14 spaaest lock NIEUWLANDZEGELS In het jaar 2000 Denk aan U zelf Het kan nog net PRETTIGE VAKANTIE Het weerpraatje bakerpraatje Man boven 40 levenskansen als in 1900 met 10o tanie. Mini-klanken N. V. S. H. GARAGE LANDMAN t U moet het toch eens doen, op uw vrije zaterdag- of zondagmorgen, vroeg opstaan (vijf uur bijv.) en alleen de natuur in. Dat zijn wij mensen, die het jaar 2000 hopen te halen, verplicht tegenover de kinderen die ons zullen vragen, wat het was, de natuur. Zorgt u er dan voor dat u het WEET. Want als u straks, in het jaar 2000, in het park loopt, met aan uw hand uw kleinzoon, kan hij u plotseling vragen: „Opa, hoe was dat vroeger, in de natuur, een bos, vogels, vissen, groen gras, frisse lucht, echte bloemen, het zoemen van bijen en stilte, wat was dat allemaal opa?" Nogmaals: zorgt u er dan voor dat u dat jochie kan vertellen, HOE het WAS. Daarom hier een eenmans excursie, barstens vol leerstof en GRATIS. U stapt 's-morgens om vijf uur in uw vierwielig luchtvervuilertje en gaat op zoek naar een bosrijk gebied, met als het even kan, waterpartijen. Ik had liever ge- zien dat u per fiets ging, maar de kleine beetjes ongerepte na tuur, die we nog bezitten, liggen daarvoor TE verspreid. Nee, laat die auto-radio nou eens uit en zet uw portierraampje op een kiertje, zodat u die duffe kunstleer - siga- retten - en stadslucht langzaam ruilt, voor de, dan nog, frisse buitenlucht. Bij het bos aangeko- men gaat u verder TE VOET. Het zal in de beginne vreemd zijn, te lopen op niet geasfalteerde bos- paadjes, maar het went en al gauw begint u het prettig te vinden. E>e basis voor uw 6£nmans-excursie is gelegd. Als u op een gegeven moment, geheel omgeven ziet door bedauwd groen van bomen en struiken, staat u dan even stil en probeert u eens de stilte TE HOREN, en als het u lukt, laat dat moment zich dan diep in uw geheugen vast wortelen, want dit is iets, wat binnen korte tijd, niet meer te horen is de stilte. Plotseling gaat u andere geluiden horen, het ruisen van de bomen, die hun zwaar groen bladerdak trots dragen, het fluiten van een vogel en achter u geritsel in het struikgewas. Een dikke houtduif vliegt plotseling op, en gaat ver- ontwaardigd kijkend op een boomtak zitten. U schrok maar u geniet. Het is inmiddels 7 uur geworden en de eerste geluiden van de welvaartsstaat dringen uw tijdelijk privfe-terrein binnen. U probeert het niet te horen, maar een laag overvliegend straalvlieg- tuig laat zich niet wegcijferen. Dan is het weer stil en herovert de natuur uw aandacht. Ineens staat u voor een bosmeertje, ge heel omgeven door bomen en struikgewas. De kruinen van de bomen raken elkaar en vormen zo een dak van bladeren, dat zich weerspiegeld in het water. Hier en daar doorboort de vroege zon het bladerdak en werpt licht- schijven op het water, waarin honderden vliegjes dansen. Mensen, wat sta je dan te genie- ten en als u daar dan zo staat, snuif dan eens die heerlijke bos- lucht diep in uw door nicotine ingekapselde longen en vergeet dat moment NOOIT MEER. Want straks zit u in het jaar 2000 met een mond vol, zich zelf reinigende kunsttanden. A. A. Sijpestein Jr. AFD. SCHIEDAM Het voordeligste en juiste adres voor middelenverkoop, bibliotheek etc. Elke donderdagavond van 19.30 - 21.00 uur, in 't - Wijkcentrum Nieuwland, Dr Wibautplein 129. VOOR INUCHT1NGEN EN L1D- MAATSCHAP OOK TELEJFON1SCH NR. 261712. De grote vakantie-trek is weer aan- gebroken, het zonnige zuiden wordt weer opgezocht en de huissleutels worden aan de thuisblijvende buren in bewaring gegeven. Die buren dragen in vele gevallen zorg voor de kleinere huisdieren, de bloemen en planten en de post. Het spreekt vanzelf dat de jaloezieen, voor zover aanwezig ter bescherming van plant en bloemrijke vensterbanken, worden neergelaten en de buren plech- tig beloven het allemaal zo goed moge- lijk te verzorgen, al zal dat in vele gevallen niet altijd lukken. Als voorzorg kunt u, om uw bloemen wat langer goed te houden, een schepje suiker in het water oplossen. Dit is een probaat middeltje. Gaat u met vakantie per auto begin dan de lange ritten uitgerust en nooit met een lege