ONTEVREDENHEID IN NIEUWLAND klanken 8% BOERENLEENBANK SCHIEDAM-KETHEL K0STER OPENBAAR KUNSTBEZIT 23 DECEMBER KLAVERJAS- CONCOURS IN WIJKCENTRUM anno 1820 Alle bankzaken HfeHHMifl 2e jaargang no. 45 3 december 1970 Tijdens de reglementair verplichte jaarvergadering van de Wijkvereniging Nieuw- land, gehouden op 17 november 1970, in het gebouw van het Wijkcentrum- Dr. Wibautplein kwam duidelijk een ontevredenheid naar voren. Het betrof NIET het bestuursbeleid, want de aftredenden en de candidaten voor bestuursuitbrei- ding, door het bestuur gesteld, werden bij acclamatie her- en gekozen. De ver- slagen van secretaris en penningmeester werden zonder op of aanmerkingen goed- gekeurd. De begroting voor het komende verenigingsjaar alsmede de voorgestelde plannen voor aktie werden zonder hoofdelijke stemm enaanvaard. Tal van aan- wezigen toonden zich bereid hun daadwerkelijke medewerking te geven. De ontevredenheid kwam pas goed naar voren toen bleek dat het wijk- orgaan „Nieuwland-Klanken" geen en- kel financieel sukses heeft gegeven. Een groot aantal mensen geven een grote hoeveelheid belangeloze mede werking en als ondanks al deze gege ven moeite het blad financieel niet in staat is een beter beeld te brengen, heeft het dan nog zin om door te gaan met zo'n blad? Er kwam aan het licht dat de zaken- lieden, op een enkele uitzondering na, geen enkele interesse hebben voor het blad. Men zegt: „de kopers komen toch wel, waarom zullen we dan adverte- ren". Een duidelijk bewijs dat ze wel de verdienste willen halen uit de ko pers, maar geen centje willen bijdra- gen om de woonwijk wat meer leef- baarheid te bezorgen. Zij zien de wijk vereniging als een futiliteit en mis- kennen hem daarom ook. Men doet wel beloften maar breekt ze ook, men vraagt wel vertrouwen maar misbruikt dat ook als het in de kraam te pas komt. Een in het oog springend bewijs daarvan is, de Sint-Nicolaas aktie. De winkeliers krijgen GEEN toestem- ming om Sint-Nicolaas te mogen brengen, de Wijkvereniging WEL. De winkeliers vragen de wijkvereniging ..Edelachtbare heren, is Nieuwland een gelijkberechtigd gebied binnen de stads- grenzen? Mogen de bewoners van dit stadsdeel ook met hun verlangens komen? Of is het de bedoeling dat er door middel van akties eerst beroering moet worden gebracht om uiteindelyk haar rechten te verwerven? Kinderen die niet kunnen spelen worden onvolmaakte mensen. Wat gaan we straks voor al die onvolmaakte wezens doen. Instellingen creeren om die onvolmaakte wezens te vervolmaken? Het is maar een vraag, REGEREN IS VOORU1TZIEN, niet waar". Nieuwland-bewoners, u weet het nu. Veel beloven en weinig geven doet de gekken in vreugde leven. Binnen afzienbare tijd zullen we bij u Kanfoor: Nieuwlandplein 56 Schiedam Tel. 15 8183 Zwaluwlaan 101 Tel. 265325 Spaarbank voor iedereen. Renle van 3^/2 Prlve rekening VEILIG - GEMAKKELIJK - ZONDER KOSTEN RENTE 2l/21- VERZEKERINGEN U bent van harte welkom tijdens onze ruime openstellingsuren. maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur en van 13.30-16.00 uur, bovendien op vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. In samenwerking met Wijkvereniging Nieuwiand Stichting Nleuwlandzegels en Winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan Verschjjnt iedere veertien dagen verspreiding hula aan huis Redaktie: L. C. v. d. Meer, Goeman-Borgesluslaan 83, tel. 263188 Ultgave: ,,De Magneet" v.o.f., Drukkers - Ultgevera Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66 - 26 66 70 Advertentle-redaktie: J. i. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 om medewerking, maar gaan een aktie voeren voor „BAD-ZUID" en weigeren botweg de Sinterklaasmiddag voor de Nieuwlandkindertjes ook maar met EEN CENT te steunen. De toezegging voor Sinterklaasfeest 1969 is nog steeds niet voldaan. De Nieuwlanders komen toch wel naar onze zaken. Dit wekt de ontevredenheid bij de bewoners. Melk- koetjes willen ook wel eens grazen. De autoriteiten tonen ook een heel grote onverschilligheid voor de wijk vereniging. In juni 1969 heeft men be- loofd: „dat er een commissie van des- kundigen zal worden benoemd die zich zal belasten met het opstellen van een plan met kostenberekening en exploi- tatieopzet". Nu, begin december 1970 moet het eerste lettertje als antwoord nog ko men. Misschien hoort dat zo in onze bureaucratische papieren wereldje, maar wij zijn het er daarom nog niet mee eens. De „VOORLICHTINGS- AMBTENAAR" zei, dat we geduld moe- ten hebben. Maar laten we hopen, er is nu een nieuw college van vroede vaderen, en misschien gaan deze wel eens zoeken in de bureauladen van hun voorgan- gers. Aan