(A. spaatltoch ook NIEUWLANDZEGELS Firma GEBR. DRIES CELIBAAT Oude kranten Kennis van de MAAN Carnaval met 10"/o zente N. 70 Door Luchtvervuiling N. 70 IN PARIJS ELK HALF UUR ANDERE VERKEERSAGENT Uitdeuken -Spuilen-Moffelen Mini-klanhen WEEKKAMP 1970 „DE KOEBEL" Beginnen is het moeilijkst RATTEN WAREN BINNEN VIJF MINUTEN DOOD BURGH - SCHOUWEN Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 (vervolg pag. 1) waren hebben zich kostelijk geamuseert. "TOEKOMSTMUZIEK" mag hier natuurlijk niet ontbreken. Er staat nog heel wac op stapel. Er komt een feestavond in Thurlede. Er komt een Kinderweekkamp. Er komt een folklorische show en modeshow. Er komt nog veel meer dan u denkt. De voorbereiding draait op voile toeren Wie nog geen lid is maar wel ideen of plannen heeft, kom, stap over de drempel kom naar ons toe en ge- zamelijk zullen we er iets moois van maken. Wij hebben alle Nieuwlandbewoners een heel gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toegewenst. De eerste maand van dat nieuwe jaar is weer verlopen, die ziet men nooit meer terug. Wij wensten de Nieuwlandbewoners dat ze in dat nieuwe jaar zouden be ginnen met alle tegenstellingen te over- bruggen. Wij wensten ze de wijsheid en het geduld toe, om samen met de overheid in dit jaar een zodanige sa- menwerking tot stand te brengen, dat er inderdaad gesproken kan worden Franse deskundige zijn van mening, dat de millieuvervuilng in West-Europa zodanige vormen heeft aangenomen, dat men eigenlijk de algehele nood- toestand zou moeten afkondigen. De luchtvervuilng op bijzondere drukke verkeersknooppunten is zo ontzettend, dat men op dergelijk punten in Parijs genoodzaakt is er elk half uur een nieuwe agent neer te zatten, omdat zo'n verkeersregelaar anders bewuste- loos zou geraken, wanneer hy langer dan een half uur blootgesteld zou wor den aan de enorme concentratie van uitlaatgasse ter plaatse. Hoe ernstig de toestand wel is, blijkt uit een proef die men heeft genomen en waarbij een kooi met een aantal ratten er midden op de Place de l'Opera werd gezet. De ratten waren binnen vijf minuten dood! Gestorven aan kool- monoxyde-vergiftiging, door de uitlaat- gassen van duizenden auto's die in korte tijd dit punt passeren. Dat de dood bij de ratten zo bijzonder snel toesloeg is het gevolg van het feit, dat koolmonoxyde zwaar is en bij de grond blijft hangen. De kooi stond op de grond, dus de ratten kregen snel een bijzonder sterke concentratie koolmo noxyde te verwerken. In deskundige van een leefbaar worden van Nieuw- land. Daarom zal het nodig zijn, dat naast gerechtvaardigde kritiek ook voldoende bereidheid is om mee te werken, wanneer er om gevraagd wordt- Wanneer men niet speciaal gevraagd wordt voor een bepaalde klus, laat men dan het initiatief opbrengen om zelf voorstellen te doen. Alle in dit blad vermelde adressen kunnen als IDEEeNBUS worden gebruikt Niemand heeft de wijsheid in pacht, ook de wijkvereni- ging niet .Wel heeft zij een maximum aan wijsheid nodig en wie het idee heeft konstruktief te kunnen zijn, laat hij of zij het doen. Nieuwland wordt pas een fijne wijk om te wonen en te leven, als niemand aan de kant blijft staan, maar als zoveel mogelijk men- sen meewerken. Niemand hoeft benauwd te zijn voor eigen vereniging. Samen kan meer voor iedereen bereikt worden, dan iedereen alleen voor zich zelf tot stand kan brengen. Alles bij elkaar dus, wijsheid, soepelheid, geduld