waar moet het naar toe Van dag tot dag 14 spaazt toch NIEUWLANDZEGELS met 10o zente Firma GEBR. DRIES Uitdeuken -Spuiten-Moffelen De Poldervaart heeft afgedaan /If in i-/» hnnhen CONTRIBUTIE Van hnrte beterschap Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Hij zal moeten verdwijnen. Er is lang over gepraat, het voor en tegen zorg- vuldig overwogen, waarna de „commis- sie Poldervaart" uiteindelijk heeft moe ten adviseren de vaart op te heffen. De Poldervaart loopt van de Delfse Schie naar de Vijfsluizen. Dit is een lengte van 5500 meter. De gemiddel- de breedte van de vaart is 30 meter en de officieele diepte bedraagt 2,60- N.A.P. Op sommige plaatsen is deze diepte uitgesleten tot 3.25-N.A.P. De kaden bestaan grotendeels uit ppin en kool-as en zijn daardoor zeer poreus en rusten bovendien nog op sommige plaatsen op een zeer slappe bodem. Uit dit alles blijkt dat de vaart een zorgenkind is waaraan zeer veel aan- dacht besteedt moet worden om on- heil te voorkomen. Men denke slechts aan de mogelijkheid van dijkdoorbraak. De vaart speelt echter ook een be- langrijke rol in de waterhuishouding van het hoogheemraadschap van Delf- land. Hij verbindt het gemaal aan de vijfsluizen met de belangrijke boezem van Delfland, de Schie. Zulk een belangrijk kanaal kan men niet zonder meer opheffen. Er moeten de nodige voorbereidingen getroffen worden. En daaraan wordt reeds inten- siei gewerkt. De reeds gebouwde ge- rnalen bij de spuisluis in Schiedam en bij de park-sluizen in Rotterdam gaan de taak van het gemaal bij de Vijfslui zen overnemen. Tal van andere voorzieningen moeten nog getroffen worden. De waterhuis houding in Schiedam zal grondig moe ten worden gewijzigd. Sommige be- staande singels zullen moeten worden verruimd, anderen zullen moeten wor den gegraven. De nieuwe polder-bema- ling hangt nauw samen met de nieuwe rioolbemaling. Het rioolwater van Schiedam zal naar mag worden ver- wacht in een gemeenschappelijke af- valwaterzuiverings installatie van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden gezuiverd en op de Nieuwe Waterweg geloost. Doordat in de toekomst de thans nog gescheiden gedeelten van gemeente zullen zijn samengevoegd zal de bestaande be- lemmering voor een samenhangende stedebouwkundige ontwikkeling van het gehele gemeentelijke gebied zijn weggenomen. Voor het woongebied Kethel betekent dit een belangrijke uitbreidingsmogelijkheid en ten aan- zien van de recreative voorzieningen in Kethel-Zuid en het Prinses Beatrix- park betekent deze samenvoeging het ontstaan van een groot, centraal ge- legen en goed bereikbaar recreatie- park, met een stedelijk verzorgend karakter. Het grootste deel van na de opheffing vrijkomende grondoppervlak- te zal evenwel, zij het in aangepaste vorm, voor de recreatie behouden kun- nen blijven. Hoewel zeer velen aan ons ver- zoek hebben voldaan, hebben nog niet alle leden hun contributie van de wykvereniging tot en met december 1969 betaald. Het is beslist noodzakelijk dat v66r 1 januari a.s. alle contributiegelden binnen zyn, om het jaar te kun- nen afsluiten. We verzoeken U daarom ndgmaals vriendelyk om Uw contributie als V die nog niet voor 1 j anuari betaald hebt, doe het dan nu meteen. Het gironummer der wijkvereni- wordt de man die het gehele distribu te- en bezorgingsapparaat verzorgt, ziek. Weliswaar kwam alles toch nog in orde, maar er ging kostbare tijd ver- loren en het blad kwam bij een klein deel der bewoners een dag later in de bus dan gewoonlijk. (Het bestuur ex- cuseert zich voor deze kleine stagna.