polyester deken .ReiiaJbraiiclt n DE NACHTWACHT VAN de nieuwe kunstvezel POLYESTER nu gebruikt voor het moderne deken; makkelijk ie wassen, heerlijk warm en in de nieuwste dessins mi Schiedamsche Courant, van 17 October 1864. De proefmaling, j.l. Woensdag 12 Oct.) gehouden, met het stoomgemaal: „van der Goes", ten dienste van Delflands boezem, aan de Vijf Slyizen daargesteld, heeft in alle opzigten aan de gunstige verwachting, die men daarvan koesterde, beantwoord. Het was in waarheid een tratsch gezigt, het werktuig, met een vermogen van honderd paardenkrachten, die zes schepraderen te zien rondvoeren, en het water in den voor- boezem, in korten tijd 1.20 el boven Delf lands peil, te zien opzetten. Die gunstige uitslag, die voor Delflands waterstaat in de toekomst zoo veel goeds belooft, strekt evenzeer tot eer van het collegie, door welks krachtige pogingen dit werktuig is tot stand gebragt, als tot vermeerdering van den wel- verdienden roem van de fabriek ,,de Atlas te Amsterdam, reeds zoo gunstig bekend voor de vervaardiging van dergelijke stoom- werktuigen. De Nachtwacht van Rembrandt mag onbe- twistbaar een kunstwerk van formaat genoemd worden. Een kunstenaarsziel leefde zich uit in dit zeldzaam mooi Meesterwerk. En toch... zijn eigen tijdgenoten begrepen hem niet. Miskend en arm leefde en stierf Rembrandt in volslagen eenzaamheid. Het is de onbegrijpelijke tragiek van dergelijke grote geesten, dat zij hun tijd ver vooruit den- ken en zien. Gelukkig hebben latere generaties meer waar- dering getoond voor Rembrandt's genialiteit en deze fout ten dele hersteld. Tot op de dag van vandaag eert en erkent men volledig het meesterschap van Rembrandt. Dit komt onder meer tot uiting door het noemen van straten, pleinen of lanen naar deze grote schilder. Tevens door de enorme sommen die tot op heden zijn geesteskinderen aan waarde hebben. Had Rembrandt tijdene zijn leven slechts een tiende ontvangen van hetgeen thans een Rem brandt aan geldswaarde vertegenwoordigt, hem zou veel armoede en verdriet bespaard zijn gebleven. Ten dele hersteld en ik bedoel daarmee dat de mens Rembrandt geen deel meer heeft mogen hebben aan dit herstel. Naast Rembrandt kent onze geschiedenis nog vele andere schilders van formaat. We denken o.a. aan een Rubens, een Jan Steen, een Van Ostade, een Van Dijck, een Ruijsdael, een Potter en noemt u maar op. Zo mijmerent toefde ik in het schone verleden en waande mij omgeven door al deze grote gees- ten. Jan Steen liep naast mjj en als pretmaker wilde hij julst de laatste nieuwe mop gaan vertelien. Edoch... gierende remmen woeste uitroepen een loeiende elaxon en een nijdige chauffeur die mij toeblafte h6ee kanje nie uitkijke sufferd? Ik was ineens klaar wakker en stond midden op het Rubensplein uitgerekend midden op de rijweg. Wreed en gevoelloos waren mijn overpeinzingen verbfoken. Jan Steen was foetsie in zijn plaats stond nu in levende lijve naast mij m'n vried Bego. Ik moet wel gekeken hebben alsof ik water zag branden hij heeft me toen gevraagd wat ik toch liep te mompelen over Rembrandt en Win- keliers. Ik heb hem toen maar deelgenoot ge- maakt van de les die ik geleerd had. Het is toch immers zo, dat de huidige generatie naar de toekomst moet zien. Een verstandig mens echter zal zeer zeker ook uit het verleden zijn lessen putten en dan wilde ik er maar dit mee zeggen: geen zakenman zal zich kunnen veroorloven zijn tijd ten achter te zijn evenjnin als zijn tijd al te ver vooruit lopen. In het eerste geval loopt hjj de kans versleten te worden als iemand die niet mee kan en in het tweede geval ,,niet begrepen" te worden door eigen tijdgenoten. Gelukkig herbergt het Westen van Schiedam een groot aantal winkeliers, die alien met beide be- nen op de grond staan en als devies hebben: aan de hedendaagse belangen van hun clienten de grootst mogelijke zorg te besteden. Het spreekwoord ,,wie aan de weg timmert heeft veel bekijks" kunnen wij alien dagelijks ervaren. Te lang m.i. hebben de winkeliers in het Westen van