Mgr. Nolenslaan 99. Maandag 1 december. Bejaardensoos van 14.00 - 16.30 uur. Ruilbeurs kinderen 16.15 - 17.15 Mgr. Nolenslaan 99. Klaverjassen Wijkvereniging in het wijkcentrum Dr. Wibautplein aanvang 20.00 uur. Dinsdag 2 december. Bejaardensoos van 14.00 - 16.30 uur. Dr. Schaepmansingel 3. Handarbeid jongens 19.00 - 21.00 uur. Miniatuur autobaan 19.00 - 22.00 uur Mgr. Nolenslaan 99. Woensdag 3 december. Bejaardensoos van 14.00 - 16.30 uur Magnalia Del kerk. Jeugdinstuif 14.00 - 16.00 uur. Mgr. Nolenslaan 99. Ruilbeurs van wijkvereniging Nieuw land in wijkcentrum Nieuwland Dr. Wibautplein. Aanvang voor kinderen 18.00 uur, voor volwassenen 19.30 uur. Zaterdag 6 december. St. Nicolaas komt naar de cantine van Schiecarton. Zodra er klachten komen over honden, spitsen de hondeneigenaars de oren. Zeker weer zo'n hondenhater is hun eerste reactie. Maar niets is minder waar dan dat. De klac'nt gaat niet tegen de hond, maar tegen zijn baas. Niemand zal toch een hekel hebben aan deze dieren die op zeer vele manieren hebben aangetoond een trouwe kameraad van de mens te zijn. De klacht betreft dus niet de hond. doch de baas zoals reeds gezegd. Deze gaat een of meermalen per dag de hond uitlaten zoals dat in de volks- mond genoemd wordt. Uitlaten bete- kend zoveel als het dier in de gelegen- heid stellen zijn natuurlijke behoefte te doen. Dit is een noodzakelijkheid waaraan geen hond kan ontkomen. Het dier weet zich op zeer waardige wijze aan te passen. Geduldig wachten tot de baas het hele televisieprogram- ma heeft gezien en dan vlug even de straat op. Is het „hondenweer" u weet wel, het weer waarin je zelfs geen hond de straat opstuurt", dan kan je niet verlangen dat de baas er wel door zal gaan. In zulk weer wacht de baas dus in de portiek of hal en de hond moet dan EVEN zijn behoefte doen in het naast de deur gelegen gras-gazon. „Schiet op jo", zegt de baas dan, „ik sta hier niet voor mijn lol". Zijn de plichtsplegingen achter de rug, don weer snel naar binnen. De andere morgen stuurt een of andere moeder haar kleuter naar buiten, met de boodschap, „voor de deur blijven hoor". De kleuter gehoorzaamt en speelt even in het gras-gazon. Na een kwartier is deze het spel beu en wil naar binnen. De kleuter die een kwar tier geleden tot in de puntjes verzorgt de deur uitging komt nu terug, van top tot teen besmeurt door hondendrek. Wat de moeder van de kleuter dan zegt, kan hier moeilijk herhaald wor- den. Enkele woorden (overigens onware woorden) zullen we herhalen. „Die smerige rothonden", zegt de moeder dan boos, maar hier willen wij het voor de hond opnemen. Deze zijn onschuldig, de ware schuldige is de „baas". Ook als -deze een straatje omgaat" kiest hij bij voorbaat de straat met winkels. Hij verdiept zich dan in de etalages, houdt de hond kort aan de lijn, en dwingt op die manier de hond zijn uitwerpselen precies voor de winkeldeur of in ieder geval in de onmiddellijke omgeving te deponeren. De volgende morgen doen de winke- lende mensen de rest. Zij treden in de drek en distribueren dit door een groot deel van de winkel, en weer hebben die .rothonden" dat gedaan. Hondenlief- hebbers, als u werkelijk van uw huis- dier houd, gedraag u dan zo, dat uw trouwe viervoeter zich niet aan deze overtreding behoeft schuldig te maken. Laat uw hond uit op een waardige manier, u bewijst uw kameraad er een grote dienst mee. Over de Vlaardingse klederdracht is zeer weinig gepubliceerd en als gevolg van haar „dood" in 1900 wordt zij in geschriften van na de eeuwwisse- ling ook niet meer genoemd. Voor zo- ver mij bekend heeft zelfs de heer M. C. Sigal er nooit over geschreven. Dit gebrek aan informatie is nu wel erg spijtig. Hoe komen we nu te weten wie deze drachten maakte en van welke tof? Wie verkocht die noodzakelijke stoffen en wie de bijpassende schoe- nen? Wie maakte de mutsen en wie waste ze Deze en nog veel meer andere vragen houden ons bezig en vragen om een antwoord. Het gemeente archief zowel als het museum voor de Nederlandse Zeevisserij beschikken wel over wat onderdelen van de Vlaardingse dracht, doch ze zijn onvolledig. Zo ontbreekt er bijv. de onderkleding. De Histori- sche Vereniging Vlaardingen wil graag de beschrijving bevorderen van het tot nu toe bekende en bewaarde. Het bestuur zoekt naar contact met een ieder die i. belangstelling heeft voor de Vlaar dingse klederdracht, b. hierover iets kan vertellen, c. mogelijk kan helpen bij het restau- reren of wassen van kledingstukken, d. bepaalde onderdelen heeft aan te bieden of bekend is met mensen die nog Vlaardingse klederdrachten in bezit hebben. Meldt U bij J. Anderson, Kethelweg 50. Tel. 343843. De ontwikkeling van de Vlaardingse dracht zal