Firma GEBR. DRIES NIEUWLANDZEGELS Kamperen Zo moet dat Oude kranten Rnilen is huilen? Hard water KLAVERJASSEN Paasconcours Ci sf>aatl toch ook Uitdeuken -Spuiten-Moffelen Met 10*/o tente Mini-hla n teen Lawaai helpt bij het leren 1 Onn Nieuwste 1 \J \J U Modellen huwelijkskaarten. Binnen enkele dagen gereed. Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 SCHOUWSE ZOTTIGHEID. 't Is al een stuit elee, 't was nog maar oktober, in die mooie dagen, te misten m'n dochte dat ze mooi zouwe bluve dat groatje tegen m'n zei, toe m'n zo over de vikansje-gasten zatte te praeten: „Wat of te mensen d'r an vinde om zomers te gae kamperen in d'n duune, dae kan 'k mit m'n ver- stand nie bie". „Och, zeg 'k, bin te vroeg ebore, da's te zaek. As wilder nog jonk waere, deej m'n 't beschien ok we, ouwste. „Oud bimm'n ok nog niet, temisten nie stok, zei ze, in ze fluusterde in m'n oare: „Kumm'n dat ok nie's perbere?" Ik schoof m'n fokke's nae bove: „Wat e m'n noe, zeg 'k. Wouw jie onder- zeil gae?" „E1 noe, zei ze, kan dat wee nie? Ma nie in d'n duune, ma achter op't wei- tje, daer ei gin mens erreg in! Je zet 't kleerrek overende, dae 'n zeil over, in 'n paer touwen. Pinnen in de grond bin gauw esloge. In klaer bim 'n. Te misten an de buutekant. Strozakkep legge nog in 't schuurtje, in v6 't overschot zurg ik we". Ik wist nie wa'k oorde, ma ik docht je za je zin e, ma van de krimpeer- koosse zaaj' gauw of weze zonder aerlemmerolie of wieroak. 't Kleerrek stien gouw overende, ma toe 'k 't zeil d'r over wouw slae, klapte eel de zaek in mekaore. Toe kust 'k overnieuw beginne. Bie 't inslaen van de pinnen sloeg 'k op m'n duum. Kaerel, wat dee dat zeer! Affijn, mee 'n blauwe naegel liep 't of. Verloapig te misten! De vrouwe liep 'n eelen aevond in de rondte as 'n ond die 'n miere in z'n staert eit. Van aolles wier in de tente esleept vo de nacht. Wat ei 'n mens toch nog vee nodeg om alleene z'n oagen dicht te doen. 't Leek we schomaek. 't Wier a duuster eer da 't spul com- pleet was. Ma in die tente was 't zo donker as op d'aevenden rond Kosse- misse. „Ael e stallantaern, ma gouw, zei groatje, die a anstalten gieng maeke v6 liesje tieke in betje pluume. 't Is we gin electriek, ma 's nachts mo ^k licht e. De lantaern wier netjes an 'n aekje boven in't zeil epikt, in toe zou we m'n gae roeste. Temisten dat wouwe m'n. Oe "t kwam dat weet 'k nie, ma te midden van 'n buuje komt *r een vlaege wind, wae te molenaer jaloers op zouw weze, in dae kwakt 't eele zaekje in mekkoare. De vrouwe klauwde in de rondte a wouw ze leren droagzwemme, in behust te moppe- ren. ..Jie ei te pinnen nie goed vast ezet, in 't zei] niet goed an-e-trokke." In nog a vee meer. Ik dogt da 'k an 'n blauwen duum genoegt oa, ma gin waer. 't Aekje, wae de lantaern an ieng, docht „licht zelles ma bie", in plofte op m'n aer, temisten wae ta vroeger ezeten oa. 't Waeter guissede op te platte tente, twint wilder lage te spreeuwieken onder 't natte zeil, want du kleine gaetjes droop 't waeter overa op. Ein- delijk stienge m'n buute in de regen nae onze natte bestie te kieken. As natte oenders bim'n nae ons ouwe roest eloape, zo aard m'n kuste, in ma niks meer op-e-licht over't krimperen. Dat deej' m'n a van de kouwe in de ievalligheid. D'n aoren ochtend vroeh 'k an groatje of ze d'r nog over docht 'n nachtje in 'n tente te slaepen. Ze liep ma te muzzeken in d'r eige te praeten dat 'r overa 'n tied van is en das ier ok van! Saluutl M. J. KOSTEN, Rusthuis Irene, T VRIJE, ZIERIKZEE. Vrijdagavond 20 maart heeft de „Wijk- vereniging Nieuwland" de bewoners van Thurlede een gezellige avond ge- boden. De leden van de kaart-club namen in samenwerking met het zang- koor onder leiding van de dirigente van het koor, mej. Verhoeven een deel van de avond voor hun rekening. De samenzang, verzorgt door mevr. Verbeek en mevr. Bernard bracht er onmiddellijk de stemming in. Het werd dan ook een succes. Mevrouw