Nieuu/lands Historle Gestoomde Paling-reclame De allerlijnste Groene Haring De voormalige Hofstede Spieringshoek Wegens enorm succes gaan wij door met onze 98 cent per 250 gram Mgr. Nolenslaan Telefoon 6.7.0.4.5 Voor een goede Stofzuiger naar Ook Uw adres voor reparatie c o a a le Jaargang No. 3 2 Juni 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam mm DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. JSffi 3125 aooooaaoaoooaoooaoooooooooooooooo Ook deze week weer natuurlijk bij 0 G G G G G G 0 0 G Q G 0 Q G 0 G Q Autorijschool en Luxe-verhuur „CENTRUM" G. Borgesiiislaan 62, Tel. 62638, S'dam Opleiding alle rijbewijzen, verhuur zonder chauffeur, Imperial-verhuur nummers, prijs autorijles f 47.50 Scootercursus f 29.50 Op 5 UUIIHCUwS Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerete regel f 1.00; elke volgende regel f 0.25 Zoals wij reeds eerder schreven, was „Spieringshoek" wel de oudste en voornaamste bewoonde plek van de polder Nieuwland. Over dit voormalig slot of kasteel is vroeger door twee personen geschreven en wel door mr. Symon vander Sluys, raad en doctor van hertog Karel van Bourgondie en domproost van Utrecht, 14721474, die de oudste aantekeningen maakte, en door Jacob Lois, schepen van Rotterdam, die het boek schreef „Oude ware beschrijvinghe van Schieland", berustende op het Gemeente-Archief van Rotterdam, omtrent 1672 geschreven. Beide schrijvers hebben veel gemeen, maar vertonen ook hier en daar afwijkingen. Uit beide beschrijvingen hebben wij over Spierings hoek het volgende samengesteld; Jacob Lois schrijft: „Het huys Spierinckshouck is ge- legen bij de stadt van Schiedam en tussen Vlaer- dinghen aen den uytloop van de Poldervaert bij de vijf Sluysen". Als stichter van het kasteel Spierings hoek wordt door mr. Symon vander Sluys genoemd „heer Robbert, heer van Heusden ende Spieryngh". Jacob Lois echter schrijft, dat het kasteel was ge- bouwd door heer Wouter, een jongere broeder van heer Robert van Heusden, die heer van „Spieringh" was. Genoemde heer Wouter was ook op de begrafe- nis van graaf Diederik de zevende, gehuwd geweest met Aleid van Kleef en overleden in 1203. Bovengenoemde Wouter had bij vrouwe N. van Vianen een zoon verwekt, genaamd heer Jan van Heusden en Spierincks. Deze verkocht in 1229 dit „huys ende goet" aan heer Herman van Poelgeest, die in 1262 enkele gedeelten van dit kasteel liet vernieuwen en repareren. Hij wordt de eerste heer van Spierincks houck" genoemd. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten werd dit kasteel in 1351 tot de grond toe ver- woest en verbrand. In genoemd jaar behoorde dit kasteel aan heer Hugo van Spieringshoek, van wie Jacob Lois schrijft, dat hij „was een goedt capiteijn in den oorloghe van Uytrecht en om sijn vroomheyt zeer vermaert en ontsien" was. Na 1351 werd Spieringshoek niet meer als kasteel op- gebouwd en bleef als rui'ne enige jaren bestaan. Later verrees op de plaats van deze rui'ne een boerenhof- stede, omgeven door land, lanen, grachten en boom- gaarden. Deze hofstede en annex de goederen, aldus Jacob Lois, zijn bestorven op vrouwe Maria, de erf- dochter van heer Arent van Spieringshoek. Zij huwde in 1426 met heer Frederik van Nieuvelt en tot aan 1536 is deze hofstede met bijbehorende landerijen aan de familie Nieuvelt gebleven. In genoemd jaar 1536 verkocht heer Willem van Nieuvelt dit huis en goed aan mr. Vincent van Mierop, ambachtsheer van Kethel, die in 1550 te Brussel is verleden. In Brussel werd 26 april 1619 een akte verleden voor heren schepenen van deze stad, waarbij Johanna van Gindertalen, in deze gemachtigd door haar echtgenoot jonkheer Louis d'Herville, verkocht aan Diederik van Schagen, heer van Goudriaan, voor de somma van 9.600 carolus guldens van 20 stuivers; „de Hoffstadt van Spierinckhouck met graften, cinge- len, laenen, boomgaerden, boomen, getimmer ende landen daerden geleghen, groot in alles 15 margen met haeren toebehoirten ende twee broedende Swae- nen ende preeminentien gevolghe ende aencleven van- de voorscreven hoffstadt". Uit bovenomschreven inventaris van de voormalige hofstede Spieringshoek krijgen wij de indruk, dat de- zelve nog al tameiijk groot. en uitgebreid was. Boven genoemde Diederik van Schagen, heer van Goudriaen, was een zoon van heer Johan van Schagen en van Anna van Assendelft, en gehuwd met Margaretha van der Noot. Een edelman, afstammende uit het geslacht van de eerste heren van Schagen, genaamd Floris van Beijeren, graaf van Warfuse, een heerlijkheid in het land van Hesbaye, hield tot 1695 deze hofstede Spie ringshoek in leen van de heren van Wassenaar. Dit blijkt uit een akte van verlei van 28 januari 1695, waarbij genoemde jonkheer Floris van Beijeren „met halm, handt ende mondt" aan Jacob van Wassenaar, heer van Obdam; enz. opdraagt de hofstad Spierings hoek tot een wettig bezit te verklaren van Cornelis Spieringh, Raad en Havenmeester van de stad Delft. Bij publieke opveiling te Rotterdam op 8 mei 1694 had genoemde Cornelis Spieringh de hofstad gekocht van jonkheer Floris van Beijeren. Cornelis Spieringh kwam op 8 mei 1694 bij openbare veiling te Rotterdam door aankoop in het bezit van: „de Hoffstat, huijsinge, graften, cingelen, boomgaer den ende laenen, genaemt Spieringshouck, groot om trent drie mergen met nogh omtrent twaelf mergen landt, leggende aen vier partijen, met anderen haren toebehooren, gelegen in de parochie van de Ketel, bij Schiedam, met een paer oude swaenen, tusschen Vlaerdingen ende den ambachte van Ouderschie, wee- sende de voorscreve wooninghe ende landen mitsga- ders het recht van swaenen, gecocht onder meerder parthijen". (Wordt vervolgd) ciDaciooaooaaaoDODGaorjoaoaoaaoooaoa BOER ELECTRlSCHt Winnende No's vorige advertentie 1320-2101 -2201 - 3377-5103

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1