(S* (A spaazi toch ook NIEUWLANDZEGELS ERVARINGEN ZIJN LEERZAAM Redding Tegenpolen Feijenoord Het lukte weer Dansen is leven Plantendokter Oude kranten Ziek geworden Loterij Vakantie Fotowedstrijd met 10o tente Mini-klanhen Wandelsport vereniging Nieuwland" Ondervinding is altijd nog de beste leermeester, maar men dient er reke- ning mee te houden dat de lesgelden soms verschrikkelijk hoog kunnen zijn. Men zal ervaren dat vele gebeurtenissen niet „vooraf" te overzien zijn. Deze doemen plotseling, en veelal op de meest ongelegen momenten, op en be- palen dan domweg de verdere gang van zaken. Daaraan ontkomt men ten ene male niet. Gelukkig kunnen we ook vaststellen dat soms bij toeval gebeurt waarop we nimmer hadden durven hopen. Soms wordt men diep teleurgesteld door mensen die op het allerlaatste nippertje even mededelen dat ze een op zich genomen hebbende taak, niet kunnen vervullen. Dat zijn de momenten waarop men de organisatoren voor het blok zet. In zulke situaties gaat heel wat energie nodeloos verloren, de organisatoren krijgen de kritiek en de werkelijke ver- oorzakers van de hiaten gaan vrij uit. Een voorbeeld: Bij de estafetteloop ten behoeve van het ontsteken der „be- vrijdingsvuren" ging alles vlot tot aan de Koemarkt. Voor het laatste eind, van de Koemarkt naar het Dr. Wibaut- plein hadden zich vier lopers beschik- baar gesteld. Daags voor het gebeu- ren, dus op het allerlaatste nippertje, laten zij echter afweten, het aan de organisatoren overlatend hoe zij zich uit deze onvoorziene moeilijkheden redden kunnen. En dan gebeurd bij toeval datgene waarop men zelfs niet dorst hopen. Men doet een beroep op een jonge man die al eens eerder was ingesprongen, bij opengevallen plaatsen. Deze was toevallig vrij en zei spontaan: „Dan doe ik het desnoods alleen", en hij DEED HET INDERDAAD ALLEEN. Geen woorden maar daden in de juiste zin des woords. Geheel onvoorbereid inspringen waar nodig. Voor zulke jonge mensen hebben wij groot respekt en wij prijzen ons gelukkig dat zulke mensen in Nieuwland vertegenwoor- digd zijn. Natuurlijk zijn ook tegenpolen van deze soort in Nieuwland. Dit bleek bij de verkoop van de pro- grammaboekjes van de feestweek. Vrijwilligers van de wijkvereniging bo- den deze programma's aan de deur te koop aan. Deze programma's kwamen NET van de pers, NIEMAND kon dus in het bezit zijn van het boekje. Toch waren er meerdere bewoners die per tinent beweerde dat ze het boekje reeds hadden gekocht, al veertien dagen ge- leden hield iemand zelfs vol. Anderen beweerden het boekje al gekregen te hebben van de S.G. Allemaal ON- WAARHEDEN. Het schijnt dat er moed toe nodig is om eenvoudig te zeggen, „Dank U wel, geen interesse". Voor zulke mensen hebben wij geen respekt. Zij brengen, misschien zonder het te willen, het programma van an deren in de war. Samenloop van omstandigheden buiten ieders schuld om kunnen ook een rol spelen. Dat het plotseling ingetreden mooie weer de kinderen naar het zwembad lokte en daardoor de film- voorstellingen minder bezet waren vinden we heel gewoon. Dat bij de eerste voorstelling van circus Elleboog in de Margriethal een aantal scholieren wat vroeger wegwilde, om- dat ze de intocht van FEIJENOORD wilde zien, vinden wij al even normaal. De omstandigheden vormen nu een- maal de mens. Wij zelf waren inwendig misschien nog enthousiaster dan die jongens, ook wij waren trots op de overwinning van maar wij moesten ons bedwingen, wij mochten onder geen beding onze post verlaten. Wij lieten de jongens stil langs de zijdeur vertrekken, terwijl de kleineren zich uitermate amuseerden met de circusartisten. Breng eens een zonnetje had, wat be- treft de eerste voorstelling wel wat beter bezet kunnen zijn, de tweede voorstelling gaf een beter beeld wat opkomst betreft. Meer dan 1000 65 ers hebben in- tens genoten van het programma. Rien van Nunen met Bert van Dongen, geassisteert door Hella Faase en de Frontalinies hadden er niet de minste moeite mee de vrolijke stemming er meteen in te brengen. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseert, de wegblijvers hebben veel gemist. Wegblijvers? Ja, we willen echt niet verhelen dat we ons uiterste best heb ben moeten doen. De kaartverkoop liep niet zo gesmeerd als wij hadden ge- dacht. We hebben moeite moeten doen om de 65 ers ervan te overtuigen dat we het niet voor ons zelf deden, maar dat de bedoeling voorop stond de ouderen een paar prettige uurtjes te bezorgen. Bij een eventueel volgend fes- tijn graag wat meer medewerking. De Folkloreshow was ondanks teleur- stellingen toch een prachtige avond. Teleusstellend voor de organisatoren was bijv. Op het vooraf afgesproken uur en datum aankomen om de beloof- de kostuums af te halen, dan als ant- woord te krijgen, „Ik heb nu geen tijd, kom nog maar eens terug" en je dan aan de deur laten staan. Dit zou niet zo erg zijn, als het naast de deur is of om de hoek van de straat, maar als je er een rit van Schiedam naar Urk voor hebt moeten maken is het teleur- stellend. Als je dan later zegt geen interesse meer te hebben voor hun aanbieding, voelen ze zich beledigd en vinden je ondankbaar. Zelfs dit vinden wij nog niet vreemd, wij hebben ervaren dat men de mensen pas leert kennen als je een verzoek tot ze richt. Wie nu denkt dat dit een verschijnsel is van deze tijd is er goed naast. Om dit te verduidelijken laten wij even PYTHAGORAS u weet wel, die man die leefde in de periode van 582 tot 507 voor Christus, aan het woord. Hij zei: „Reken op de trouw van uw hond tot aan uw laatste snik, op die van uw vriend tot op het ogenblik van beproeving", en daar willen wij het nu maar bij laten. De dansgroep „VAYENIKEHU" heeft tijdens de Folklore-show getoond dat ze er wezen mag. Deze groep die is samengesteld uit jonge mensen die voor een deel in loondienst werken en voor een deel scholieren zijn. Puur ama- teurisme dus, maar dan van bijzonder goede kwaliteit. Zij werken of stude- ren op de dag, des 's-avonds zijn ze in groepsverband bijeen en dansen voor hun plezier. De aanwezigen in de zaal hebben in- tens genoten van hetgeen deze groep te zien gaf. Zij beloonde deze jonge men- sen met een spontaan en daverend applaus. Deze dansgroep is een onderafdeling van de gymnastiek-vereniging ARMA en telt vele leden. Toch kunnen zich nog een aantal jeugdigen melden om deel te gaan nemen aan dit voortref- felijk gezonde onderdeel van lichame- lijke opvoeding. Zij die de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt kunnen zich als lid laten in- schrijven. Wij hopen, neen wij bevelen het warm aan, dat velen zich zullen melden. Ga eens op een Donderdag-avond naar de gymnastiekzaal op de Broersvest (naast Alja). Op die avonden van 8 tot 10 uur wordt er gerepeteerd. Neem eens een kijkje misschien is het OOK IETS VOOR U. is reeds zover gevorderd dat zij aan de marsen gaat deelnemen. De oprichtingsdatum is 1 mei 1970. Het ledental is bevredigend, maar is voor uitbreiding vatbaar. Er is nog ruime gelegenheid, ergo, wie interesse heeft kan zich melden bij het secreta- riaat: p/a de Heer J. Roeters, Delf- landseweg 272, Schiedam. Wij vroegen aan onze „Plantendokter" naar de oorzaak van het snel verwel- ken van onze snijbloemen. De Heer Verbeek deed toen voor ons een boekje open. Hij begon met het vertellen dat er diverse oorzaken voor kunnen zijn die we zelf in onze onwe- tendheid bedrijven. Rozen zijn bijv.: moeilijk houdbare bloemen. Velen laten zeer gemakkelijk het hoofd hangen. Dat kan komen omdat ze „te onrijp" gesneden worden. Een ander verschijnsel is dat de groene blaadjes van de rozen in water een gif afscheiden, waardoor de houtvaten in de steel dichttrekken. Rozen dienen dus met de grootste zorg behandeld te worden. Voor andere snijbloemen als tulpen, narcissen en vooral bij de Irissen geldt hetzelfde. Als ze „TE" onrijp gesneden worden zullen ze ook moeilijk open- gaan. Ze moeten wel in de knop gesne den worden, maar weer niet „TEVEEL" in de knop. Nu moet men met allerlei andere fac- toren rekenschap houden. Er zijn bloe men die elkaar beslist NIET VERDRA- GEN kunnen. Zet men bijv. Tulpen en narcissen in een vaas, dan kan men de tulpen na vier dagen in de vuilnisbak werpen. De narcis is kort na het snijden zo giftig, dat het water waarin hij ge- staan heeft dodelijk is voor de tulp. De