Folklore Conditie van de Nederlandse jeugd bijzonder slecht Vrije tijds besteding Firma GEBR. DRIES Dag Sinterklaas, tot volgend jaar. Herhaaldelijk worden wij verzocht Huish. voorlichting in Carnavalsoptocht1 voor kinderen Kinder Modeshow nieuw pand. Uifdeuken -Spuiten-Moffelen Uitbreiding mogeiijk. CONTRIBUT1E Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 2687 37 De lichamelijke conditie van de Neder landse jeugd is eigenlyk altijd al niet zo geweldig geweest, vergeleken met die van jongeren in sommige andere Europese landen. Maar het lijkt er op, dat deze conditie vooral de laatste jaren nog veel verder met sprongen achteruit is gegaan. Het wordt wel tijd dat wat dat betreft de alarmklok wordt geluid. De lichamelijke conditie van de jonge ren komt het duidelijkst naar voren, wanneer jonge mensen worden gekeurd, zo bijvoorbeeld voor de militaire dienst, waarbij de jongens in hun geheel onder de loep worden genomen. Zoals gebruikelijk wordt een groot deel van de kandidaten voor de dienst afgekeurd, dat was trouwens vroeger ook het geval. Maar het wordt erger, wanneer we weten, dat de normen voor goedkeuren van dienstplichtigen aan- zienlijk lager zijn geworden dan vroe ger. Het gevolg hiervan is weer, dat het heel normaal is wanneer blijkt, dat dienstplichtigen en vrijwillig die- Wel wat laat, maar het dient toch nog te worden vermeld dat het Sint- Nicolaasfeest voor de kinderen uit Nieuwland bijzonder goed geslaagd is. De goede Sint was heel tevreden over de opkomst. Bijna 300 kinderen waren gekomen om de verjaardag met hem te komen vieren. Even was er een klein wolkje aan de overigens heldere hemel. Enkele dagen vo6r de Sint arriveerde een Spaans griepje dat zich prompt meester maakte van de filmoperateur en deze op nonactief stelde. Wat te doen in zo'n geval? Waar haalt men plotseling een vervanger vandaan? Het was Bobo die raad gaf. „Geen nood", zei deze, „dan doen we het zonder film". En werkelijk, het liep ook zonder film gesmeerd. Bobo en zijn helpers, bijgestaan door een jeugdige organist, hebben de tijd zo snel doen verlopen dat er zelfs tijdnood dreigde. Niemand heeft de film gemist. Sinterklaas met zijn zwarte knecht, Bobo met zijn helpers en de jonge organist met zijn electro- nisch orgel hebben ervoor gezorgd dat deze middag een onvergetelijk succes is geworden. De organisatie-commissie betuigt bij deze haar oprechte dank aan ieder die deze middag hebben doen slagen. Bij dit feest bleek weer overduidelijk dat de wijkvereniginng weet „hoe en wat" te organiseren om voor elck wat wills te brengen. Op deze weg doorgaan is de wens van Ook ter gelegenheid van de 25ste Internationale Huishoudbeurs Idee, van 24 april tot en met 3 mei a.s., zal een Internationale wedstrijd op het gebied van de vrijetijdsbesteding wor den georganiseerd. De deelname staat voor iedereen open en is geheel gratis. Men dient slechts een inschrijfformulier aan te vragen bij het secretariaat van de Huishoud beurs, Gerrit v.d. Veenstraat 94, Am sterdam, en dit voor 1 april 1970 in- gevuld terug te zenden. De 13e Inter nationale Wedstrijd „Vrije Tijdsbeste- ding 1970" omvat de volgende kate- gorieen a. haken, breien, kantklossen; b. weven; c. borduren, applicatie; d. wandkleden; e. poppenmaken (mens en diervormen); f. keramiek; g. werken met diverse materialen (o.a. papier, enz.); h. inleg-, fineer- en mozaiekwerk; nenden op de een of andere manier een lichamelijke afwijking hebben. Volgens luitenant-generaal Wolff, be- veihebber van de Nederlandse iucht- strijdkrachten zou dit zelfs bij onge- veer dertig procent van de dienst plichtigen en vrijwilligers het geval zijn. Ongeveer veertig procent van de mili- tairen kan niet zwemmen en van de rest der jongeren zal het zonder enige twijfel ook wel zo'n deel zijn, dat de zwemkunst niet machtig is en dat in deze moderne tijd, wonende in een waterlandje bij uitstek. Het zijn alle- maal maar uiterst droevige cijfers. Dit gebrek