NIEUIA/IANDS HI5TORIE Slijterij en Wijnhandel „NIEUWLAND" DAT IS VOORDELIG! P. Wij^broelk Boerenleenbank Kethel JV° 5S08 Nieuwland c.a. opnieuw aan Schiedam (slot). 2e jaargang No. 2 26 januari 1961 Verachijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukterij A. L.v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. In onze twee voorgaande artikelen hebben wij kunnen lezen op welke manier de Am- bachtsheerlijkheid Nieuwland c.a. opnieuw aan Schiedam kwam. Wij hebben gezien, dat in mei 1811 de Schepenenbank werd opgeheven en de rechtspraak vanaf ge- noemde datum door het ,,Vredegerecht", later Kantongerecht, van onze stad werd uitgeoefend. In juli 1811 werd de „code civiel" oftewel de burgerlijke stand ook voor Nieuwland c.a. verplichtend gesteld, zodat de ingezetenen van deze plattelands heerlijkheid van af genoemde datum voor het trouwen, het aangeven van geboorten en overlijden naar het stadhuis te Schie dam moesten. In 1815 had de benoeming plaats van een Schout in de persoon van dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht. Sindsdien veranderde in het aan- zien van dit driepoldergebied niets: men zag er weilanden met grazend vee en enige bouwmanswoningen. De Schout van Nieuwland c.a. werd ter zijde gestaan door enige bestuursleden, van welke er jaarlijks een aftrad, die echter herkiesbaar was. Zulks geschiedde door de heren burgemeesteren van Schiedam, die uit een dubbeltal er een benoemden. Zo vermelden de notulen van 10 november 1817 en van 8 december d.a.v. de benoe ming van Daniel Hogenboezem tot lid van het bestuur van Nieuwland c.a. Andere leden va^ het bestuur waren Willem van der Velde, Pieter van der Zee en Arend van der Burg, die wij later als Assessor, alias Wethouder van de Gemeente Nieuw land c.a. zullen ontmoeten. Betrefende het beheer over de financien van de heerlijkheid Nieuwland c.a. heeft het alien schijn, dat deze werden beheerd door de stadsontvanger van Schiedam. Dit was niet naar de zin van de Schout van Waterschoot van der Gracht, die daarover primo juli 1817 een sehrijven richtte aan heren burgemeesteren van onze stad. In dit sehrijven gaf genoemde Schout te ken- nen, dat voor Nieuwland c.a. nog steeds geen Ontvanger in functie was en daarom verzocht, dat door burgemeesteren als Am- bachtsheren de nodige voordracht daarom- trent zoude worden gedaan. Genoemd sehrijven werd in de vergadering van 3 juli d.a.v. in behandeling genomen en na deli berate goedgevonden de Schout van Nieuwland c.a. als Ontvanger van dezelve gemeente aan heren Gedeputeerde Staten voortedragen. Deze benoemden bij disposi- tie van 15 juli 1817, no. 20 de Schout Ja cobus van Waterschoot van der Gracht tot Ontvanger van Nieuwland, Kortland en 's-Graveland, aldus de notulen van 29 Sep tember 1817 van heren burgemeesteren van deze stad. Later zullen wij zien dat deze beide ambten, n.l. van Schout en van Ontvanger niet met elkander verenigbaar waren, aldus het Regeringsreglement. Als ontvanger van Nieuwland c.a. kwam J. van Waterschoot van der Gracht op voor de financiele belangen van zijn ge meente, welke uit geen ruime beurs mocht putten. Reeds eerder schreven wij, dat Nieuwland een oktrooi had van twee addi- tionele stuivers om de verponding of belas- ting te mogen innen. Dit oktrooi is schijn- baar blijven bestaan, want bij heren burge meesteren van onze stad werd ontvangen een resolutie van Gedeputeerde Staten van 4 September 1818, no. 28. In deze resolutie was bepaald, dat de aan de gemeente Nieuwland c.a. toekomende „additionele Cents" op de directe belastingen over het jaar 1817, welke aan Schiedam waren uit- betaald, aan de Ontvanger van de gemeen te Nieuwland c.a. te doen uitkeren. Ge noemde resolutie werd in de vergadering van 10 September d.a.v. in behandeling ge nomen en goedgevonden deze resolutie ko- pielijk te stellen in handen van de stads- PARKWEG 332 SCHIEDAM TELEFOON 67659 1 fles Cognac vieux marin f 6.— S| Zoete Spaanse wijn Samos Rode en witte Misteila 11 f 2.60 per liter In 't hartje van Kethel treft U BANKET- BAKKERIJ Schiedamseweg 10 - Tel. 63S76 iPjiaaA&arik lw-oa. LedeAzeti ZWALUWLAAN 101 (hoek Schiedamseweg) POSTREKENING 382623 TELEFOON 65325 ontvanger ten fine van executie uit- voering) De verpachting van de tiendens in Nieuw land, Kortland en 's-Graveland had welis- waar door de Schout plaats, maar ten overstaan van heren burgemeesteren van onze stad, aldus de notulen van heren bur gemeesteren van 24 juli 1818. Veel bracht deze verpachting van de tiendens niet op, zoals blijkt uit de notulen van 24 juli 1819 de gehouden verpachting had f 156,op- gebracht volgens het proces-verbaal van de Schout van Nieuwland c.a. In een sehrijven door de Schout van Nieuwland c.a. aan heren burgemeesteren van deze stad gericht, aldus de notulen van 13 april 1819, no. 157, werd afgifte ge- vraagd van het register van trouwen, over lijden en geboorte van Nieuwland c.a., wel ke registers bij de vereniging van Nieuw land met Schiedam onder het Frans be stuur ter Secretarie van Schiedam waren overgebracht. Na deliberatie werd besloten in de gevraagde afgifte tegen een behoor- lijke regu te consenteren. Hiermede komen wij aan de verheffing van Nieuwland c.a. tot een zelfstandige gemeen te met een burgemeester en Raadsleden. Doeh daarover in een volgend artikel. L. A. ABM A. Kantooruren Dagelijks Tan 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag Tan 20-23 uur. Advertentietarief Kaboutertjes 20 wo«rdea fl.-. Verachijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 1