Boerenleenbanken Van dag lot dag (A. spaattloch ook NIEUWLANDZEGELS met 10o tonic Firma GEBR. DRIES Uitdeuken -Spuiten-Moffelen *3loemsicrkunst Verbeek Mini-hlanhen A.N.W. B. GOEDKOPE FIETSEN VLUG VERVOERMIDDEL ANDERHALVE CENT PER KILOMETER VEILIG VERKEER PROBLEMEN JEUGD VERBROEDERING PLANTENDOKTER Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 lets liogrere winstJbtj Op maandagmiddag houden wij gratis spreekuur voor Uw zieke planten. Wij g even U deskundig advies en teg en zeer lage prijs nieuwe aarde en pot. De bloemen v. d. bloemschikcursus kunnen tegen gereduceerde prijs ge- kocht worden. Het vertrouwde adres voor al Uw bloemwerk PARKWEG 375 - SCHIEDAM - TELEFOON 26 68 46 is nog wielrijdersbond A.N.W.B. gaat fietstochten verdubbelen organisatie van fietstochten. De be- De A.N.W.B. is weer gestart met de langstelling was van dien aard dat be- sloten is het aantal van deze fietstoch ten te verdubbelen van vier tot acht. Bovendien zal die Bond een legitima- tiebewijs bij fietsverhuur door A.N.W.B. bondsrijwielverhuurders invoeren, waardoor een waarborgsom achterwege kan blijven. Het aantal bondsrijwiel verhuurders zal bovendien worden uit- gebreid en hun verhuurpark zal voor- taan ook aan een regelmatige inspectie worden onderworpen. De A.N.W.B. is dus waarschijnlijk niet vergeten dat zij de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond is. De Nederlandse fabrikanten zijn zich laatste laren steeds meet gaan toeleg- gen op de levering van goedkopere fietsen. In 1968 bedroeg het persenta- ge goedkope fietsen (tot 175,-) dat door de Ned. industrie werd verkocht 60 pet. van het totaal. Het aandeel van de prijsklasse 175,- tot 215,- daal- de met 2 pet. tot 22 pet. De duurdere fietsen namen de resterende 18 pet. (in 1967 was dat 25 pet.) voor hun rekening. Het enige dat je niet nodig hebt in Amsterdam, aldus een groot artikel over reizen in een Engels zondagsblad, is een auto. Parkeren is onmogelijk, maar je kunt een fiets huren bij het Centraal Station om door de stad te rijden als's avonds de rust is weerge- keerd. Misschien een beetje ongenuann- ceerd bericht, maar een feit is dat vele buitenlandse toeristen van de gelegen- heid gebruik maken om Amsterdam op het ..typical Dutch"-vervoermiddel, de fiets te „doen". Leden van de Provinciale Staten van Noord-Brabant die zich per fiets naar de statenvergadering spoeden kunnen aanspraak maken op een vergoeding van anderhalve cent per kilometer. Nemen zij de motorfiets, dan mogen zij een dubbeltje per kilometer decla- reren. Bromfietsen worden getaxeerd op zes cent, autorijden op 29 cent per kilometer. Dit alles staat in een voor- stel van gedeputeerden. Blijkens dit besluit is de fiets dus wel een bijzon- der goedkoop vervoermiddel. Om de veiligheid van fietsers te ver- hogen heeft een Japanse firma fietsen in de handel gebracht, waarvan de metalen delen met lichtgevende verf zijn behandeld, waardoor de fietser in het donker duidelijk zichtbaar wordt. „De fiets vervult in het dagelijkse personenvervoer een belangrijke func- tie". Dit is een van de conclusies waar- toe de Commissie Openbaar Vervoer Westen des Lands, onder voorzitter- schap van Prof. Ing. J. Volmullcr, is gekomen. Het aandeel van de twee- wielers in alle verplaatsingen op werk- dagen bedroeg, volens een hiertoe in- gesteld onderzoek, ruim 40 pet. tegen- over een aandeel van 22 pet. voor de personenauto. Kikkerland Wanneer u benieuwd bent naar de brulkikker: u vindt hem in een van de grote terraria van Blijdorp, direct links van de ingang als u binnenkomt. Hij eet flinke vissen en zelfs jongen van watervogels als dat zo in zijn kraam te pas komt. De 68 jarige en