NIEUU/LANDS HI5TORIE te koop gevraagd WAARDEBON De gemeente Nieuwland Let op Uw NUMMER Radio Actief TELEVISIE een GRATIS KAB0UTERTJE 2942 Nieuwlcmd-Nieuws no. GEBODEN DOOR: 2 x f5.- hoodschappen JV< 2e Jaargang No. 4 23 februari 1961 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L.v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Bij dispositie van 12 augustus 1825 (G.S. no. 5) werden door heren Gedeputeerde Sta- ten van Zuid-Holland de polders Nieuwland, Kortland en 's-Graveland tot een gemeente verenigd onder de naam: Gemeente Nieuw land c.a. Het schijnt echter, dat het aan- vankelijk in de bedoeling van de Regering heeft gelegen, genoemde drie polders opnieuw bij de gemeente Kethel en Spaland intelijven, zoals dat van ouds tot aan 1697 ook het geval was geweest. Wij lezen daaromtrent in de notulen van B. en W. van Schiedam van 13 januari 1825 het volgende: Op 11 december 1824 had de Schout van Nieuwland c.a, in een missive aan B. en W. van Schiedam medegedeeld, dat hij met de gemeente Kethel en Spaland een menings- verschil had over de polderlasten, welke door Kethel aan Nieuwland c.a. werden opgelegd. Aan de secretaris van deze stad nu werd op- gedragen hierover natezien de convention overeenkomsten), waarop de stad Schie dam de heerlijkheid Nieuwland c.a. van de Ambachtsheer van Kethel had gekocht, zijnde deze convention van 9 april 1697 en van 12 april 1701. Na deliberatie werd door B. en W. van deze stad goedgevonden aan de Schout medetedelen, dat ingeval hij kon op- geven in welke punten de voornoemde con vention ten nadele van Nieuwland c.a. niet werden nagekomen, deze stad bereid was om op de stipte executie van die convention aan- tedringen, maar wanneer zulks door de Schout niet kon worden aangetoond, er ook geen termen waren om tegen de bepalingen van genoemde convention te reclameren. De Schout van Nieuwland c.a. ging met dit schrijven niet accoord en zond op 29 januari 1825 (no. 44) opnieuw een schrijven aan B. en W. van onze stad. In dit schrijven memo- reerde de Schout enige punten, waarbij niet werden nageleefd de bepalingen betrekkelijk het gemeenschappelijk bestuur van Nieuw land c.a. en Kethel, vervat in de akte van 27 april 1701 en gemaakt bij gelegenheid van de overdracht van de heerlijkheid Nieuwland aan Schiedam. Redenen waarom de Schout aan B. en W. verzocht hierin redres herstel) te bewerken. Genoemd schrijven van de Schout werd in handen gesteld van de Am bachtsheer van Kethel met verzoek in deze bezwaren te voorzien. Nieuwland c.a. werd, zoals wij boven reeds schreven, op 12 augustus 1825 een zelfstan- dige gemeente met een burgemeester aan het hoofd in de persoon van de voormalige Schout, dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht. Deze was 6 december 1759 te Hengstdijk in Vlaanderen geboren, studeerde aan de Universiteit te Leiden en promoveerde tot medicinae doctor. Te Schiedam trad hij 6 September 1789 in het huwelijk met Anna Cornelia Nolet, geboortig van Schiedam, die hem zeven kinderen schonk. Deze burgemees ter heeft het bestuur van Nieuwland c.a. ge dragen tot 1844. Dan was er nog een Asses sor, alias een Wethouder en drie Raadsleden, n.l. Arend van der Burg die tevens Asses sor was Daniel Hoogenboezem en Frank van de Velde Wz. Dit burgerlijk bestuur moge ons klein toe- schijnen, maar vergeten wij niet, dat Nieuw land c.a. een kleine plattelandsgemeente was, welke op primo januari 1849 slechts 340 zie- len telde. In de eerste Raadsnotulen van Nieuwland c.a. van 26 augustus 1825 wordt de verheffing tot gemeente als volgt weerge- geven: „De Burgemeester, ingevolge art. 2 der dis positie van H.H. Gedeputeerde Staten van 12 augustus 1825, G.S. no. 5 gekwalificeerd, ont- slaat honorabel de tegenwoordige leeden van de Gemeenteraad van Nieuwland c.a. met dankzegging voor de ten nutte van de Ge meente gepresteerde diensten, en ook voor de aan hem als Schout bewezene welwillendheid. ,,Vervolgens ingevolge art. 8 der gezegde dis positie tot het installeeren van de bij art. 4 benoemde Gemeente Raden zullende over- gaan, heeft de Burgemeester als Schout krachtens Zijner Majesteits bevelen op heden honorabel ontslagen -den bij art. 19 van het Reglement voorgeschreven eed afgenomen van de Heeren: Arend van der Burg Daniel Hoogenboe zem Frank van de Velde Wz. en verklaard dat de Gemeente raad van Nieuwland, Kort land en s-Graveland is samengesteld en in werking is gebragt. ,,Wijders is door den oudsten Assessor A. van der Burg als Burgemeester fungerende den Eed volgens art. 107 van J. van Wa terschoot van der Gracht afgenomen als Se cretaris der Gemeenteraad, gelijk mede door denzelven fungerende Burgemeester den Eed In 't hartje van Kethel treft U BANKET- BAKKERIJ Schiedamseweg 10 - Tel. 63 5 76 Schoonheids-specialiste E. van Luijk Piersonstraat 62 Nieuwland Algehele Gelaatsverzorging Lichaamsmassage - Manicure Behandeling volgens afspraak TH. ENGERING Troelstralaan (zie de etalages) is afgenomen van J. van Waterschoot van der Gracht als plaatselijk Ontvanger volgens art. 116 van het gemeld reglement, als heb- bende het bestuur geen bedenkingen tegen den Ontvanger". Uit bovenstaande resolutie of notulen, de eer ste van de gemeente Nieuwland c.a., blijkt, dat dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht drie ambten bekleedde: burgemees ter, secretaris en ontvanger. Een jaar later werd daartegen bezwaar gemaakt. Daarover in een volgend artikel. L. A. ABMA. J 53 cm beeld i 495.- 43 cm beeld f 375.- Nederlandse merken met volledige garantie Een ACTIEF service is een actieve service v. Heuven Goedharistr. 84 - Tel. 63420 p n X DAMES! Voor een goed verzorgd kapsel naar C Dameskapsalon PETERS c n voor plaatsing van HBwLMDMHIVS Kantoorureu Dagelijks van 9-11 anr. Maandag, Woensdag en Yrijdag van 20-23 our. Advertentietarief Kaboatertjes 20 w»«rden fl.-. Ver.chijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel biedt aan ooaooocjrjcsrjacjcjooo Rozenlaan 18 - Tel. 64444 - Tuindorp (Kethel) Ook voor kleurspoelingen GELDIG TOT 28 FEBR. 1961 >vo<Vw>w/xA

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 1