Nieuu/lands Historie P. WIJSBR0EK V.W. busjes en Opel Rekords Autoverhuur zonder chauffeur Wlie vroeger in het Nfeuu/land woonden BANKETBAKKERIJ Garage de Koster Damlaan 1 NIEUW MATERIAAL Tel. 67344 - 63600 - 67421 gevestigd sinds 1934 Schoonheids-specialiste E. van Luijk PiersonStraat 62 Nieuwland Algehele Gelaatsverzorging Lichatfmsmassage - Manicure Behandeling volgens afspraak le Jaargang No. 9 25 Augustus 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministrateDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20- 23 uur. Drukkerij: Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. JNfe 809 Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20 Na de beschrijving van eenige buitenplaatsen voormaals in het Nieuwland gelegen men denke hierbij aan Spieringshoe'k en Torendijk kan het ons niet onverschillig zijn iets te ver- nemen betreffende de personen, die vroeger hun woonplaats in dit voormalig ambacht hadden. Wij hebben al reeds de opmerking gemaakt, dat igenoemd ambacht geen kerk en geen school bezat. Ook een plaats voor hen, die in dit am bacht stierven, tot laatste rustplaats te dienen ontbrak. Hiervoor was men aangewezen op de stad Schiedam of het dorp Kethel. Zo vindt men in de doopboeken van de paters Domini- canen te Schiedam de doopsels genoteerd van de kinderen, welke in Nieuwland waren ge- boren. Een andere vraag werd ons gesteld, n.l. hoeveel zielen Nieuwland telde tijdens de acht- tiende eeuw. Ook op deze vraag moeten wij he- laas het antwoord schuldig blijven, omdat nu eenmaal de bescheiden daartoe op het Gem. Archief ontbreken. In ons artikel over het gerecht van Nieuwland hebben wij geschreven, dat dit gerecht was samengesteld uit een sohout en vijf schepenen, alsmede een secretaris, een ambachtsbewaar- der en een gerechtsbode. Tevens merkten wij daarbij op, dat aan de schout en twee schepe nen was opgedragen het verkopen van lande- rijen, weilanden en boerenhuizen. Maar dit ge recht van Nieuwland had nog meerdere taken te vervullen, bijv. die van de huwelijkse zaken, want burgerlijk kon men in Nieuwland trou- wen. Wij zullen dit door een voorbeeld toe- lichten: „Op 15 September 1731 aldus de akte van ondertrouw is bij ons ondergeschrevenen, Sohout en Gereghte der Heerlijkheijt Nieuw land in ondertrouw ontfangen: Tieleman Janse Gommers, meerderjarigh jongman, wonende in 's-Graveland en geboortigd tot Buijl in de Meijerij van 's-Hertogenbosch, en Anna Marya Abt, meerderjarighe jongedochter, geboortigh tot Sypra onder Munsterland, en meede wo nende in 's-Graveland". Genoemde bruid en bruidegom werden prime oktober 1731 in het huwelijk verbonden. Voor een kerkelijk huwe- lijk moesten zij echter naar Schiedam of Kethel. Dergelijke akten van ondertrouw kan men in het protokol van het gerecht van Nieuwland van diverse familien vinden, zoals bijv. van de familie Arkesteijn, Van der Burg, Van der Cijs, Houbraken, Lansbergen, Oosterveer, Suijker enz. Zoals wij boven schreven, had Nieuwland geen eigen begraafplaats. Toch moesten de over- ledenen van Nieuwland aan het gerecht van dit ambacht worden opgegeven, waarvoor dan grafrechten moesten worden betaald, berekend naar de klasse waarin de aangifte werd ge- daan. Wij zullen dit door een akte verduide- lijken: „Den 10. Maart 1725: Abraham Maan geeft aan het Lij'k van Neeltje Pieters Akkersdijk, huijs- vrou van Arij van Lugtigheid, in de Classis van drie gulden". Gebeurde het nu, dat de gestorven persoon on- gehuwd was, dan moest daarvoor dubbel tarief worden betaald, zoals blijkt uit onderstaande akte: „Den 29. Januarij 1731: Willem van Leeuwen, wonende int Nieuwland, geeft onder de Classis van drie gulden aan, het lijk van Lijsbet Pie- terse Berghman, bejaarde doghter, overleden int Nieuwland. En voor dat de selve ongetrouwt gestorven is, gelijke drie gulden". Uit bovenstaande akte blijkt tevens, dat men ook in de achttiende eeuw geen medelijden had met vrijgezellen. Nog een andere taak was aan het gerecht van Nieuwland voorbehouden, n.l. het benoemen van voogden. Ook hiervan zul len wij een akte laten volgen: „Den 27. Januarij 1731: zijn tot voogden ge steld over Liedewij Gerrits Bergman, nagelate minderjarige doghter van wijlen Gerrit Pie- Nt111 yI I I 1 I I I I tI II I I I I II II I I 1 1/ Wie zich wreekt over een belediging, stelt zich op een lijn met zijn vijand; door hem te vergeven stelt men zich boven hem. f I I I I 1 I I tTF H I M II I I I I I I I I 11 I terse Bergman, en meede erfgenaam ab intestato d.w.z. bij versterf, want Lijsbet Pieters Bergman had geen testament nagelaten van Lijsbet Pieters Bergman overleden int Nieuwland: Cornells Teunisse Block, wonende tot Schiedam en Willem van Leeuwen, wo- Schiedamseweg 10 Telefoon 63576 SCHIEDAM-KETHEL nende int Nieuwland, en dat met zoodanige magt als voogden na reghten competerende zijn en gegeven kunnen werden". Tegen het einde van de achttiende eeuw drong ook in het Ambacht Nieuwland het patriot- fisme door. Hoewel ons uit de jaren 1787 tot januari 1795 geen bijzonderheden bekend zijn, is het wel opmerkenswaardig, dat de Vroed- schap Isaac Tromer als Vroedschap in 1787 werd gecontinueerd, dus Oranjegezind was en tegen het einde van 1794 zijn functie als Secre taris van Nieuwland nederlegde, omdat de patriotten het hem een beetje lastig maakten. Wij hopen in een volgend artikel meerdere bij zonderheden betreffende het vrijmaken van Nieuwland van Schiedam te kunnen mede- delen. L. A. Abma.

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1