W. F. BOOT WAARDEBONi 'mtmammmmam Garage de Koster een KAB0UTERTJE i^j random het tafelcouvert en mes „DE FAVORIET" AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR TV DEFECT? RADIO ACTIEF OLIE EN ROLEN Albers Zonen i RIJWIELHANDEL SPORTRIJWIEL IN KLEUR Straks ook in Nieuu/landl Goud en Zilver Uurwerken Brillen Gero-artikelen Opel Rekord 1961 Ford Taunus 1961 Damlaan 1 - Tel. 67344-63600 m GELDIG TOT 18 Maart 1961 voor plaatsing van Be! 63420 Waar Albers vcrschijnt, de koude verdwijnt VOOR NAAR 1 J. ALBERS Schaperlaan 55 1 Telefoon 66478 - 30714 - 58834 J Bij het hedendaagse tafelgebruik neemt het be- stek een zeer belangrijke plaats in. Natuurlijk kan men het tafellinnen, het porcelein en glas- werk niet verwaarlozen, want dit maakt de tafel tot e6n geheel. Maar van oudsher heeft het mes de oudste rechten. Omstreeks 1100 hoorde men voor het eerst van de lepel in Europa. Veel later kwam pas de vork aan de orde. Vanzelfsprekend werden vroeger deze artikelen met de hand ver- vaardigid, dit geschiedde zo tot de 2e helft der 19e eeuw. Het materiaal was oorspronkelijk edelmetaal, dus goud of zilver, hetgeen voor slechts enkelen bereikbaar was. Daarom werd daarnaast veelal hout en later ijzer gebruikt Het laatste moest natuurlijk geschuurd worden om het blank te houden. Teneirude dit te vermij- den werd het ijzer vertind. Geen ideaal couvert. In 1850 kwamen er nieuw vindingen naar voren, die het mogelijk maakten lepels en vorken van goede kwaliteit te vervaardigen. In de goedkopere prijsklassen kwam allereerst alpacca. Jammer genoeg was het niet vlekvrij, het had spoedig een nare aanslag, waardoor het vrijwel dage- lijks gepoetst moest worden. De eerste stap in de richting van de vlekvrije lepels en vorken werd gedaan door op het alpacca een chroom- laag aan te brengen. In de praktijk bleek dit niet te voldoen, want de chroomlaag sleet be- trekkelijk vlug door. De ideale vlekvrije lepels en vorken konden pas vervaardigd worden, toen een door en door vlekvrij metaal werd uitgevon- den. Hierbij is de vlekvrijheid een eigenschap van het metaal zelf. Als de samenstelling van dit metaal aan de juiste eisen voldoet, is het zil- verwit en wordt niet aangetast door scherpe stoffen ,die in spijzen of dranken voorkomen en is welhaast onverslijtbaar en behoeft ook nooit gepoetst te worden! Zulk een ideaal metaal, het Zilmeta, deed omstreeks 1930 zijn intrede, Dit bekende door en door vlekvrije Gerometaal en vorken in goedkopere prijsklassen. Vooral omdat het zilveren bestek voor velen een te dure uitgave was. Hieraan is inmiddels ook tegemoet- gekomen met de bekende pleet-artikelen. Ook op het gebied van metaalwaren voor huis- houdelyk gebruik, als keukengerei, pannen e.d. is Zilmeta ideaal. Het Gero-Zilmeta wordt ge- maakt uit een speciale samenstelling van chroom nikkel en staal. Hieraan ontleent het zijn grote hardheid en is daarom vrijwel onverslijtbaar. Ook grote bedrijven, zoals hotel, scheepvaart- maatschappijen en ziekenhuizen maken graag gebruik van het Zilmeta product. Temeer daar het voor een mensenleeftijd gegarandeerd wordt. Messen van roestvrij staal moeten regelmatig op scherpte gehouden worden, waardoor tevens be- schadigingen van de hoogglans worden voorko men. Wanneer men de messen, die regelmatig uaa uoddeqosuoSra ouoMeSuotgnq ufiz joop iqoejq sjadei u-ga paiqaS do Saama; Suna;uaA\ujo gebruikt wordeni, eSnmaal per week even aan- scherpt door hen 2 5. 3 maal losjes naar zich toetrekkend over de gehard stalen wieltjes der scherper te halen (niet heen en weer zagen) dan blijven deze steeds scherp. Men meent wel eens, dat roestvrije-stalen mes sen niet zo scherp zouden zijn als hun niet roest- vrije collega's van vroeger. Hierbij wordt dan uit het oog verloren, dat niet roestvrije messen regelmatig geschuurd moesten worden om hen blank te houden (op de plank schuren) waar door zij automatisch scherp bleven. Deze ver- keerde mening kan dan ook alleen daar post- vatten, waar de messenscherper in lange tijd niet of onoordeelkundig gebruikt is. De messen zijn dan tenslotte zo bot geworden, dat de mes senscherper, die alleen dient voor aanscherpen doch niet voor slijpen geen uitkomst meer brengt. Zij moeten dan opnieuw geslepen worden, waar- toe zij het beste naar de fabriek opgezonden kunnen worden. Tot besluit van dit praatje over lepels, vorken en messen gaan wij nu nog even zien, hoe ons tafelzalver bij een eenvoudig diner naast het bord op tafel komt te