Schiedam vertoeft in hun isolement van die- nende zekerheid. In eigen belang, maar ook niet minder in uw belang, is deze ban verbroken en ontvang u door de prettige samenwerking nu al regelmatig Wester Nieuws. In eigen belang? Natuurlijk! Zij zijn hiermee aan de weg gaan timmeren en hopen op veel bekijks, in de verwachting dat kijkers, kopers kunnen en zullen worden. In uw belang? Zeer zeker! Willen zij u van kij kers, kopers maken dan zullen zij hebben te zor- gen, en dat doen ze, dat u tot de ontdekking komt dat u bij hen net zo goed, wat zeg ik, nog beter terecht kunt als elders. Mijn vriend Bego was het nu ook duidelijk en toen keken we samen of we water zagen bran den. We namen afscheid en hij ging terug naar z'n serviezen en couverts en ik naar m'n... nou ja, doet er ook met toe. Th. Scholte. DE KOE VAN JANSSEN (met twee essenj Ja die koe in de sloot daar in Kethel dat was me wat. Eigenaardig dat een bepaald woord gesproken of gelezen in dit geval het woord koe gedachten associaties oproept in iemands geheugen aan een of ander voorval, waarbij ook een koe betrokken was. Wat ik zeggen wilde, op die Janssen (met twee essen) kem ik straks nog nader terug. Dat zat zo. Vorig jaar Zomar logeerden wij in de vakantie dicht bij een boerderij zodoen.de maak- ten wp nogal eens een praatje me', de boer. Op zekeren dag kwamen daar een viertal studen- ten met het verzoek enkele dagen te mogen kam- peren op de boerderij. Ze wilden tevens wel wat helpen om eens iets anders te doen te hebben als studeren. Daat kaan daat kaan zei de boer. We goan 's mergens oal om vier uur de koeien melken en dan zal ik oe wel roepen. Dat vonden de Heren prachtig. En waarachtig 's morgens vier uur waren alien pre sent. De boer gaf elk een eminer en een stoeltje ik weet niet precies hoe zo een ding heet maar u weet wel een rond plankje met een pootje waar de boer zo tpdens het melken op zit, en zei nu gaan we het land in en dan pak je zomaar een koebeest, is de eminer vol dan kom je terug. De boer dacht we zullen wel zien wat het wordt. Zo circa vijf uur was de boer als eerste terug even later zijn Vrouw en zoon een tien minuten later de eerste student vijf minuten daarna no. 2 en nog wat later no. drie en nu was de wacht op nummer vier. Half zeszes uur half zeven zeven uur nog geen student Janssen. Half acht nog niets. Dit maakte de boer wel onge- rust en men besloot met z'n alien het land in te gaan. Afspraak was in rechte lijn zo een vijftig meter van elkaar af dit in verband dat het nog enigszins mistig was en het land nog niet te overzien. Aan het eind gekomen zouden ze dan weer naar elkaar toe lopen. En op dit laatste stuk was het dat ze in de verte iets zagen dat hun haren ten berge deed rijzen. Student Janssen zo te zien aangevallen door een koe die hij probeerde in bedwang te houden. Dichterbp gekomen bleek echter dat de koe niet in de aanval was. De monden vielen open van verbazing. Wat was het geval. Student Janssen jasje uit mouwen opge- stroopt het zweet druppelend over zijn gezicht z'n kaken met een verbeten trek op elkaar ge- klemd had de koe bij de horens gevat en liep alzo met het hele geval te proberen het koebeest achteruit te manoeuvreren. Zo in de geest van een chauffeur die probeert z'n auto achteruit in een nauw poortje te krijgen. Een stukje vooruit een stukje achteruit een beetje links een beetje rechts enz. Men begreep er niets van. Totdat na enkele minuten de boer het eerst zijn spraak terug kreeg en vroeg wat dit nu bete- kende. Even keek Janssen verwilderd in de rich- ting van de boer liet de koe los en zeiis me dat een rot koe nu ben ik al die tijd bezig en dat beest verd... het om op dat stoeltje te gaan zitten. Om nu nog even op die Janssen (met twee essen) terug te komen en om geen misverstand te wek- ken ik heb een buurman die heet Jansen met ene es en een bediende die heet Janse zonder N, geen van beiden hebben dus iets met dit geval te maken. Boeeeeee zei de koe. Th. Scholte.

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 3