V.S.N. 14 spaazt toch ook NIEUWLANDZEGELS IK BEN KONING OVER ALLEN ARBEID ADELT Goede verliezers Een half miljard De naakte waarheid Ook een hobby LEVENSLANG Oude kranten Plant een boom met 10o zente BOXTML 1 XTELS LA REiXE In demokratisch Nederland leven nog 7000 bezitters van erfelijke titels. Neder- land kent nog ongeveer 300 adelijke geslachten. Dit aantal loopt wel terug maar het is een fabeltje te denken dat de adel tot „uitsterven is gedoemd". Er zijn tot op heden meer erftitelsdragers dan ooit. Volgens schatting ongeveer 7000. Wel verdwijnen mooie namen door uitsterving. Bijv. het geslacht Tjarda van Starken- borgh Stachouwer. De laatste Gouverneur-Generaal van Nederlands-lndie is nu 82 jaar en heeft geen mannelijke nakomelingen. Arbeid-Adelt, maar Adel-Arbeidt niet, is ook een fabeltje, want nazaten van het uit de 12e eeuw stammende ge slacht van Coevorden, waarschijnlijk de oudste adel die ons land bezit, oefe- nen het beroep uit van: land- en tex- tielarbeiders, een metselaar-voeger, een kachelsmid, een melkventer en een P.T.T. ambtenaar. Al deze gegevens kan men vinden in het „Nederlands Adelsboek" een uit- gave van W. P. van Stockum en Zn. in Den Haag onder redaktie van het „Centraal Bureau voor Genealogie". In dit boek kan men vinden dat een jonkvrouwe huwde met een beroeps- sergeant, dat een baron artsenbezoeker werd, dat een jonkheer een leven vol Met hetzelfde gemak waarmee het pu- bliek zich waardevolle artikelen aan- schaft, verliest het die ook weer: De politie, de A.N.W.B. en tal van andere instanties zeggen eensgezind dat non chalance en slordigheid oorzaak zijn van jaarlijks groter wordende verlie- zen. De gegevens van de afdeling „reis- .verzekeringen" van de A.N.W.B. vor- men een onthutsend beeld van de ge- ringe zorg die het vakantiehoudend publiek aan zijn kostbare bezittingen besteedt. In 1965 bedroeg het aantal claims wegens verlies en diefstal van voorwerpen ongeveer 2500. Dit jaar gaat het de 10.000 ver te boven. De afdeling „gevonden voorwerpen" van de K.L.M. geeft een positief geluid. Daar is de indruk dat er minder wordt verloren en daar worden waardevolle artikelen wel degelijk afgehaald. Hier speelt wel een grote rol dat, bij het uitstappen de stewardessen nauwkeu- rig nagaan of de passagiers niets in het bagagerek, of op of onder de stoelen hebben laten liggen. Bij de afdeling „gevonden voorwerpen" op vele politieburelen in de lande liggen vele waardevolle artikelen van welke de eigenaar niet komt opdagen. Ter illustratie voor de waarde van artikelen die nog niet zo lang geleden in Rotterdamse straten zijn gevonden enige willekeurige voorbeelden uit een lange rij: een televisietoestel, accor- deon, tas met bijna complete dokters- uitrusting, gashaard. De eigenaar van deze artikelen moeten zich nog melden. Ja, het staat vast: de Nederlanders blijken „GOEDE" verliezers te zijn. echtscheidingen leefde. Markiezen kent ons land niet meer. Er zijn alleen nog graven, baronnen, ridders en jonkheren, plus de vrouwe- lijke pendants natuurlijk. In de praktijk wordt in Nederland geen adeldom meer verleend, alhoewel de koningin daartoe volgens art. 67 van de Grondwet wel het recht heeft. Men kan tot de adel behoren door „erkenning", „inlijving" en „verhef- fing". Van haar Grondwettelijk recht tot „verheffing" in de adelstand heeft koningin Juliana nog nooit gebruik gemaakt en daarmee wordt de kans dat zij het ooit nog eens zal doen steeds kleiner. Voorrechten levert een geboorte-titel niet meer op. In 1848 werden de laat ste nog overgebleven „prerogatieven" afgeschaft, volgens decreet van koning Willem 2. „Ik ben konihg over alien, ik ken geen proletaries of paria's". De Nederlanders hebben vorig jaar naar schatting een bedrag van een half miljard gulden uitgegeven aan middelen voor mondverzorging, scheerartikelen, voor babyverzorgingsmiddelen, parfum, reuk- en toiletwater, middelen voor huid- en gelaatsverzorging, toiletzeep en geschenksverpakkingen. Haarlakken, badpreparaten (schuimba- den), shampoo's en deodorants zijn in deze branche de produkten met de grootste omzet. Het gebruik van toilet- zepen neemt af. Het gebruik van herencosmetica neemt in ons land toe, maar volgens de pro- ducenten is de stijging niet spectacu- lair te noemen. After-shave, hair- cremes, deodorants en pre-shave loti ons zijn bij de heren het meest inge- voerd. Ook staat vast dat het gebruik