- tie) Uit deze onverwachte gebeurtenis- sen trekt het bestuur de lering dat meer dan ooit alles moet worden ge- daan om stagnate te voorkomen. Zij roept daarom nogmaals de wijkbewo- ners op zich als lid te melden en aktief deel te nemen aan het belangrijk werk van de wijkvereniging. Tot onze grote spijt is onze dirigente wegens ziekte uitgeschakeld. Zij moet op advies van de behandelend genees- heer haar stembanden absoluut rust geven. De leden van het sinds kort op- De staatssecretaris wil iets gaan doen aan het steeds meer uit de hand lo- pende cadeaustelsel. Wat hij precies wil gaan doen weet hij zelf nog niet. Hij wil de bezem door het cadeau stelsel gaan alen en heeft zijn ideeen ter bestudering voorgelegd aan de Sociaal Economische Raad. Hij stelt zich voor een schier onmo- gelijke taak, omdat de reclame-millio- nairs wel weer nieuwe mazen in de nieuwe wetgeving zullen vinden. De wet op het cadeaustelsel verbiedt het geven van cadeaux, maar heeft een opening gelaten om hieraan te ont- komen. Men mag een bonnenstelsel hebben en cadeaux geven waarop een redelijk bedrag moet worden bijbe- taald. Wat is nu een redelijk bedrag en geen schijnbedrag? Als men minimaal 40% van de gangbare winkelprijs laat bij- betalen zit het voor de wet wel goed. De wet zegt ook dat op de cadeaux de firmanaam moet zijn aangegeven, maar laat souveniers weer vrij. Na- tuurlijk kwamen toen op de cadeaux mooie geveltjes of folkloristische af- beeldingen en waren daarmee souve nirs geworden. De cadeaux moeten betrekking hebben op het product, zegt de wet. Goed, margarine is een product dat bij de maaltijd behoort, dus kunnen ontbijt- serviezen gerust als bij het oroduct be- horend kunnen worden beschouwd. Bij soep horen soepkommen, soepbor- den, enz., enz. Als bij ieder cadeau nu maar „soep" genoemd wordt zit het wel goed. Natuurlijk geen soeppanne- lappen of snertlakens. Nee, dat mag niet. Men kan wel koffie- of theekopjes leveren, als ze dan maar soepkopjes genoemd worden. 95% van de huisvrouwen is gevangen in de ban van zegeltjes en bonnetjes, ofschoon ze de eersten zijn om toe te geven dat ze toch alles zelf moeten Betalen. De levensmiddelenbranche is wel het meest door de zegeltjesziekte aange- tast. Het voedselpatroon is er geheel door veranderd. Gewichten en maten spelen geen rol meer. Men koopt per pak, onderverdeeld in reuzenpak, voor- deelpak en gezinspak, per pot, per blik, per fles (voordeelfles, gezinsfles), enz., enz. De reclame vertelt U dat U nu 6 borden heerlijke soep, waar vader zo dol op is en die zo stevig staat in de maag, uit een pak kan halen. „Meer water er in en er komen meer borden soep uit". Nee, dat zegt de reclame niet, men is wel wijzer. En bovendien steeds meer cadeaux. Kijk maar naar de „ster"- reclame. Soep op tafel, cadeaux in de kast. gericht koor Nieuwland klanken wen- sen mevr. van Pelt van harte beter schap en betreuren het dat zij niet meer kan deelnemen. namens alle leden. Mevr. Brand. 55% van de huisvrouwen is bereid voor haar levensmiddelen tijdelijk op een ander merk over te stappen als de fabrikant daarvoor een aantrekkelijk cadeau uitlooft. Ofschoon ze weten dat ze het uiteindelijk zelf betalen, want de fabrikant heeft de cadeaux reeds lang tevoren in de prijs van het artikel vercalkuleert en het levert hem nog een beduidend voordeel op. Zijn omzet stijgt en de cadeaux bren- gen meer op dan ze hem kosten. De fabrikant beaamt dit. Hij moet wel, anders overtreedt hij de wet op het cadeaustelsel. Maar men vermoordt elkaar. De mensen gaan niet steeds meer eten om de cadeaux te bemach- tigen, dus moeten de fabrikanten el kaar de verbruikers afsnoepen. Daar mee benadelen zij ook weer andere branches. Via een margarinemerk werden eens tijdens een acht weken durende cam- pagne een hoeveelheid lakens onder het publiek gebracht die gelijk stond aan 30% van de totale Ned. jaaromzet aan lakens. In 8 weken tijds onttrok men dus 30% van de jaaromzet aan lakens aan de textielwinkeliers. Een actie waarbij 3.500.000 boterham- bordjes de deur uitgingen sloeg een evengroot gat in de handel van de winkeliers die van deze branche moe ten leven. Het gaat de reclamemakers en fabri kanten dus goed af andere branches ten val te brengen. De staatssecretaris van economische zaken doet dus goed werk als hij tracht dit euvel te bestrijden. Reeds nu echter staan andere