klanken Kerstmis in NIEUWLAND \Tk 4NNRa% BOERENLEENBANK SCHIEDAM-KETHEL anno 182(r ""egste* Kerstmis 1969 Blijdschap wens ik U van harie toe. anno 1820 Zalig - prettig gelukkig KERSTFEEST s>^r^5>^rss>^)s>-r^)(5rirss>^rc)s>^s6>-r^)ss^-3(y-i-^)(y-t^36>c^) ""N J Rente tot 1 e jaargang no. 21 18 decernber 1969 Het Kerstfeest is, zoals Mgr. J. Bluysen het in een epiloog uitdrukte, een feest van verwachting en hoop. Laten we het daarbij dan maar houden. Hoe dichter echter de jaarwisseling nadert hoe meer de mens in een stemming van goed te willen doen geraakt. Het hoogtepunt is wel, „de terugkeer van het licht*. De dagen gaan lengen, we gaan de zon weer tegemoet en misschien komt hierdoor die drang om goed te doen wel voort. Is eenmaal de eerste dag van het nieuwe halen der jaar verschenen, dan gaat de mens uitbundig handen schudden en enorm veel goeds wensen als geluk en voor- spoed. In zeer velen leeft ook weer de stille hoop dat de gedane wens maar niet in vervulling zal gaan, want en dan vindt men maar al te gemakke- lijk motieven waarom men de ander geen voorspoed gunt. Men kan niet altijd zeker zijn dat de wensen oprecht gemeend zijn. De mens meent het werkelijk oprecht als hij voor de Spiegel staat en de wensen richt naar het beeld tegenover zich. In zulke gevallen weet die mens beslist zeker dat het te- genbeeld de wensen volkomen waard is. Men kent dat beeld en weet wat het toekomt. Anderen kent men niet zo goed, men heeft er geen contact mee en men doet er ook z'n best niet voor om dit contact te krijgen. Waarom zou men Is het niet zo dat ieder zijn eigen bonen moet doppen Maar nu, beste mensen, hoe komt men er nu achter hoe zwaar de last drukt op de schouders diegene die er onder gebukt gaat, als men geen contact heeft of zoekt met elkaar. Alvorens op dit stramien verder te borduren willen wij eerst aan alle wijkbewoners een heel prettig Kerst feest toewensen. Het bestuur van de Wijkvereniging ver- keert in die stemming van verwachting en hoop. Zij hoopt dat de wijkbewo ners alles in het werk zullen stellen om tot onderling contact te komen. Het beste middel is wel de Wijkvereni ging. Daar leert men de mensen ken- nen, men spreekt met elkaar, men krijgt omgang met elkaar. Gezamelijk worden activiteiten ontworpen en voorbereid, men betrekt elkaar in het werk. Zo komt men uit de sleur, men krijgt iets anders om zich voor te geven. In het jaar dat nu ten einde spoed heeft de Wijkvereniging heel wat acti viteiten ontplooit. Het is echter nog lang niet genoeg, er kan veel meer tot stand komen. Het bestuur hoopt daar- om, dat ingaande, - NU - de wijkbe woners zullen besluiten in het jaar dat voor ons ligt lid te worden van de Wijkvereniging Nieuwland. Het lidmaatschap kost u (geldelijk) zo weinig, het kan u zo oneindig veel geven (moreel). Laat de hoop van het bestuur niet ijdel zijn, meldt u nu als lid en helpt een weinig mee anderen wel gelukkig te maken. Is het nodig enkele voobeelden te geven - Welnu, iemand die veel alleen zit kan met een clubavondje al heel gelukkw zijn. Een gehandicapte die men als volwaardige aan het een of ander laat deelnemen, zonder het ge- voel te hebben dat men medelijden heeft, kan hierdoor zielsgelukkig zijn. Het gevoel erbij te horen, erbij betrok- ken te zijn geeft sterkte en maakt het dragen van het lot gemakkelijker. 