van haarlakken door langharige jon- geren een stijging vertoont, hoewel exacte cijfers niet bekend zijn. Dat tieners over het algemeen meer prijzige artikelen zouden kopen, zoals wel eens wordt beweerd, kan niet worden aan- getoond. Wet staat vast dat de tieners meer kopen omdat zij met de mode meegaan. Uit dit alles blijkt dat de winkeliers een heel uitgebreide sorte- ring moeten brengen om hun clientele tevreden te stellen. Bij KOOS DE GROOT, Parkweg 7 kunt u werkelijk ALLES vinden wat u zoekt. Wie idee mocht hebben de vakantie in Pakistan te gaan doorbrengen moet wel goed op de garderobe letten. Een jonge vrouw uit Pakistan, gekleed in een „sexy" sari, werd onlangs op een markt in Dacca door een woedende menigte uitgescholden om haar „Im- morele kleding". Haar man werd afge- ranseld en zij moest zich „GEHEEL NAAKT" uit de voeten maken. Misschien geldt ook daar de slogan: „Liever naakt dan namaak." In Pakistan werd onder strenge politie- bewaking een „Mode-show" gehouden. Anonieme telefoneerders dreigden de organisatoren om zeep te helpen als een dergelijke „niet Mohammedaanse, immorele tentoonstelling van vrouwe- lijk vlees" doorgang zou vinden. Immoreel vrouwenvlees dus. De belangstelling voor familiegeschie- denis (Genealogie) en wapenkunde (Heraldiek) neemt sterk toe. Van jaar tot jaar groeit het aantal mensen dat in oude geschriften gaat snuffelen op zoek naar wat kennis over de voorge- slachten. Persoonskaarten uit de be- volkingsregisters, kerkboeken, doop, trouw- en begrafenisregisters, maar ook familie advertenties, bidprentjes en kwartierstaten van reeds uitgeplo- zen familie's vormen een rijke bron van gegevens. Deze naspeuringen zijn een prachtige vrijetijdsbesteding. Het aantal beoefe- naars van deze hobby loopt in de tien- duizenden, en zoals reeds gezegd, het aantal groeit van jaar tot jaar. Het is echter niet alleen een hobby. Soms hebben navorsingen een ernstige achtergrond. Notarissen bijv., staan soms voor moeilijke beslissingen in- zake „Boedelverdeling". Deze kunnen in de bestaande archieven uitkomst vinden. Medische onderzoekers hebben behoefte aan statistische gegevens over doodsoorzaken in bepaalde families. Deze en tal van andere gegevens zijn terug te vinden in de oude geschriften. Wat jammer toch dat zo vaak zulke papieren in de vuilbak verdwijnen. Er zijn in ons land verenigingen en instellingen die dergelijk materiaal verzamelen en het ter inzage stellen aan andere navorsers. Zij die dus in het bezit zijn van oude familiepapieren en eigenlijk niet goed weten wat ze er mee aan moeten, kunnen ze ter beschikking stellen aan deze verenigingen en instellingen. Hier volgen de adressen: Centraal bureau voor genealogie, Nassaulaan 18, Den Haag. Nederlandse Genealogische Vereniging, Cattenhagestraat 8 a, Naarden. Zuid-Hollandse Vereniging Genealogie, Postbus 404, Rotterdam. Vroeger, d.w.z. tot het uitbreken van wereldoorlog nr. 2, goldt de algemene opvatting, dat de schoolopleiding plus een voltooide beroepsopleiding vol- doende was voor een goede toekomst, en een waarborg om een levenlang het geleerde beroep uit te oefenen. Dit is in alle industrielanden allang achterhaald en heeft plaats moeten maken voor het parool: ..LIFELONG LEARNING" of te wel „een levenlang doorleren". Wie NU vooruit wil komen of het be- reikte vormingsniveau in stand wil houden, moet zijn kennis voortdurend uitbreiden en oprakelen. Met deze ontwikkeling van een levenslang leer- proces hebben een grote uitgeverij en eniee industriele ondernemingen in Duitsland rekening gehouden. Gemeen- schappelijk stichten zij in Stuttgart een ..Leermiddelenclub voor bedrijfs- vorming en scholing". Onlangs intro- duceerde de organisatie haar huidige aanbod van geprogrammeerde studie- hulpmiddelen voor alle beroepslagen (van arbeider tot direkteur) op de Euro- pese leermiddelenbeurs „DIDACTA". De wijkvereniging wil deze kranten graag bij u weghalen. Liefst gebundeld tot een pak. U kunt steeds nog uw oude kranten laten afhalen door de heer A. Post, Dr. Wibautstraat 17, telefoon 26 23 42. U kunt ze ook afgeven aan onder- staande adressen. Bij voorbaat onze oprechte dank. L. C. v. d. Meer, Goem. Borgesiusl. 83, P. Brand, Dr. Wibautstraat 29, Mevr. Kalkhoven, Mackaystraat 45, Mevr. Schuijn, van Maanenstraat 37, Mevr. Vaz-Dias, Henrie Polakstr. 120, Mevr. Witzel, v. Oldenbarneveltstr. 