Duitse tuinbouwingenieur Ernst Deimer heeft dit met verschillende proefnemingen bewezen. Deze proeven werden uitgevoerd op de staatsschool voor de tuinbouw en tuinbouw-econo- mie. Het zijn dus wetenschappelijk uitgevoerde proeven. Men plaatste een vaas met alleen tul pen, een met alleen narcissen, een met alleen irissen, een met narcissen gemengd met tulpen, een met nar cissen gemengd met irissen. De nar cissen en irissen doen elkaar niets, de tulpen overleefde de ,samenwoning met de narcissen niet. Er zijn nog meer combinaties welke slachtoffers eisen. Leg bijv. „appels" in de buurt van anjers dan trekt een groot deel van de anjers onmiddellijk dicht om de voortplantingsdelen te beschermen te- gen de rottingsgassen van de appels, aethyleen. Deze gassen zijn ook na- delig voor de tulp, zij versnellen een ziekte, het zuur, genaamd. U ziet dat er heel wat komt kijken om uw snijbloemen een „goede verzorging" te geven. Ook het bloemschikken vraagt meer dan alleen opmaken, men moet weten wie - wie of wat - niet verdragen kan. Voor tulpen geldt, dat men in feite beter droge en slap en akelig in het papier hangende tulpen kan kopen en ze dan, opgerold in een krant, in ruim schoon water een nachtje laten staan. Dan heeft men er het meeste plezier van. Maar een handelaar kan deze slappe dingen niet verkopen, omdat de ko- pers ze niet vertrouwen. De heer Verbeek is altijd bereid u alle gewenste inlichtingen te verschaffen. Voor uw geboortekaarten, verlovings- kaarten en huwelykscirculaires naar: DRUKKERIJ „DE MAGNEET" 2 minuten lopen vanaf de Hoogstraat. Rotterdamsedijk 279 - 281 - Schiedam De wijkvereniging wil deze kranten graag bij u weghalen. Liefst gebundeld tot een pak. U kunt telefonisch melden bij de heer Post, Dr. Wibautplein 17, tel. 26 23 42. Mevr. Bernard-v. d. Horst is in de Dr. Noletstichting opgenomen, zij zal haar aktiviteiten voorlopig moeten staken. Wij wensen haar van harte beterschap. Het bestuur. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. KOOPT „HUMANITAS" JUBILEUM-- LOTEN. Prijs 1.00 per lot. Verkrijgbaar bij: L. C. v. d. Meer, Goeman Borgesiuslaan 83, Schiedam. U weet natuurlijk alien wel dat het KINDER-WEEKKAMP in „DE KOE-BEL" gehouden wordt in de week van 11 tot 18 juli. Alle beschikbare plaatsen zijn bezet en alle voorbereidingen draaien op voile toeren. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Zo heeft het bestuur besloten dat tij dens deze kindervacantieweek ook de „verzorgers en bezorgers" van ons blad, Nieuwland-klanken van hun va- cantie kunnen genieten. Het blad, dat op 16 juli zou uitkomen komt te vervallen. Vanaf 2 juli tot 29 juli zult u van ons dus niets vernemen. Al onze kantoren zullen gedurende die periode GESLO- TEN ZIJN. De redactie-commissie. Onze amateurfotograafjes zijn, gewa- pend met een prima fotocamera, een daagje op stap geweest om „plaatjes te schieten". Zij waren vrij in het kiezen van plaats en onderwerp, zij mochten zich echt uitleven en geheel naar eigen idee en inzicht handelen. De in bruik- leen gegeven camera's waren van een uitmuntende kwaliteit en zo eenvou dig van handelen, dat elk kind om het zo maar eens te zeggen, de was kon doen. Mislukken is bijna uitgesloten. Straks zal een deskundige plus een amateuristische jury zich over de resultaten buigen en twee winnaars (essen) aanwijzen. De wijkvereniging heeft gemeend met dit, voor Schiedam geheel nieuw, experiment, bij te dra- gen in het streven naar creatief bezig houden van de jeugd. Of dit experi ment geslaagd is zal later blijken. De opgenomen foto's zullen op een nader bekend te maken tijdstip tentoonge- steld worden, waarna er besprekingen zullen volgen hoe op dit stramien ver- der te borduren. Wie ideen heeft, wie interesse heeft voor dit soort ontspanningswerk kan dit kenbaar maken bij het secretariaat van de wijkvereniging Nieuwland, Damlaan 54. Firma „Arend", Hoogstraat 91, Schie dam heeft voor 6en winnende jongen en een winnend meisje een 66rste prijs toegezegd bestaande uit een SEMA S L camera ter Waarde van 69.50. Verdere gegevens zult u kunnen lezen in ons volgend nummer.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3