Firma GEBR. DRIES (A syaatt toch NIEUWLANDZEGELS Waarom nu gevallenen herdenken INHABE KLAVERJASSEN De burgemeester had het druk. Warmtemeter Feestprogramma Uitdeuken -Spuiten-Moffelen met 10o tente Mini-klanken 1 Ann Nieuwste 1 U U U Modellen huwelijkskaarten. Binnen enkele dagen gereed. AANMELDINGSFORMULIER KLAVERJAS KOPPELCONCOURS Nieuwe Haven 141, Schiedam, tel. 26 87 37 Waarom NU „gevallenen" herdenken?? Wanneer ik op verzoek van uw bestuur antwoord wil geven op deze zo dikwijls gestelde vraag, dan moet ik, helaas, heel kort zijn, te kort eigenlijk. Om de vraag te kunnen beantwoorden, is het nodig terug te gaan en te wij- zen op drie momenten in de geschie- denis van ons land. Het eerste moment was 10 mei 1940. Duitsers vielen, in strijd met de meest plechtige verklaringen van hun eer- loze leiders over het respecteren van de neutraliteit van ons land, op laffe wijze zonder enige reden Nederland binnen. Ondanks hun verpletterende overmacht stuiten zij op heldhaftig verzet. Er was een lafhartig bombar- dement op een onverdedigde stad, Rotterdam, voor nodig om het „he- renvolk" een overwinning te bezorgen. Gedurende vijf jaren veroorzaakten zij een terreur, die ouderen onder u nog steeds voor de geest staat. Het tweede moment was 5 mei 1945. De Duitse bezettingstroepen in het grootste deel van ons land gaven zich over. Aan het schrikbewind van de ergste soort was een einde gekomen. In die vijf tussenliggende jaren was ons land leeggeplunderd, was van ons volk, met trouwe medewerking van de verraders, de N.S.B.-ers, een uit- gehongerd, wanhopig volk gemaakt, waren behalve dat, verschrikkelijke, ja niet in te denken misdaden begaan, waren tienduizenden Nederlanders hier en elders omgekomen, gesneuveld, vermoord, vergast, gemarteld en velen, die dit over! eefden waren voor hun le- ven lichamelijk en/of geestelijk ge- knakt. Het lijkt ondenkbaar, maar wist u, dat er bij de duitse leiders het serieuze plan bestond om het gehele Nederlandse volk naar Polen te depor- teren, en dat een deel van het „heren- volk" in Nederland zou worden ge- vestigd? Om aan deze terreur en machtswellust van waanzinnige duitse leiders een einde te kunnen maken, moest de hele wereld in vuur en vlam worden gezet, moesten millioenen mensen het leven laten, op welke wijze dan ook. Het derde moment zal 5 mei 1970 zijn. Dan zullen wij ons 25 jaar na de be- vrijding nog eens opmaken om dat tweede moment te herdenken en de herinnering er aan nog eens op te frissen. Dan hoor ik u vragen: maar m66t dat dan nog Dan wil ik u antwoorden: m6eten is een groot woord, maar is het dat niet waard PINKSTERCONCOURS vastgelegd. Zaterdag 16 mei, des middags om twee uur starten we weer. Hou deze dag dus vrij en vooral: GEEF U TIJDIG OP. Als men een ere-begraafplaats bezoekt, dan leeft onherroepelijk het gevoel sterk op, dat al deze mensen, als regel op jonge of betrekkelijk jonge leeftijd omgekomen en nu in de kracht van hun leven zouden zijn, zo he£l, hefel graag hadden willen leven. Maar dat leven hebben zij verlo- ren in hun strijd voor 6nze bevrijding. En daarom is er naar mijn mening, VOORAL dit maal, een gegronde reden, zelfs een morele plicht, om de nage- dachtenis te eren van al die mensen, en in het bijzonder de Nederlanders onder hen, die hoe, wanneer en waar dan ook, het leven hebben verloren. En dit willen wij doen met een voor de laatste maal te houden „STILLE TOCHT" en met de traditionele een- vondige plechtigheid bij het monument in de plantage en de bijeenkomst in de grote kerk, Lange Kerkstraat waar burgemeester H. Roelfsema het woord zal voeren. Dat aan deze plechtigheden ook een grote deputatie Engelsen uit de Lon- dense gemeente Wandsworth wil deel- nemen, wordt dezerzijds bijzonder ge- waardeerd. J. v. d. Griend. Donderdag 9 april opende de burge meester het nieuwe complex van BOT- TELO N.V. aan de 's-Gravelandseweg. Er was grote belangstelling, niet al- leen vertegenwoordigers van het ge- meentebestuur en hoofden van diensten maar tevens vele vertegenwoordigers van andere vestigingen in binnen- en buitenland. De heer J. Smijers van Bottelo N.V. sprak woorden van dank aan het ge- meentebestuur voor de prettige wiize van samenwerking. De heer Smijers zei zeer verheugd te zijn dat BOTTELO N.V. Schiedam, als vestigjngsplaats heeft gekozen. Burgemeester Roelfsema deed duide- lijk uitkomen dat de gemeente soms voor heel moeilijke gevallen komt te staan. We kunnen niet al te veel ves tigingen aantrekken en moeten daar om uiterst selectief te werk gaan. We moeten ook oppassen dat we