70/ Onlangs stond er in een plaatselijke Schiedamse krant een grote foto van de wijk Nieuwland, op grote hoogte in vogelvlucht genomen. Keurig netjes staan de flats in het gelid, gegroepeerd rond enkele brede hoofdwegen en vele vertakkingen daarvan: scherp getekend als het nervenpatroon van een boom- blad. Een soortgelijke foto zou overal elders ook genomen kunnen zijn. Maar als je er zelf woont en in deze wijk een functie mag vervullen, kijk je toch met andere ogen. Dan zie je niet zozeer de blokkendozen van huizen, maar veel meer de mensen die er leven: kinderen die spelen met elkaar, een- zame mensen met veel verdriet, gehuw- den die met elkaar gelukkig zijn of op gespannen voet leven, oude mensen die terugdenken aan vroeger dagen. Velen van hen zijn onbekend voor je. Van anderen weet je iets meer: hun zorgen, hun vreugden, hun teleurstellingen en moeilijkheden, hun blijdschap en ver driet. En van alien kun je vermoeden, dat ze uitzien en verlangen naar levens- vreugde en geluk. Zij alien gaan Kerst mis vieren, ieder op eigen wijze. Meer dan anders zullen de vier kerken van Nieuwland gevuld zijn door hen, die Kerstmis ook uitdrukelijk kerkelijk willen vieren. Anderen, voor wie de religieuze achtergrond weinig betekent, scheppen in hun gezin toch een sfeer van warme huiselijkheid, gezelligheid, vrede. Misschien nodigen we eenzame mensen uit, om ze een ogenblik Ios te maken van de nauwe kring waaiin ze gevangen zijn; we geven elkaar ge- schenken, en zijn gewoon aardiger voor elkaar dan anders. En dat is een groot goed; iets dat we niet mogen onderschatten, ook al weten we uit ervaring, dat over een paar dagen alles wel weer anders zal zijn. Het is een uiting van een wens, die in ons alien leeft: zo zouden we eigenlijk altijd moe- ten zijn; zo zou ons gezin, onze stad, onze wereld er altijd uit moeten zien. En is dat ook niet precies de boodschap van het Kerstverhaal, waar als motto bovenstaat: „Vrede op aarde voor alle mensen van goede wil?" Om dit diep- ste verlangen in ons levend te houden, daartoe roept het Kerstfeest ons op. De luchtfoto van Nieuwland, genomen op eerste Kerstdag, ziet er net eender uit als anders. Toch hoop je, dat de mensen die in al die huizen wonen, iets van de echte kerstboodschap er- varen hebben en er ook de dagen na Kerstmis, in 1970, van kunnen leven. Dat wens ik u toe met de aloude woorden:: Zalig Kerstmis I Pastoor St. Jan de Doper-kerk Drs. G. Goes o.p. Kanletr: Ni*uwlan<ipl«ln 56 Schiedam Tel. 15 8183 Zwalewlaan 101 Tel. 265325 Spaarbank voor iedareen. Renie van 3'/2 lot 7 Prlve rekenlng. VEILIG - GEMAKKELIJK - ZONDER KOSTEN RENTE 31/2%. VERZEKERINGEN Alle bankzaken U bent van harte welkom tijdens onze ruime openstallingsuren. maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur, bovendlen op vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. In samenwerking met Wijkvereniging Nieuwland Stichting Nieuwlandzegels en Winkeliersvereniging Mgr. Nolensiaan VerschUnt iedere veertien dagen verspreiding huis aan huis Redakiie: L. C. v. d. Meer, Goeman-Borgesiuslaan 83, tel. 263188 Uitgave: ,,De Magneet" v.o.f., Drukkers - Uitgevers Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66 - 26 66 70 Advertentie-redaktie: J. i. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 In het Bijbelboek Openbaringen lezen wij „zie, Ik sta aan de deur en Ik klop". Hierin klinkt een bepaald facet van het Kerst-Evangelie door. Zo heeft God gestaan aan de deur van de wereld 1969 jaar geleden, maar zo staat God nog altijd te kloppen niet alleen aan de deur van de wereld, maar ook aan de deur van ons eigen leven. Want dat is de bedoeling van dit Bijbelwoord, dat wij het zullen horen als een heel persoonlijke oproep, die in de viering van dit Kerstfeest in 1969 tot ons alien persoonlijk gericht wordt. Maar horen wij dit kloppen nog wel? Er is zoveel lawaai in de wereld om ons heen en ook in ons eigen leven - ook van veel Kerstdrukte! - dat 't eigenlijk erg verwonderlijk is, dat dit bescheiden kloppen van God nog te horen is. Of is het n6g verwon- derlijker, dat God nog steeds blijft kloppen en 't niet allang heeft opge- geven tussen al die menselijke drukte? Hiermee hebben wij wel een belangrijk punt gevonden, wat betreft onze Kerst- feest-viering: de grote verwondering over het feit, dat het nog mogelijk is, Kerstfeest te vieren, omdat God blijft volharden in dat bescheiden kloppen op de deur van ons leven, waarmee Hij meteen ook duidelijk maakt, dat Hij niet overweldigend en onweer- staanbaar komt binnendringen, zodat wij ons wel gewonnen moeten geven; maar Hij blijft heel bescheiden klop pen, om ons de kans te geven, de deur te openen en Hem binnen te laten in ons leven. God hult de openbaring van Zijn heil in de onaanzienlijkheid van de stal en de kribbe, opdat wij, door de bescheidenheid heenziende, zullen ge- loven en ons zullen verwonderen over de mogelijkheid, die God ons nog steeds geeft, om ons gewonnen te geven aan het Kerstkind, dat onze verlosser wil zijn. Zoals het oude Kerstlied 't bezingt: „Komt, verwondert u hier mensen, ziet, hoe dat u God bemint". D. J. Spaling Dzn. Herv. Predikant. Kerstfeest Mogen we alsjeblieft onze eigen warmte zoeken De straatstenen zijn glad van de regen De bomen bewegen met kale takken. Wat valt er anders te versieren dan onze huiskamers Rode linten op een wit tafellaken Een sliert groen en een borrel. N.N. hangt zich niet op in een park Bijtijds heeft hij een vriend gebeld Ze vieren samen kerst. Dacht U dat God zich met ons kerstfeest bemoeit Wij bemoeien ons toch ook niet met Hem Er moet iets gebeurd zijn in een stille kerstnacht. Waar vind je tegenwoordig een stille nacht Je hebt de moed niet om stil te zijn. ZIE IK VERKONDIG U DAT HEDEN GEBOREN IS CHRISTUS DE ZALIGMAKER. DE GELUKKIGMAKER. We zijn al gelukkig op lste en 2de kerstdag en op oudejaarsavond soms nog op nieuwjaarsdag. Op 2 januari niet meer zo erg de sirenes loeien weer de lucht stinkt buiten is het koud. Wie kan ons gelukkig maken God Waarom zou hij Houdt er alsjeblieft over op. Zou het mogelijk zijn dat God die godvergeten wereld niet vergeten kan Dat Hij er gewoon bij wil zijn God heeft echt niet op uw belangstelling gerekend. Maar misschien heeft God wel belang bij 6ns. Christus, Gods kind in de stal Een sein van de hemel. Gods kind in de troep in onze troep. En wie geen troep heeft, die gaat Hij voorbij. die redt zichzelf. DIE VERSIERT ZIJN EIGEN KERST. Ik kan mijn troep niet camoufleren met dennegroen en kalkoen. Christus, kom in mijn stal Ontferm u over mij. c. v. zuylen gereformeerde kerk, albardastraat.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 1