branches op de nominatie. De wettelijke bepalingen slaan alleen maar op goederen, niet op dienstverleningen. Het is dus geen toeval dat een jamfa- briek en een grootwinkelbedrijf zich nu reeds richten op de dienstverle- ningssector, nml.het verzorgen van vacantiereizen en -verblijven. Wie weet vliegen we binnen afziem bare tijd met z'n alien de lucht in. Een ontstellend groot aantal kleine zelfstandigen hebben in het afgelopen jaar het bijltje erbij moeten neerleggen en een verzoek moeten doen om een uitkoopsom. Vervolg van het artikel van de hak op de tak van pagina 1 Een bestuur dat „leiding wil geven" moet vooruit zien; moet derhalve zor- gen dat alle mogelijkheden worden benut; moet dus steeds trachten het ledental van de wijkvereninging op te voeren en alle beschikbaar komende krachten bundelen en inschakelen. Het bestuur heeft steeds op het standpunt gestaan dat elke gevormde groep een eigen commissie moet kiezen die de leiding heeft en contakt onderhoudt met het bestuur. Men oppert wel eens de stelling dat „twee kapiteins op een schip" nooit goed kan gaan, maar dit houdt geenszins in dat daarom geen reservekapiteins aanwezig moeten zijn die bij eventuele noodgevallen moeten kunnen worden ingezet. Wij hebben de laatste tijd ervaren wat het gevolg kan zijn van het niet voor- handen zijn van reservekrachten. Het begon met het sinterklaasfeest. De filmoperateur viel door ziekte uit. Geen nood; de film werd eenvoudig vervangen door een clownsnummer. Net voor de feestdagen werd de diri gente van het zangkoor ziek en moest op doktersadvies haar stembanden ab solute rust geven. Hier was geen reser- kracht die meteen kon invallen, ergo liggen de repetities stil. Teleurstelling bij de koorleden. Uitgesproken op de dag van verschijning van ons blad Agenda Donderdag 15 januari. Bejaardengym. 10 tot 10.30 Mgr. No- lenslaan 99. - Bejaardensoos 14 tot 16 uur Thurlede. Nw. Damlaan 759. Zaterdag 17 januari. Jeugdinstuif 10 tot 12 u. Nolenslaan 99. Maandag 19 januari. Bejaardensoos. 14 tot 16.30 u. Mgr. Nolenslaan 99. - Klaverjassen Wijkver eniging Nieuwland, 20 u. Wijkgebouw Dr. Wibautplein. Dinsdag 20 januari. Bejaardensoos. 14 tot 16.30 uur Dr. Schaepmansingel 3. 14 tot 16.30 u. Dr. Kuijperlaan 1. - Handarbeid jongens 19 tot 21 u. Mgr. Nolenslaan 99. - 19 rot 22 uur Miniatuur autobaan. Mgr. Nolenslaan 99. Woensdag 21 januari. Bejaardensoos 14 tot 16.30 u. Magnalia Dei-kerk. Jeugdinstuif. - 14 tot 16.30 u. Jeugdinstuif Nolenslaan 99. Donderdag 22 januari. Bejaardengym. 10 tot 10.30 u. Nolens laan 99. - Handarbeid meisjes, 18.30 tot 20.30 u. Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag 24 januari. Jeugdinstuif, 10 tot 12 u. Mgr. Nolens laan 99. Maandag 26 januari. Bejaardensoos, 14 tot 16.30 u. Mgr. No lenslaan 99. - Klaverjassen Wijkvereni- Nieuwland, 20 u. Wijkgebouw Dr. Wi bautplein. Dinsdag 27 januari. Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur Dr. Schaepmansingel 3. - Handarbeid jon gens, 19 tot 21 u. Mgr. Nolenslaan 99. Miniatuur autobaan, 19 tot 22 u. Mgr. Nolenslaan 99. Woensdag 28 januari. Bejaardensoos, 14 tot 16.30 u. Magna lia Dei-kerk. - Jeugdinstuif, 14 tot 16.30 Mgr. Nolenslaan 99. Donderdag 29 januari. Bejaardengym. 10 r«r '0.30 u. Mgr. Nolenslaan 99. - Bejaardensoos, 14 tot 14.30 Thurlede, Nw. Damlaan 795. - Handarbeid meisjes, 18.30 tot 20.30, Mgr. Nolenslaan 99. Vrijdag 30 januari. Carnavals-bal in gebouw voor Christe- lijk Cociale Belangen, Lange Haven 73. Aanvang 8 uur. Non-stop tot 2 uur in de morgen. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15 Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50, METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020 - 23 09 00. DRUKWERK Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, prive briefpapier en enveloppen naar Drukkerij - Uitgeverij „De Magneet", Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66. - 26 66 70.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3