klanken Voorspoedig Carnaval 70/° i 77 4^8%. f anno 1820 Wijkvereninging uit de Tijd V. anno 182(T "ogste,* Wij zijn op de goede weg Zangkoor Nieuwland Klanken Rente (^j tot J Rente (^ptot Kapsalon »FEMMY« 1e jaargang no. 22 31 decernber 1969 JANUARI 1970 Sedert mensenheugenis is het traditie elkaar bij de jaarwisselinng te over laden met „allerbeste wensen" voor het net over de drempel gekomen nieuwe jaar. Het bestuur van de „Wijkver- eniging Nieuwland" wil deze traditie niet doorbreken en zal de jaarwisseling niet stilzwijgend laten passeren. Vanaf deze plaats wenst zij daarom „alle bewoners van Nieuwland een heel, heel gelukkig 1970". Zij wil deze wens echter vergezeld doen gaan van een ernstig woord, waarbij ze hoopt dat ieder er goede nota van zal nemen en dienovereen- komstig zal handelen. Het is soms bijzonder moeilijk over datgene waar het hart van vol is niet te spreken. Nog moeilijker is het om, als je er toch over spreekt, het zo te doen dat anderen zullen begrijpen waar het om gaat. Het lijkt er vaak erg veel op, of in deze moderne tijd met haar talloze communicatiemogelijkheden alien op verschillende golflengten uitzenden en daardoor elkaar niet begrijpen. Men is er mee vertrouwd geraakt dat een of andere redenaar via de beeld- buis in een hoek van het vertrek staat te oreren, terwijl niemand luistert en de aanwezigen rustig zitten te keuvelen over „onze tante Betje die nog zo echt ouderwets is en naar naaikransjes gaat". Men is er zo aan gewend geraakt niet te luisteren dat het moeite gaat kosten om eens wel te luisteren en trachten te begrijpen. Dit laatste is echter zo brood- en broodnodig. Men moet veel meer met elkaar praten en naar elkaar luisteren en daarbij als uitgangspunt nemen dat alien het goed bedoelen. Dan krijgt men contact, dan gaat men beter begrijpen dat alle mensen elkaar nodig hebben. Bijna ieder heeft de mond vol over bet feit dat we leven in een tijd van „schaalvergroting". Men spreekt er over dat in het bedrijfsleven de zaken steeds groter worden en dat fusies aan de orde van de dag zijn. Kapitale onder- nemingen, die naar ieders overtui- ging gegrondvest waren op een rots- vaste basis, blijken plotseling op drijf- zand te staan. Hiermede is duidelijk aangetoond dat vele zaken niet meer binnen een kleine groep opgelost kunnen worden; dat die groepjes elkaar nodig hebben om de problemen op te lessen. Die z.g. schaalvergroting geldt niet alleen voor het bedrijfslecen, ze geldt eveneens voor het groepsleven of, duidelijker gezegd, in de onderlinge betrekkingen tussen de groepen burgers, Hoe die groepen ook zijn samengesteld, of dat nu kerken of kerkjes zijn, sport- verenigingen of gezelligheidsclubs, win- keliers (al of niet georganiseerd in winkeliersverenigingen) of consumen- ten (al of niet georganiseerd in een consumentenbond), alien hebben elkaar nodig om hun doel te bereiken. Elke groep krijgt op een ongelegen moment te maken met zaken waarvan ze zelfs het bestaan niet vermoedde. De tijd is onherroepelijk voorbij dat je zomaar iets kon ondernemen op eigen houtje. Dit geldt ook voor de woonwijk Nieuw land. Velen zijn bereid een stuk tijd en energie ter beschikking te stellen op- dat er een goed bewoonbare wijk ont- staat, waarin het prettig is te wonen. Geen enkele groep kan dat alleen. Ze hebben elkaar allemaal nodig en niet alleen elkaar, maar ook de gemeente en het rijk of daarmee gelijk te stellen instanties. Groeps- of ciubchauvinisme is totaal uit de tijd; de groepen zijn er en dienen gerespecteerd te worden. Er zijn in het afgelopen jaar vele be- sprekingen gevoerd die dit thema als onderwerp hadden. Voor zover er van tegenstellingen gesproken kan worden hadden ze te maken met de stelling; „Kan een groep alleen zijn eigen gang gaan of heeft die groep de anderen nodig om de eigen idealen te kunnen verwezelijken". Het bestuur van de wijkvereniging Nieuwland meent dat alleen als we alien doorkrijgen dat we elkaar nodig hebben iedere groep zijn eigen belangen het beste dient. Het bestuur van de Wijkvereniging Nieuwland wenst U daarom alien het allerbeste toe, doch in de allereerste plaats begrip voor de stelling; „Wij hebben elkaar nodig, dus laten we in 1970 met elkaar de problemen aan- pakken". Ieder dient dan zijn eigen groep het beste. Het Bestuur van Wijkvereniging Nieuwland. Vaak horen wij deze geluiden en in gedachten ga je terug naar de tijd van v66r 1940, toen praktisch wel in elke straat zo'n wijkvereniging was. Er wordt dikwijls beweerd, ja, de mensen waren vroeger werkloos en wilden toch iets te doen hebben, vandaar juist in deze tijden de verenigingen uit de grond gestampt werden. Elke Rotter- dammer en ook Schiedammers kunnen U vertellen dat vroeger de straten in R'dams binnenstad op 31 augustus zo mooi versierd waren door deze wijk- verenigingen. Natuurlijk was er meer tijd en misschien wat meer samengaan van de mensen onderling. Al deze ver enigingen hadden hun kaart-, zang- en toneelclubs, er was vermaak. Moeilijk- heden waren er ook, deze werden al- tijd opgelost, wat