maag. Tijdens de rit ver- mindert, zonder dat u het merkt, uw concentratie-vermogen. Rust na iedere twee uur een kwartiertje uit. Blijf niet in de auto zitten, maar stap uit, eet een kleinigheid, neem bijv. een paar suikerklontjes. Het bloedsuiker- gehalte wordt daarmee weer op het juiste peil gebracht. /Het verbond voor veilig verkeer kan u hierover alles vertellen. Verkort uw overlevingskan- sen niet door „TE" ver te willen gaan om „TE" veel te willen zien. Wees TEvreden met hetgeen veilig binnen uw bereik valt. Het nabije bekende is soms mooier en interessanter dan het verre onbekende. Veel plezier en behouden terugkomst. Ook wij gaan met vakantie en slaan daarom 6fin editie over. De eerstvolgende uitgave van Nieuwlandklanken zult u dus op 30 juli in uw brievenbus vinden. Nog steeds is de auto in opmars, nog steeds stijgt het aantal auto's dat op de Nederlandse wegen rijdt. Eind 1968 waren er al 2.000.000 en dat aantal is nu natuurlijk veel groter. Zo af en toe merken we dat wel, vooral in de zomer, als we allemaal tegelijk de- zelfde kant uitwillen. In 1958 reden nog geen half miljoen auto's rond. Gelukkig maar dat de meeste auto- bezitters maar een gering aantal kilo meters met hun wagentje maken an- ders zouden de files die zo nu en dan ontstaan nog langer worden. In 1965 reed iedere personenwagen gemiddeld 18.700 k.m. per jaar. In 1966 was dat 18.000. Een enorm ver- schil is daarbij te vinden tussen zaken- auto's en particuliere auto's: de eerste rijden gemiddeld 22.500 k.m. en de particuliere slechts 13.000 k.m. Auto's zijn niet goedkoop. De meeste mensen zijn wel in staat hun wagen te onderhouden, maar de aankoop levert nog wel eens moeilijkheden op. Financiering is dan de enige oplos- sing en als u uw wagen nog niet helemaal betaald hebt, dan hoeft u zich daarvoor echt niet te schamen. U bent beslist niet de enige. In 1963 werd door de gezamelijke financieringsmaatschappijen al voor 177 miljoen gulden aan auto-kredieten verstrekt en in 1968 was dat bedrag al het drievoudige gepasseert. Voor deze miljoenen auto's hebben we in Nederland 74.000 k.m. verharde weg beschikbaar, waarvan 27.000 in de steden en dorpen en 927 k.m. auto- weg met gescheiden rijbanen. Vrijwel algemeen werd een opmerking over „het weer" als aanknopingspunt voor een gesprek gebruikt. Het was altijd een doeltreffend en dankbaar onderwerp om een gesprek op gang te brengen, met wie dan ook. Het was een neutraal onderwerp waarmee men niemand kwetsen kon. Zoals alles, veranderd ook dit. Spreekt men nu over „het weer" dan kan men er bijna zeker van zijn dat men u precies gaat verklaren WAAR- DOOR het weer zo beroerd, wissel- vallig en onberekenbaar is. Dan worden hele bomen opgezet over de „klimatologische gesteldheid" van de aarde en kan bijna iedereen je ver tellen dat dit het gevolg is van de „atoom- of waterstofbom" en ook de „maanraketten" er toe bijdragen dat het weer geheel van slag is geraakt. Men zal trachten u met overtuiging te verklaren dat het „Onnatuurlijke kli- maat" het gevolg is van het „mense- lijk" ingrijpen in het „gebeuren in het heelal". Dit is echter niet meer dan een Deze op zichzelf onvoorstelbare kracht ontplooingen hebben op het natuur- gebeuren, naar verhoudig, dezelfde invloed, als zou een mens tegen een eeuwenoude eik blazen. Onlangs is een boek verschenen van de Duitse geleerde Hans von Rudloff over de klimaatgeschiedenis van Euro- pa. Volgens dit boek is de klimaat geschiedenis van Europa een eeuwen- lange wisseling geweest tussen over- wegend vochtige koele en droog warme perioden. In de loop van onze tijdreke- ning heeft tussen 1000 en 1200 na Christus het klimatologische onder- zoek een aanvang genomen. Aan de hand van waterstanden, grenzen van landbouwgronden en ijsomstandighe- den, gerekend naar de toestand van gletschers en de verslagen in oude kro- nieken, komt de schrijver tot de con- clusie dat in Noord en Midden-Europa een buitengewoon mild klimaat ge- heerst moet hebben. Daaruit vloeide voort dat Groenland bewoonbaar werd en daardoor ook „indirekt" bijdroeg tot de ontdekking van Amerika. Eind 14e eeuw trad een klimaatver- slechtering