Internationaal befaam- de Amerikaanse Anthropologe, Dr. Margareth Mead, schrijft in haar pas verschenen boek, „Cultuur en persoon- lijke inzet", het volgende. „De jongeren die het niet eens zijn met onze samenleving zien het ver- leden als een kolossale, onontwar- bare mislukking, terwijl de toe- komst in hun ogen weinig meer dan de totale vernietiging van de planeet kan brengen". Duidelijke taal zal men zeggen, een taal die veel van het gedragspatroon van de hedendaagse jeugd duidelijk maakt. Internationale Kinderkampen Nog steeds proberen mensen wederzijds begrip tussen de volkeren bevorderen. De Amerikaanse kinderpsychologe prof. Dr. Doris Twitchel Allen nam in 1951 het initiatief tot internationale zomer- kampen voor de jeugd. Speciaal kin- deren van 11 jaar zouden het best tot Internationaal contakt in staat zijn, omdat zij onbevooroordeeld zijn, nog niet vast zitten aan bepaalde patronen en spontaan vriendschap sluiten. De CISV (Childern's International Sum mer Villages) heeft ook een afdeling in Nederland. Tot nu toe moesten de reiskosten van een kind naar het kamp door de ouders zelf worden betaald. Dit betekende dat alleen kinderen van welgestelde ouders of ouders niet spe- ciale reisfaciliteiten mee konden doen. Dit jaar komt de CISV in aanmerking voor subsidie. Dat houdt in dat veel meer kinderen van 11 jaar na een se- lectie door een psycholoog deze zomer De uiteindelijke bedrijfswinst van de boerenleenbanken over 1969 zal iets hoger zijn dan die in 1968. Toen beliep de winst f 28 miljoen. Ook de rentabi- liteit van de centrale instellingen van de boerenleenbankorganisatie vertoon- de in het afgelopen jaar een bevredi- gende ontwikkeling. De centrale bank zelf behaalde over 1969 een bedrijfswinst van fl7,4 mln. te vergelijken met f 14.9 mln. in 1968. Voor de boerenleenbanken zal in 1969 geboekstaafd blijven als het jaar van de miljarden: voor het eerst overschreed de verstrekking van vaste leningen f 1 miljard en voor het eerst nam hun ge- zamenlijk balanstotaal met meer dan f 1 miljard toe. De verstrekking van nieuwe leningen beliep voor het eerst meer dan f 1 miljard. De verdeling van de krediet- verlening naar diverse doeleinden wijkt maar weinig af van die van 1968. In totaal stegen de uitstaande kredieten met circa 610 (624) miljoen tot 4.060 miljoen. De aan de boerenleen banken toevertrouwde middelen stegen in het afgelopen jaar met het record- bedrag van 970 (783) miljoen tot bijna f 6,3 miljard. De stijging van het groeitempo van het bedrijf van de boerenleenbanken is on der meer te danken aan de privereke- vier weken achter elkaar waar ook ter wereld in een vacantie-kamp kunnen kennismaken met andere 11 jarigen uit de hele wereld. Taalmoeilijkheden blij- ken over het algemeen niet te bestaan, daar redden de kinderen zich wel mee. Wie meer wil weten kan zich in verbin- ding stellen met mevr. G. D. Coster- Pols, Balistraat 37, Amersfoort. Heel veel sprookjes eindigen met het zinnetje „en ze leefden nog lang en gelukkig". Voor heel veel kamerplanten gaat dit echter niet op. Daar zou eigenlijk moe- ten staan „en ze leefden een kwijnend bestaan". Men heeft de ogen maar de kost te geven om dit voor heel veel vensters zelf te kunnen konstateren. Bloemenmagazijn Verbeek, Parkweg 375 wilt u helpen bij de verzorging van uw planten. U kunt op maandagmiddag GRATIS advies krijgen over alles wat uw planten betreft. Daar ook snijbloemen heel vaak on- deskundig worden mishandeld, dat ook snijbloemen in al haar sierlijkheid soms een kwijnend bestaan lijden heeft de Heer Verbeek er toe gebracht ook hierin wat deskundige voorlich- ting te geven. Bij voldoende deelname zal hij