NIEUWLANDZEGELS FOLKLORE (A. spaazt loc met 10*/o zente Firma GEBR. DRIES WINESPIRITSvor wijnkopers - distillateurs Uitdeuken -Spuiten-Moffelen Mini-h lank en Overlast Jeugdwerk Dag voor dag Zangkoor Nieuwlandklanken Pianist(ste) gevraagd Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Dames voor de disfilleerderij Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020-23 09 00. DRUKWERK Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, prive briefpapier en enveloppen naar Drukkerij - Uitgeverij „De Magneet", Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66, - 26 66 70. (vervolg pag. 1) smeerlappen van beneden doen niets aan de trappen, ze laten maar zitten wat zit. Een mooi gezicht voor de voorbijgangers, die smeerboel. Buurman A heeft de vroege dienst en wil dus 's avonds bijtijds gaan slapen. Buurman B, die vlak naast hem woont heeft de late dienst en komt pas laat thuis. Deze wil zich na gedane arbeid even ontspannen en zet een plaatje op of de radio aan. Buurman A foeterd dat hij niet slapen kan, buurman B zegt dat hij toch ook recht heeft wat te relaxen bij muziek en zang. Deze jeremiade zouden we kunnenaan- vullen met duizend en een andere voorbeelden. Het zijn alle waarheden en ieder heeft op eigen terrein gelijk. Maar hoe vinden we hiervoor een aan- vaarbare oplossing? Natuurlijk kan men zich beroepen op tal van bepalingen en verorderingen. Men mag geen kleedjes kloppen ever de waranda. Heel juist, maar als de bewoonster slecht ter been is of een ander gebrek heeft waardoor trappen- lopen niet mogelijk is, dan moet de verordening noodwendig overtreden worden. Men mag niet LUIDRUCHTIG zijn, maar als de panden zo gehorig zijn dat letterlijk alles van elkaar ge- hoord kan worden, waar begint dan de luidruchtigheid Straatdeuren zijn aangebracht om de vrije intocht van onbevoegden, onge- dierte, koude en nattigheid te belem- meren. Deze deuren dienen dus geslo- ten te worden en gehouden. Maar als de bovenbewoners kleine kinderen heb- ben die nog niet bij de bel kunnen laten deze mensen de deur open, op- dat de kleuters binnnen kunnen komen als ze dat willen. De benedenbewoners zitten met ijsvoeten omdat het zo tocht, dan sluiten deze de straatdeur weer af. Kinderen gillen en schreeuwen dat ze niet binnen kunnen, moeders maken zich boos en foeteren dat dat rotwijf of die rotvent van beneden de kinderen steeds buiten sluiten. Deze problemen, aan te vullen met talloze andere voorvallen, zijn een feit en zul- len steeds blijven bestaan. Toch moet hiervoor een oplossing te vinden zijn. Dit is geen gemakkelijke opgaaf, maar toch alleszins de moeite waard te trachten deze euvelen te verhelpen. Zich ergeren is absoluut fout, boven- dien erg nadelig voor de gezondheid. Onderling overleg zou een eerste po- ging kunnen zijn. Wees tolerant, wees Overzicht van het Jeugdwerk in Nieuw- land rond de Mgr. Nolenslaan 99. JEUGDINSTUIF Voor kinderen van 5 jaar en ouder. Op woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Op zaterdag van 10 tot 12 uur. Toe- gangsgeld 20 cent. HANDENARBEID Voor jongens en meisjes vanaf de 5e klas lagere school en ouder. Voor jongens op dinsdagavond van 7 tot 9 uur. Voor meisjes op donderdag- avond van 6.30 tot 8.30 uur, alles onder deskundige leiding. MINIATUUR AUTOBAAN Iedere dinsdagavond van 7 tot 10 uur. Iedereen rijdt met eigen wagen. Kosten 25 cent per kwartier rijden. RUILBEURS Maandagmiddag van 4.15 tot 5.15 uur, dus onmiddellijk naschooltijd. TAFELTENNIS Iedere maandagavond is er tafeltennis- club voor kinderen vanaf de 5e klas lagere school en oudere. FILM Gedurende het winterseizoen film voor de jeugd vanaf 9 jaar en ouder. Iedere zondagmiddag om 2 uur. Toegangsprijs 50 cent. Donderdag 4 december 10-10.30. Bejaardengym. Nolenslaan 99. 