en het juiste begrip voor elkaar is wat wij geheel Nieuwland toewensen. het bestuur. Franse kringen is men van mening, dat wanneer er niet drastisch wordt ingegrepen op het punt van de millieu- vervuiling, de dichtbevolkte gebieden van onze aarde binnen een kort tijds- bestek (en men denkt hierbij aan een jaar of tien) voor de mens onbewoon- baar zullen worden, althans wanneer de vervuilng zo doorgaat als momen- teel het geval is. In Frankrlk ziet men de zaken wel donker in. Er is kort ge- leden een commissie gevormd ,.7oor de veiligstelling van het leven en het biologisch evenwicht". Ook zijn er in Parijs en vele andere grote en kleinere steden in Frankrijk comite's opgericht die de „strijd om het behoud van de mens en de natuur" willen aanbinden. Het dichtbevolkte westen van Europa wordt als het er op aan komt ernstiger bedreigd door deze gevaren van binnen- uit, zoals lucht- water- en grondver- vuiling, waardoor het leven van mens, dier en plant rechtstreeks in gevaar komt, dan door welk ander gevaar ook. Het is van het allergrootste belang dat de overheden in dit deel van de wereld werkelijk kosten noch moeite sparen om dit gevaar het hoofd te bieden. Het is werkelijk ernstiger dan menigeen oppervlakkig zou vermoeden. Op 7 juni 1970 zal over de gehele wereld 'n dag voor de bescherming van de natuur worden gehouden, terwijl de Raad van Europa op zijn programma voor het volgend jaar de organisatie van het „Europese jaar voor de be scherming van de natuur" heeft gezet. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15 Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. DRUKWERK Voor huwelijks-, verlovings-, visite- en geboortekaarten, prive briefpapier en enveloppen naar Drukkerij - Uitgeverij „De Magneet", Rotterdamsedijk 279-281, Schiedam, Telefoon 26 86 66, - 26 66 70. F R E W O Lange Kerkstraat 44. TONEELCLUB Over het celibaat is de laatste tijd nogal iets te doen. Dat er priesters zijn die de belofte willen breken en een huwelijk willen sluiten lijkt misscliien erger dan het is. Het celibaat kan ook op een andere manier doorbroken wor den. Nemen we de geschiedenis van onze grote DESIDERIUS ERASMUS. Deze werd in de nacht van 27 op 28 oktober 1469 in Rotterdam geboren. Hij kwam als ONWETTIG KIND ter wereld, daar zijn ouders niet gehuwd konden zijn. Zijn natuurlijke vader was, de Goudse Priester Roger Gerrits, zijn moeder was een dochter van een Ze- venberase geneesheer. Door 'n pest-epidemie verloor Erasmus op 15 jarige leeftijd beide ouders en bleef als wees achter. In 1517 verleende Paus Leo X hem dispensatie om het ordekleed te dragen. (Gegevens uit de Wereld-Kroniek). Hieruit blijkt, dat ook 500 jaar ge- leden de geestelijke een aandrang had tot het liefde-leven. Het is ergo niets nieuws dat er nu priesters zijn die zich willen onttrekken aan de eens gedane belofte en een meer menselijk leven willen leven. Aan onderstaande adressen kunt U opgaaf doen om uw oude kranten te laten afhalen. Wij hopen dat zeer velen gebruik zullen maken van deze gele- genheden. U bewijst er de Wijkvereni- ging een grote dienst mee. Uw oude kranten dus NIET meer op of naast de vuilnisbak. Afgesproken???? Dank U. Fam. Post, Dr. Wibautstraat 17. Fam. P. Brand, Dr. Wibautstraat 29. L. C. v. d. Meer, Goeman Borgesiusl. 