liggen. We dekken zodanig, dat het tafelzilver ligt in volgorde van het gebruik van de verschillende gerechten, die wij gaan nuttigen en wel aan de rechterkant van het bord van buiten af naar het bord toe. Aan de linkerkant op dezelfde wijze, dus eveneens van buitenaf naar het bord toe. Rechts van het bord ligt het tafelmes met de snijkant naar links, op de messenlegger. Rechts van dit mes ligt de tafellepel, met de holle zijde van de bak naar bovengekeerd (z.g. „open" ge- dekt). Links van het bord komt de tafelvork met de punten der tanden naar boven gericht. KOmen er visgerechten ter tafel, dan wordt ook het viscouvert neergelegd. Het vismes komt dan naast het tafelmes op de messenlegger-te liggen, dus tussen het tafelmes en de tafellepel in, ter- wijl de visvork aan de linkerzijde van het bord, links van de tafelvork komt. Voor het dessert worden ide dessertlepel en -vork of desservork en -mes boven de rand van het bord neergelegd. Servetten worden zo eenvoudig mogelijk gevou- wen op de borden gelegd. Tafelversiering houde men zo laag mogelijk, kan- delaars geven geen hinder. Achter het dessert- zilver worden de glazen gezet, hetzij midden tegenover het bord, hetzij een weinig rechts hiervan in schuine lijn. Schone borden worden links van de gast aange- boden en rechts weggehaald. Schotels biede men links aan en wijn wordt rechts van de gasten ingeschonken. 'n Volgend keer meer over de fabricage, e.d. FRANSELAAN 281 - TEL. 52751 MEYENHAGE 308 - TEL. 78415 heeft al een compleet voor f 119.75 Mgr. NOLENSLAAN Gedipl. Meester Horlogemaker en Opticien Dr. Wibautplein 15 - Telefoon 66905 Reeds nu: Wij helpen direct! Tot 'scnronds 11 u. boreikbaar! Ook plaatsen en reparaties ran antennas AUTORIJSCHOOL ..CENTRUM", Borgesiuslaan 62, Hr. J. Scheper Deze week waren wij even op bezoek bij Auto- rijschool ..Centrum" in de Goeman Borgesiuslaan no. 62. De energieke instructeur, de heer J. Scheper, die ons te woord stond, spaart moeite noch kos- ten om zijn leerlingen zo degelrjk mogelijk in de autorijkunst te onderrichten, hetgeen weer eens blijkt uit het feit dat hij dezer dagen ge- slaagd is voor het Vamor-diploma. Dit diploma geeft de instructeur het recht met zijn leerling mee te rijden, als deze examen moet doen. Een goed middel tegen de beruchte ,,zenuwen", want de leerling voet zich beslist meer op zijn ge- mak met zijn eigen instructeur erbij, zodat hij meer kans maakt de eerste keer al te slagen. De Heer Scheper vertelde ons, dat hij van plan is ook Vamor-diploma's te halen voor het les sen" op scooter en vrachtwagen. Het percentage geslaagden van deze rijschool is zeer behoorlijk te noemen, wat bij een derge- lijke service geen wonder is. De Heer Scheper, die momenteel met een Opel lesgeeft, hoopt zijn school binnenkort uit te brei- den, zo mogelijk ook met een lokaal voor de theorie-lessen, die nu eens per veertien dagen bij hem aan huis gegeven worden. Ook autoverhuur, per dag of voor vakanties, wordt door hem verzorgd. R. v. V. Te koop: Distributie luidspreker (houten kast) 2 66npers. tui- melledikanten m. bed. Event, ruilen tegen" idem 1 pers. Parkwcg 48. WoningruilAangebo- den 3 kamerwoningj Vijfsluizenflat. Gevr. dito (le etage) liefst Wibautplein. Br. onder no. 21 bur. v. d. blad Te koop gevraagd: Aanhangwagentje voor Opel Record. Aan- biedingen Jh. deWitt- singel 241, Nieuwland Tel. 67441. Te koop: zw. dames- mantel m. 38 f 7.50 voetbalschoenen m. 32 f 5.zw. jongens- schoenen, m 30 f 2.50;" jongensregenjas 8 j. f 5.pullover 8 j. f 3.z.g.a.n. Sav. Lohmanlaan 20. Woningruil; Vrlj be- nedenhuis, nieuwb. tet Maastricht. Gevraagd: woning in Schiedam, Vlaardingen of Rotter dam. J. M. Ottens, Wiedelanken 64, te Maastricht. Te koop aangeboden Beklede wieg met bedje Heemskerkstr. 28, Schiedam. Te koop; G.O.H. half Engelse kinderwagen, veel chroom f 30. Troelstralaan 26. Te koop gevraagd: verchroomde vogel- kooi. Aangeboden: val- helm ca. 4 j. z.g.a.n. f 15.H. v. 't Hart, v. d Duyn v Maas- damstraat 27. Hulp i. d. huisliouding gevraagd door gezin met kleine kinderen. Mevr. v. d. Zouwen, Jan Steenstraat 31. Thuiswerk gevraagd door jonge vrouw. Br. onder no. 17 bur. v. id. blad. Te koop: Jawa 250 cc. event. ruilen voor snelbrommer. Dr. Wi bautplein 92. Woningruil: Aangebo den 3 kamerwoning, bergkelder en tuin. Vl.dijk. Gevraagd: 4 kamerwoning Nieuw land, beneden of le etage. Br. onder no 22 bur. v. d. blad.

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 5