Nieuw/lands Historie Gebroeders Simons ,Tussendijken' Nieuwland in de Franse tijd (IV) Stikkerij voor reparatie jassen, tassen, enz. Ook Uw was naar 13A/if umt Lb Piel fcaud! Th. ENGERING M 3500 ITAL. IMPORT NYLON SPECIAAL Hakjes vanaf f 2.25 Leder vanaf t 1.75 Sinds 1929 ALLE REPARATIE DIRECT KLAARH Broersveld 12 Telefoon 6.68.40 gesloten L. A. Abma. WASSER1J Hudsonstraat 111-113 Telefoon 38857 Rotterdam 7 Autorijschool en Luxe-verhuur „CENTRUM" Zelfklevende tochtstrip 20, 24 en 35 ct p. m. Dorpelstrips 1.85 p. st. „Ellen" tochtstrip 1.10 p.m. le Jaargang No. 13 20 oktober 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woengdag en Vrijdag van 20-23 uur. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonoeg „Vraag en Aanbod", eerste regei 0.50; elke volgende regel f 0.20 Zoals wij in ons vorig artikel schreven, bevatte de dispositie van het Provinciaal Comite van Holland van 19 September 1796 vier punten. Het eerste punt hebben wij reeds behandeld. Maar ook de drie volgende punten zijn belang- rijk voor de historie van Nieuwland. Bij deze dispositie was uitgenomen het reeds genoemde eerste punt, vervolgens nog goedgevonden en veretaan Ten tweede: „aan de op gronden van de voor- screve publicatie verkozen Regeering toe te ken- nen de macht om zodanig persoon, als dezelve geschikt oordeelt, aantestelien tot Secretaris". Ten derde: „de gedane verkiezing op den 13en april 1.1. als conform de voorscreve publicatie gedaan, ten vollen te approbeeren(goedtekeuren) en dienvolgende ieder een, die zulx zouden mo- gen aangaan, te gelasten derzelver ordres en beveelen te gehoorzamen", en Ten vierde: „de aanstelling van J. van Water- schoot als Schout en Secretaris aldaar goedte- keuren, en dienvolgende de geweeze Secretaris Adrianus Meijer te gelasten om ten spoedigsten en uiterlijk binnen veertien dagen alle de papie- ren, gelden, charters en documenten tot de Se- cretarie van Nieuwland cum annexis behoorende, aan denzelven tegens behoorlijke re§ue of qui- tantie volgens inventaris Overtegeven". Uit het derde punt van bovengenoemde dispositie blijkt, dat het Provinciaal bestuur van Holland bij zijn decreet zich hield aan de verkiezing van 13 april 1796, zoals deze door de schout Jacobus van Waterschoot aan de municipaliteit van Schie dam was bekend gemaakt. Aan de vier boven genoemde punten van de dispositie werd nog toe- gevoegd, dat de surcheance en verdere orders van genoemd Comite waren opgeheven en buiten effect gesteld, m.a.w. de zaak was hiermede afgedaan: Nieuwland c.a. was een zelfstandige municipali teit. Maar zo dacht de municipaliteit van Schiedam er niet over. Men was in de vergadering van de municipale raad verbaasd over de gang van zaken en de houding van het Provinciaal Comite inzake de verkiezing van een municipaliteit voor de stadsheerlijkheid Nieuwland was niet goedtekeu- ren. De vergadering van de miunicipale raad sprak in deze van een verregaande in het oog lopende ongelijkheid in het nemen van besluiten door dit Comite. Na deliberatie werd dan ook goedgevonden en verstaan de intentie van het Provinciaal bestuur intewinnen en bij ontstente- nis van hetzelve onverwijld het besluit te verzoe- ken, dat alles mocht blijven „in Staate en sur cheance", m.a.w. dat alles mocht blijven zoals het was voor 1795. Aldus werd aan het Provinciaal bestuur van Holland verzocht. Op dit verzoek werd primo oktober 1796 door het Provinciaal bestuur van Holland het volgend decreet uitgevaardigd „Is gelezen een extract uit de decreeten van het Provinciaal bestuur van Holland van den lsten dezer maand, houden d elast op het Provinciaal Comite, om met opzicht, tot de oproeping der Ingezetenen en verkiezing van een nieuwe Muni cipaliteit van Nieuwland, breder vermeld onder de Notulen dezer vergadering van den 29 Sep tember 1.1. dezelve zaak op de best mogelijke wijze te termineren =eindigen)". Bovengenoemd extract uit de decreten van het Provinciaal bestuur van Holland werd in de ver gadering van 13 oktober 1796 in behandeling genomen en na deliberatie voor notificatie aange- nomen (inv. no. 2811, biz. 104). Uit bovenomschreven extract uit het decreet van het Provinciaal bestuur van Holland van primo oktober 1796 blijkt afdoende, dat Nieuwland c.a. vanaf die datum een eigen, van Schiedam onaf- hankelijke municipaliteit is geweest. Het is ech- ter jammer, dat de resolutieboeken over de perio- de 1796 tot 1813 zijn verloren geraakt. Slechts drie losse stukken, betreffende de verponding van de diverse landerijen van dit driepolderge- bied, worden in het Archief van Nieuwland alhier bewaard. Zoals wij reeds eerder schreven, waren de landerijen het eigendom van personen, die buiten Nieuwland woonden, o.a. de familie van der Burch uit Delft, dr. Jacobus van Waterschoot (van de Gracht) uit Schiedam enz., alsmede van de gemeente Schiedam en van het weeshuis aan de Aohterweg alhier. Deze landerijen werden ver- pacht aan de ingezetenen van Nieuwland c.a. Bekend is ook en wij schreven daarover in een van de vorige artikelen, zie Nieuwland-nieuws van 25 aug. 1960 dat de Katholieke familie Van der Burg landerijen behorende tot „Spie- rignshoek" in pacht had, dat een Suijcker op hui- ze„Spieringshoek" heeft gewoond, en dat de fami lie Lansbergen het „Ruige Huiske" in pacht had. FIRMA WOUDENBERG G. Borgesiuslaan 62, Tel. 62638, S'dam Opleiding alle rijbewijzen, verhuur zonder chauffeur, Imperial-verhuur Geen nood, wij hebben Rubensplein 20a Tel. 69701 P.J. Troelstralaan 113; Tel. 63031 SCHIEDAM

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1