Hoenderkamp declameerde spontaan uit eigen werk. De heer SchuurmanHess gaf blijk goed met het piano-spel overweg te kunnen en begeleide op voortreffelijke wijze. Het trio „DE VAZO DODO'S" verzorgde de avond muzikaaj en suc- cesvol. Alles was puur amateurisme, maar van uitstekende kwaliteit. De bewoners waren vol lof over het gebodene en verzochten om herhaling. De direkteur van Thurlede drukte zijn tevredenheid uit, door het overhandi- gen van een cadeau onder couvert, als bijdrage voor het aanstaande KINDERWEEKKAMP in de KOE-BEL. De jongeren voor de ouderen, de ouderen voor de jongeren. Een voorbeeldig samenspel dat niet genoeg geprezen kan worden. Velen gaven gehoor aan onze oproep voor oude kranten. Wij zeggen hier- voor alien onze dank toe. Toch doen wij opnieuw een beroep op Uw aller medewerking, daar wij weer een nieuw objekt hebben waarvoor we de oude krantenpot moeten aanspre- ken. U zult alle ongetwijfeld gelezen hebben dat de wijkvereniging met een 70 - tal deelnemers een week naar buiten gaat. Die kinderen zullen niets te kort ko- men, maar, het weer kan ons parten spelen. Als het weer de kinderen binnen de recreatie zaal zal houden moeten we ze bezig houden met allerlei spel. Wij moeten dus het nodige speeltuig aanschaffen. Wij hopen het niet nodig te hebben, maar we moeten toch zor- gen dat het in reserve aanwezig is. Hiervoor doen we een beroep op de „OUDE KRANTEN - AKTIE" en verzoeken Uw aller medewerking. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Aan onderstaande adressen kunt U opgaaf doen om uw oude kranten te laten afhalen. Wij hopen dat zeer velen gebruik zullen maken van deze gele- genheden. U bewijst er de Wijkvereni ging een grote dienst mee. Uw oude kranten dus NIET meer op of naast de vuilnisbak. Afgesproken???? Dank U. W. Niehot, Damlaan 54. Mevr. 'Witzel, v. Oldenbarneveldtstr. 2. Mevr. Kalkhoven, Mackaystraat 45. L. C. v. d. Meer, Goeman Borgesiusl. 83 C. Post, Dr. Wibautstraat 17. J. Balk, Mgr. Nolenslaan 536. Mevr. Schuyn, van Maanenstraat 37. Meer Fietspaden Vertegenwoordigers van de fietsenin- dustrie uit acht Europese landen heb ben vanuit Zurich een dringend beroep gedaan op alle Europese landen om meer en betere voorzieningen voor fietsers te treffen. Daar de fiets op het ogenblik in vele gevallen het enige en goedkoopste middel is om aan de ver- keersmisere te ontkomen, wordt in het bijzonder gepleit voor de aanleg van fietspaden. In de steden zullen meer fietspaden moeten komen alsook langs de toevoerwegen naar de steden. WANDELSPORTVER. NIEUWLAND. Het heeft enige tijd geduurd voor we zo ver waren. Maar nu is het dan toch een feit geworden. Dhr G. v. d. Tuyn, Schaperlaan 25 heeft zich met de uit- voering belast. Voor de maand mei staan de volgende wandelmarsen op het programma: 7 mei: Rotterdam; 9 mei: Schiedam; 23 mei: Rotterdam; 30 mei: Schiedam. Deelname aan de Kon. Wilhelm.mars. Inschrijving vanaf 7 jaar. Als er twee ruilen moet er een hui len heeft moeder ons altijd voorge- houden. Dat mag in vele gevallen op waarheid berusten, maar zeer zeker niet voor VERZAMELAARS. Dat zijn mensen die naarstig speuren naar kleinigheden die hun verzame- ling kunnen completeren. Of ze dan voor zo'n kleinigheid iets in ruil moe ten geven wat misschien voor een an- der Waardevoller kan zijn is beslist geen reden tot huilen. Daarvoor zijn de RUILBEURZEN die de Wijkvereniging Nieuwland be- legt de bij uitstek geschikte plaatsen en het beste bewijs. Die ruilavonden, die iedere eerste woensdag van de maand gehouden worden voorzien in een behoefte, daar vinden de verza- melaars elkaar, daar gaan ruilobjekten van hand tot hand en bij iedere ruil zijn twee gelukkige mensen. Ieder heeft datgene geruild dat voor eigen verzameling het meest begerenswaar- dig is. Verzamelaars uit de woonwijk kunnen op deze avonden altijd terecht. Men behoeft geen lid te zijn, ieder die iets te ruilen heeft is welkom. Maak