Waar een wil is is een weg klanken BOERENLEENBANK SCHIEDAM-KETHEL CLUBHUISWERK Oude kranten Klaproosdag *°o9 ste< Onthouden aimol820 I Rente tot x anno 182Cr Rente tot GEZELLIGKEID IS NODIG „Mensen" Alle bankzaken 2e jaargang no. 43 5 november 1970 In samenwerking met Wijkvereniging Nieuwland Stichting Nieuwlandzegels en Winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan Verschijnt ledere veertien dagen versprelding huls aan huis Over de voor en nadelen van een nieuwe stadswijk raakt men niet zo gauw uit gepraat en zijn daardoor nog al eens onderwerp voor discussie. In een nieuwe stadswijk vindt men grotere huizen, veel licht en lucht, in het algemeen veel groen en vooral groter woonkomfort dan in een oude wijk. van waren". Het is toch de bedoe'mg een ..VERBLIJFSGELEGENHEID" te scheppen voor Daartegenover staat, dat men in een nieuwe wijk veelal verstoken is van veel wat in een oude wijk als van- zelfsprekend wordt ervaren. Er is een hemelsbteed verschil tussen de „ge- zelligheid" van een oude wijk en de uitgestrekte vlakten van een nieuwe wijk. Dat komt omdat de stedebouwers nooit een harmonisch evenwicht kun- nen vinden tussen ruimte en gezellig- heid. Daar kan men dan weer tegenin brengen: Is die gezelligheid dan wel zo noodzakelijk? Is dit eigenlijk niet iets wat door niemand goed onder woor- den gebracht kan worden, omdat het niet bestaat. Heeft het niet te maken met hang naar het voorbije, goede, ver- leden dat alleen omdat het achter ons ligt het predikaat „begerenswaardig" heeft meegekregen. De moderne mens heeft geen behoefte meer aan „gezel- lige-huisjes", met een piepklein huis- kamertje en een aansluitend piepklein keukentje en boven een grote zolder- kamer, waar vader en moeder met zes en soms wel twaalf of meer kinderen sliepen. Dat .is nog maar twee genera- ties geleden, de bewijzen hiervan be- staan nog steeds in de Schiedamse binnenstad. Nu zijn de mensen erin wel grootgebracht, maar dat is gcen reden om aan te nemen dat het „goed" was. Onze tijd heeft met dit soort „overleefde gedragspatronen" afgedaan. Allemaal juist, maar dit houdt aan 00k weer niet in, dat de stedebouwers niet meer afwisseling zouden moeten brengen. Men mag de stedenbouwerij toch niet zien als een „massaproduktie die economisch gedwongen zijn zich in een bepaald gebied te vestigen. Hicr- mede moet terdege rekening gehou- den worden en moet bovenal „de MENS" veel meer centraal gesteld worden bij de woningbouw en wijkindeling. En daarmee wordt dan bedoeld dat men EERST moet uitzoeken wat de mensen werkelijk nodig hebben. En dan tege- lijkertijd met de woningbouw die zsken realiseren en niet achteraf alhrlei zogenaamde „gemeenschapsvoorzienin- gen" in het leven roepen wanneer blijkt dat de gemoederen der bewoners Woensdag 4 november des middags om 1.30 uur start het kinderclubwerk van de Wijkvereniging Nieuwland. Als eerste aanvang is gekozen een handwerkmiddag voor meisjes van 6 t/m 12 jaar. Deze zal worden ge- leidt door mevr. Schuijn in een lokaal van de Prins Bernhardschool, Burg, van Haarenlaan 1155. Meisjes die hier- aan willen deelnemen moeten zich melden bij Mevr. Schuijn, van Maanen- straat 37 of bij Mevr. Post, Dr. Wibaut- straat 17, telefoon 26 23 42. Als bijdra- gen in de kosten wordt 25 cent per kind per keer gevraagd. Later kunnen deze clubs worden uitgebreid. Als er dames zijn die aan dit werk willen meewerken kunnen deze zich 00k in verbinding stellen met de dames hier- boven vermeld. Het ligt in de bedoeling dit werk 00k voor jongens te beginnen. Zijn er per- sonen die zich voor dit werk willen inzetten, geef u dan op aan dezelfde adressen. Alles kan later worden be- sproken en uitgewerkt. Het begin is er, hou de wagen in beweging en helpt daar waar mogelijk. Kanioor: Nieuwlandplein 56 Schiedam Tel. 15 8183 Zwaluwlaan 101 Tel. 265325 ZONDER KOSTEN Spaarbank voor iedereen. Renfe van 3]/2 lot 7 Prive rekening. VEILIG - GEMAKKELIJK RENTE 27a*. VERZEKERINGEN U bent van harte welkom tijdens onze ruime openstellingsuren. maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur, bovendien op vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. in beweging komen. MENSEN kun je nu eenmaal niet straffeloos een tijdlang „gezelligheid" onthouden. Mensen heb ben nu eenmaal andere mensen nodig. Dit moet men niet opvatten in de be- tekenis dat iedereen iedereen moet liefhebben, want dat is een loze kreet. Een feit is dat een mens een socnal wezen is, dat hij anderen nodig heeft om als mens te kunnen bestaan. DIT