TT Nieuu/lands 7 jaar In Nieuw/land A. v. 0VERVELD X J 1953 1960 750 Nieuwland in de Franse tijd (III) Auto's zonder chauffeur Nieuwe wagens 250 gr. Roomboterkoekjes f 1.10 N 250 gr: Gesort. koekjes 10.79 le Jaargang No. 12 6 oktober 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministrateDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 unr. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 uur. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Uit ons vorig artikel is genoegzaam gebleken, das de Municipaliteit van Schiedam zich nog altijd als ambachtsheer van de heerlijkheid Nieuwland beschouwde. Deze mening werd echter niet gedeeld door de beide burgers dr. Jacobus van Waterschoot en Adrianus Meij- er, die zich in de maand mei 1795 aan het hoofd van genoemde heerlijkheid hadden ge- steld. Vandaar dat zij, ondanks het protest van de municipaliteit van onze stad, toch de verkiezing van een nieuw bestuur voor de heerlijkheid Nieuwland lieten doorgaan. Inmiddels verscheen er een antwoord van het Provinciaal Comite van Holland op het re- kwest van de vergadering van 29 april 1796 van de municipaliteit alhier (zie inv. no. 2810, biz. 369). Dit antwoord, een extract uit de re solution van hun vergadering van 9 juni 1796, bevatte een dispositie beschikking). waar- in aan de Schout van Nieuwland, Jacobus van Waterschoot, werd gelast bij publikatie de gezamenlijke stemgerechtigden opteroepen tot het verkiezen van een nieuwe schout, sche- penen en secretaris, alles overeenkomstig het reglement voor het Provinciaal bestuur gear- resteerd. Men ziet uit bovenstaande, dat de handelin- gen door Jacobus van Waterschoot op 1 mei 1796 gepleegd volkomen in overeenstemming waren met de besluiten van het Provinciaal bestuur en dat zal van Waterschoot ook wel geweten en onderzocht hebben. Alleen de dispositie kwam een maand te laat, toen de verkiezingen in Nieuwland reeds achter de rug waren. Toch was de municipaliteit van onze stad het niet geheel eens met de zienswijze van het Provinciaal bestuur. Want in haar vergade ring van 16 juni 1796 werd na deliberatie besloten genoemd extract voor notificatie aan aantenemen en voorts een kopie van hetzelve in handen te stellen van het Comite van alge- v.a. f 7.- per dag 7ct per km Sigarenhandel en Reisbureau P. J. T roelstralaan 31 Schiedam Tel 63037 meen Welzijn alhier, met last aan genoemd Comite de nodige aandacht aan de inhoud van genoemd extract te willen schenken, op- dat aldus ten voile werd voldaan aan de in houd van het decreet van het Provinciaal Co mite. In de vergadering van de municipaliteit van Schiedam van 28 juli 1796 (zie inv. no. 2811, biz. 27) bracht het Comite van algemeen Welzijn betreffende bovengenoemd extract het volgend verslag uit; Aan de last van het Provinciaal Comite vol- gens het in hun handen gesteld extract, n.l. bij publikatie een nieuwe verkiezing te houden in Nieuwland, was tot heden nog niet vol daan. Het genoemd Comite van algemeen Welzijn had ook een van de gerechtsboden naar de schout van Nieuwland afgevaardigd om dezelve te vragen, wanneer hij aan de last van het Provinciaal Comite zou voldoen, waarop door Jacobus van Waterschoot werd geantwoord: „dat hij er liefst niet op verkoos te antwoorden en dat hij begreep, dat de Mu nicipaliteit er geen boodschap meede had.'' M.a.w. daar heeft de municipaliteit niets mede te maken. Bovengenoemd antwoord van de schout Jaco bus van Waterschoot viel bij de municipaliteit van onze stad niet in goede aarde, want daar werd besloten van dit antwoord en de in deze gehouden wordende contenantie hou- ding) van de gemelde schout Van Water schoot kennis te geven aan het Provinciaal Comite van Holland. Eerst na twee maanden werd door genoemd Comite op deze kennisge- ving geantwoord. In de vergadering van de municipaliteit van onze stad van 29 September 1796 werd in behandeling genomen een ex tract uit de resultaten van het Provinciaal Comite van Holland van 19 September (zie inv. no. 2811, biz. 89). Dit extract was een dispositie maar dan ook een breder om- schreven op het rekwest van 28 april 1796 en omvatte een viertal punten, waarin werd goedgevonden en verstaan; Ten eerste: „aan de ingezetenen van de Am- bagtsheerlijkheid Nieuwland cum annexis op gronden der Publicatie der Provisioneele Re- praesentanten in dato 6 maart 1795 toe te kennen het onvervreemdbaar recht om derzel- ver eigen en plaatselijke Regeering te verkie zen, zonder dat het nodig zij daar omtrent van de geweezene Ambagtsheeren of geconstitu- eerde magt eenige permissie te verzoeken," Hadden de heren van de municipaliteit van Schiedam, toen zij begin april 1796 van de schout Van Waterschoot bericht ontvingen van een aanstaande verkiezing van een nieuw bestuur voor de heerlijkheid Nieuwland, nu eerst maar die publikatie van 6 maart 1795 geraadpleegd, dan hadden zij niet zo hoog van de toren behoeven te blazen. Over de volgende punten van genoemde dis positie, welke ook belangrijk zijn, in een vol gend artikel. L. A. Abma. Ons streven is om in dit nieuwe winkeljaar U een nog grotere service te bieden en onze kwaliteit steeds hoger op te voeren. Wij hebben om die reden enige verandering in onze winkel aangebracht, welke U beslist eens moet komen zien. FEESTRECLAME VAN 6-10 OKT.: Vlaardingerstr. 7, Tel. 68012 EXTRA RECLAME OP ZATERDAG 8 OKT.: P. J. Troelstral. 1. Tel. 67744 5 tOHipOUCeS HI. slagrOOITl f 0.79 Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine an nonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20 (vrije keus) ft

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1