op waardoor Oost en West Groenland weer onherbergzaam werd. Deze verslechtering kreeg ook midden Europa in zijn greep. Rond de 16e eeuw volgde de tijd van uitgesproken strenge winters. Pas in 1680 kwam weer een periode met aanhoudende warme zo- mers, geringe neerslag en milde win ters. In 1880 registreerden de geleer- den een algemene verwarming van de aarde. Hierdoor begonnen grote ijs- massa's van de Noord- en Zuidpool en van de gletschers te ontdooien. Dat heeft tot een verhoging van de zeespiegel van 1 tot 2.2 millimeter per jaar geleid. Nauwkeuriger gezegd: de afgelopen 70 jaar is rond 66n dui- zendste van de, bij de eeuwwisseling nog aanwezige ijsmassa's weggesmol- ten. Als ook het overgebleven ijs smelt, dan zou volgens berekeningen van de schrijver de zeespiegel met 55 meter stijgen. Maar dit is geen reden tot on- gerustheid: zelfs als het huidige smelt- tempo gehandhaaft zou blijven, dan zou dat pas over 55.000 jaar het ge- val zijn. De schrijver meent dat het klimaat in Europa op dit moment op een ge middeld niveau is ingeregeld. Men behoeft de komende jaren noch op een algemeen sterkere verwarming noch op een bovennormale afkoeling te rekenen. Het blijft dus kwakkelen. Tarlef: f 2,50 voor de eerete vijf regels, voor Iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Mini-klanken kunnen schrifteHjk of telefonisch worden opgegeven by de redaktie, Goeman-Borgesluslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS I Wordt lid v. d. Politfek-Onafhankelijke Nederl. Org. v. Werkere l/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Ameterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Te|.: 26 28 50. „De levenskansen van een man van veertig iaar zijn op het ogenblik nau- welijks beter dan in 1900". Deze uitspraak deed Dr. J. W. Gerrit- sen, cardioloog te Apeldoorn en ver- bonden aan de „Hartstichting", enige tijd geleden tijdens een persbijeen- komst te Hoenderloo. Hij gaf de vol- gende cijfers: in 1903 stierf 5,8 procent van het totale aantal mannen aan een ziekte van het hart en bloedvaten; een percentage dat in 1967 was opge- lopen tot 32,2 procent. De toename van de sterfte van mannen tussen de 35 en 39 jaar was in 1950 tot 1967 447 procent; in de leeftijdsgroep 40 tot 44 jaar was een toename van 379 procent, van 45 tot 49 jaar 202 pro- cent. Daarna loopt het weer af. Het percentage mannen boven de 35 dat een hartaanval heeft gehad bedraagt op het ogenblik twee procent. Dr. Gerritsen ging de oorzaken na die aan hartafwijkingen ten grondslag lig gen en naast factoren waaraan niets of met medicamenten iets te doen is, noemde hij vier oorzaken, waaraan wel iets te doen valt: eten, roken, be- wegen en het levenspatroon. Hij wees er daarbij op, dat ae basis voor een gezond vaatstelsel al op de kleuter- leeftijd wordt gelegd. Rookt iemand twintig sigaretten per dag, dan heeft zo iemand bijna twee maal zoveel kans om te sterven als een niet-roker. Meer dan twintig sigaretten per dag verhogen de kans tot rond driemaal. Afwijkingen kunnen ook worden opge- roepen door de spanningstoestand, waarin veel mensen thans leven, doch deze toestand is het niet alleen. Hij wees daarbij op de spanningen in de oorlog, toen het aantal afwijkingen juist was terug gelopen. Mensen komen echter vaak lichamelijk en geestelijk uitgeput van vakantie terug; geluidshinder en woningnood verhogen die spanningen nog. Struc- tuurverandering van het West-Europese levenspatroon zal nodig zijn om de stijgende lijn van het aantal mensen dat aan hart en vaatziekten lijdt, heeft geleden of sterft, om te buigen, zo bepleitte Dr. Gerritsen. En natuur lijk trimmen, veel en verstandig trim- men. Niet steeds met de auto of brommer: ook eens lopen of fietsen als dat mogelijk is. -o-o- Gebruik uw vakantie dus op de juiste wijze. Stopt u niet vol met lekkere hapjes, doch eet sober, rookt niet, of althans heel weinig, laat auto of brommer zoveel mogelijk staan en gebruik de benen, vakantie moet „ont- spanning" zijn en geen ..Inspanning." Daf en Peugeot dealer voor Schiedam Noordmolenstraat 17 Telefoon266233— 265607

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3