(A spaaet toch ook NIEUWLANDZEGELS Met 10*/o zente Klaverjas-Nieuws Van dag tot dag Firma GEBR. DRIES Uitdeuken -Spuiten-Moffelen Mini-h la nhen Zeekadeften deden het goed. Stoeiklokken Klokken verzamelen Mannenhaar Watervervuiling Fietsen en dijken Onzichtbaar stoppen Verwijder vlekken snel Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 c De zeekadetten hadden een goed jaar. De eerste maanden van 1969 stonden in het teken van de lessen in "Schie- mannen, kompassen, zeilen, roeien, navigatie, betonning, bewakening enz Eind februari werden de testen afge- nomen met goed succes. Slechts een kadet had onvoldoende en is niet geslaagd. Bij de roeiwedstrijden won schiedam voor de tweede maalde, door de ge- meente Schiedam beschikbaar gestel- de, roeibeker. Het Pinksterkamp werd in "Schelp- hoek" in Zeeland gehouden. Daar werd speciaal het zeezeilen beoefend en het wadlopen. Het zomerkamp werd gehouden in Hilversum. Bijna het gehele Schiedamse korps nam aan dit kamp deel. Bij de sportevenementen viel Schiedam ook in de prijzen.In de sector voetballen werd de groep voor de lOe maal lands- kampioen. Begin februari 1970 wordt weer een nieuw programma opgesteld voor een nieuw te starten groep. Alle inlichtingen hieromtrent kunnen worden ingewonnen bij de heren: F.J. Bergvelt, Rotterdamsedijk 417 telefoon 26 50 01 H.F. Gijtebeek, Vivaldilaan 147 Op zaterdagen vanaf 13.00 uur kan men ook terecht aan boord van de Jan van Gelder te bereiken via de hoofd- poort van werf Gusto, Maasdijk 5 te Schiedam. In het Nederlands Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum in JJtrecht is onlangs de eerste tentoonstelling van Neder- landse stoeiklokken geopend. Aanlei- ding tot de expositie is het gereedko- men van het boek over dit onderwerp, geschreven door de heer J. Zeeman. Vijftig van de mooiste en meest karak- teristieke stoeiklokken staan tot 15 februari 1970 te pronk. De collectie is voor een bedrag van een kwart mil- joen gulden verzekerd. Nu we het toch over klokken hebben willen we u er op wijzen, dat er in Nieuwland een gehandicapt jongmens woont dat als hobby een verzameling klokken heeft. Wij verzoeken ieder, die soms een of andere klok heeft waarvan hij(zij) af- stand wil doen, hiermee deze jongeman te verblijden. Ook defecte klokken zijn welkom, daar hij zich ook onledig houdt met het repareren van uurwerken. Ieder die iets van dien aard heeft wordt verzocht zich in verbinding te stellen met B. WILLEMS, Damlaan 24, Telefoon 26 03 02. De reden waarom de man naar de kapper gaat is dat het nodig geknipt moet worden. Uit een enquete is gebleken dat aandringen van anderen (lees: gezeur van vrouw of moeder) GEEN invloed heeft. De man stelt het bezoek gemakkelijk uit, omdat hij geen bepaald resultaat van de behandeling verwacht. Hij ge- looft dus niet dat hij er van opknapt. Zelden maakt hij afspraken. Zij geven hem een te gebonden gevoel. Zijn trouw aan een kapper is zeer groot, maar die trouw spruit voort uit angst dat een andere kapper wel eens wat aan het oude patroon kon ver- anderen. Onze klaverjas-club, die is uitgegroeid tot een uitermate gezellige groep, heeft 1969 met een onderlinge prijzen-avond besloten. Maandag 29 dec. was de laat- ste kaartavond v. h. jaar. Jammerlijk waren niet alle leden in staat deze avond te bezoeken. Ziekte en uitste- digheid waren de oorzaak van het verzuim. Toch is deze avond nog bij- zonder goed geslaagd. Er waren 24 deelnemers die ook ALLEN in de prij- zen vielen. Het puntenaantal liep van 4355 als hoogste tot 3522 als laagste. Er was een gezellige sfeer, tijdens de pauze werd gebabbeld en gelachen, de koffie was best en