Nieuw/lands HISTORIE te koop gevraagd 10 SPECIALE FEESTAANBIEDINGEN Let op Uw NUMMER D. KLEIN 10 -iarig Leslaan Nieuwland -Nieuws no GEBODEN DOOR: 2x15.- boodschappen Banketbakkerij Roomboterbiesjes per 250 gr. v. f 1.38 voor f 1.25 Vanillesprits van 80 voor 70 cent Cocosrondjes van f 1.85 Cakegebakjes per stuk 22 Rumbonen per 100 gram 38 Pindarotsjes 100 50 Fantasietaarten v. f 2.50 voor f 2.- 2e Jaargang No. 5 9 maart 1961 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en Administratie: Drukkerij A. L.v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. POGINGEN TOT OPRICHTING VAN EENSCHOOL Ons laatste artikel besloten wij met de me- dedeling, dat de eerste burgemeester van de gemeente Nieuwland c.a. tevens secretaris en ontvanger was. A1 spoedig werd door de heer Gouverneur van de provincie Zuid- Holland de opmerking gemaakt, dat deze drie ambten in een persoon niet verenigbaar waren. En zo werd dan ook in de Raadszit- ting van Schiedam van 8 maart 1826 de op merking gemaakt, dat de burgemeester van Nieuwland c.a. wel tevens secretaris kon zijn, maar bet ambt van ontvanger aan een tweede persoon moest worden vergeven. Al dus is dan ook geschied en voor de gemeente Nieuwland c.a. een ontvanger benoemd. De gemeente Nieuwland c.a. is van een bij- zondere structuur geweest. Een gemeente- huis was er niet. zodat de Raadsvergaderin- gen werden gehouden in een van de kamers van het woonhuis van burgemeester Van Waterschoot van der Gracht aan de Lange Haven te Schiedam. Aldaar werden ook de huwelijken voltrokken en moesten de aangif- ten van geboorte en overlijden geschieden. Ook ontbrak in genoemde gemeente een school, hoewel tot oprichting van een school aldaar pogingen zijn aangewend, zoals wij later zullen zien. Vervolgens bezat deze ge meente geen kerk en geen begraafplaats. Eerst in 1851 werd aan de Vlaardinger dijk een kerkhof voor R. Katholieken aangelegd. Ook hierop komen wij later uitvoeriger terug. Een grote gemeente was Nieuwland c.a. niet en zoals wij reeds in ons vorig artikel schre- ven, telde zij primo januari 1849 slechts 340 zielen. Betreffende de oprichting van een school voor deze gemeente nog de volgende bijzonderheden: Het initiatief tot de oprichting van een school in de gemeente Nieuwland c.a. werd geno- men door de onderwijzer Petrus Wolsky, die 10 april 1809 werd gedoopt in de kerk van de paters Dominicanen toen nog ge- vestigd op de Dam alhier als zoon van foannes Wolsky alias Javolsky, een Pool van geboorte en alhier Wever van beroep en van Joanna Laurens, echtelieden. Zijn eerste schooljaren bracht de jonge Petrus Wolsky door op de Grote Armenschool van Gerrit Verboon in het Broersveld, thans in- gericht tot een gebouw voor Sociale Zaken. Na het eindigen van zijn gewone schoolja ren bleef hij op de school van Gerrit Ver boon, die zich had voorgenomen deze jon- geling tot onderwijzer te bekwamen, zoals hij voorheen met meerdere jongelingen had gedaan. Als kwekeling van de Grote Armen school werd Petrus Wolsky 13 juli 1825 be- vorderd tot onderwijzer van de vierde rang. Op 19 april 1827 deed hij opnieuw examen, waarbij hij werd bevorderd tot onderwijzer van de deze rang. Met deze laatste akte werd hij bekwaam gevonden om als hulponderwij- zer men noemde dat vroeger ondermees- ter in tegenstelling met de bovenmeester, het hoofd maar met deze akte kon hij ook fun- geren als hoofd van een school in een platte- landsgemeente, zoals bijv. Nieuwland c.a. Dit laatste werd door zijn tegenstanders en wie heeft die nu niet bij het aanvangen van een of andere onderming! uit het oog verloren, toen zij protesteerden tegen de oprichting van de school in Nieuwland c.a. Als ondermeester werd Petrus Wolsky ge- plaatst op de Grote Armenschool. Het hoofd van deze school, de heer Gerrit Verboon, had zeer gaarne gezien, dat Petrus Wolsky zich had bekwaamd voor onderwijzer van de tweede rang, want dan was de kans tot TH. ENGERING Troeistrelaan LET OP advertentie D. KLEIN hoofd van een of andere school benoemd te worden groter geweest. Waarom Petrus Wolsky zich niet verder heeft bekwaamd, zal wel altijd een open vraag blijven. Tuindorp - Schiedam Iepenlaan 15, tel. 67358 JAAR Ter gelegenheid van ons brengen wij van 10 t/m 18 maart In onze winkel een grote Show van Paaseieren en -liguren Reeds nu Paaseieren met leuke verrassingen waaronder ook bonnen voor Taarlen Let op het nummer van deze krantt Wederom de mogelijkheid om Taarten te winnen Let ZATERDAG 18 MAART op onze etalage! U zieteen heel TAARTENFEEST - U belt 673J8 - Wij bezorgen Kantoornren Dagelijks tan 9-11 bui. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 nur. Advertentietarief Kabontertjes 20 woorden fl.-. Verschijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 1