Nieuwlands Historie f 5,- 2382 Th. ENGERING Dit nummer kan waard zijn!! 2 kansen! Prij«! 2x f 5.- boodschappen le Jaargang No. 16 1 december 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministrateDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 uur. Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. DE RIDDDERHOFSTAD STEENHUIZEN Hoewel strikt genomen de voormalige ridder- hofstad ,,Steenhuizen" niet in de Nieuwland- se polder was gelegen, maar behoorde tot de voormalige gemeente Vlaardinger Ambacht en Babberspolder, meenden wij toch een korte beschrijving van dit kasteel Steenhuizen te moeten geven omdat een gedeelte van de tot dit kasteel behorende landerijen zich uitstrek- te tot in de Nieuwlandse polder tot aan de Oude dijk. In het Aardrijkskundig Woorden- Sint Nicolaas zegi tegen zwarie Piet Zeg Piei weet je dat nog niet? Bij ENGERING aan de TROELSTRALAAN kan je om vele dingen gaan B.K. SIGG EDY PLATINAL en KAT keukenuitzetten Speciale aanbieding 1 stel (5 stuks) aluminium pannen voor slechts f 20.- Zolang de voorraad strekt. Zojuist oritvangen fluitsteelpannen, nooit geen overkoken van melk meer Voor de KNUTSELAARS alle gereed- schappen, zoals: Soldeerbouten vanaf f 1.30 Boormachines vanaf f 4.65 Hamers, Nijptangen, Bahcosleu- tels,Handzagen vanaf f 3.50 boek van A. J', van der Aa, gedrukt in 1847 (Deel 10, biz. 708), vonden wij betreffende dit voormalig kasteel het volgende opgete- kend: Betreffende de ligging van Steenhuizen" zegt Van der Aa, dat dit voormalig kasteel was gelegen in het Heemraadschap Delfland, on- geveer een kwartier uur gaans ten noorden van Vlaardingen aan de Kethelweg in de voormalige gemeente Vlaardinger Ambacht en Babberspolder. Wanneer het kasteel Steenhuizen werd opgebouwd, is ons niet be- kend. Maar ten jare 1316 bestond het reeds, want op 25 maart van laatstgenoemd jaar schonk graaf Willem III van Holland dit kasteel met de omliggende landerijen aan zijn secretaris Willem van Brawode, die een En- gelse van afkomst was. Deze schenkings- of giftbrief dateert van ,,onser Vrouwen daghe in Merte" 1316, op welke datum de graaf aan ,,sijnen Klerk Willem van Brawode, die men hiet van Enghelandt, om sijner getrouwe dien- sten". De schenking bestond „in dat Stien- huys mid XXVII morghen Landts ende riet buten dike ende die meente int Nuweland die daertoe hoirt, ende Wouters van Loesdunen was int ambacht van Vlaerdingen geleghen opstreckende wech (d.i. de Kethelweg) en op- lopende aen die Vlaerdinghe (d.i. het watert- je de Vlaarding, alias de Flardingh, waaraan Vlaardingen haar naam heeft te danken), wils huys ende land voorghenoemt, verboirt was bi Wouter Outzier ende Jan, kinder ende erfgenaemen das voirnoems Wouters van Loesdunen". Bovenstaande omschrijving van de landerijen van Steenhuizen" kan men op een kaart nog zeer goed nagaan. Zij bevat toch het land lig- gende in de Holierhoekse polder, tussen de Kethelweg en het water de Vlaarding, terwijl onder het „riet butendike" naar alle waar- schijnlijkheid moet worden verstaan het ,,Rietveld", dat destijds zal gevonden zijn bij de thans nog bekend zijnde Oude dijk. Bui- ten deze Oude dijk lag Nieuwland, toen nog aangewassen land, griend of riet. Nog duide- lijker wordt dit omschreven in een latere brief van ,,Saturdaghs voor Palmen" (=3 april) van hetzelfde jaar 1316, waarin het bocvengenoemde ,,Riet butendike" wordt ge- naamd ,,Rietveld binnendike", waaronder men dan moet verstaan het rietveld, dat toen reeds was ingedijkt en gelegen was in het Nieuwland. Men ziet hieruit, dat Nieuwland zeer nauw betrokken was bij de historie van Steenhuizen". Ten jare 1350 werd gedurende de Hoekse en Kabeljouwse twisten het kasteel Steenhuizen verwoest en met de grond gelijk gemaakt. Nadien is Steenhuizen niet meer opgebouwd. Men bouwde wel een bouwmanshoeve, welke in de opvolgende jaren diverse eigenaren heeft gehad. In 1801 was van deze bouwmans- Te koop gevraagd: OO Wester-Nieuws no. (zie etalage) Th. Engerlng, P. j. Troelstralaan 111 hoeve nog een bouwval over, welke getuigde van hoge ouderdom. Als eigenaar van deze bouwval wordt genoemd Bastiaan Cool, die de bouwval liet slopen, waardoor van het oude Steenhuizen niet veel was overgeble- ven. Van der Aa meent, dat deze ridderhofstad nimmer leenroerig is geweest. Dat is historisch niet juist, want op 28 april 1595 werd de hof- stede Steenhuizen verleend aan Arent Dan- ckertszoon van Smalevelt, die gehuwd was met Aeltgen Anthonisdochter Huijs en 18 mei 1605 als Burgemeester van Schiedam is be- graven. Steenhuizen werd nu verleend aan zijn dochter Annetge Arents van Smalevelt. Deze was gehuwd met Pieter Pietrszoon van der Burch, weduwnaar van Maria Thielmans- dochter Oem. Uit beide huwelijken waren kinderen, zo b.v. uit het eerste huwelijk zijn oudste zoon Servaes van der Burch, die 13 maart 1624 door Stadhouder Maurits met Steenhuizen werd beleend. Servaes van der Burch stierf kinderloos en zo werd zijn zus- ter, Maria van der Burch, 17 juni 1645 door stadhouder Frederik Hendrik met Steenhui zen beleend. Maria van der Burch was ge huwd met Dirck Claeszoon Pansser, lid van de Vroedschap alhier. Zijn dochter Cornelia Pansser, gehuwd met de Haarlemmer mr. An- dries Ramp, verkreeg Steenhuizen 3 juni 1655. Hun zoon Jonkh. Pieter Ramp, gedoopt 15 april 1633 bij de paters Dominicanen, alhier, verkreeg Steenhuizen 25 april 1668. Thans is er niets meer van over dan een laan met het ijzeren sluithek, op welks steenen hangpalen men leest: STEENHUIZEN. L. A. Abma. Schoonheids-specialiste E. van Lllijk Piersonstraat 62 Nieuwland Algehele Gelaatsverzorging Lichaamsmassage - Manicure Behandeling volgens afspraak NEUUILIUID news Advertentietarief Kaboutertjes20 woorden fl.-. Verschijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel Er is een enorme sortering in vele artikelen zoals Brabantia Trapleren, Poetsdozen, Broodtrommels Strijktafels, Handoekzakjes, Pendaalemmers. Van TOMADO de gehele sortering. Vraagt gratis folder met afbeeldingen en prijzen. Electrische koffiemolens in alle bekende merken Melita koffiepotten in alle maten en kleuren LEUKE TIGER PLASTIC CADEAUX Plastic emmers, Afwasbakken, Wasmanden en schalen vanaf; 90 cent Keuken- en Personenweegschalen in diverse modellen reeds vanaf i. 6.95. Rubensplein 20a Tel. 69701 P.J. Troelstralaan 113; Tel. 63031 SCHIEDAM

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1