wat kan een mens dan meer verlangen. Met verlangen naar de volgende kaart avond ging ieder voldaan naar huis. Voor hen die het nog niet weten, IEDERE MAANDAG-AVOND KAARTEN WIJ IN HET GEBOUW WIJKCENTRUM Dr. WIBAUTPLEIN. Er zijn nog plaatsen vrij, wie deel wil nemen kan zich rustig melden. De contributie voor de kaartclub is 50 ct. per week. Voor twee kwartjes bent u een avond in een gezellige club. Men moet wel lid zijn van de wijkvereni- ging. Is men dit niet, NOU, DAN WORDT U HET TOCH In het Haarlems Dagblad lezen we: Watervervuiling ook vroeger een pro- bleem. Nog altijd is de Brouwerskolk een geliefd plekje bij de wandelaars. Nog altijd is het er erg mooi, evenals eeuwen geleden. Via de Brouwervaart en de Houtvaart kom je bij die kolk, even buiten de stad. in Overveen. Omstereeks 1580 werden hier, aan de zijde van de Zijlweg enkele blekerijen gevestigd, zeer tegen de zin van de daar reeds aanwezige brouwerijen die het toen beroemde Haarlemse bier vervaardigden. Want wat was't geval? De bierbrouwe- rijen hadden zuiver, helder water nodig en vonden dat in de beekjes, die uit de duinen stroomden. Bij de Leidsevaart (Raaksbrug) was een sluis aangelegd om het vuile water uit de stad tegen te houden. De blekerijen nu loosden vuil water in de Ruyckebiervaart, ook wel Brouwersvaart genoemd waartegen de brouwers onmiddellijk hevig protes- teerden. Watervervuiling dus in 1581 De stad Haarlem verbood de blekerijen al spoedig om hun vuile water in de schone beken te lozen. (Uit de verzameling van mej. L. van Dusschoten). De bekende Hongaars-Britse schrijver George Mikes, beroemd geworden door boeken als How To Be An Alien en How To Be Affluent, heeft in een artikel over de Nederlanders ons gekarakteri- seerd als een produkt van dijken en fietsen. „De invloed die de fiets op het Nederlandse volkskarakter heeft gehad is niet oppervlakkig geweest. Smeed het ijzer als het heet is, is een Neder landse uitdrukking die de fietsersmen- taliteit aardig weergeeft: een gaatje zien, er door schieten, zigzaggen, dui- ken, er langs glippen. Ze deden het allemaal wel op hun kalme, bedaarde, slaperige Hollandse manier, maar ze deden het toch maar. In alle andere landen was de fiets een symbool van de volksklasse; in Nederland bepaald niet." Het overkomt ons allemaal wel eens, dat er een scheur of gaatje ontstaat in een van onze kledingstukken en wel in een kledingstuk, dat zijn schoon- heid verliest als het herstel van een gat of scheur te zien zou zijn. In zo'n geval moet er zogenaamd onzichtbaar worden gestopt. Dikwijls wordt dan het kledingstuk naar een speciale in- richting gebracht waar men het on zichtbaar kan stoppen, maar een huis- vrouw die een beetje handig is en wat geduld heeft, kan het ook zelf en spaart daarmeen veel geld uit. Bij onzichtbaar stoppen gebruiken we de draden van de stof zelf en die verwijderen we daartoe uit de zoom of een andere on- zichtbare plaats. Van die draadjes ma- ken we bij het stoppen dan gebruik. We bestuderen rustig hoe de stof is geweven en we proberen dit zo nauw- keurig mogelijk na te doen. Stoppen doen we op de verkeerde kant van de stof en over een betrekkelijk grote oppervlakte met een marge van onge- veer twee centimeter voorbij de scheur of het gat. Trek de draden niet te strak aan zodat de stof soepel blijft en ver- geet niet na het stoppen de plek op te persen. AGENDA Donderdag 29 januari: Bejaardengymn. 10 tot 10.30 uur. Mgr. Nolenslaan 99. - Bejaardensoosl4 tot 16 uur, Thurlede, Nw. Damlaan 759. Vrijdag 30 januari: Carnavals-bal in gebouw voor Christ. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Aanvang 8 uur. Non-stop tot 2 uur in de morgen. Zaterdag 31 januari: Jeugdinstuif 10 tot 12 uur, Nolens laan 99. Maandag 2 februari: Bejaardensoos 14 tot 16.30 uur. Mgr. Nolenslaan 99. - Klaverjassen, Wijk- vereniging Nieuwland, 20 uur, Wijkge- bouw Dr. Wibautplein. Dinsdag 3 februari: Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur, Dr. Schaepmansingel 3.-14 tot 16.30 uur Dr. Kuijperlaan 1. - Handarbeid jon- gens 19 tot 21 uur, Mgr. Nolenslaan 99. 19 tot 22 uur, Miniatuur autobaan, Mgr. Nolenslaan 99. Bejaardensoos Opstandingskerk 2 tot 4.30 uur, Dr. Kuijperlaan 1. Woensdag 4 februari: Bejaardensoos 14 tot 16.30 uur, Mag- nalia Dei-kerk, Jeugdinstuif. - 14 tot 16.30 uur, Jeugdinstuif Nolenslaan 99. Ruilbeurs Wijkcentrum 6 uur voor kin- deren; 19.30 uur voor volwassnen. Donderdag 5 februari: Bejaardengymn. 10 tot 10.30 uur, No lenslaan 99. - Handarbeid meisjes 18.30 tot 20.30 u., Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag 7 februari: Jeugdinstuif, 10 tot 12 uur, Mgr. No lenslaan 99. Maandag 9 februari: Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur, Mgr. Nolenslaan 99. - Klaverjassen Wijk- vereniging, 20 uur, Wijkgebouw, Dr. Wibautplein. Dinsdag 10 februari: Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur, Dr. Schaepmansingel 3. - Handarbeid jon- gens, 19 tot 21 u. Mgr. Nolenslaan 99. Miniatuur autobaan 19.00 - 22.00 uur Mgr. Nolenslaan 99 Woensdag 11 februari: Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur Mag- nalia Dei-kerk. - Jeugdinstuif, 14 tot 16.30 uur Mgr. Nolenslaan 99. Donderdag 12 februari: Bejaardengymn. 10 tot 10.30 uur Mgr. Nolenslaan 99. - Bejaardensoos, 14 tot 14.30 uur Thurlede, Nw. Damlaan 795. Handarbeid meisjes, 18.30 tot 20.30 u. Mgr. Nolenslaan 99. De beste bestrijding van vlekken in uw tapijt is een „snelle" bestrijding. Vooral de tapijten van synthetische vezel kunnen gereinigd worden van bijna elk soort vlek, maar de beste vlekkenbestrijding is die, welke ter- stond ter hand neemt. Dan is vloei- papier (keukenrol) vaak al voldoende, nadat u eventuele plasjes of vaste bestanddelen eerst met een lepel zo- veel mogelijk hebt weggeschept. U legt vloeipapier op de vlek en gaat er op staan. Dan telkens het papier ver- vangen net zo lang tot het papier niet meer vochtig wordt. Daarna behan- delt u de vlek met droogschuim. Is er een vettige substantie (jus) gemorst, dan gebruikt u op dezelfde manier het vloeipapier. Vervolgens legt u weer een stuk papier op de plek en drukt hierop een warme (niet hete) strijk- bout. De warmte lost het vet op en doet het in het vloeipapier trekken. De behandeling herhalen tot het pa pier geen vet meer opneemt. Dan de plek nabehandelen met droogschuim. Wanneer u met water reinigt, dan nooit teveel water gebruiken. Uw tapijt mag niet doornat worden, ter vermijding van de zgn. watervlekken. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15 Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be langen op de bres staat Is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020-23 09 00. DRUKWERK Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, prive briefpapier en enveloppen naar Drukkerij - Uitgeverij „De Magneet", Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66, - 26 66 70. Bloembakken, Urnen en Schalen, te kust en te keur bij „FREWO", Lange Kerkstraat 44. Moderne wandversieringen vindt U bij „FREWO", Lange Kerkstraat 44. TONEELCLUB LEDEN GEVRAAGD voor onze toneel- afdeling. Aanm. bij Mevr. de Kaper, Dr. Kuijperlaan 73, Tel. 26 86 25. WANDELSPOKT Leden gevraagd voor een wandelclub. Aanmelden bij G. v. d. Tuijn Schaperlaan 25.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3