2-3.30. Repetitie zangkoor van de wijk- vereniging Nieuwland. Nolenslaan 99. 2-4. Bejaardensoos Thurlede. Nieuwe Damlaan 759. Zaterdag 6 december 10-12. Jeugdinstuif. Nolenslaan 99. Sint Nicolaasfeest van Wijkvereniging Nieuwland in de can tine van Schie- carton. B. H. Grethelaan. Maandag 8 december 2-4.30. Bejaardensoos. Nolenslaan 99. 's Avonds 8 uur kaarten bij wijkver. Nieuwland. Wibautplein. Dinsdag 9 december 2-4. Bejaardensoos. Dr. Kuyperlaan 1. 2-4. Bejaardens. Dr. Schaepmansingel 3. 7-9. Handenarbeid jongens. Mfr. No lenslaan 99. 7-10. Miniatuur autobaan. Mgr. Nolens laan 99. Woensdag 10 december 2-4.30. Bejaardensoos. Magnalia Del kerk. Albardastraat. 2-4.30. Jeugdinstuif. Nolenslaan 99. Donderdag 11 december 10-10.30. Bejaardengym. Nolensl. 99.. 2-3.30. Repetitie zangkoor Wijkvereni ging Nieuwland. Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag 13 december 10-12. Jeugdinstuif. Mgr. Nolensl. 99. Maandag 15 december 2-4.30. Bejaardensoos. Nolenslaan 99. 8 uur. Klaverjassen bij wijkvereniging Nieuwland. Dr. Wibautplein. Wijkgeb. Dinsdag 16 december 2-4.30. Bejaardensoos. Dr. Schaepman singel 3. 7-9. Handenarbtid jongens. Mgr. No lenslaan 99. 7-10. Miniatuur autobaan. Nolensl 99. Woensdag 17 december 2-4.30. Bejaardensoos. Magnalia Del kerk. Albardastraat 2-4.30. Jeugdinstuif. Nolenslaan 99. verdraagzaam, zoekt contact met el kaar, bespreek de dingen zonder elkaar te verdenken van moedwil of boor- aardigheid. Het contact zoeken met elkaar zou een heel goede oplossing zijn. Het is daar- om zo aan te bevelen lid te worden van een of andare vereniging. Men leert elkaar kennen, heel vaak blijkt dan dat men sommige mensen gehcel verkeerd hebt beoordeeld. Mogen wij u als goede raad geven WORDT LID V. D. WIJKVERENIGING en neemt deel aan de activiteiten de- zer vereniging. Men komt dan op een andere manier met elkaar in contact en leert elkaar beter kennen. Jammer, heel erg jammer is het, dat de kennis over de streekklederdracht voor de meeste Nederlanders niet ver- der gaat dan de pofbroek, klompen en de rode zakdoek op een biauwe kiel. Er is echter oneindig veel meer te zien in de klederdrachten. In een groot aantal kleinere plaatsjes in ons Nederlandje is een klein deel van de bevolking die vasthoudt aan de kledingtradities door vorige generaties opgebouwd en doorgegeven. Deze klei ne groepjes zijn er beslist niet op ge- steld aangegaapt te worden als exoti- sche dieren en verbergen zich daarom maar al te vaak voor de cameralenzen van toeristen. In diverse musea in ons land, o.a. het klederdrachten-museum in Den llaag en het openluchtmuseum in Arnhem is nog veel van de streekkleding bewaard gebleven. Weinigen zullen weten dat: Konigin Wilhelmina bij haar inhuldi- ging in 1898 een uitgebreide :olhctie Nederlandsche klederwrachten is aan- geboden, dat, in de tweede wereld- oorlog deze collectie door de bezetters moedwillig en met de bekende „griind- lichkeit" vernield is geworden. Dat, in 1949 de toenmalige Prinses Wilhelmina een nieuwe collectie is ge- schonken. Dit geschiede in het open luchtmuseum in Arnhem. Bij dit schouwspel waren vertegenwoordigers uit alle plaatsen en streken die kos- tuums hadden aangeboden in de dracht Wat gaat de tijd toch snel. Het een is nog niet achter de rug of het ander staat weer te gebeuren. Alles heeft echter zijn tijd van voorbereiding nodig en moeten we dus vroegtijdig begin- nen. Zo komen we nu met de CARNAVALSOPTOCHT voor kinderen aandtagen, omdat deze NU moet worden voorbereid. Ook hier geldt de basisregel, hoeveel kinderen nemen deel, in