dinsdags-middags van 2-3 u. een BLOEMSCHIKCURSUS houden in een gelegenheid bij zijn winkel. Wie iets voor zulk een cursus voelt kan zich melden bij BLOEMSIERKUNST VERBEEK, Parkweg 375, Telefoon 26 68 46. De heer Verbeek zorgt voor het ma- teriaal. De kosten zijn 2.50 per les. Ga eens met de heer Verbeek praten. ningen. Mede tengevolge van de over- gang van bedrijven naar girale salaris- betalingen nam het aantal privereke- ninghouders in het afgelopen jaar met 12.000 per maand toe. Daardoor krij gen de banken een groot aantal nieuwe clienten. Zij brengen niet alleen via de priverekeningen nieuwe middelen bin- nen. Ook van de overige diensten van de banken maken zij gebruik. Zo ligt het voor de hand dat met name van de woningbouwleningen een groot deel wordt opgenomen door de nieuwe pri- verekeninghouders. De groei van de spaargelden was in 1969 ongeveer 660 miljoen, dat is 52 meer dan in 1968. De geschetste groei in het bedrijf ging gepaard met een toeneming vanhet per- soneelsbestand. Evenals in 1968 beliep de toeneming voor de centrale instel lingen en de aangesloten banken te- zamen ongeveer 1.000 personen waar door het totaal op 5.600 kwam. Ook de accomodatie van de banken werd weer sterk uitgebreid en verbeterd. Aan het einde van 1969 waren 598 aangesloten banken met in totaal ruim 1.100 vestigingsplaatsen, die daarmee in 1969 met 70 werden uitgebreid. Het geconsolideerde balanstotaal van de organisatie nam met meer dan 1 mil jard toe tot circa 7 miljard. AGENDA Zaterdag 14 februari Jeugdinstuif 10 tot 12 uur, Nolens- laan 99. Maandag 16 februari Bejaardensoos 14 tot 16.30 uur. Mgr. Nolenslaan 99. - Klaverjassen, Wijk- vereniging Nieuwland, 20.00 uur. Wijk- gebouw Dr. Wibautplein. Dinsdag 17 februari Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur. Dr. Schaepmansingel 3. - 14 tot 16.30 uur Dr. Kuijperlaan 1. 1 Handarbeid jon- gens 19 tot 21 uur. Mgr. Nolenslaan 99. 19 tot 22 uur, Miniatuur autobaan, Mgr. Nolenslaan 99. Woensdag 18 februari Bejaardensoos 14 tot 16.30 uur, Mag- nalia Dei-kerk, Jeugdinstuif. - 14 tot 16.30 uur, Jeugdinstuif Nolenslaan 99. Donderdag 19 februari Bejaardengym. 10 tot 10.30 uur, No lenslaan 99. - Handarbeid meisjes 18.30 tot 20.30 u., Mgr. Nolenslaan 99. 2.00 tot 3.30 uur repetitie zangkoor „Nieuwland-Klanken, Nolenslaan 99. Zaterdag 21 februari Jeugdinstuif, 10 tot 12 uur, Mgr. No lenslaan 99. Maandag 23 februari Bejaardensoos, 14 tot 16.30, uur, Mgr. Nolenslaan 99. - Klaverjassen Wijk- vereniging, 20 uur, Wijkgebouw, Dr. Wibautplein. Dinsdag 24 februari Bejaardensoos Opstandingskerk 2 tot Schaepmansingel 3. - Handarbeidjon- gens, 19 tot 21 u. Mfr. Nolenslaan 99. Miniatuur autobaan 19.00 - 22.00 uur Mgr. Nolenslaan 99. Bejaardensoos Opstandingskerk 2 tot 4.30 uur, Dr. Kuijperlaan 1. Woensdag 25 februari Bejaardensoos, 14 tot 16.30 uur, Mag- nalia Dei-kerk - Jeugdinstuif, 14 tot 16.30 uur, Mgr. Nolenslaan 99. Donderdag 26 februari Bejaardengym. 10 tot 10.30 uur, Mgr. Nolenslaan 99. - Bejaardensoos 14 tot 16 uur, Thurlede, Nw. Damlaan 759. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald od 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS I Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. METAALBEWERKERS De bond die het meest voor uw be- langen op de bres staat is de M.B.G.K. Politiek-onafhankelijk. Modern-Progressief. Bent u al lid? Keizersgracht 468, Amsterdam. Tel. 020 - 23 09 00. DRUKWERK Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, priv6 briefpapier en enveloppen naar Drukkerij - Uitgeverij „De Magneet", Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66, - 26 66 70.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3