wel stammen uit de alge- mene Zuid-Hollandse dracht; bena- mingen van oude Vlaardingse kleding stukken vinden we immers nu nog te rug in andere Hollandse plaatsen. Pas later zijn door isolatie van ver- schillende plaatsen speciale onderdelen ontstaan waardoor de onderscheiden drachten omstreeks 1900 zo verschil- lend waren. In de grote steden werden de klederdrachten door invoering van confectie vrij snel verdrongen, iets wat in Vlaardingen eerst aan het eind van de vorige eeuw gebeurde. In 1875 schrijft A. W. v. Megen nog over Vlaardingen; De klederdracht yan de burgerklasse is zeer eigenaardig. Het hoofd is versierd met het oorijzer, meestal van zilver en vrij breed. Aan dit oorijzer zijn bevestigd „krullen" van goud of verguld zilver en dit hoofdsieraad wordt gedragen onder een muts van kantwerk of gewerkte tule. Op zon- en feestdagen wordt aan deze krullen nog een sieraad gedragen, de z.g. „bellen" of ..hangers" en daarbij worden dan ook nog gouden naalden gestoken. Om de hals dragen deze vrouwen gemeenlijk bloedkoraal tot een halsketting geregen van drie tot vier strengen, met een gouden slot. Haar verdere kleding bestaat uit het Hollandse jak en rok van weinig be- vallende vorm. Evenwel, al is dit cos- tuum meer eigenaardig dan bevallig, zij die dit dragen hebben meermalen de aandacht getrokken om haren schouderbouw en frisse gezondheid die hare type kenmerkt. Mijnheer de redakteur. Leefbaar maken van een woonwijk is, op zich, een prachtig iets. Maar, is het niet een eerste vereiste de bewoners zelf op te voeden tot ver- draagzame wezens? We wonen nu eenmaal met zeer veel mensen naast en op elkaar. Dit vereist al een aanpas- singsvermogen van groot formaat. Men zal daarom moeten trachten de over- last zo beperkt mogelijk te houden. Zo heeft het bijv. geen enkel nut om een boze bui af te reageren op de mede- bewoners. Men woont bijv. met 8 ge- zinnen in een pand. Nu is een van de pandbewoners lijdende aan een CHRO- NISCHE OCHTENDZIEKTE. Deze per- soon gaat 's morgens vroeg de deur uit om de kost voor het gezin te ver- dienen. Dit vroege vertrek gaat nu bepaald niet met de stille trom. Bij het verlaten van het pand wordt de straat- deur dusdanig dichtgedaan, dat het gehele pand dreund en iedere mede- bewoner met schrik wakker wordt. De knal galmt door het gehele trappen- huis als een kanonschot. Of deze manier van deursluiten de ochtendziekte lucht geeft is twijfel- achtig, dat alle bewoners zich ergeren aan deze deursluitmethode staat als een paal boven water. Hoe kunnen we deze persoon duidelijk maken dat hij anderen ergert? Antwoord van de redaktie. Ochtendziekte is ongeneeslijk. De deur- knallerij kunt u het beste oplossen door bij toerbeurt vroeg op te staan, en bij het verlaten van het pand di.or de persoon, aan deze vragen of je mag helpen de deur normaal te si uit en. Misschien begrijpt deze dan de four. Wij lazen voor u in de consumentengids. EERLIJKHEID IN DE PRIJZEN. Wat te koop wordt aangeboden moet geprijsd zijn. Een nuttig voorschrift, dat echter niet alle verwarring rond de prijzen voorkomt. Op verschillende wijze kan de verkoper de consument toch in het ongewisse laten of de zaak gunstiger voorstellen dan ze in feite is. Staatssecretaris van Son wil hieraan een eind maken. Over de daartoe te nemen wettelijke maatregelen heeft hij enige tijd geleden het advies van de Sociaal Economische Raad gevraagd. De Staatssecretaris gaat allereerst de „niet reele kortingen" te lijf. Zowel wanneer ze in de vorm van percentages als wanneer ze in de vorm van doorge- streepte hogere prijzen met daarachter lagere worden gepresenteerd. Zo zal - als het voorstel er door komt - het ver- boden zijn om bij een ameublement een bedrag van duizend gulden te ver- melden met daarbij „25 korting'i als er voordien niet werkelijk 1000 gul den voor werd gevraagd. Een pak rijst zal niet meer met „van 90 cts. voor 75 cts." worden aangekon- digd als het voorheen niet inderdaad 90 cts. heeft gekost. In de tweede plaats gaat de strijd tegen de verw.ir- ring, die ontstaat door verpakking met verschillende inhoud, waarop die in- houd niet is vermeld. Een verpakking van 200 gram van 1,00 is niet goed- koper dan een verpakking van 250 gram voor f 1.25. Maar als de inhoud er niet opstaat krijgt de consument WEL die indruk. Daarom wil de staats-secretaris waar nodig voorschrijven, dat de prijs per standaard hoeveelheid - per 500 gram of per liter - bijvoorbeeld moet worden vermeld. We hopen dat deze voorstellen het halen. Zowel in het belang van de consument als in het belang van de bona-fide fabrikant en handelaar, zegt de redactie van de Consumentengids.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3