hoeverre willen de ouders hun medewerking verlenen. Er zijn geen VASTGESTELDE onder- werpen. Alles is vrij, ieder idee is wel- kom, hoe mailer hoe dwazer, daarvoor is het nu eenmaal CARNAVAL. Wat we nodig hebben is, mensen die zich hiervoor willen inzetten. Ieder die iets voelt voor dit festijn, wordt verzocht hiervan kennis te geven aan het secretariaat DAMLAAN 54. Zodra er deelnemers zijn zullen deze worden uitgenodigd bij een te komen en gezamelijk een plan op te stellen. Wij verzoeken de Brabanders en Lim- burgers die in onze woonwijk wonen, welke qua hun geboorteplaatsen wel tot de voortreffelijkste carnavalsspe- cialisten gerekend mogen worden, hier van hun kennis te willen blijkgeven. Kom met ideeen en biedt uw hulp, het bestuur zal er gretig gebruik van maken. van de streek verteg'enwoordigd. Zulke vertoningen zijn een streling voor het oog en kunnen niet genoeg herhaald worden.. Er is in die musea nog >von- derbaarlijk Veel te bewonderen, hcus wel de moeite en tijd waard. Wie Hjd heeft moet beslist eens naar deze mu sea gaan zien. Zit in dit onderwerp niet een aanleiding tot het organiseren van excursies? Wie bindt de kat de bel aan FOLKLORE In Nieuwlandklanken no. 18 las ik in het stukje over streekdracht dat men bij de Markerkinderdracht wel terdege op de hoogte moet zijn om te zien wie de jongen of het meisje is. De jongen had n.l. aan de „borsikkie" twee heel kleine pandjes die over het rokje af- hingen. Dat is inderdaad juist, maar ook de meisjes konden diezelfde „bor- sikkie" dragen. Dan deed men een- voudig de pandjes IN de rokband. Verder verschil was aan de „borsikkie" niet te zien. Maar de mutsen waren zo verschil- lend dat ze niet te verwarren waren. De jongensmuts was samengesteld uit zes pandjes en kreeg daardoor een stervormig aanzicht en bovenop de kruin bevond zich een duidelijk lint- rozet. De meisjesmuts was samenge steld uit drie pandjes en kreeg daar door een hoekig aanzien en er was GEEN rozet op. Je moet het maar weten niet waar? N.N. Ja, het is zover, het koor is gestart. Het heeft misschien lang geuuurd. maar zo gaat het met alles. Er zijn steeds mensen die wachten op de an der. Doch nu is het koor een feit en zal mevr. v. Pelt haar uiterste best doen er een goed koor van te maken. De repetities zullen plaats hebben op donderdagmiddag van 2 tot 3.30 uur in een der zaaltjes bij de kerk, Mgr. Nolenslaan 99. Deze tijd voor repetitie is daarom gekozen, dat eventuele moeders met schoolgaande kinderen ook kunnen deelnemen. Het koor is dus een feit, maar dit betekent in geen geval dat het aantal deelnemers niet zal kunnen worden uitgebreid. Mevr. v. Pelt wil er zelfs 'n groot koor van maken en desnoods meer koren. Voor ieder die zich voelt aangetrokken tot de zang, is er plaats. Ieder is wel- kom, zowel dames als heren. De leeftijd speelt geen rol, ongeacht de leeftijd kunnen we gezamelijk zingen. Welaan dus, wilt u zingen, kom dan even naar de Nolenslaan 99 op donderdagmiddag of stelt u zich in verbinding met mevr. J. v. Pelt, Vlaardingerdijk 331a. Tel. 26 19 90. Het zangkoor Nieuwland-klanken zit dringend verlegen om een pianist(te) die bereid is om belangloos zijn of haar medewerking te verlenen. De repetities worden gehouden iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 15.30. Voor nadere inlichtingen zich te wen- den tot mevr. J. v. Pelt, Vlaardinger dijk 331a, Schiedam. Tel. 26 19 90. Groepmij. van A. Daalmeyer N.V., dist. De Graauwe Hengst en de Hollandsche Wijnhandel Mij. vraagt voor dlrekt fijdelijk werk 1/2 dagen t/m 31 december. Sollicitaties RAAM 13 - SCHIEDAM - TELEFOON 26 91 70

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3