Nleuw/lands ttistorie wsmwrn A. v. 0VERVELD Slijterij en Wijnhandel „NIEUWLAND" Nieuwland in de Franse tijd. Auto's zonder chauffeur Nieuwe wagens TUSSEN KERK EN STADHUIS TER BRAAK HET BETERE SPORTHUIS Turn- en Ballet kleding De bekende interlandspeler Tonny v.d. Linden zogt: Het sterkste! Het bestel Het voordeligste Groot en klein Alleenverkoop Sporthuis TER BRAAK ze zitten fljn TUSSEN KERK EN STADHUIS TER BRAAK HET BETERE SPORTHUIS v.a. f 7.- per dag 7ct per km Sigarenhandel en Reisbureau P.J. Troelstralaan 31 Schiedam Tel 63037 PARKWEG 332 SCHIEDAM TELEFOON 67659 Door omstandigheden kon Rijnbende's bessenfee onze zaak niet bezoeken. Maar gelukkig ontvingen wij wel Rijnbende's nieuw rood prijs per 1/i liter f 7.0S Gratis pH,S per V" liter 1 3,70 thuisbezorging De zomer in uw glas m le Jaargang No. 10 8 September 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam KantoorurenDagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 uur. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20 Dit is belangrijkDe Quick rubber- zool is zonder spijkers bevestigd aan de voetbalschoen en heeft een leren teenstuk. Dit teenstuk, dat al- tijdaan de grootste slijtage onderhe- vig is kanmakkelijkvervangenwor- den door iedere schoenhersteller. Daar Neiuwland zo dicht in de omgeving van Schiedam ligt, kan het ons geen verwondering baren, dat de ingezetenen van deze heerlijkheid iets overnamen van de leuzen door de patriot- ten van onze stad op hun diverse samenkomsten gepropageerd. Vooral twee ingezetenen van onze stad, de heren dr. Jacobus van Water- schoot en Adrianus Meijer, hadden een groot aandeel in de vrijmaking van Nieuwland. Voor al Adrianus Meijer, een vurig patriot die tijdelijk in Nieuwland -heeft gewoond wist de ingezetenen van genoemde heerlijkheid voor de leuze: „vrijheid, gelijkheid en broederschap" te begeesteren. Ook in Nieuwland wenste men niet langer onder de voogdij van de Schiedamse regenten te staan. De heer Isaac Tromer be- greep dan ook dat hij onder deze omstandig- heden beter als schout en secretaris van Nieuw land kon bedanken. Wie was Isaac Tromer? Isaac Tromer, geboortig van Breda, kwarn 19 april 1760 naar SChiedaim, waar hij op genoem de datum -het Groot Burgerrecht verkreeg, d.w.z. dat' hij in aanmerking kwam voor een plaats in het bestuur van onze stad. En inder- daad geschiedde dat ook vijf jaren later, want op primo rn-ei 1765 werd 'hij benoemd tot lid van de Vroedschap van Schiedam, in wel-ke functie -hij 30 oktober 1787 werd gecontinueerd, d.w.z. zijn lidmaatscha-p in de Vroedschap mocht voortzetten. Hij moest daarbij -de eed van trouw aan Oranje afleggen. Isaac Tromer is tweemaal gehuwd geweest en wel Voor de eerste maal met Catharina Jo hanna Braad, die ons verder niet bekend is. Na haar overlijden trad hij 25 juli 1784 voor een tweede maal in het huwelijk met Carolina Jacoba den Lille. Zij was weduwe van mr. Hendrik van Bulderen, in zijn leven raad en oud-burgemeester van Schiedam. Dit tweede huwelijk van Isaac Tromer werd aan -huis ge- sloten, hetgeen bewijst, -dat hij tot de eerste notabelen van onze stad behoorde. Op 6 mei 1795 bedankte de heer Tromer als schout en secretaris van Nieuwland en 's-Gra- veland en van Oud-Matenesse, als secretaris van Nieuw-Matenesse, als stacLhouder van de lenen van de huize Matenesse en Riviere en als dijkgraaf van Frankeland. Men ziet 'hier uit, dat genoemde heer Tromer vele functies be- kleedde. De archieven van Nieuwland depo- neerd'e hij ten Raadhuize van Schiedam. Van de door hem ingeleverde besoheiden ontbreken er tihans vele, o.a. resolutieboeken en nagenoeg alle losse stukken, aldus een verklaring van de heer N. J. M. Dresch, in zijn leven Archivaris te Schiedam. Zo waren dan door de heer Isaac Tromer de archieven van de heerlijkheid Nieuwland op het Raadhuis van Schiedam gedeponeerd, al- waar zij door de burger Adrianus Meijer, die zich als secretaris van genoemde heerlijkheid had opgeworpen, onder zijn berusting werden genomen. Kort voor 1797 heeft hij deze archie ven aan de secretaris dr. Jacobus van Water- schoot overgegeven. Op 14 mei 1795 gaf dr. Jacobus van Water- sohoot aan de Provisoire voorlopige) rege- ring van Schiedam kennis, dat hij als schout en Adrianus Meijer als secretaris van Nieuw land waren opgetreden. Tevens gaf hij de na- men van vijf nieu-we schepenen op. Men begrijpt dat dit -bericht de president van het voorlopig stadsbestuur niet prettig in de oren klonk. Daar verliepen echter nog enige maanden, voor aleer op deze kennismaking kon worden gereageerd, want onze stad had nog veel moeilijkheden te overwinnen tot vorming van een eigen munici- paliteit. Plofseling lezen wij1 dan in de notulen van de municipaliteit van onze stad van 28 april 1796 (inv. no. 2810, -biz. 308) het volgende: In de vergadering van bovengenoemde datum deelde de burger Adrianus Meijer mede, dat de schout van Nieuwland, dr. Jacobus van Water- schoot, had kunnen goedvinden om zonder voorkennis aan dit stadsbestuur „en dus eigener authoriteit", op 13 april te doen een oproeping van sommige ingezetenen van genoemde heer lijkheid Nieuwland en 'door dezelve tegen primo mei aanstaande te doen benoemen nieuwe leden voor het gerecht, als mede een nieuwe secre taris en zulks in plaats van de thans fungerende iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinuiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiilll^

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1