NIEUWLANDZEGELS Jaarvergadering SINTERKLAAS Tekenwedstrijd voor kinderen 14 spaazl tcck cck met 10o zente FEESTAVOND Nationale collecte Schone motoren Rare familie Niet voor Artis Waarom ver - gaan Mini-k I a nken Nieuwe behandeling van shock magneet drukwerk Irekf lei.: 26 86 66 - 26 6178 De jaren gaan snel. Reglementair is de wijkvereniging verplicht, ieder jaar haar jaarvergadering te houden. Ieder jaar moet reglementair een deel van het bestuur aftreden. De aftredenden zijn echter weer terstond herkiesbaar. Dit jaar moeten aftreden, de voorzitter en de penningmeester van het dagelijks bestuur en een lid van het algemeen bestuur. Zowel de voorzitter en de penning meester hebben zich bereid verklaard eventueel weer zitting te nemen. Het lid van het algemeen bestuur is ons door overlijden ontvallen en is in die plaats dus een vacature, Zij die zich geroepen voelen om een funktie in de wijkvereniging te ver- vullen, of zij die tegenkandidaten wil- len stellen kunnen dat doen tot uiter- lijk 7 november bij het secretariaat Damlaan 54. Reglementair moet de jaarvergadering ultimo november gehouden worden. Deze vergadering zal op dinsdag 17 november plaats hebben in het Wijk- centrum, Dr Wibautplein en om 8 uur aanvangen. Na afloop van het officiele gedeelte hopen we nog een poosje bijeen te blijven voor enkele spelletjes BINGO. Op uw aller komst wordt hoge prijs gesteld en op uw aller medewerking wordt gehoopt. Eer men er erg in heeft is het jaar weer ten einde. De kalender drukt je dagelijks met de neus op de feiten. Zo is op 5 december Sinterklaas weer jarig en dienen we blij te zijn. Wij gaan die verjaardag dan ook vieren met alle kinderen van de wijkvereni ging. Ook de kinderen van die gezin- nen die zich uiterlijk 15 november als lid hebben gemeld. De kaarten voor dit feest zullen worden thuisbezorgd. Aan dit feest, dat op 5 december des middags om twee uur in de grote zaal van het Wijkcentrum, Dr Wibautplein, zal worden gegeven, gaat iets vooraf. Een attraktie die we al eerder hebben willen organiseren, maar door de over- voile agenda tijdens de feestweek tot nader order moest worden uitgesteld. Het betreft nml. de tekenwedstrijd. Vanaf heden kunnen kinderen in de leeftijdsklasse van 6 t/m 10 jaar bij de heer P. Brand, Dr Wibautstraat 29 een vel tekenpapier halen (kosten 10 cts) en daarop een tekening maken naar eigen keuze, maar wel in de sfeer van de Sinterklaasviering. De tekening duidelijk voorzien van naam en adres kan tot uiterlijk 28 nov. bij de heer P. Brand worden ingeleverd. Een jury zal daarna beslissen wie de winnaars zijn. De winnende tekenin- gen zullen in de etalage van boek- handel Nijkamp, Mgr. Nolenslaan 612 worden uitgestald. De prijswinnaars zullen worden uitgenodigd hun prijsje in ontvangst te komen nemen tijdens het Sinterklaasfeest. Voorgaande jaren hebben wij de maat- regel getroffen dat er geen ouders werden toegelaten. Ditmaal is er be- sloten de ouders WEL toe te laten en kunnen deze dus met de kinderen mee komen. Zij moeten echter ACHTER IN DE ZAAL' PLAATS NEMEN. Dit om te voorkomen dat het uitzicht van de kinderen zal worden weggenomen. Natuurlijk komt St. Nicolaas zelf op zijn verjaardag, hij brengt 6en of mis- schien wel meer Pieten mee. Ook BOBO de clown, een speciale vriend van St. Nicolaas, komt weer naar Nieuwland om daar met Sinterklaas te feesten. Het bestuur vertrouwd erop dat ieder zich aan de regels zal houden. Wie nog iets aparts kan brengen, wie meent dat hij of zij er nog het een en ander aan toe kan voegen, dat deze zich dan melden bij hetsecretariaat Damlaan 54. Het bestuur staat open voor iedere suggestie. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, voor iedere regel meer f 0,60. Het maximum aantal regels is bepaald op 15 Mini-klanken kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, Goeman-Borgesiuslaan 83. Telefoon 263188. BOUWVAKKERS Wordt lid v. d. Politiek-Onafhankelljke Nederl. Org. v. Werkers i/d Bouw- nijverheid, Droogbak 16, Amsterdam-C. Tel.: 020-24 86 78. afd. Schiedam, Alb. Cuypstraat 12b. Tel.: 26 28 50. Zaterdag 19 december zal de wijkvere niging Nieuwland een feestavond bren gen voor haar leden. De toegang is uiteraard geheel gratis en om de stem ming er meteen in te brengen neemt de wijkvereniging de eerste consumptie voor haar rekening. Er is voor vrolijke muziek gezorgd, er kan naar hartelust worden gedanst, kortom, het wordt werkelijk „een avondje uit". Alle leden, ook zij die zich uiterlijk 15 november hebben laten inschrijven, krijgen de plaatsbewijzen thuisgezonden. Zorg er voor dat uw contributie betaald is, want de pen ningmeester kan pas uitgaven doen als de inkomsten eraan vooraf zijn gedaan. De feestavond zal worden gehouden in de bovenzaal van het Wijkcentrum, Dr Wibautplein en zal om 8 uur aan- vannen. Het bestuur verwacht (dat u alien gehoor zult geven aan de uitno- diging) en aanwezig zal zijn. Het is vast geen overbodige luxe om eens een avondje uit de dagelijkse sleur te zijn. Er moet ook eens een avondje ongedwongen gelachen worden. Bij voorbaat wensen wij u een leuke avond en HEEL VEEL PLEZIER. Dagverblijven voor ouderen en kinde ren, gezinsvervangende-tehuizen, short- stay-homes, observatiecentra, interna- ten, sociaal pedagogische diensten, vakantie-tehuizen etc. Dit alles is nodig voor 2 a 3% van de Nederlandse bevol- king, die van licht tot zeer zwaar geestelijk gehandicapt is. Hoewel de verschillende takken van arbeid van de zwakzinnigenzorg voor een belangrijk deel worden gesubsidi- eerd (60 tot 80%), blijft steun uit par- ticuliere bron een gebiedende eis. Uit de Nationale Kollekte voor Gees telijk gehandicapten, welke van 26 okt. tot 1 november 1970 wordt gehouden en waarin de Prot. Christelijke; R.K. en algemene organisaties samenwerken worden de grote tekorten in de zwak zinnigenzorg gedekt. Een kollekte door en voor alle gezindten. Binnen enkele jaren dienen 150 dag verblijven voor ouderen; 300 kinder- dagverblijven; 90 gezins-vervangende tehuizen en 6 short-stay-homes naast de bestaande tehuizen worden gesticht. Op het ogenblik zijn er in Nederland 35 dagverblijven voor ouderen; 50 kin- derdagverblijven; 80 gezin-vervangende tehuizen en 8 short-stay-homes. Een interessante bijzonderheid is, dat de opbrengst van deze Nationale Kol lekte voor Geestelijk gehandicapten (voorheen Nationale Kollekte Gehandi- capte Kind) voor ongeveer de helft blijft in elk rayon waar de kollekte wordt gehouden ten behoeve van plaatselijke voorzieningen (er zijn in Nederland ongeveer 100 rayons), ter- wijl de andere helft gebruikt wordt voor landelijke voorzieningen. De kol lekte zal worden gehouden door middel van intekenlijsten, kollektebussen en kollektezakjes in de periode van 26 oktober tot 1 november 1970. In de strijd die we voeren tegen de verontreiniging van de lucht, is ge- bleken, dat die verontreiniging onder meer veroorzaakt wordt door de vele giftige gassen uit de uitlaat van de auto's. Vooral op punten met een druk autoverkeer, is de verontreiniging ver- schrikkelijk en is natuurlijk de lucht bijzonder ongezond. Om dat deel van de luchtverontreini- ging teniet te doen, werkt men aan de ontwikkeling en in gebruikneming van Schone motoren". Deze schone motoren zijn reeds moge- lijk en zullen binnenkort in ons land en trouwens in de gehele E.E.G. in ge- bruik worden genomen, om te voldoen aan de afgekondigde E.E.G.-richtlijnen ter bestrijding van de luchtverontreini- ging. Volgens de R.A.I, zal het er op neer komen, dat we deze auto's in 1971 tegemoet kunnen zien. Vanaf die tijd zullen nieuwe auto's slechts uitge- rust zijn met de schone motoren. Een punt is wel, dat de auto's als gevolg van het installeren van deze nieuwe motoren, duurder zullen worden. Afhankelijk van diverse faktoren, kan dit varieren van enige tientjes tot enige honderden guldens. Wanneer men dit gaat vergelijken met de prijs van een nieuwe auto, dan mogen we vaststel- len, dat dit verschil in wezen niet eens zo bijzonder groot is, zeker niet, wan neer we het doel voor