Nieuw/lands Hlstorie. Van Polder tot U/oon- en VA/inkelwijk Burg L. Boer's Moederdag Taartendag Aan de lezers Waardebon Nieuwland Nieuws-aanbieding 250 gram gesorteerde 100 pet zuiver Roomboterkoekjes 1,15 5 Kalfsvleescroquetten van f 1.25 voor f 1.00 Delicatessen en Visbedrij! le Jaargang No. 15 Mei 1960Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministrateDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010 62733, Schiedam n 7Qf| DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. i DOOR L. A. ABMA AXI S SCHIEDAM TELEFOON 68522 Wij hebben reeds Taarten vanaf f 1.75 Bovendien ruime sortering dozen bonbons en chocolade o.a. v. Droste, Baronie en Driessen Speciale reklame geldig van 6 Mei t.m. 19 Mei 1960 Vlaardingerstr. 7, Tel. 68012 P. J. Troelstral. 1, Tel. 67744 Biesjes dagelijks oververs 250 gram 60 cent Slagroomgebakjes30 cent Tompouses met slagroom17 cent Deze week ter introduktie Alleen geldig op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei 1960 Mgr. Nolenslaan 850 T el. 67045 Bij het verschijnen van dit eerste nummer van het nieuwe advertentieblad, hetwelk geheel ge wijd zal zijn aan debelangen van de bewoners van de nieuwe stadswijk „Het Nieuwland", acht de redactie het nodig dit periodiek bij de lezers in te leiden. Ongetwijfeld biedt dit nieuwe blad vele voor- delen voor de lezers. Ten eerste zullen de adver- tentien de lezers ongetwijfeld aantonen, dat zij hier goedkoper en beter kunnen kopen als waar dan ook. Een tweede voordeel is, dat aan het blad prijzen door de winkeliers zijn verbonden. Ook diverse puzzels zijn van prima prijzen voor- zien. En last not least zal een volledige geschiedenis van de voormalige Nieuwlandse polder worden gegeven, waardoor de bewoners van het Nieuw land volkomen op de hoogte worden gesteld van de plek, waarop zij thans hun verblijf heb ben gekozen. Ziedaar, lezers, in het kort het doel en streven van dit nieuwe blad. Moge het bij u een gul onthaal vinden. DE REDACTIE. nHJUIUHDWS Avertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerite regel f 1.00; elke volgende regel f 0.25 I Bij het verschijnen van dit nieuwe periodiek, hetwelk die in Nieuwland hun zaken zijn begonnen, is het niet deze voormalige polder, welke thans tot een geheel niegeheel is gewijd aan de belangen van de Winkeliers, onbelangrijk iets te vernemen uit de geschiedenis vanuwe stadswijk is uitgegroeid. Ons voornemen is in een aantal artikelen het ontstaan van deze voormalige polder nategaan, daarbij aan- dacht schenkend aan thans nog niet geheel vergeten oude plekjes, als bijv. Spieringshoek, het Ruige huiske, de voormalige buitenplaats Bokkenburg, thans be- graafplaats voor Rooms-Katholieken, de voormalige Officierstuin, in 1916 opgeheven, en nog zoveel an- dere gebeurtenissen, welke in de loop der eeuwen in deze polder voorvielen. Ook zullen wij trachten de namen te achterhalen van de personen, die voormaals deze Nieuwlandse polder hebben bewoond. Over het bestuur van deze polder is tevens nog iets mede te delen. Nieuwland wordt in de diverse akten nooit alleen genoemd, maar altijd in vereniging met nog twee andere polders, n.l. die van Kortland, waaarnaar de Kortlandstraat is genoemd, en die van 's-Graveland, welke naam nog voortleeft in de 's-Gravelandse straat. Men leest in genoemde akten van Nieuwland c.a., dat is Nieuwland cumannexis. Tot 1697 behoorde Nieuw land c.a. tot het Ambacht van Kethel, om nadien te komen onder het bestuur van Schiedam en wel tot 1795, het jaar van de Bataafse Vrijheid. Onder deze Bataafse Vrijheid had Nieuwland c.a. als municipaliteit een eigen bestuur, hetwelk bleef stand houden tot eind 1811, om op genoemde datum opnieuw bij Schiedam ingelijfd te worden. Deze in- lijving heeft geduurd tot 1822, in welk jaar Nieuw land c.a. opnieuw een zelfstandige gemeente werd. Burgemeesters, die tevens het ambt van Secretaris uit- oefenden, van deze nieuwe gemeente waren dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht en de heer Laurens Knappert S.Czn. Een gemeentehuis bezat Nieuwland niet, maar in een woonkamer van de burgemeester was de secretarie gevestigd en werden ook de vergaderin- gen van de Raad en van burgemeesters en assessoren, alias de Wethouders gehouden. Ook bezat Nieuwland geen kerk en geen school. Wel zijn door de Onder- wijzer Wolsky pogingen in het werk gesteld om al- daar een Katholieke school te stichten, welke pogin gen echter zijn mislukt. Bij K.B. van 11 juli 1855 werd de gemeente Nieuw land c.a. opgeheven en gevoegd bij de gemeente Kethel en Spaland. Maar ook deze annexatie duurde kort, want reeds in 1865 begonnen in Den Haag de besprekingen over de annexatie van de gemeente Oud- en Nieuw-Matenesse, waarbij men tevens op het oog had de grenswijziging van de gemeente Kethel en Spalant, m.a.w. men wilde Nieuwland c.a. opnieuw bij Schiedam voegen, hetgeen dan ook is geschied bij K.B. van 22 december 1867, ingaande primo januari 1868. Nieuwland c.a. bleef na deze annexatie nog jaren lang zijn landelijk karakter behouden: grazende koeien, vruchtbare weiden, een spaarzame verlichting. Alleen de Officierentuin, waar concerten werden gegeven en kinderspelen gehouden, bracht enig leven in de brou- werij. (Vecvolg op pag. 2) Luxe verhuur - Trouwauto'i Stadsritten - Buitenritten Grote en kleine auto'* Geen rit te klein - Geen rit te groot. Van Hogendorpstraat 61 (Nieuwland)

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1