daarom ook gebruik van deze gelegenheid. Tijdens de bevrijdingsweek zal er in verband met de vele evenementen GEEN RUILBEURS worden gehouden. Woensdag 6 mei is er dus geen ruil- beurs. Dikwijls wordt er, vooral door ouderen bezwaar gemaakt, wanneer jongeren studeren en daarbij bijvoorbeeld mu- ziek aan hebben staan van radio of pick-up. „Zo kun je toch niet leren!" wordt er dan prompt gezegd. Zo op het oog zou men trouwens geneigd zijn het bezwaar te onderschrijven. De Engelse wetenschappelijke onder- zoeker McLean van het Instituut voor Psygologie van de universiteit van Lon- den heeft hiernaar een onderzoek inge- steld. Hij maakte hierbij gebruik van twee groepen studenten. De ene groep moest de opgegeven stof bestuderen in alle stilte, terwijl de tweede groep dit moest doen bij lawaai (muziek e.d.). Wat men zou verwachten, gebeurde ook. De groep die in stilte studeerde, had de te bestuderen stof aanzienlijk sneller ingeprent, dan de groep die dit moest doen bij lawaai. Maar toen de volgende dag het bestudeerde wederom overhoord werd, bleek dat de stilte- groep er minder van in het geheugen had weten te bewaren dan de lawaai- groep. Wij leven in een gebied met z.g. hard water. Dat is de oorzaak dat tegels in douche of badcel snel lelijk en dof worden. Ze worden n.l. door het sterk kalkhoudende water en door zeep- spatten aangetast. Hoe geven we de tegels hun glans te- rug Neem de tegels af met een warme azijnoplossing. Eventueel hard- nekkige plekjes voorzichtig met een oud scheermesje bewerken. Is het ergste verdwenen, dan weer met de azijnoplossing nabewerken. Zo krijgt men niet alleen de tegels schoon, maar ook weer glanzend nieuw. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15 Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. DRUKKERIJ DE MAGNEET Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam 2 minuten lopen vanaf de Hoogstraat. Maandag 23 maart sloot de klaver- jasclub van wijkvereniging Nieuwland het seizoen af met een „ONDERLING CONCOURS". Zoals gewoonlijk heerste er een uiter- mate gezellige stemming, maar de vreugde steeg ten top toen bekend werd dat „24 PRIJSWINNAARS" de eindstreep hadden gehaald. De prijsuitreiking liep gesmeerd, daar de winnaars naar gelang het behaalde aantal punten beurtelings naar de prijzentafel kwamen en een prijs naar eigen keuze kon wegnemen. Alleen de winnaar met het laagste puntental had geen keus meer, deze kreeg de enigst overgebleven prijs. Maandagavond 6 april starten we weer met EEN SCHONE LEI en beginnen we aan het verzamelen van punten voor het volgende seizoen. Nog steeds kunnen nieuwe leden zich melden. Kom op maandagavond eens naar de CLUB-AVOND en proef de sfeer. Het klaverjas koppelconcours, dat de ..Wijkvereniging Nieuwland" op vrijdag 27 maart in het Wijkcen- trum heeft georganiseerd is weer een „SCHITTEREND SUCCES" geworden. Ondanks de vele concoursen die in deze periode gehouden worden meende de wijkvereniging niet te mogen ach- terblijven. Zij staat echter tegenover vele clubs in een bijzonder moeilijke positie. Vele clubs krijgen de beschik- king over zaalruimte (verenigingslo- kalen of bedrijfs-cantine's) die hun geen geld kosten. Deze clubs kunnen het gehele bedrag van het inschrijfgeld besteden aan de prijzentafel. De wijkvereniging daarentegen moet de inschrijfgelden van de eerste 25 deelnemers reserveren voor de zaal- huur. De wijkvereniging weet zich echter gesteund door de enthousi- aste leden van eigen kaartclub en orga- niseert ook haar concoursen met suc ces. De prijzentafel is ook goed bezet en vele winnaars komen uit de bus. Het was ook deze keer weer een vol- ledig succes. Doorborduren op dit stramien zegt het bestuur. Reeds nu is de zaal voor het PINKSTERCONCOURS vastgelegd. Zaterdag 16 mei, des middags om twee uur starten we weer. Hou deze dag dus vrij en vooral: GEEF U TIJDIG OP.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3