aan een redelijke lichame lijke conditie is trouwens niet van gevaar ontbloot. Het blijkt, dat veel van deze jongeren niet bestand zijn tegen gewone „gezonde" inspanning. Een groot deel van de Nederlandse jeugd blijkt de grote fout te maken hun lichaam te verwaarlozen door ge brek aan beweging, oefening e.d. Men zou geneigd zijn een en ander te gaan beschouwen als een vorm van dege- neratie. Het succes van het Sinterklaasfeest is voor een groot deel te danken aan de medewerking die we van guile gevers mochten ontvangen. We danken daarom langs deze weg ALLEN die het ons mogeiijk maakten dit feest zo te doen slagen. Onze dank gaat uit naar Direktie „Schiecarton" die haar can- tine-zaal beschikbaar stelde. „Stich- ting Nieuwlandzegel" die een finan- ciele bijdrage leverde. „Winkeliers- vereniging Mgr. Nolenslaan" die even- eens financieel bijdroeg. En verder alle winkeliers die prijzen voor de tombola beschikbaar hebben gesteld. De tombola, die tijdens de teestavond voor de volwassenen is uitgeloot, was ook een succes. Onderstaande winke liers gaven de prijzen Bloemsierkunst „Verbeek". Parkweg 375. Bloemsierkunst „Iris". 's-Grave- landseweg 618. „Combi-Supermarket". 's-Gravelandseweg 606-608. Drogiste- rij W. Versteeg. P. J. Troelstralaan 85. Drogisterij „Meteoor". Parkweg 336. C. Jamin. Dr. Wibautplein 127. Kaas- hal. Dr. Wibautplein 95. Melkhandel P. J. J. v. Mil. F. v. Bourgondiestraat 23. Rijwielhandel „de Favoriet". Mgr. No lenslaan 696. Textielhandel A. A. Ter- laak. Dr. Wibautplein 79. Slager v. Heijst Nic. Beetsstraat 55. Het Bestuur. j. snijden (gutsen) en beeldhouwen in hout en steen, boetseren; k. modeelbouw (schepen); 1. modelbouw (treinen en bijbehoren); m. modelbouw (andere modellen); n. werkstukken van metaal (ook emaillewerk); o. schilderen (olieverf en aquarel); p. tekenwerk, hout- of linosnede; r. fotowerk Men kan in meer dan een kategorie meedoen, maar dient daarvoor dan wel extra inschrijfformulieren aan te vragen. Per kategorie is er een eerste prijs van 100,- plus een vergulde legpenning. Voorst zijn er diverse wisselbekers en enkele extra prijzen, o.a. van de Stich- ting ter Bevordering van de Amateur- fotografie en van 't Anjerfonds A'dam. De inzendingen voor deze wedstrijd zullen in een speciale stand op de Huishoudbeurs/Idee 1970 te zien zijn. De reacties op dit onderwerp zijn van dien aard dat er duidelijk een misver- stand is ontstaan. Het is nimmer de bedoeling van de wijkvereniging geweest dat de per- sonen die „Streekkleding" in het bezit hebben of het door middel van familie of kennissen in het bezit kunnen komen, ZELF ZOUDEN MOETEN SHOWEN. Dit hoeft echter in geen geval. Zij die het wel wilen doen zijn natuurlijk van harte welkom, maar het hoeft per se niet. De -wijkvereni ging beschikt over voldoende manne quins en dressmen, die bereid zijn ook de kleding te showen. De wijkvereni ging vraagt alleen of ze de „Streek- kleding in bruikleen" mag hebben om ze te kunnen showen. Zij houdt zich over wel en wee van de bewoners in Nieuwland te schrijven. Dit gaat meest- al over plasjes en hoopjes. Mevr. A. klaagt over het hondje van mevr. B„ die bij haar voor de deur zijn plasje doet. Over vrachtwagens die het uitzicht belemmeren, enz. enz. Schijnbaar komen er steeds meer hond- jes, die ook weer evenveel plasjes pro- duceren. De wijkvereniging heeft een orgaan en die schrijven daar wel over. Tot dusver' hebben wij dergelijke stukjes hierin opgenomen en uiteraard met het onderschrift: W.V. Nieuwand. Wij willen ingezonden stukjes niet weren, integendeel, U mag ze plaatsen in het orgaan, maar wel voorzien van Uw eigen naam en adres. Aan de leefbaarheid in de woonwijken geven wij gaarne onze medewerking, zo ook de wijkagenten de heren de Water en Slavenburg. Zij helpen mis- verstanden uit de weg, zij zijn de aan- gewezen mensen om met de chauffeur te gaan praten, als het om een gepar- keerde vrachtwagen gaat. Ons streven als vereniging