niet overspoeld worden door bedrijven die we eigenlijk liever kwijt dan rijk zijn. Het streven van Schiedam is er op gericht bedrijven aan te trekken die de variatie in de nijverheid van de stad vergroten. Het liefst zijn ons „schone Industrieen" met hoogwaardige arbeid. De heer B. J. Rijks, president-commis- saris van Bottelo N.V. dankte de heer Roelfsema voor zijn woorden en bood hem namens het bedrijf een cheque aan ten bate van het Sociaal Cultureel Fonds van de gemeente Schiedam. Burgemeester H. Roelfsema heeft za terdag 11 april de Inhabe 1970 officieel geopend. Vooraf had de Heer J. H. B. Vredebregt medegedeeld dat de Stichting Sport- hal Margriet en de Schiedamse Han- dels- en Bedrijfsraad hadden besloten, voor het organiseren van de Inhabe, een aparte stichting te vormen. Over dit besluit sprak de burgemeester zijn vreugde uit. Hij waarschuwde echter de Schiedamse Middenstand dat een beurs nimmer de taak van een binnenstad kan vervangen. Hij sprak de hoop uit dat de middenstanders na afloop van de beurs alle aandacht aan het probleem „binnenstad" zullen gaan besteden. De beurs moet een aanvulling zijn, stadscentrum moet hoofdzaak blijven. Na de opening werd een rondgang gemaakt. Onder de genodigden waren gemeentelijke autoriteiten, raadsleden en vertegenwoordigers uit het be- drijfsleven. METEN MET TWEE MATEN In Nederland is een „IJKWET" die naar men mag aannemen voor ieder in ge- lijke mate geldt. Volgens die wet moet op alle weeg- of meetinstrumenten een keur zijn aangebracht en moet dit op bepaalde tijden gecontroleerd worden. Nu rijst bij velen de vraag: „Hoe gaat dit met de water, gas en electrame- ters?" Worden die wel eens gecontro- leert of neemt men bij voorbaat aan dat deze niet slijten of geen afwijkin- gen kunnen krijgen. Als men naar het oordeel der ambtenaren te weinig ver- bruikt, wordt de meter wel eens nage- zien, maar hoe komt men aan de weet of zo'n meter te snel draait? Met de „WARMTEMETING" is het helemaal niet na te zien hoeveel energie men verbruikt. Dat merkt men alleen als de kwitantie op ongezette tijd binnenkomt. De kwitantie verteld dat men een x-bedrag schuldig is, maar wie meet dat? Hoe kan de ver- bruiker nagaan of controleren of de kwitantie het juiste bedrag aangeeft? Moet men maar klakkeloos aannemen dat het wel goed zal zijn? Wees prijsbewust zegt men heel vaak, maar op welke manier moet de ver- bruiker van warmteenergie contro leren of hij waar naar geld krijgt. Zeer velen morren dat de rekeningen zo hoog zijn en ergeren zich eraan dat men zich nergens op kan beroepen. Wie betaald het „warmteverlies" dat ontstaat? Zij die het verst van de warmtebron afwonen? Zij die de on- gunstigst gelegen woning kregen toe- gewezen? Het zijn slechts enkele vragen uit vele, maar wie weet hierop een steekhou- dend antwoord Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. DRUKKERIJ DE MAGNEET Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam 2 minuten lopen vanaf de Hoogstraat. Openingstijden Filiaal Openbare Lees- zaal, Dr Wibautstraat 129: Maandagavond van 7 - 9 uur. Dinsdag jeugd en volw. van 1 - 4.30. Woensdag volwassenen van 2 - 4.30. Donderdag van 9.30 -12 uur. Vrijdag jeugd van 6.30 - 8 uur. Volwassenen van 7.30 - 9 u. De enorme belangstelling voor dit pro- gramma heeft het nodig gemaakt twee voorstellingen te geven. Aanvangstijden zijn 10 uur en 2 uur. Een groep van 50 kinderen krijgt een foto-camera in bruikleen en kunnen naar eigen keuze en inzicht foto's gaan maken. Twee filmvoorstellingen in het Wijk- centrum Dr. Wibautplein voor kinde ren. Aanvang 3.30 en 4 uur. Donderdag 7 mei twee voorstellingen van circus Elleboog in de Margriethal. Aanvang 10 en 2 uur. Voetballen op het Schuttersveld door twee „damesvoetbalelftallen." Vrijdag 8 mei zijn er in de wijk Nieuw- land diverse kinderevenementen. 's-Avonds om 8 uur „folkloreshow" in gebouw „Irene", Nieuwe Haven. Zaterdag 9 mei, ruiterwedstrijden op het Schuttersveld. De gehele week door zullen er muziek- korpsen voor de nodige afwisseling zorgen. Er is een „gezelligheidscircuit" ont- worpen voor Broersvest en omgeving. De winkeliers van de Broersvest zor gen voor een aantrekkelijke broderie Voor uitgebreide inlichtingen kunt u in het feestprogramma alles vinden. Ondergetekende wenst deel te nemen aan het klaverjas kop- pelconcours op: ZATERDAG 16 MEI in het Wijkcentrum Nieuwland. Deelname 1,50 per persoon. Naam: Adres: Partner: Naam: Adres: Men kan ook als enkeling inschrijven. Handtekening: AANVANG 2 UUR.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3