Nieuu/lands hfstorie BIJ I V.W. busjes en Opel Rekords OLIE EN KOLEN 1 I Albers Zonen 1 Autoverhuur zonder chauffeur 5 1 op huishoudelijk gebied le Jaargang No. 14 3 november 1960 Verschijnt olke 14 dagen Redactie en Administratie: Drukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Drukkerij: Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. 2069 Nieuwland in de Franse tijd (slot) Zoals wij reeds eerder schreven, zijn er uit de periode, dat Nieuwland c.a. van 1796 tot 1811 een zelfstandig bestuur en een eigen rechtspraak had, geen resolutieboeken aan- wezig. Dit is wel erg jammer. Ook de losse stukken zijn nagenoeg alle verdwenen. Slechts* drie losse stukken, van welke er twee betrekking hebben op de verponding zie ons vorig artikel zijn nog in het Gemeente-Archief aanwezig. Van deze drie losse stukken dateert het eerste uit 1795, dus uit de periode, dat Nieuwland c.a. zich had vrijgemaakt van Schiedam. Als secreta- ris van de in wording zijnde municipaliteit fungeerde de burger Adrianus Meijer, die als zodanig alle archieven van Nieuwland c.a. onder zijn berusting heeft gehad en deze op het einde van 1796 of in het begin van 1797 aan de nieuwbenoemde secretaris, dr. Jacobus van Waterschoot, heeft overhan- digd. Bovengenoemde verpondingslijst van 1795 (inv. no. 204) bevat niet veel bijzonderhe- den. Zij vermeldt alleen de namen van di verse personen, die bezitters waren van de landerijen in dit driepoldergebied gelegen en die wij in ons vorig artikel reeds hebben vermeld. De nu volgende verpondingslijst dateert van 6 oktober 1803 (inv. no. 201) en vangt als volgt aan: ,,Alzoo bij het 57ste Articul der Acte van Staatsregeling is gestatueerd vastgesteld)dat de tegenwoordige Belas- tingen zullen blijven op den voet, zoo als dezelve thans in ieder der Departementen plaats hebben enz." Dan volgen de namen van de belastingplichtigen, zoals in de vori- ge lijst. Aan het slot wordt er op gewezen, dat de verpondingsgelden in twee termijnen moesten worden afgedaan, zoals wij in ons vorig artikel hebben medegedeeld. Het derde en laatste losse stuk dateert uit 1810 en is een schrijven van de schout-se- cretaris dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht zijn familienaam bleef nadien zo van Nieuwland c.a. aan ,,Zijne Door- luchtige Hoogheid den Prins Aartstresorier des Rijks Algemeene Stedehouder van Z.M. den Keizer in HollandUit dit schrijven blijkt, dat de Gemeente Nieuwland, Kort- land en s-Graveland ,,geene fondsen of in- komen hoegenaamd heeft", weshalve aan genoemd bestuur van Nieuwland c.a. was vergund twee additionele stuivers, d.z. bij- gevoegde stuivers op de verpondingsgelden te mogen heffen, maar dat dit oktrooi einde december 1810 kwam te expireren, d.w.z. zou aflopen. De supplianten verzochten derhalve verlen- ging van dit oktrooi ,,ten einde daardoor in staat te zijn om in de behoeftens der Ge meente te kunnen voorzien". Uit dit schrij ven blijkt overduidelijk, dat de financiele toestand van de gemeente Nieuwland c.a. niet zo rooskleurig was. Of het verzoek werd ingewilligd, weten wij niet. Op 31 december 1803 zond het Gemeente- bestuur van Nieuwland c.a. aan het De- partementaal bestuur van Holland een ont- werp-reglement in voor ,,de civiele recht- bank van Nieuwland c.a." Zoals wij reeds eerder schreven, werd de rechtspraak in Nieuwland c.a. uitgeoefend door de schout en vijf schepenen. De schout was tevens secretaris van dit rechtscollege. Genoemd ontwerp-reglement werd 28 maart 1804 door het Departmentaal bestuur van Holland be- krachtigd. Volgens art. 1 van dit reglement oefende het gerecht alleen de civiele", d.w.z. de burgerlijke rechtspraak uit en moesten de ,,criminele", dat zijn de straf- reehtelijke zaken worden bercht door ,,de Hooge Vierschaar van Delfland". Door de heren schepenen met de heer schout als voorzitter, werd ook de vrijwillige recht spraak behandeld, d.w.z. dat voor hen ak- ten van transport werden gepasseerd of hy- poteken gesloten. Ook waren zij belast met de huwelijkse zaken en met de aangifte van overledenen. Wij laten hieronder een paar voorbeelden volgen: ..Ondertrouwd te Nieuwland 24 april 1806: Andries Evers, een jongeman, met Marga- retha Zeb, een jongedochter, gehuwd te Nieuwland". Het kerkelijk huwelijk had te Schiedam of elders plaats. ..Aangegeven om begraven te worden 16 april 1811: het lijk van Jan Wilgers, ge- woond hebbende in het Nieuwland." De ter- aarde-bestelling moest elders geschieden. In 1811 had de ontbinding van de schepen- bank van Nieuwland c.a. plaats. Op 2 mei 1811 werd door de vrederechter later kantonrechter van het kanton Schiedam en diens griffier het rechterlijk archief van Nieuwland c.a. verzegeld ten huize van de schout, Jacobus van Waterschoot van der Gracht te Schiedam. L. A. Abma. #DE WINTER IN AANTOCHT 1 BESTEL VROEGTIJDIG UW Telefoon 66478 - 30714 - 58834 J NUTTIGE WENKEN Bij een nieuwe braadpan (vooral gietijzer) strijke men wat olie op de binnenbodem. Al leen natuurlijk bij het eerste gebruik, dit be- reidt het emaille tot hoge temperatuur. Zet nooit een pan ledig op het vuur. Schrapt nooit het emaille, en roer ook nooit de spijzen met een hard of snijdend voerwerp. Vermijdt plotselinge afkoeling! Dus niet zo van het vuur onder de kraan en vullen met koud water om de korstjes te laten weken. En ook niet plaatsen op het koudt aanrecht. Wanneer er toch korstjes op de bodem ach- terblijven, laat deze dan gerust enige tijd we ken met warm water. En reinigt vervolgens met 'n nylon sponsje. Gebruik nooit bijtende middelen! Weet u, hoe u een babyflesje of iets dergelijks goed reinigt binnenin? Kapotte eierbastjes in uw flesje en wat warm water. En nu maar flink schudden! NIEUW MATERIAAL Garage de Koster Tel. 67344 - 63600 - 67421 Damlaan 1 gevestigd sinds 1934 KUUILMMEUIVS Kantooruren Dagelijks Tan 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag Tan 20-23 uur. AdTertentietarieTen op aanTraag. Tarief kleine annonoea „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke rolgende regal f 0.20 jlllllilllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllUliiii^ J. ALBERS Schaperlaan 55 j

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1