ogen houden dat we ermee dienen. Wanneer het eenmaal zo ver is, dan rest ons nog het bestaande autopark met „vuile" motoren. Zij zullen echter na verloop van een aantal jaren van zelf verdwijnen. Een probleem zal ech ter blijven, het schoonhouden van de schone motoren. Het onderhoud van de motor is bij deze motoren veel be- langrijker. Bij veronachtzaming, kan het voorkomen, dat ze toch weer aan- zienlijk meer vuil gaan uitbraken. Een periodieke keuring en controle op deze motoren lijkt een goede oplossing. Een Engels blad maakte onlangs mel ding van het huwelijk van de heer Albert White met zijn stiefzuster Ve- roncia Collins. De vader van de brui- degom werd toen automatisch ook schoonpa van het meisje en de stief- moeder van de bruid schoonmoeder van haar eigen zoon. Het actiecomite „Artis moet blijven" heeft, aldus een mededeling van de persdienst van Artis, gemerkt dat in verschillende delen van het land huis- aan-huis allerlei artikelen worden ver- kocht, waarvan de opbrengst zoge- naamd bestemd zou zijn voor de Artis-actie. Het actiecomite verspreidt echter uit- sluitend. boekjes met stickers, sluitze- gels en affiches, alle met de bekende afbeelding van een meisje met een aap. De verspreiding geschiedt door school- kinderen en door medewerkers van het actiecomite, die zich kunnen en moe ten legitimeren. Pas getrouwde echtgenoot tot zijn vrouw; Lieveling, dit diepvrieseten is VURRUKKELUK. Mijn kompliment. Zeg eens eerlijk schat, heb je dit heus zelf ontdooit? Sedert eind vorig jaar is er een „hyper- marktof, zo u wilt een „super- supermarktMen vindt dit kooppaleis in Charville-Mezieres (Lorraine). Op 4000 vierkante meter zeer econo- misch ingedeelde vioeroppervlakte is ongeveer 3000 vierkante meter ver- koopruimte beschikbaar. Bij de uitgang staan 13 kassa's. Met het oog op de vele bezoekers is er parkeerruimte voor 300 auto's. De bezoeker heeft keuze uit 20.000 verschillende artikelen. In het centrum van deze hypermarkt is een „klantenhoekje" ingericht, waar inlichtingen worden gegeven, teneinde de klant wegwijs te maken in de over- weldigende lawine van artikelen. De geschiedenis vermeldt niet, of er ook een koffiebar, een kinderbewaarplaats, kapsalons en een reisbureau zijn. Zonder chauvinistisch te worden: Waarom zullen we het zo ver zoeken als men in Vlaardingen (Liesveld) bijna het zelfde kan vinden, inclusief de zaken en service die de geschiedenis in het bovenstaand berichtje niet vermeld. Doktoren die verbonden zijn aan een vooraanstaande Britse hartkliniek heb ben nieuwe hoop in het uitzicht ge steld van patienten die anders wel- licht zouden sterven aan shock na een hartaanval. Na vele jaren van onder- zoek hebben deskundigen van de afde- ling hart- en vaatziekten van het Alge mene ziekenhuis in Leeds een nieuwe vicieuze cirkel ontdekt in de natuur- lijke reacties van het lichaam die er toe leidt dat essentiele insuline wordt afgesneden bij hartpatienten die aan shock lijden. Zij zijn erin geslaagd dit met behulp van medicijnen tegen te gaan. ADRENALINE. De natuurlijke reactie van het lichaam op shock is zo groot dat er uitzonder- lijk grote hoeveelheden adrenaline wor den voortgebracht. Hierdoor wordt de bloedtoevoer naar de alvleesklier die insuline produceert, afgesneden. Insu line is echter van vitaal belang als het hart na een trombose van de kransslag- ader op zijn natuurlijke noodsysteem wil overschakelen. De medische ploeg in Leeds ontdekte dat door medicijnen in te spuiten die het effekt van de adrenaline blokkeren, de excessieve reactie onderdrukt werd. Om de al- vleerklier te stimuleren in de shock- toestand insuline te produceren, ge- bruikten de geleerden nog een genees- middel, Isoprenaline genaamd. De eerste aanwijzing bij het onderzoek kwam toen de geleerden dtitdekten dat bij patienten die, na een hartaanval te hebben doorstaan, aan shock leden, het suikergehalte in het bloed aan- zienlijk was gestegen. Mgr. Nolenslaan 512 Schiedam

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3