is, de men- sen tot elkaar te brengen. Wij bereiken het tegendeel als wij muggenzifters gaan worden. Want als het bij U re gent, dan vallen de druppels bij de wijkvereniging W. Niehot, Damlaan 54. De Stichting Huishoudelijke- en Ge- zinsvoorlichting, die jarenlang veel te klein was gehuisvest in de Nieuw- straat zal gaan verhuizen naar een veel ruimer pand op de Korte Dam 5. Dit pand is het kantoor geweest van de fa. Kappelhof <Sr Hovingh en het ligt aan- zienlijk gunstiger dan het oude pand, dat voor vele dames nogal moeilijk te vinden was. Gelijk met de hervatting der cursussen na de Kerstvakantie n.l. op 12 januari zal men in het nieuwe gebouw gaan beginnen. De Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich- ting, waarvan na het vertrek van mej. de Haas, nu mevr. v. Mansum de leid- ster is, heeft nu de beschikking over 2 lokalen die als naailokalen worden ingericht. Een kleiner lokaal is er dat kan worden gebruikt voor de kursus- sen. Daarachter is een uimte voor de konsumenten-informatie. Verder is er een mooie keuken waar men kleine demonstraties kan geven en natuurlijk ook koffie en thee kan zetten voor de cursisten. Ook komt er in het ge bouw nog een kantoor voor mevr. v. Mansum. Over het geheel loopt nog een zolder met volop bergruimte. daarbij wpl aanbevolen your iaituji- tingen over bijzonderheden die jop streekdracht betrekking 'hebben. t Men hoeft ook niet per se inwoner van de woonwijk Nieuwland te zijn om aan de manifestaties van de—wijkver- eniging te kunnen deelnemen. Nieuw land is ten slotte ook een stukjp Schiedam, een si ad met wereldvef- maardheid. Men heeft cyel pens ge- schreven over „het dorp in de Selta'i maar dit is het gevolg van het feit, dat men het lich'f nog Teveel onder de korenmaat plaa{st. Er zijn in Schiej- dam heel veel ding'en mogeiijk, men moet alleen over de drempel hefmen. niet stil blijven staan, maar MEEDOEN. Mevr. Bernard - Tel. 35 39 51. Vele ouders maken bezwaar tSIH hun kinderen mee te laten doen aan deze tocht. Zij menen dat het klimaat op dat tijdstip nu niet bepaald aanlokkelijk is om de kinderen gecostumeert in .de open lucht :.te laten wandelen. Het bestuur deelt deze bezwaren eh zal trachten er iets anders voor in de plaats te stellen op een ander tijdstip. Mocht zij slagen zal zij zo spoedig mogeiijk haar nieuwe plannen publi- ceren .U kunt er. van verzekerd zijn dat alle aandacht aan de kinderen besteedt zal worden. Woensdag 7 jan., ruilbeurs in gebouw Wijkcentrum Dr. Wibautplein. Aanvang 6 u. voor kinderen; 7.30 v. volwassenen. Binnenkort begint mevr. Bernard met het treffen van voorbereidselen voor de kindermodeshow. Zij verzoekt de eventuele winkeliers of verkoopsorganisaties die aan deze show hun medewerking willen verlenen, zich ten spoedigste met haar in verbinding te willen stellen. Wacht niet te lang, meldt u meteen of vraag inlichtingen. Telefoon 35 39 51. Van mev. v. Mansum hoorden we dat men momenteel 22 kursussen per week geeft. Dit zijn naaikursussen (waarvan er o.a. 3 in het Trefcentrum van de Martinuskerk worden gegeven) en kur sussen Gast- en Gastvrouw.geschenken maken, bloemschikken, uiterlijke ver- zorging en koken. In het nieuwe pand kan het aantal kursussen nog flink worden uitgebreid. Wilt U dus aan een kursus meedoen, dan kunt U zich opgeven. Ook kunt U natuurlijk eerst uitvoerige informatie vragen over werk en doelstellingen der Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Hoewel zeer velen aan ons ver- zoek hebben voldaan, hebben nog niet alle leden hun contributie van de wijkvereniging tot en met december 1969 betaald. Het is beslist noodzakelijk dat v6or 1 januari a.s. alle contributiegelden binnen zijn, om het jaar te kun nen afsluiten. We verzoeken U daarom nogmaals vriendelijk om Uw contributie als U die nog niet betaald hebt, v66r 1 janari uiter- lijk, te willen voldoen. Het giro- nummer der wijkvereniging is 1783343

Nieuwland Klanken | 1969 | | pagina 3