Nieuu/lands Historie .HAACK" .Fort Drogisterij W.Versteeg Herenkapsalon A. CHAB0T PLASTIC SANDAAL IS ER AL Het voormalig Huis Polderburgh Voor uw vacantie: M 2962 le Jaargang No. 5 30 Juni 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. In nauw verband met de voormalige hofstad Spieringshoek stond het voormalig „Huis Pol derburgh", omdat beide kastelen of burgten door stamverwante familien, n.l. door de fami- lie Wassenaar werden bezeten. Over de lotge- vallen van dit voormalig Huis Polderburgh worden wij ingelicht door de kroniekschrijver Symon van der Sluys en door Jacob Lois, Sche- pen van Rotterdam. Beide schrijvers noemden wij reeds bij onze beschrijving over de voor malige hofstad Spieringshoek. Hun beschrijvin- gen over het Huis Polderburgh komen vrijwel met elkander overeen, alleen Jacob Lois heeft Symon van der Sluys aangevuld. Als stichtingsjaar van het voormalig Huis Pol derburgh deze naam verklaart zich zelven: een burgh in de polder gelegen wordt door Jacob Lois het jaar 1313 genoemd. Dit jaartal stond n.l. gebeiteld op een grauw arduinen ge- velsteen, welke bij een opgraving van de funda- menten van Polderburgh in 1656 werd gevonden. P. J. Troelstralaan 85 Telef. 68429 Handige zakverbanddoosjes Plastic zeepdoos slechts 25 ct Badmutsen vanaf 75 ct Nivea Ultra olie - Ambre Solaire Sun spray, flinke bus 3.95 Op deze gevelsteen, welke ltya voet lang en 1 voet breed was. (Rijnlandse voeten) stond „Polderburgh anno 1313" en bevond zich wel acht voeten diep onder de aarde. Het huis Polderburgh werd gebouwd door heer Philip van Wassenaar, die in 1311 was gehuwd met zijn nicht vrouwe Goedelijn van Benthem. Zij toch was een dochter van Symon van Bent- hem, gehuwd met vrouwe Jacoba van Wasse naar. Heer Philip van Wassenaar noemde dit kasteel „Polderburgh", omdat het land om dit Huis lager was gelegen dan het land waarop hetzelve was gebouwd. Door Jacob Lois wordt de ligging van het Huis Polderburgh als volgt aangegeven: „Het huijs Polderburgh is gelegen op de Poldervaart tus- schen de stadt van Delft ende de stadt Schie dam op den hoeck van eenen arm van de re- viere de Schie, genaemt de Polderwateringhe, daer deese wateringhe in de Poldervaert uijt de Schiedamse Schie komt". In 1351 tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten heer Philip van Wassenaar was de Hoekse partij toegedaan heeft graaf Willem V van Holland, gesteund door de Kabeljauwse partij van Delft, het Huis Polderburgh geheel vernield. Heer Philip van Wassenaar, alsmede zijn zoon Dirk van Wassenaar, die toen 29 jaren telde, bevonden zich toen binnen Leiden. Heer Dirk van Wassenaar heeft in 1387 het Huis Polderburgh „wederom bequadem doen optimmeren met een achtcantigen toren, sijn een proper gebouw". Maar een tweede vernie- tiging stond voor de deur, toen in 1489 jonker Frans van Brederode de stad Rotterdam had ingenomen. Opnieuw gesteund door Delft heeft hij het Huis Polderburgh geheel laten afbran- den. Nadien heeft men daar geen huis meer gezien. Bezitter van het verwoeste Polderburgh met de omliggende landerijen was toen heer Jan van Wassenaar, die een grote vriend was van hertog Philip van Bougondien. Deze be- taalde aan heer Jan van Wassenaar duizend Franse kronen, met welke som Polderburgh was belast. In 1523 kwamen deze goederen aan Maria van Wassenaar, die gehuwd was met Jacob, graaf van Ligne. Deze verkocht in 1526 de goederen van Polderburgh aan mr. Vincent van Mierop, heer van Cabauw en Ambachtsheer van Kethel. Daarna zijn deze goederen verkocht aan Jacob Gerritsen, die dezelve in 1636 ver kocht aan de weduwe van Pieter Pieterzoon du Bois tot Rotterdam. Door huwelijk is in 1649 Polderburgh en omliggende landerijen gekomen aan Jacob Lois, kapitein van de burgerij van Rotterdam, gehuwd met juffrouw Eva van Min- gebeeck, mede erfgenaam van de weduwe Pieter Pieterszoon du Bois bovengenoemd. Jacob Lois liet de fundamenten van het Huis Polderburgh gedeeltelijk opgraven en bloot leggen, bij welke gelegenheid hij bovengenoemde gevelsteen vond. Zijn beschrijving over dit Huis Polderburgh eindigt Jacob Lois met de volgende woorden: „In den jaere 1658 is dit goet van Polderburgh groot zes margen dry hont en een en twintig roeden lants, verkocht aen heer Willem Nieu- poort, gewesen ambassadeur in Engelant ende Schoonheids-specialiste van Lllijk Piersonstraat 62 -- Nieuwland Algehele Gelaatsverzorging Lichaamsmassage - Manicure Behandeling volgens afspraak rentmeester van de Reeckenkamer van Hollant, pensionnaris der stadt Schiedam; hij bezit nu deese goederen anno 1672". In 1672 werd Willem Nieupoort als pensiona- ris van onze stad afgezet en dit ambt onbezet gelaten tot 1679, in welk jaar mr. Gregorius Blaeu tot Pensionaris werd aangesteld. Volgens het Aardrijkskundig Woordenboek van Van der Aa behoorde de grond van het voormalig Polderburgh aan de Hollandse Spoor- wegmaatschappij. L. A. Abma. Draag bij Uw modern kostuum of combinatie het moderne model Coupe St. Cyr, Horizon, Rond Point of Coupe Italier. is gediplomeerd op al deze modellen P. J. Troelstralaan 59 Daaraan kan niets tippen. De ideale Iuchtige dracht. Geen zoolreparatie van voorjaar tot herfst door de SANDAAL ook op hetlostrappen van de gepatenteerde rubberzool DE STERKE, AFWASBARE y.af f 3.50 UUItllllll IEUW Kantooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20- 23 uur. Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20 991 Telefoon 63056 Sandaal is de K.E.S-zegels REMBRANDTLAAN 66 TELEFOON 68533

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1