wordt in onze tijd maar al te zaak vergeten. Er moet bij het bouwen van een nieuwe stadswijk VOORAF reke ning gehouden worden, dat er een gelegenheid moet zijn waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Dit moet van meet af aan in de plannen zijn opgenomen en 00k volkomen gereali- seerd. Overal waar dit nog kan, zal het moeten gebeuren en anders zo snel mogelijk worden ingehaald. In Nieuwland is er nog gelegenheid, daar KAN het nog gebeuren. Het is echter de hoogste tijd. Redaktie: L. C. v. d. Meer, Goeman-Borgesiuslaan 83, tel. 263188 Ultgave: „De Magneet" v.o.f., Drukkers - Ultgevers Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66 - 26 66 70 Advertentie-redaktie: J. J. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 gevolg te geven aan de uitnodiging te helpen. Wanneer velen hun medewer- king verlenen, is de vervuiling van onze gemeenschappelijke plicht ge- waarborgd. Daarom zullen wij als 46n man moeten staan achter de actie van het „Klaproos Comite". Uw steun kan niet worden gemist. Voor Uw zeer gewaardeerde mede- werking zeggen wij U bij voorbaat hartelijke dank, gaarne zien wij U of Uw bericht tegemoet. ZATERDAG 14 NOVEMBER a.s. is de collecte. De bussen kunnen worden afgehaald van 9 t/m 5 uur, om 6 uur moeten de bussen weer binnen zijn. Bussen afhalen en terugbrengen in Gebouw „ARCADE", Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon 26 73 87. H. D. Bakkes, Burg. v. Haarenl. 1348 Telefoon 2610 94. P. Collignon, Roelstraat 70, Telefoon 26 76 70. U kunt steeds nog uw oude kranten laten afhalen door de heer A. Post, Dr. Wibautstraat 17, telefoon 26 23 42. U kunt ze ook afgeven aan onder- staande adressen. Bij voorbaat onze oprechte dank. L. C. v. d. Meer, Goem. Borgesiusl. 83, P. Brand, Dr. Wibautstraat 29, Mevr. Kalkhoven, Mackaystraat 45, Mevr. Schuijn, van Maanenstraat 37, Mevr. Vaz-Dias, Henrie Polakstr. 120, Mevr. Wifzel, v. Oldenbarneveltstr. 2, W. Niehot, Damlaan 54, J. Roeters, Delflandseweg 272. Toon nog eenmaal uw dankbaarheid voor onze bevrijding. U kan en zal afvragen waarom wij dit laatste jaar alsnog doorzetten. De reden ervan is, dat de Schiedam- mers ieder jaar weer ten voile hun dankbaarheid hebben getoond, door een flink aantal collectanten op de straat, waardoor die inwoners van Schiedam welke wilden geven, dit kon- den doen, in een bus of op een lijst. Storting op giro nummer 416000 ten name van het Nederlandse Oorlogs- graven Comite, N.Z. Voorburgwal 112, Amsterdam (C). Het feit, dat wij 5 mei 1970 onze 25-jarige bevrijding herdachten, heeft ons het plan doen opvatten, aan deze laatste collecte een speciaal karakter te geven. Immers het was 25 jaar geleden dat in uitzinnige vreugde de vrijheid werd begroet, en dat in diepe eerbied de gevallenen werden herdacht. Die dankbaarheid dachten wij, kan in 1970 extra tot uitdrukking komen, als wij alien nog eenmaal ons beste been voorzetten. Hun graven zijn in ons land als een blijvende herinnering aan de moge- lijkheid, dat het anders had kunnen zijn, waaraan wij ons niet mogen en kunnen onttrekken. Wij wekken alien die reeds eerder hebben meegewerkt dan ook op om Wat men beslist NIET vergeten mag! Wist U al dat: Dinsdag 17 november de dag is van de jaarvergadering Wijkver eniging Nieuwland? dat: deze om 8 uur begint in het wijkgebouw Dr. Wibautplein? dat: op 28 november de inlevering van tekeningen voor de tekenwed- strijd sluit? dat: op woensdag 2 december weer ruilbeurs is in een zaal van de Prins Bernhardschool, Burg, van Haarenlaan 1155? dat: op 5 december Sinterklaas met zijn helpers en ook Bobo de clown naar het wijkcentrum Dr. Wibaut plein zullen komen? dat: op 19 december onze feestavnnd zal zijn voor de leden van de wijk- veren. Nieuwland en het bestuur op een grote opkomst rekent? dat: onze oude kranteninzameling nog steeds doorgaat en alle adressen elders in dit blad staan vermeld? dat: wij op uw aller medewerking ho- pen, want uw oude kranten zijn voor ons nieuwe financiele mo- gelijkheden. dat: de bazar om aan extra geldmid- delen te komen voor ons kinder- weekkamp 1971 grote belang- stelling heeft en vele medewerk- sters zijn gestart om artikelen te vervaardigen voor deze bazar? dat: er nog steeds plaats is voor meer- dere medewerksters en dat alle nieuwe ideeen welkom zijn? Als u dit alles reeds wist zijn wij ge- rustgesteld, dan weten wij dat alles, hierin opgesomt, tot zijn recht zal ko men. Bij voorbaat onze dank voor alle medewerking.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 1