de nieuwe raad nu deze vraag: Januari 1971 begint de vijftiende jaargang Openbaar Kunstbezit. De initiatief- nemers van destijds - allereerst de beeldhouwer Joh. G. Wertheim, de eigenlijke ..uitvinder" van Openbaar Kunstbezit - zullen wel nauwelijks hebben vermoed, dat hun idee z6 aan zou slaan en goed zou zijn voor drie kroonjaren. Er zijn nu in totaal zo'n iy2 miljoen reproductiealbums in omloopZelden worden ze van de hand gedaan door de gelukkige bezitters en gebeurt dat al eens - door verhui- zen naar een kleinere woning b.v. dan komen er op een advertentie honderden brieven van mensen, die zo graag ook de allereerste, nu intussen uitverkochte jaargangen willen hebben. De populariteit van Openbaar Kunstbezit is niet verbazingwekkend. Een kunst- boek, dat je als het ware zelf verzamelt: de reproducties en teksten in een aantal aflevering per jaar bij de abonnees thuisbezorgd en kunnen dan in een royale linnen bewaarband worden gestoken. Een kunstboek met toelichtingen, die voor iedereen te vatten zijn, die met een beetje aandacht wil lezen. En dan de onwaar- schijnlijk lage prijs: door de grote oplage en doordat Openbaar Kunstbezit werkt zonder winstdoel, kan een jaargang met 60 superieure kleurenreproducties wor den aangeboden voor nog niet eens 15 gulden. Iangs komen met een petitioment om langs deze weg de vroede vaderen dui delijk te maken dat Nieuwiand geen ghetto wenst te worden. De nieuwe jaargang omvat weer een keur van oude en moderne werken: egyptische kunst, Diirer, Rembrandt, Frans Hals, Breitner, van Gogh, maar evengoed werk dat zo uit het atelier van tijdgenoten is gekomen; hebben we aan dat laatste niet voordl behoefte - goede zakelijke orientatie over het kunstgebeuren van vandaag? Op je eigen houtje vind je daarin nauwelijks de weg. En toch is het van belang, daar wel een beetje in thuis te zijn, want je moet toch aannemen, dat nu levende kunstenaars vormen zoeken voor dingen die ook ons betreffen, al kijken we tegen hun werk nog zo on- wennig aan. Ook de televisieprogramma's bieden oud en het allernieuwste. Er komt een serie programma's over het museum van oudheden in Leiden, over de late middeleeuwen met, o.a. prachtige mini- aturen; maar evengoed over experi- menten waarmee nu kunstenaars bezig zijn, bijvoorbeeld doordat ze met een computer werken, of niet meer verf, linnen, brons of steen als werkmateri- aal gebruiken, maar de film- en tele- visiecamera. Dat alles is terug te vin- den in de nieuwe jaargang Openbaar Kunstbezit, die half januari 1971 be gint. Ook bij de verschillende televisie- series ontvangen de abonnees toelich tingen, die met kleurenreproducties zijn geillustreerd. Elke abonnee van Openbaar Kunstbezit krijgt een museumkaart, die hem toe- gang geeft, gratis of met reductie, tot de vaste collecties van meer dan honderd musea in Nederland en Belgie; soms zelfs tot grote tentoonstellingen - zo betaalden de bezoekers van de Goya-tentoonstelling, afgelopen zomer in het Mauritshuis maar 2,50 in plaats van 4toegang, als ze hun paspoort van Openbaar Kunstbezit konden tonen. Verder bieden op gezette tijden kunst- tijdschriften en musea de abonnees van Openbaar Kunstbezit aanzienlijke kor- tingen op hun uitgaven; een „markt" van om en nabij de 100.000 mensen is belangrijk genoeg om iets op de prijs te laten vallen Wanneer meni al deze voordelen bij elkaar optelt, is een abonnement Openbaar Kunstbezit haast voor niets. En dat terwijl je er zoveel genoegen aan beleeft, en er thuis van alles mee kunt doen. Tal van ouders, die graag willen, dat hun kinderen een beetje thuis raken in de wereld, maar die zich op het gebied van de kunst onwennig voelen, hebben terwille van hun kinderen de repro- ductie-albums op de plank staan. Anderen hebben geen aanleiding, zo ver te denken - hun gaat het om louter kijkplezier; de kwaliteit van de repro ducties maakt dat ruimschoots moge- lijk. Weer anderen gebruiken Openbaar Kunstbezit dankbaar als een uitweg uit de radeloosheid van wat ze die-of-die ml weer met z'n verjaardag (of bij welke andere feestelijke gelegenheid ook maar) moeten geven. Het is bijzonder eenvoudig, abonnee te worden, of een ander abonnee te ma ken: 14,90 storten op postgiro 1665, Openbaar Kunstbezit, Amsterdam, met duidelijke vermelding van naam en adres, is voldoende. Dat is nog minder dan wat 9 pakjes sigaretten kosten. Of van je Openbaar Kunstbezit medr plezier hebt dan van 9 pakjes sigaretten, zal wel een zaak blijven van ja-en-nee. Maar dat je 1 a n g e r plezier hebt van een hele jaargang prachtige reproducties, is wel zeker.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 1