Banketbakl« Nieuwian Een KabouierijeALTIJD SUCCES Nieuw/lands HISTORIE VOOGT's ZELFBEDIENING fllf „DE FAVORIET" Donderdag, Vrijdag en Zaterdag ter kennismaking 250 gr. roomboterspeculaas van f 1.10 voor 0.95 Cerises een heerlijk gebakje met amandelbeslag en duchesse creme van 35 ct. voor 32 ct. Mgr. Nolenslaan 694 Telefoon 65480 KAPSALON ELLEN Wij OPENEN donderdag 26 oktober 9 uur aan de PARKWEG No 1. ^n2ngdeanverende Voogts Leveiisiiiiddelenbedrijven Het ad res v/oor goed verzorgd kapsel RIJWIELHANDEL Mgr. Nolenslaan 696 heeft een grote keus in regen- kleding en lederen wanten. heeft de oplossing voor de zorgen van elke dag. LET OP! Mgr. Nolenslaan 700 Boerhaveplein 7 Franselaan 281 - Rotterdam Meyenhage 308 - Rotterdam De zaak die alles heeit En service geeft De Kortlandse polder liep onder van de Kortlandse polder, mogen wij niet verzui- mjen nog een korte beschrijving te geven van de kapel op de Katholieke begraafplaatb. In de „Schiedamsche Courant" van 24 augustus 1854 wordt betreffende de bouw van deze kapel het volgende verm eld: „De Kapel, door de Familie W. A. v. d. Burg ge- schonken, munt uit door sierlijkheid van bouw- trant, zij is in een achtkanten vorm met vier uit- sprongen opgetrokken op een door treden omge- ven voetstuk, waaronder de grafkelders zijn aan- gebracht. Deze treden, zoowel als de geheele bui- tenomtrek tot en met de kroonlijst, zijn uit ge- houwen steen vervaardigd. Een toren met klok rijst in het midden van het gebouw omhoog en draagt niet weinig bij om het aanzien er van te verhoogen. Het geheel is in klassieken stijl ge- bouwd, terwijl het inwendige van dit monumen- tale gebouw aan het fraaie uitwendige beant- woordt, geeft het aan den heer W. Thijsen te Rotterdam alle eer, zoowel wegens het ontwerpen als het toezigt op den bouw en evenzeer aan de aannemers, die zich zoo uitmuntend gekweten hebben". Bovengenoemde kapel werd 23 augustus 1854 plechtig ingezegend door de Hoogeerw. pater Provinciaal van de Orde van St. Dominicus, J. D. Raken, op last van de bisschop van Haarlem. Na deze inzegening werd het H. Misoffer opge- dragen, waaronder door de eerw. heer Kerstens, pastoor te Hillegom, een predikatie werd ge- houden. Nog altijd blijft het een open vraag of de ge- meente Nieuwland c.a. in het bezit van een brand- weer is geweest. En toch is daar wel eens brand geweest, zoals wij lazen in het volgend bericht: SCHIEDAM, 28 November 1851. Hede morgen ten half zes ure is aan den Spoorweg in de Ge- meente Nieuwland even buiten deze stad, eene arbeidershut afgebrand, welke bewoond werd door W. Hofman en L. den Uil met hunne gezin- nen te zamen uitmakende zes personen. Hoewel de bewoners gered zijn, is alles wat zij bezaten, eene prooi der vlammen geworden. Ter voorzie- ning in de eerste behoeften zullen zij in de om- liggende gemeenten eene inzameling van liefde- giften doen; verder hebben zij aan het bestuur dezer stad toestemming verzocht om aanstaande Maandag primo December ook alhier een inza meling te doen plaats hebben. En nu de Kortlandse polder, waar het weide- en hooiland in 1855 ten onder liep. Wij schreven reeds eerder, dat de heer W. H. Jansen, Korenwijnstoker alhier in genoemde polder enig land bezat, het- welk na zijn overlijden in eigendom kwam van zijn weduwe, Maria Smits. Genoemde Kortlandse polder waterde uit in de Nieuwe Haven door mid- del van een duikertje, ook wel „Sluisje" genaamd. Uniek spaarsysteem PARKWEG 1 - Dam 29 ('t Zuivelhuis) - Tel. 66684 Dit duikertje schijnt niet volmaakt in orde te zijn geweest, althans daar werd in het begin van mei 1855 door de ingelanden van deze polder waar- toe behoorden de Weduwe W. Jansen-Smits, de Wed. Jac. Visser Pzn., Anthony Nolet en Arnoldus van der Burg, alien wonende te Schiedam een adres gezonden aan de heer Commissaris van de Koning in de provincie Zuid-Holland, waarin een klacht werd geuit over de slechte toestand van het „Sluisje", met verzoek het Gemeentebestuur van deze stad te gelasten tot herstelling van ge- noemd Sluisje over te gaan en vervolgens, dat een afzonderlijk bestuur over deze polder zou worden benoemd en een reglement voor dezelve mocht worden vastgesteld. Bovengenoemd rekwest van de Wed. Jansen-Smts cum suis werd 9 mei 1855 verzonden aan B. en W. van Schiedam ten fine van bericht en raad. In hun vergadering van 12 mei d.a.v. werd door B. en W. deze klacht en het daarbij gevoegd ver zoek in behandeling genomen en besloten het- zelve adres te stellen in handen van de Commissie van Fabricage - thans gemeentewerken ten fine van consideratien en advies, na alvorens daarop de Gemeente-Architect gehoord te hebben. In de vergadering van B. en W. van 26 mei d.a.v. werd bij monde van de vorzitters van de Commis sie van Fabricage, de heer Wethouder Poortman, het rapport over de toestand van bovengenoemd Sluisje" utgebracht en daarbij tevens overge- legd een kopie-memorie van de Gemeente-Archi- tect betreffende deze zaak. Na deliberatie werd besloten zich met het rapport van de Commissie van Fabricage te verenigen en met inzending van genoemde kopie-memorie van de Gemeente-Archi- tect aan genoemde heer Commissaris het volgende te berichten: dat de door de adressanten aangeheven klachten deels ongegrond, deels overdreven waren en de oorzaak van die klachten in alle gevallen en bij hen zelven en in de minder gunstige ligging van hun landerijen moest worden gezocht. Aldus werd door B. en W. bij missive van 30 mei d.a.v. aan de heer Commissaris van de Koning in de provincie Zuid-Holland medegedeeld. Hiermede was echter de kwestie van het zogenaamde „Sluisje" geenszins van de baan en weldra zou dan ook blijken, dat de klachten door de inge landen van de Kortlandse polder geuit wel dege- lijk gegrond waren en geenszins overdreven. Want weldra zou dit genoegzaam blijken. Daar- over in ons volgend artikel. Li. A. Abma.

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 4