(A spaatot loch ook NIEUWLANDZEGELS Volksdarts Waarheen? Ten halve gekeerd? 25 jaar geleden Humane oorlog? Mutatie met iO0/o zente Wetenschap Chauvin is niet dood. Uitvindingen Continenten waren met elkaar verbonden Mini-hlanhen magneei diukweik trekt tel.: 2686 66-266178 AANMELDINGSFORMULIER KLAVERJAS KOPPELCONCOURS GARAGE LANDMAN 1 Ann Nieuwste i UUU Modellen P k; VAYENIKEHU '68. Op de folkloristische show, die vrijdag 8 mei a.s. wordt georganiseerd in zaal „Irene", zal de Schiedamse volksdans- groep Vayenikehu '68 enige Hollandse en Israelische volksdansen laten zien. Deze groep, een afdeling van de gym- nastiekvereniging ARMA, telt ongeveer 60 leden. Iedere donderdagavond wordt er gerepeteerd, van 8 tot 10 uur in de eymnastiekzaal aan de Broersvest (naast Alja). Om lid te worden, moet men minstens 15 jaar zijn. Dat de groep het dit seizoen zonder gediplomeerde leider heeft moeten stellen, doet aan de kwaliteit van het dansen niets af. Het enige bezwaar was, dat beginners en gevorderden niet gesplitst konden worden. Het vol- gend seizoen, dus met ingang van September, gebeurt dit echter wel, en ook worden pogingen gedaan om dan weer een gediplomeerde leider aan te trekken. BRENGEN WE ONS ZELF OM Het komt steeds duidelijker naar voren dat de moderne bestrijdingsmiddelen ook grote nadelen hebben. Als men 1000 torretjes bestrijdt blijven er wel TWEE over die tegen het vergif bestand zijn. Die twee vormen weer een heel nieuw en sterker ras waar- voor sterker gif nodig is om te be- strijden. Weer zullen er wel twee zijn die het zwaardere gif weerstaan en vormen deze weer een nieuw en nog sterker ras. Zo vaat men door totdat het torretjes- ras sterker is dan het mensen ras en gaan de mensen zich zelf wel om zeep brengen. Het mensenras wordt niet sterker en immuun, doch zwakt steeds verder af, om uiteindelijk het loodje te leggen. En wij maar steeds blijven denken dat de mens een „met rede begaafd zoog- dier is." 't KAN VERKEREN. De moderne mens heeft een steeds groter wordende hoeveelheid verpak- kings-afvalstoffen bij het huisvuil. Het is alles Plastic wat de klok slaat, een stof die zich niet laat vernietigen en ook niet vergaat. De stroom van plastic wegwerpartikelen wordt steeds groter en uiteindelijk zal het mensdom ver- stikken onder de bergen onvergaan- bare stoffen. Het is niet vreemd dat de wetenschap is gaan speuren naar vervangende stoffen. Scheikundigen van de Universiteit van Oregon hebben uit „STRO", dat mo- menteel onverbruikt in grote massa's achterblijft, een nieuw soort plastic gemaakt, dat, mits niet aan de ele- menten blootgesteld, vloeistoffen drie jaar kan bewaren. Flessen, gemaakt van deze nieuwe plastic, kunnen dus drie jaar gevuld bewaard worden. Vallen deze flessen ten prooi aan zon, regen en wind, dan zullen ze in ander- half jaar geheel vergaan. Dit betekent dus dat we maar jaar in de rommel hoeven te zitten. De prijs van dit verpakkingsmateriaal zal lager liggen dan van ander ver pakkingsmateriaal. Straks kunnen we de leus voeren: „Laat als dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar van het bos uw flessen en uw dozen". Naast de bloemkool heeft de suiker- biet 25 jaar geleden een belangrijke rol gespeeld in de hongerwinter. De ouderen onder ons zullen met huiver terugdenken aan deze winter. Suiker- bieten vormden, in het bijzonder in het westen van ons land, een onmis- baar deel van het voedselpakket. De bieten werden, nadat ze gereinigd waren, gekookt. Er ontstond dan een dikke stroop. De pulp die overbleef was nog voor allerlei doeleinden bruik- baar. Zo kon er met veel fantasie een „kwasie nassischotel" van worden ge maakt. Als men nog beschikte over een stukje vlees of surrogaat daarvan, leek de schotel net echt. De pulp werd ook met kruiden en uitjes „indien aanwezig" gebakken. Ook koekjes en taarten lieten zich van pulp bereiden, als er tenminste stroop was om er een deeg van te maken dat mogelijkheden bood. Met surrogaatkoffie en chocolade werd het gebak „op smaak" gebracht. Hoe ongelooflijk het klinkt, maar er zijn mensen die dit als tractatie voor spe- ciale feestdagen beschouwden. Het is gebeurd, dat de totale verzameling van deze lekkernijen uit de keuken gestolen werd, voor men er een mond aan had kunnen zetten. Volgens de voormalige museumfunc- tionaris Richard Ford heeft Hitler- Duitsland in de oorlog getracht de Britse aardappeloogst te vernietigen door bommen met coloradokevers af te gooien. De eerste coloradobom werd volgens Ford in 1943 op het eiland Wight ge- worpen. Met behulp van geevacueerde kinderen uit Londen en Portsmouth moest hij de kevers verzamelen en vernietigen. De bommen waren niet meet dan kartonnen dozen, elk een 50 tot 100 van de geelzwart gestreepte kevers bevattend. De vernietigingscampagne werd door de grootste geheimhouding omgeven, omdat de regering niet wilde dat het publiek in paniek zou raken, aldus Ford. Hij wist niet hoeveel „Coloradobom- men" boven Engeland waren argewor- pen. Wel had hij zelf nog zo'n bom in het graafschap Sussex moeten op- ruimen. Ondergetekende wenst deel te nemen aan het klaverjas kop- pelconcours op: ZATERDAG 16 MEI in het Wijkcentrum Nieuwland. Deelname f 1,50 per persoon. Naam: Adres: Partner: Naam: Adres: Men kan ook als enkeling inschrijven. Handtekening: AANVANG 2 UUR. Magnetisch veld van de aarde wordt gemeten. Tot het slagen van het eerste Duitse ruimtevaartprojekt van wat grotere omvang hebben jonge geleerden van de Technische universiteit in Bruns- wijk bijgedragen. „AZUR I", de eerste duitse onderzoekingssateliet die tot de herfst van 1970 in een eliptische baan rond de aarde zal draaien, in onder andere met twee magnetometers uitgerust, die een meting van het magnetisch-veld van de aarde moge- lijk maken. Daf en Peugeof dealer voor Schiedam Noordmolenstrsai 17 Telefoon266233 265607 De Nederlandse vereniging voor MAATSCHAPPELIJK WERK HUM ANITAS bericht ons: De maatschappelijk werkster mei. Oosterhof heeft een andere betrekking aanvaard in het oosten van het land. Haar taak is overgenomen door de heer E. A. Homoet, voor wat betreft het algemeen maatschappelijk werk. Het bejaarctaTWerk in Schiedam wordt nu behartigd door Mw. G. Boxem- Hekman. Spreekuren: Dhr. E. A. Homoet. Elke woensdag- middag van 3 tot 4 uur, in Thur- lede, Nwe Damlaan 759. Telefoon 26 90 75. Bejaardenhulp: Mw. M. G. Boxem- Hekman, elke werkdag van 9 tot 10 uur, Damlaan 34. Tel. 26 01 97. Adressen dagelijks bestuur: Mw. T. K. Panman-v. d. Heide, Nieuwe Haven 129, Voorzitter. G. Koeten, P. J. Troelstralaan 173, Secretaris. C. v. d. Hoek, West-Frankelandse- straat 91a, Penningmeester. DE CLUBCHAUVINIST. Ik ontmoette hem op een bankje tij- dens de eerste zomerse dag. Hij zat stil te zonnen en ik streek even bij hem neer. Aan zijn uiterlijk te zien was hij 65 -er en omdat ik juist op het pad was kaartjes te verkopen voor de uitvoering „Breng eens een zonne- tie" kwam het gesprek van zelf op dit thema. „Heeft u al een kaartje voor de uitvoe ring op 6 mei" vroeg ik. „Neen" antwoorde de man. „Wilt u er een van mij kopen" vroeg ik weer". „Neen" antwoorde de man". Ik ben lid van mijn bond en die verkoopt ook kaarten" voegde hij er aan toe. „Ik steun mijn eigen bond, als ik er een koop doe ik dat bij mijn eigen bond" maakte hij duidelijk. „Maar mijnheer, het gaat er niet om waar of bij wie u koopt, er is niemand die er iets aan verdiend, er moet juist geld bij. Het is alleen bedoeld om de 654--ers in de feestweek iets bijzonders te geven. Het gaat niet om een bond of een club, ieder kan de kaartjes kopen en er gebruik van maken. „Dat kan wel zijn, maar ik koop bij mijn eigen bond" hield hij vast. Ik probeerde nogmaals en zei: „Mijn- heer, uw bond verdient ook niets aan die kaarten en als u denkt dat ik hier wel iets aan verdien, hier, pak dan aan, dan krijgt u het kaartje gratis van mij". „Neen, mijnheer, ik laat mij niet overhalen, u kunt prach- tig praten, maar mij vangt u niet" was zijn laatste woord. Hij stond op en liep met opgeheven hoofd verder, mij met mijn kaartjes achterlatend. Een prachtvent, dacht ik bij me zelf. Een pracht clubchauvinist, die zonder het zelf te beseffen mij een gulden rijker had gemaakt. Tarief: f 2,50 voor de eerste vljf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS I Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelljke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. huwelijkskaarten. Binnen enkele dagen gereed. DRUKKERIJ DE MAGNEET Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam 2 minuten lopen vanaf de Hoogstraat. HET LEVEN is toch maar vol prachtige uitvindingen. Zo is er nu een electrische cognacverwarmer, een werkelijk on- misbaar apparaat. De cognacverwarmer was te zien op de vakbeurs „Winter- keur" voor kunstnijverheid en luxe artikelen. Tegelijkertijd werd in Utrecht de vakbeurs „Cadeau gehouden". De voorwerpen die op de twee beur- zen te zien waren varieerden van hippe sieraden tot reproductie van klassieke schilderijen in een lijst van velours. Een Loosdrechtse firma toonde blikjes met gecultiveerde pareloesters uit Ja- lan. De klant die zo'n blikje koopt ,;an er op rekenen dat de oester een parel bevat maar of het een witte, rose of zwarte is blijft een verrassing. Amerikaanse geleerden hebben in een gebergte bij de Zuidpool een fossiel gevonden van een reptiel, Lystrosaurus, een twee tot vier meter lang beest uit het Trias, dat ook in het Zuiden van Afrika heeft geleefd. Volgens hen is daardoor onomstotelijk komen vast te staan dat de zuidelijke continenten eens een geheel hebben gevormd. Wegens de overeenkomsten tussen fos- sielen antartica-vegetatie en die van India, Zuid-Afrika, Australie en Zuid- Amerika waren sommige geleerden al lang van mening dat deze gebieden zo'n 250 miljoen jaar geleden aan elkaar vast moeten hebben gezeten.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3