2, W. Niehot, Damlaan 54, J. Roeters, Delflandseweg 272. VERENIGING SP1ERDYSTROFIE NEDERLAND. Tijdens de eerste vergadering van bo- venvermelde vereniging bleek dat „spierdystrofie in ons land een ver- geten ziekte was. Nu, na het driejarig bestaan van die vereniging is er wel wat veranderd. Momenteel telt de V.S.N, bijna 400 leden. Als men daarnaast steld, dat in Nederland tussen de 3000 en 4000 patienten zijn, die lijden aan spier- dystrofie en aanverwante neuromuscu- laire ziekten, is dit aantal bijzonder klein. Nu zijn er maar weinig Neder landers die weten wat ..spierdystrofie" inhoudt. Het is een verzamelnaam van een groot aantal ziektebeelden, die overeenstemmen voor wat betreft een al dan niet toenemende spierzwakte, welke kan leiden tot ernstige invalidi- teit. Voor deze ziekte is geen enkel geneesmiddel bekend. Wat stelt de V.S.N, zich tot taak? le. Wetenschappelijk onderzoek naar oorzaken, voorkoming en genezing van spierdystrofie te stimuleren; 2e. het mogelijk maken dat elke patient een adakwate fysiotherapeutische be- handeling krijgt en het wijzen op de mogelijkheden betreffende een medi sche begeleiding, het wijzen op het belang van een verstandige voeding; 3e. het verstrekken van adviezen, of het verwijzen naar instanties, op het gebied van hulpmiddelen en aanpassin- gen in de woning, financiele problemen onderwijs, opvoeding en recreatie; 4e. het bijeenzamelen van gelden ter bestrijding van de kosten, verbonden aan haar aktiviteiten en werkzaamhe- den zoals boven omschreven. Het Prinses Beatrix Fonds bleek be- reid alle kosten i.v.m. de research voor haar rekening te nemen, alsmede de kosten ten behoeve van hulpappara- tuur voor patienten, aanpassingen in woning en noodzakelijke recreatie. Dit betekende een enorme hulp, waar- voor wij het Prinses Beatrix Fonds zeer erkentelijk zijn en dit fonds bij een ieder warm aanbevelen. Konsultatie gelegenheid. Sinds april 1970 bestaat voor een me dische follow-up de mogelijkheid tot het konsulteren van het revalidatie- centrum G.K.Z. (Gooisch Kinder zie- kenhuis) te Huizen N.H., dat zich be- reid heeft verklaard te fungeren als konsultatie gelegenheid voor spier dystrofie patienten. Hoopvol. Wetenschappelijk onderzoek in Ame- rika bracht onlangs aan het licht dat het mogelijk bleek in de toestand van kippen die aan spierdystrofie leden, verbetering te brengen in fysieke kon- ditie. Nu weet men nog niet in hoe- verre spierdystrofie bij kippen ver- want is aan spierdystrofie bij mensen, toch versterken deze gegevens de hoop dat in een niet te verre toekomst aan deze ziekte een halt zal kunnen wor den toegeroepen. Voorlopig zitten de ouders en patienten echter nog met heel wat problemen. De V.S.N, geeft een twee-maandelijks kontakt en infor- matie-blad uit, alsmede diverse voor- lichtingsfolders. Inlichtingen. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot het secretariaat van de V.S.N. Driebergsestraat 27. Postbus 49, Doirn. Telef. 03430 - 4141 b.g.g. 02154-6837. Vijgeboom voor in de huiskamer Tuinchef G. Wildekamp van Ouwe- hands Dierenpark krijgt binnenkort weer vijgestekjes. De vorige keer kwa- men er maar liefst 2300 aanmeldingen bij hem binnen. Verschillende Neder landers hebben nu in hun kamer of in hun kastje een vijgeboompje. Het is bekend, dat bij sommigen twee tot drie rijpe vijgen aan de boom zijn ge- komen. Die vijgen zijn heel anders dan zoals wij ze kennen. Wij kopen in de winkel totaal ver- suikerde exemplaren. Maar de vijgen van tuinchef Wildekamp zijn kers- vers en heerlijk sappig. Wie zo'n vijge- stekje wil hebben kan schrijven aan de heer G. Wildekamp, tuinchef Ouwe- hands Dierenpark, Heimersteinselaan 1, Rhenen. Zolang de voorraad strekt zal hij voor gratis toezending aan de liefhebbers zorgdragen. Als attraktie 'n enorme voorraad buitengewoon mooie Moir6 waarde 425,-, nu slechts 259,-; Kidhead, waarde 450,-, nu slechts 298,-; Persianer Pattes, waarde 625,-, nu slechts 398,-. Verder alle soorten korte en lange bontmantels tegen werkelijk lage prijzen!! Kredietservice mogelijk. 3 jaar garantie Uw waarborg. De bontzaak met Nederlands grootste sortering en lagere prijzen ]onker Vransstraat 75. Rotterdam-Centrum. Telefoon (010) 1107 56 bereikbaar met alle trams en bussen. - Vrij parkeren! - Als U van buiten de stad komt krijgt U bij koop reisgeld vergoed Van 1 t.m. 4 december tot 's-avonds 9 uur geopend.

Nieuwland Klanken | 1970 | | pagina 3