83 J. Balk, Mgr. Nolenslaan 536. Mevr. Kalkhoven, Mackaystraat 45. W. Niehot, Damlaan 54. Fam. Witzel, v. Oldebameveldtstraat 2. Fam. Schuin, van Maanenstraat 37. Sinds de mens in staat is, de maan te bereiken en te betreden, lopen de mys teries van onze trouwe sateliet ten einde. Eeuwenlang had de maan iets mysterieus. Door verbetering van de kijkers was men reeds in staat betere waarnemingen te doen en ook op an dere wetenschappelijke terreinen, maakte men de laaste tientallen jaren grote vorderingen, waardoor men steeds meer over de maan te weten kwam. Nu men in staat is mensen naar de maan te zenden en hen daar persoonlijk onderzoekingen te laten verrichten, komen we met rasse schreden steeds meer over de maan te weten. De seismometer, die Conrad en Bean op de maan achterlieten, werd reeds dadelijk na hun vertrek op de proef gesteld, toen de maanlander losgela- ten werd en op de maan te pletter viel. Die klap veroorzaakte uiteraard ge- weldige triilingen, die door de seis mometer werden geregistreerd. Maar daarbij deed zich toch een niet ver- wacht fenomeen voor, De triilingen, veroorzaakt door dit te pletter slaan, galmden aanzienlijk langer door, dan de wetenschapsmen- sen hadden verwacht. Dat gaf natuur lijk te denken en naarstig begon men theorien op te bouwen, die een verkla- ring zouden moeten kunnen geven voor dit merkwaardig lang natrillen van de maanbodem. De theorien wer den vergeleken en besproken en ten- slotte menen de geleerden, dat dit lange natrillen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de maanbodem, op die plaats al thans, een merkwaardige structuur heeft. Ze zou daar bestaan uit van boven een laag lava, daaronder een laag kiezel en daaronder weer een laag lava, Deze driedubbele laag gedraagt zich dan als een echokamer, waarin de triilingen steeds weer worden terug- gekaatst, zonder dat ze sterk worden gedempt. In zo'n geval kunnen die trii lingen dus bijzonder lang aanhouden en dat zou de verklaring zijn voor het merkwaardige feit. Dit verschijnsel heeft natuurlijk de voile aandacht van de deskundigen en zonder twijfel zal men aan dergelijke seismische metingen, ook bij komende nieuwe landingen, veel aandacht be- steden, omdat dergelijke metingen uitsluitsel kunnen geven over de struc tuur van de maanbodem. Dat F.C. Nieuwland voetballen kan heeft zij bewezen, dat zij ook carnaval kunnen vieren aanschouwden wij za- terdag 14 februari in zaal Irene Het Oxtail kwartet bracht direct na de aanvang de stemming er in met een polonaise van Carnavalschlagers zoals „Mien waar is mijn feestneus". Jammer genoeg is, dat het carnavnl hier in Schiedam met zo weinig ver- sierde feestneuzen gevierd wordt. Deze avond die druk bezocht werd, gaf te weinig gekostumeerden te zien en dit moet toch het echte beeld van een carnaval weergeven. Wij geloven dat hier drempelvrees de oorzaak is. Nieuwlanders, jullie hadden over be- langstelling voor deze avond niet te klagen, zeer zeker kunnen jullie het carnaval in 1971 prolongeren. Een vol jaar de tijd om drempelvrees kwijt te raken en feestneuzen te maken. Bestuur W. V. Nieuwland. W.V. NIEUWLAND organiseert een weekkamp voor kinderen van 6 tot 14 jaar, van 11 tot 17 juli in Vacantieoord De prijs bedraagt 40.- voor leden en 50.- voor niet-leden. Aanmeldingen bij Fam. A. L. Post en P. Brand, Dr. Wibaut straat 17 en 29. - L. G. v. d. Meer, Goeman Borgesiuslaan 83, W. Niehot, Damlaan 54. Meerdere informaties over dit weekkamp vindt U in Nieuwland Klanken van 11 maart.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3