laa ICO Boerenleenbank Kethel J. J. VERSPEEK Electro-fechniek Ns .2591 iwoA LedeAzen Stuurt nu alvast Uw verlanglijstje aan ons op BANKET- BAKKERIJ Z W ALU WL A AN 101 (hoek Schiedamseweg) POSTREKENING 381611 TELEFOON 65325 Wij helpen St. Nicolaas en bezorgen allerlei electrische apparaten op 5 dec of eerder p.a. Schied.weg 19 (J. Vlugman) - Tel. 6S331 -66699 Verzorging van installatie-, reparatie- en onderhoudswerken le Jaargang No. 15 17 november 1960 Verschijnt elke 14 dagen IBNIUHM Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 nur. Maandag, Woenedag en Vrijdag van 20-23 uur. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarief Kaboutertjes20 woorden fl.-. Verschijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel TTWTTTTTWTTWTTT Het was warm in de keuken, warm en gezellig. Herlijke geuren stegen op rondom het fornuis. Uit de huiskamer klonken kinderstemmen, die vol vuur de oude, vertrouwde liedjes zongen. „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan, Hij brengt ons Sint Nicolaas ,,Nou", zei moeder de Bruin, terwijl ze een weer- barstig krulletje van haar verhitte voorhoofd wegblies, „ik wou, dat die stoomboot voor mij ook een Zwart Pietje meebracht, als hulp in de huishouding!Had ik het fijn wat minder druk!" Tegeijk greep ze de grote steelpan van het gas en begon de borstpaat in de kaarstaande vormen te gieten. Het ging prachtig, precies de juiste dikte en kleur. Zachtrose glanzend lagen de harten op het granieten aanrecht. Moeder stond er tevreden glimlachend even naar te kijken. 't Was toch wel de moeite waard, vond ze. Ze zette de pan onder de heetwaterkraan. Exen uitspoelen voor de volgende ronde. Op een hoekje van het aanrecht lag de krant met het recept. Een goed recept, een beetje ge- duld en kijk eens wat een resultaat! Natuurlijk had ze de borstplaat ook in de winkel kunnen kopen. Maar je wilt toch zelf ook iets maken, voor Sinterklaasavond. En bovendien, met vijf kinderen moetje zuinig zijn! Ze las het recept nog even over. 500 gram suiker, iy2 dl. water (of water en melk), 1 flesje essence, smaak naar believen, of wat koffie-extract, of 20 gram cacao (voor chocolade-borstplaat). Neem een stevige, ijzeren of goed-geemailleerde pan. Doe daarin de suiker en het water. Laat deze oplossing inkoken, tot een druppel, die van de lepel valt, een dunne rdaad trekt. Neem de pan van het vuur, roer er in tot de massa doorschijnend is geworden. Voeg er dan de essence bij. Laat de borstplaat wat opstijven en giet ze dan snel in de vormen, die u tevoren hebt ingevet met wat boter. Ook het aanrecht (of een plat bord) dient met boter te worden ingesmeerd, heel dun natuurlijk. Als de borstplaat hard is geworden, zet u de vormen op hun kant en laat ook de onderkant drogen. Voor chocolade-borstplaat roert men eerst de cacao door de suiker, zodat er geen klontjes meer zijn en giet daarna het water erbij. In 't hartje van Kethel treft U voor fijn gebak, koek cn chocolade Schiedamseweg 10 - Tel. 63J76 Voor koffie-borstplaat neemt men koffie-extract in plaats van water. Moeder zette de pan weer op het vuur en maak- te de vormen van de rose lekkernij voorzichtig los. Uit de huiskamer klonk weer gezang. Zij neu- riede mee, terwijl ze zich naar de oven boog, om haar andere baksel te controleren. Een heerlijke geur van gevulde speculaas verspreidde zich door de keuken. Er werd gebeld, tweemaal. Dat moest de buur- vrouw zijn, die natuurlijk nieuwsgierig was naar de resultaten van de bakkerij. „Daag, wat ruikt het hier lekker! Zeg, is dat nou moeilijk?" ,Och welnee," lachte moeder. „Die borstplaat, dat weet je nog wel zeker, je hebt het recept. En die speculaas is al erg eenvoudig: je koopt een pak, waar alles -ant en klaar in zit en doet precies wat er in de gebruiksaanwijzing staat. Jij kunt het ook, hoor!" „Ja, maar dan moet ik weer helemaal naar de stad, dat duurt zo lang en ik kan de baby toch ook niet alleen laten, zo lang?" Buurvrouw keek sip neer op de onschuldige suikerharten. „Naar de stad? Waarom? Moet ik jou de win- kels in Nieuwland nog wijzen? Je woont hier langer dan ik, zeg!" ,,Maar verkopen die dan van die pakketten om te bakken „Ach meid, jy leest de krant niet!" Moeder pakte het blad van het aanrecht. „Asje- blieft! Hier, helemaal vol advertenties van win- kels, die vlak bij zijn. Je hoeft helemaal niet naar de stad, alles wat je maar wenst kun je hier kopen. En als je de snoeperij liever kant en klaar koopt, wie belet je? Kruideniers en banketbakkers zijn hier ook. Jij gaat ook iedere middag met de baby wande- len, waarom ga je niet eens in Kethel kijken? Dat is een mooie wandeling en er zijn daar zulke leuke winkels!" De chocolade-borstplaten lagen intussen op het aanrecht. ,,Kijk," wees moeder. ,,Heb je al wat gekocht voor de kinderen? Ik heb toch zulke mooie pop- pen gezien, en helemaal niet duur! Hier is een advertentie ervan. Ze hebben ook van die echte teddyberen, mijn tweelingen Flippie en Zusje krijgen er elk een." „Je brengt mij op een idee. En ik lees hier nog een paar dingen, waar ik echt eens op af moet. Dom eigenlijk, om zo'n krantje niet beter te lezen." „Ja, vind ik ook," zei moeder droogjes. „Hou je mond open, hier is een proefje borstplaat." ,,Mag ik je krant meenemen?" „Nee, je hebt er zelf ook een. Je krijgt hem geregeld en ook nog gratis in je brievenbus, dus doe je voordeel ermee!" „Wat voert je man toch uit?" wou buurvrouw nog weten. „Ik hoor hem steeds timmeren." ,,Die helpt Sinterklaas een handje, door speel- goed te maken. Hij heeft hout en zo gekocht, 66k hier in Nieuwland en is allerlei leuke din gen aan het maken. In de kelder, daar lopen de kinderen hem niet zo voor de voeten. Onze oud- ste twee helpen met figuurzagen en schilderen, houten beestjes op wieltjes, geloof ik. En Pa zelf maakt een groot pakhuis voor Hans, daar speelt hij op de kleuterschool ook zo graag mee. Wat zullen we een plezier hebben op Sinterklaas avond! En wat zullen die twee groteren trots zijn!" „0, maar ik doe ook wat!" Buurvrouw wou echt niet achterblijven bij zoveel enthousiasme. „Ik heb wol gekocht en brei voor de hele familie wanten en dassen. En hoe doen jullie het nu op de avond zelf? Hoe regel je de bezorging van al die cadeautjes?" „0, dat ga jij doen, hoop ik. Wij stoppen alle pakjes in een grote zak en zetten die voor de voordeur. Dan trek jij aan de bel zo hard je kunt en bonst op de deur. De groten weten het, maar voor de kleintjes is het een geweldige verrassing." „Doen we. En dan belt jullie Piet by ons, h6? Maar nu ga ik er van door, want ik moet nog boodschappen doen! Bedankt voor je adviezen en veel plezier verder!" Renee van Vlissingen.

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1