de een niet had kreeg hij van de ander, kortom, er was meer Gemeenschapszin. De wijkvereniging Nieuwland organi- seert voor haar leden en genodigden een nieuw soort balavond; „Oude wijvenbal" genaamd. Dit is be- docld als een voorloper op de carna- valspret die binnenkort weer alom zal losbarsten. De naam doet voor onze oren mis schien een beetje vreemd aan, maar het is werkelijk goed bedoeld. Het is beslist niet denigrerend voor oudere dames. Of het alleen bedoeld is voor dames op leeftijd? Natuurlijk niet, ieder is welkom, zowel dames als heren, jong en oud. Het is WEL de bedoeling dat ieder meedanst, gecos- tumeerd of in het gewone broodsver- dieningspakje. Het is wel gewenst om de vermomming te laten uitgaan naar „het oude wijf". Natuurlijk mag de „heks" vergezeld worden door Hans en Grietje, of door Paulus de boska- bouter, er mag zelfs een of andere „Sultan" met zijn hele „harem" komen. Hoe het ook zij, of men wil komen als „Kenau" of Florence Nightingale, Kaat Mossel of Mata Hari of vogel- verschrikster, het geeft niets, hoe dwazer hoe mooier. The Swinging Harmonicans verzorgen de dansmuziek, ze zullen worden afge- lost door de „Blaasbalgboys" of hoe ze ook mogen heten. Het gaat non-stop van 8 uur 's avonds tot 2 uur inde morgen. Dit bijzondere bal wordt ge- houden in de grote zaal van Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen, Lange Haven Haven 73. De kaartverkoop zal ten spoedigste bekend gemaakt worden, maar reserveer reeds NU de avond van de 30ste januari 1970. Om te kunnen deelnemen aan dit evenement. De toegangsprijs is voor leden 2,50 p.p. Voor genodigden 3,50 p.p. Oj> /o °ogs te^ In samenwerking met Wijkvereniging Nieuwland Stichting Nieuwlandzegels en Winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan Verschijnt iedere veertien dagen verspreiding huis aan huis Redaktie: L. C. v. d. Meer, Goeman-Borgesiuslaan 83, tel. 263188 Uitgave: ,,De Magneet" v.o.f., Drukkers - Uitgevers Rotterdamsedljk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66 - 26 66 70 Advertentie-redaktie: J. J. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 De aanmeldingen voor dit weekkamp komen binnen. Voor de begeleiding en verzorging van de kinderen zijn wij rond, dit wordt verzorgd door de fam. Brand, Post, Schuijn en Niehot. Wij verzoeken degene die zich reeds voor het weekkamp opgaven, dat zij per 31 jan. 1970 tenminste' een bedrag van 10,00 per kind storten op gironummer 1783343 penningmeester W. V. Nieuw land, Dr. Wibautstraat 17 Schiedam. U begrijpt wel dat elke verhuurder van een vakantie centra alleen in zee gaan met huurders, die reeds van te voren een bedrag betaald hebben, ook wij ont' omen daar niet aan. Het is dus ook begrijpelijk dat wij een grens gaan trekken indien op het laatste moment leden afzien van dit weekkamp. Overnachting en buskosten moeten wij dan in rekening brengen. Uitgezonderd hiervan zijn natuurlijk speciale gevallen. Het bestuur. Gespecialiseerd in haarverven Pruikjes vanaf f 05, Wij wensen onze clientele een Gelukkig en vcorspoedig 1970 Mgr. Nolenslaan 700, Schiedam, Tel. 26 18 77 Kort na 1945 sneuvelden de ene wijk vereniging na de ander, de wijkver- enigingen werden beschouwd als een nalatenschap van de crisisjaren. Al- thans zo dacht men, het is niet alleen een periode van geen uitzicht hebben. Denkt U eens aan deze tijd waarin wel werk is, aan alleenstaanden, be- jaarden, aan gezinnen waarin de vrouw of man er alleen voor staat. Al deze mensen zoeken naar een ge- legenheid om met mensen in contact te komen, net zo als het vroeger was. Vanaf 1967 zijn in Schiedam buiten de reeds 35 jaar bestaande wijkvereniging Singelkwartier, opgericht W.. Nieuw land, W.. Groenoord, W.V. Bijdorp. Deze verenigingen streven naar het- zelfde doel. Leefbaarheid in elke woon wijk door o.a. contacten te leggen voor bewoners van al deze wijken. Door middel van toneel-, zang- en kaart- avonden, ook de kinderen in a! deze wijken worden niet vergeten, elke ver- eniging doet dit op zijn eigen manier. De W.V. Nieuwland met modeshow's, huisvlijtexpositie's, ruilbeurs, zang, to neel en kaart avonden. Al deze evene- menten vergen tijd, net als vroeger. Gelukkig beschikken wij in de wijk vereniging over een groep mensen, die zich voor 100 inzetten. Deze mensen zitten niet stil, voor 1970 heeft de wijkvereniging een plan om voor de kinderen een weekkamp te gaan orga- niseren, weer zo'n evenement van het hedendaagse. Wijkvereniging uit de tijd Wees bij de tijd Voor f 1,50 p. maand is Uw gezin lid van de Wijkvereniging ..Nieuwland". Aanmeldingen bij Fam. Post-Brand, Dr. Wibautstraat 17 of 29. En het secretariaatDamlaan 54. Tot onze spijt moeten wij U mededelen dat de repetities van het zangkoor, welke gehouden donderdasmiddags in de St. Jan de Doperkerk aan de No lenslaan tijdelijk worden stopgezet. Onze dirigente mevr. v. Pelt is door ziekte de eerste zes weken niet in staat de repetities te leiden. Nadere mededeling hierover volgt. Het bestuur.

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 1