Nieuwlands Historie L. BOER Garage de Koster Slijterij en Wijnhandel „NIEUWLAND" 257 Nieuwland c.a. opnieuw/ aan Schiedam Ga niet zelf urenlang in de keuken staan OLIEBOLLEN 10 voor f 1.- AUTO S ZONDER CHAUFFEUR Plaats een Kaboutertje Maalc kef gezellig le Jaargang No. 18 29 december 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. In ons voorlaatste artikel deelden wij reeds mede, dat op 2 mei 1811 door de Vrederech- ter van het kanton Schiedam en zijn griffier het rechterlijk archief van Nieuwland, het- welk zich bevond ten huize van de schout Jacobus van Waterschoot van der Gracht, wonende te Schiedam op de Lange Haven, werd verzegeld. Deze verzegeling van het rechterlijk archief hield tevens in, dat de Schepenbank van Nieuwland was ontbonden en vanaf genoemde datum alle Nieuwlandse strafzaken te Schiedam voor de Vrederechter later Kantonrechter genoemd in be- handeling kwamen. Een en ander hield ver- band met de door keizer Napoleon Bonapar te uitgevaardigde ,,code penal" of Wetboek van Strafrecht. Nog een andere wet werd door keizer Na poleon Bonaparte uitgevaardigd, n.l. de ,,code civiel" of de Wet op de Burgerlijke Stand, welke primo juli 1811 in werking trad. Vanaf die datum moesten alle geboorten, huwelij- ken en overlijdens bij de ambtenaar van de B.S. worden ingeschreven. Aldus ontstonden de diverse registers van geboorten, huwelij- ken en overlijden. Voor de invoering van genoemde wet werd van de geboorten, huwelijken en overledenen ook aantekening gehouden door de pastoors en predikanten wat de geboorten betreft en door de Schepen-commissarissen, wat aan- gaat de huwelijken en het overlijden. A1 deze boeken vormen te zamen de ,,retro-acta", d.w.z. de terugwerkende akta van de Bur gerlijke Stand. Toen beide bovengenoemde wetten van kei- BESTELT UW bij Delicatessen en Visbedrijf Mgr. Nolenslaan 850 - Tel. 67045 Volgen spec, recept, extra lekker zer Napoleon in werking werden gesteld, be vond ons land zich nog onder het Frans be- stuur. Ook Schiedam had Franse ambtena- ren. Wanneer Nieuwland, Kortland en 's-Graveland opnieuw bij onze stad zijn ge- voegd is niet met zekerheid te zeggen. Wat de rechtspraak betreft, ressorteerde deze sinds 2 mei 1811 onder Schiedam. Ook de regis ters van de Burgerlijke Stand berustten te Schiedam sinds de invoering van de ,,code civiel", aldus de notulen van heren Burge- meesteren van deze stad van 13 april 1819, waarin wordt medegedeeld, dat de Schout van Nieuwland, Kortland en s-Graveland de registers van geboorten, huwelijken en over ledenen, welke tijdens het Franse bestuur op de secretarie van Schiedam waren gedepo- neerd, terugvorderde. Uit bovenstaande blijkt genoegzaam, dat Nieuwland c.a. sinds juli 1813 van onze stad afhankelijk was. Maar daar is ook een bewijs, dat genoemde heerlijkheid onder Schiedam ressorteerde en wel uit enige akta uit de Bur gerlijke Stand. Wij laten daarom enkele ex- tracten uit de B.S. van onze stad hieronder volgen. In akte no. 20 uit het register van overlijden van de B.S. van Schiedam lezen wij: dat 20 januari 1815 overleden was Jacob Lansbergen Pieterszoon, oud 71 jaren en weduwnaar van Caatje Willems de Velt. Hij was overleden in het huis ,,staande onder Nieuwland op no. 11. binnen de Gemeente Schiedam". In ge noemd huis woonde ook zijn zoon, Pieter Lansbergen gehuwd met J'annetje van der Meer. Uit dit huwelijk noemen wij drie kin- deren, n.l. Jacob Lansbergen, geboren 27 mei 1814 onder Nieuwland, behorende aan Schiedam": Job Lansbergen, geboren primo maart 1816 onder Nieuwland, Gemeente Schiedam"; en Job Lansbergen, geboren 7 april 1817 onder Nieuwland, binnen de Ge meente Schiedam". Aldus het register van geboorten van de B.S. van Schiedam. Wij hebben echter nog een meer doorslaand be wijs: In november 1813 werd door ons land het Franse juk afgeschud, een maand na de ne- derlaag van keizer Napoleon Bonaparte in de slag bij Leipzig. Op 30 november 1813 land- de de prins van Oranje te Scheveningen en werd tot koning uitgeroepen. Ook in onze stad verdwenen de Franse ambtenaren. Een voorlopig bestuur werd aangesteld, hetwelk tot 31 december 1815 aan het bewind bleef. Door koning Willem I werden bij besluit van 26 maart 1814, no. 20 aldus de notulen van het Provisioned bestuur van 13 april 1814, no. 315 de voormalige Ambachts- heren onder enige wijzigingen wederom in het genot van hun heerlijke rechten hersteld. On der deze Ambachtsheren behoorde ook het bestuur van onze stad wat betreft de heer lijkheid Nieuwland c.a., Oud- en Nieuw-Ma- tenesse enz. In genoemde vergadering van 13 april 1814 werd dan ook besloten genoemd K.B. van 26 maart, voor zover het van toepassing kon zijn op Nieuwland c.a. en de andere heer- lijkheden van onze stad, tot een nader punt van deliberatie te maken. Daarover in een volgend artikel. L. A. Abma. Reeds nu: Opel Rekord 1961 Ford Taunus 1961 Damlaan 1 - Tel. 67344-63600 PARKWEG 332 SCHIEDAM TELEFOON 67659 en schenk met Oudejaars-avond nog eens zo'n ouderwetse rum- of citroenpunch f 7.55 per fles I 3.90 per halve fles Ruim gesort. in binnen- en buitenl. Gedistilleerd Gratis thuisbezorgd Kantooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 uur. Advertentietarief Kaboulertjes 20 woorden fl.-. Verschijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel

Nieuwland Nieuws | 1960 | | pagina 1